Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Po „zelené“ taxonomii přichází taxonomie „sociální“

V minulých týdnech se na půdě evropských institucí bouřlivě hovořilo o tzv. „zelené“ taxonomii. Tedy o tom, které zdroje energie budou považovány za „udržitelné“. Vedle toho však startuje diskuze i o taxonomii další – „sociální“.

Taxonomie zjednodušeně řečeno stanovuje podmínky a předpoklady, které musí splňovat firmy pro to, aby mohly být považovány za „udržitelné“. Což má mimo jiné sloužit jako vodítko pro finanční instituce a investory, zda jim poskytovat finanční služby nebo do nich vkládat své prostředky. Není sice zatím explicitně zakázáno zajišťovat je i pro firmy „neudržitelné“, ale dle mého soudu není daleko doba, kdy evropská vrchnost prostřednictvím sektorové regulace nastaví takové podmínky, které to de facto znemožní. Třeba stanovením povinnosti vytvářet dramaticky větší rezervy těm finančním institucím, v jejichž portfoliu se „neudržitelné“ firmy objeví.

Otázkou je, co budou takové firmy dělat. Že by „zavřely krám“, se nejspíš nestane. A tak se po finančních službách poohlédnou někde jinde. Což uvítá nepochybně například Čína, která má peněz jako šlupek a hledá možnosti, kde je upíchnout a zatnout tam tak další drápek. A o tom, co s prachama, přemýšlejí i ruští finanční oligarchové. Takže zatímco se „západní“ politici a komentátoři předhánějí v tom, kdo vykreslí Rusko a Čínu jako větší vyvrhele, bruselská vrchnost žene těmto zemím evropské firmy přímo do náruče.

Zatím se pozornost veřejnosti soustředila pouze na taxonomii „zelenou“, u jejíž definice se odehrával hlavní střet o to, zda budou za „udržitelné“ považovány pouze „občasné“ zdroje energie (zkratka OZE) nebo za určitých podmínek i jádro a plyn. Některým „odborným poradcům“ Evropské komise však nejspíš připadá ekonomicky málo destruktivní, a tak připravili návrh doplnit ji taxonomií „sociální“ (zde). Což je ještě větší zhůvěřilost, než ta „zelená“. Dělá totiž z firem soukromých firmy téměř socialistické. 

Jak se vlastně taková „sociálně udržitelná“ firma pozná? Má přinášet tzv. „sociální užitek“ a „sociální odpovědnost“. Pro toho, kdo neví, co si pod těmito floskulemi představit, uvádějí autoři návrhu příklady. Za „sociálně udržitelnou“ má být považována ta firma, která svoje zaměstnance dostatečně odměňuje, kde jsou ti méně placení pravidelně školeni, kde manažeři neberou v porovnání s ostatními moc peněz, nebo která nabízí opatrování dětí a příspěvky na důchod. Dalším kritériem má pak být třeba „férový přístup ke klientům a celé společnosti“. Což se má prý poznat podle toho, zda firma platí svým dodavatelům z rozvojových zemí „férové ceny“ (co to proboha je?), nebo že staví nájemní byty s obvyklým nájemným. Prostě socialismus. Nebo jak jinak nazvat to, že majitelé firem budou omezeni v rozhodování o tom, kolik peněz mohou vyplácet manažerům a za kolik mají nakupovat od svých dodavatelů?

A co ty ostatní podmínky? Napomáhat zaměstnancům sladit profesní kariéru a rodinu, školit je nebo jim přispívat na stáří, je jistě fajn. Navíc to přináší výhody i zaměstnavatelům. Třeba v tom, že tím svoje zaměstnance stabilizují a ti jim pak investované prostředky svojí prací vrací. Nicméně to neplatí vždy a pro všechny, a ne každá firma na tyto benefity má. I proto musí být výlučným právem jejich majitelů, zda a v jakém rozsahu je budou svým zaměstnancům poskytovat.

„Sociální udržitelnost“ je zkrátka dalším typický produkt „budovatelů dobra“, při kterém se pletou firmám do věcí, do kterých jim ale vůbec nic není. A protože jim je nemůžou přikázat přímo, tak je k tomu chtějí přimět prostřednictvím bank a investorů tím, že „neudržitelným“ firmám naordinují finanční dietu.

Člověk aby se pomalu bál, s čím dalším ještě tito lidé přijdou. Co třeba taková „LGBT“ taxonomie? Mohla by například stanovit, že firmám, u kterých by každý červen nezavlály v oknech vlajky v barvách duhy, banky nepůjčí ani floka. Navázalo by se tím na tradici měsíců československo-sovětského přátelství provozovanou za minulého režimu. Rozdíl by byl v tom, že tenkrát se vyvěšovaly vlajky rudé, společné by bylo pak to, že i tehdy to lezlo lidem krkem.

Zavádění taxonomií „udržitelnosti“ je prostě další z dlouhého seznamu na hlavu padlých nápadů evropské vrchnosti. Firmy a jejich projekty už totiž nebudou hodnoceny podle ekonomických a kvalitativních měřítek, ale na základě kritérií ideologických a politických. Čímž se v zemích EU likvidují i ty zbytky svobodného trhu, které zatím nástupu zeleno-socialistické kliky odolávaly. 

Je to stejně paradox. Před rokem 1989 byla veřejnost sdělovacími prostředky soustavně masírována báchorkami o „úspěších socialismu a hroutícím se kapitalismu“. Koho by napadlo, že se více než tři desítky let po pádu minulého režimu dočkáme toho, jak se kapitalismus pod tlakem zeleného socialismu hroutí doopravdy...

Autor: Kateřina Lhotská | čtvrtek 17.2.2022 9:01 | karma článku: 45,74 | přečteno: 5534x
  • Další články autora

Kateřina Lhotská

Kdo nahrává Rusku?

Rozmohl se nám tu takový nešvar – jakmile někdo začne kritizovat současné kroky EU nebo naší vládní koalice, riskuje, že bude označen za „proruského“, „dezoláta“ nebo rovnou obojí.

12.7.2024 v 9:02 | Karma: 41,26 | Přečteno: 1925x | Diskuse | Společnost

Kateřina Lhotská

Atentát na Fica a promarněná šance

Tou šancí není pochopitelně myšlena možnost se Roberta Fica definitivně zbavit, jak si přejí někteří narušení jedinci, ale příležitost zastavit eskalaci vzájemné nenávisti, která politickou scénu i společnost svírá.

28.6.2024 v 9:02 | Karma: 34,28 | Přečteno: 963x | Diskuse | Společnost

Kateřina Lhotská

Pravda je to, čemu věříme

Stalo se vám někdy, že jste byli účastníky nějaké události a pak jste s úžasem sledovali, jak ji popisovala média? Možná jste pak dokonce i zapochybovali, jestli jste nebyli někde úplně jinde.

21.6.2024 v 9:02 | Karma: 37,38 | Přečteno: 1175x | Diskuse | Společnost

Kateřina Lhotská

Občané EU rozhodli o pokračování Green Dealu

Ve volbách do evropského parlamentu u nás zvítězila parlamentní a mimoparlamentní opozice slibující mimo jiné výraznou revizi Green Dealu. Bohužel však nemá šanci tento slib splnit. Občané EU totiž rozhodli jinak.

14.6.2024 v 9:02 | Karma: 36,50 | Přečteno: 1100x | Diskuse | Politika

Kateřina Lhotská

Danuše porazí Babiše

O paní Danuši Nerudové panuje všeobecné přesvědčení, že jaksi není úplně „nejostřejší tužkou v penálu“. Pravdou je, že tomu svými veřejnými vystoupeními hodně napomáhá. Zdání ovšem klame.

7.6.2024 v 9:02 | Karma: 39,87 | Přečteno: 1848x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Slovenský poslanec Ľupták byl fyzicky napaden, policie podezřelého zadržela

19. července 2024  10:24

Poslanec slovenské sněmovny z klubu nejmenší vládní Slovenské národní strany (SNS) Pavel Ľupták byl...

Kolaps bank i letišť, včetně pražského. Aerolinky žádají uzemnění všech letů

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  10:23

Sledujeme online Firmy po celém světě řeší výpadek svých informačních systémů a technologií. Problémy hlásí...

Trump přijal republikánskou nominaci. V projevu vyzval ke sjednocení Ameriky

18. července 2024  19:07,  aktualizováno  19.7 10:20

V pátek brzy ráno evropského času zakončil Donald Trump svým proslovem čtyřdenní nominační sjezd...

Telly v letní kampani láká na slevy, olympiádu i iDNES Premium

19. července 2024

Televizní operátor Telly spustil před zahájením olympiády letní kampaň, ve které zákazníky láká na...

  • Počet článků 288
  • Celková karma 36,72
  • Průměrná čtenost 4881x
Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Seznam rubrik