Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nezvratný inflační osud

Ekonomové i politici se přou o to, co může za aktuální vlnu inflace. Podle jedněch je na vině rozhazovačnost minulé vlády, jiní tvrdí, že růst cen energií. Rozpoznání její příčiny je přitom podmínkou nalezení účinného léku na ní.

Zastánci hypotézy o „rozhazování“ mají oporu v jedné ze základních ekonomických pouček o souvislosti mezi „tiskem“ peněz nekrytých produkcí a růstem inflace. Podle ní způsobuje první to druhé tím, že stimuluje poptávku, ta začne převyšovat nabídku a opětovnou rovnováhu pak zajistí právě růst cen. Nicméně samotné zdražování zboží či služeb ještě samo o sobě nemusí znamenat zásadní problém, pokud tím neroste celkový objem utracených peněz. Tedy o co více rozfofrují lidé v jednom sortimentu, o to méně v jiném. A když zasáhne zvýšení cen téměř všechna odvětví, sníží svoji spotřebu celkově.

Pokud tedy došlo k růstu inflace z důvodu zvýšení poptávky, mělo by to být znát (mimo jiné) na vývoji maloobchodních tržeb. Lidé by totiž znatelně víc utráceli. Za rok 2021 tržby meziročně vzrostly o 4,4 % (zde). To však není číslo nikterak mimořádné a v podstatě odpovídá meziročnímu růstu tržeb v období před covidem. Tedy když byla inflace „v normě“. Konkrétně rostly o 4,8 % v letech 2019 a 2018 a o 5,6 % v roce 2017 (zdezdezde). Takhle tedy bezuzdné utrácení rozhodně nevypadá. A co letošní tržby? Za duben vzrostly meziročně reálně o 6,2 % (zde). To na první pohled vypadá, že lidé přeci jen nějakou tu korunu navíc pustili. Ve skutečnosti je to však tak, že letos utráceli „normálně“, zatímco vloni výrazně míň, protože byla velká část obchodů z důvodu covidových restrikcí uzavřena.

Pravdou ovšem je také to, že minulá vláda v období koronavirové pandemie „tiskla“ peníze opravdu měrou vrchovatou. Něco odteklo do zahraničí za nákupy zdravotnického materiálu, ovšem velká část šla do tuzemských kapes. Třeba jako kompenzace a další pomoc těm podnikatelům, kteří byli nuceni svoje výdělečné aktivity kvůli restrikcím přerušit či omezit (abstrahujme od toho, zda byla tak rozsáhlá omezení nutná – to je jiný příběh). Zasažen byl v podstatě celý sektor služeb a velká část maloobchodu. Kompenzace tak částečně nahrazovaly příjmy, které by jinak podnikatelé obdrželi od svých zákazníků. Ti pak neměli kde peníze utratit, a tak je cpali do „štrozoku“. Nešlo přitom o žádné drobné. Za dva roky totiž lidé naspořili navíc o 287 miliard (zde), na což v době předcovidové potřebovali pět let (zde).

Je snadné toto „rozdávání“ peněz kritizovat. Co by se však stalo, pokud by to tehdejší vláda neudělala? Zasažené sektory by se v podstatě rozpadly a velká část lidí (v řádu stovek tisíc – zde), které živily, by skončila na Úřadech práce a stali se příjemci sociálních dávek. A kde by se vzaly peníze na jejich výplatu? „Vytiskly“ by se. Navíc by došlo k rozkladu obou těchto sektorů a po skončení restrikcí by trvalo ještě nějakou dobu, než by se zkonsolidovaly a firmy v nich působící by zase začaly zaměstnance nabírat. Vzhledem k menší nabídce by pak především ve službách měla navrch poptávka. A to má zákonitý důsledek – růst cen...

Zkrátka a dobře pokud by předchozí vláda „nerozdala“ peníze na kompenzacích, vyplatila by je na sociálních dávkách. A vzhledem k souvisejícím škodám na zasažených odvětvích by to nejspíš vyšlo dráž a do ekonomiky by se tak dostalo ještě víc „vytištěných“ peněz. Nicméně ani to by roztočení inflační spirály bezprostředně nezpůsobilo. Ani takto „rozdané“ peníze totiž nebylo kde utratit.

Inflaci tedy převis poptávky nad nabídkou nezpůsobil a pravdu tak mají podle mne ti, co tvrdí, že se ceny zvyšují v důsledku rostoucích nákladů mající původ mimo naši ekonomiku. A tedy námi jen obtížně ovlivnitelných. Je však inflace opravdu naším nezvratným osudem? Ne nutně. Lze ji totiž částečně krotit působením proti jejím příčinám. Těmi jsou rostoucí ceny energií vyplývající do značné míry z naivní „zelené“ politiky EU. „Občasné“ zdroje energií totiž v roce 2021 dostály svému označení a svítilo a foukalo opravdu jen občas. Což podnítilo zvýšenou poptávka po plynu jako po surovině pro výrobu elektrické energie. Norsko však nestíhalo a Rusko sice dodalo to, co bylo nasmlouváno, ale ani o kubík víc. A tak plyn podražil (zde).  Důsledkem byly poloprázdné zásobníky a to, že za mírnou zimu se modlili k Bohu i progresivisté v bruselské centrále EU. A když už vypadalo, že se to snad podaří nějak zvládnout, přišla Ruská agrese proti Ukrajině.

Výsledek je pak notoricky znám, a protože cena energie vstupuje do cen téměř veškerého zboží a služeb, je roztočení inflační spirály jen nevyhnutelným důsledkem. Zlevnění energií je pak logicky tím jediným účinným řešením, jak ji krotit. Nic, co by k tomu vedlo, ovšem vláda Petra Fialy nedělá a to, co vydává za „boj proti inflaci“, není ničím jiným než pokusem o zmírňování jejích dopadů. Ani snižování daní, ani zvyšování sociálních dávek a ani vytváření „úsporných tarifů“ totiž jádro pudla neřeší. Znamená to jen lití dalších „vytištěných“ peněz do ekonomiky.

A co by tedy na ceny energií, respektive inflaci zabralo? Podle mne to před nedávnem docela dobře shrnul ekonom Lukáš Kovanda (zde). Tedy dodávat na energetickou burzu jen přebytky u nás vyrobené elektřiny, opustit systém emisních povolenek, pozastavit poplatek za obnovitelné zdroje a nakupovat ruský plyn bez německých prostředníků. Byť to poslední je velká fikce. Jednak to totiž není za současné situace politicky průchodné a jednak není nikde psáno, že by nám jej Rusko vůbec prodalo a za kolik. Určitě by však stálo za pokus naši závislost alespoň o něco snížit tím, že tam, kde to jde, nahradíme plyn uhlím. Tedy například odstavíme plynové elektrárny a znovu spustíme ty uhelné. Nejsem sice v této oblasti expert, ale nešel by nahodit třeba vloni odstavený blok EMĚ III s jeho 500 MW instalovaného výkonu (zde)?

Ukázat dlouhý nos burze v Lipsku a „zeleným“ ideologům do Bruselu však chce mimořádnou politickou odvahu. Tu ovšem budeme podle mne u současné vlády hledat marně. A nedělám si iluze, že by jí překypoval kabinet Andreje Babiše, pokud by byl nyní hypoteticky u moci. Nicméně si představme, že by se vláda přeci jen pochlapila, my opravdu prodávali přes burzu v Lipsku jenom přebytky a už neprokrmovali spekulanty s emisními povolenkami. Ceny energií by klesly a následně by zlevnilo i veškerého zboží. I když samozřejmě ne na úroveň z jara loňského roku. Takže problém inflace vyřešen?

Ale kdeže... Nezapomínejme, že poučka o proinflačním působení „vytištěných“ peněz opravdu platí. A že jich minulá vláda napumpovala do ekonomiky množství opravdu obrovské a ta současná za ní v této disciplíně moc nezaostává. Vzhledem k obavám z rostoucí drahoty je lidé zatím neutrácejí. Byli by však stejně zdrženliví v nakupování, pokud by ceny vlivem zlevnění energií klesly? Myslím, že nikoliv a my bychom pak opravdu zažili to, o čem někteří politici a ekonomové tvrdí, že si tím procházíme už dnes – inflaci způsobenou přehřátím poptávky.

Náš inflační osud se zdá být zkrátka nezvratný...  

Autor: Kateřina Lhotská | čtvrtek 30.6.2022 9:01 | karma článku: 38,47 | přečteno: 1119x
  • Další články autora

Kateřina Lhotská

Kdo nahrává Rusku?

Rozmohl se nám tu takový nešvar – jakmile někdo začne kritizovat současné kroky EU nebo naší vládní koalice, riskuje, že bude označen za „proruského“, „dezoláta“ nebo rovnou obojí.

12.7.2024 v 9:02 | Karma: 41,32 | Přečteno: 1965x | Diskuse | Společnost

Kateřina Lhotská

Atentát na Fica a promarněná šance

Tou šancí není pochopitelně myšlena možnost se Roberta Fica definitivně zbavit, jak si přejí někteří narušení jedinci, ale příležitost zastavit eskalaci vzájemné nenávisti, která politickou scénu i společnost svírá.

28.6.2024 v 9:02 | Karma: 34,33 | Přečteno: 965x | Diskuse | Společnost

Kateřina Lhotská

Pravda je to, čemu věříme

Stalo se vám někdy, že jste byli účastníky nějaké události a pak jste s úžasem sledovali, jak ji popisovala média? Možná jste pak dokonce i zapochybovali, jestli jste nebyli někde úplně jinde.

21.6.2024 v 9:02 | Karma: 37,38 | Přečteno: 1176x | Diskuse | Společnost

Kateřina Lhotská

Občané EU rozhodli o pokračování Green Dealu

Ve volbách do evropského parlamentu u nás zvítězila parlamentní a mimoparlamentní opozice slibující mimo jiné výraznou revizi Green Dealu. Bohužel však nemá šanci tento slib splnit. Občané EU totiž rozhodli jinak.

14.6.2024 v 9:02 | Karma: 36,50 | Přečteno: 1101x | Diskuse | Politika

Kateřina Lhotská

Danuše porazí Babiše

O paní Danuši Nerudové panuje všeobecné přesvědčení, že jaksi není úplně „nejostřejší tužkou v penálu“. Pravdou je, že tomu svými veřejnými vystoupeními hodně napomáhá. Zdání ovšem klame.

7.6.2024 v 9:02 | Karma: 39,87 | Přečteno: 1848x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

Caesar, Chruščov, Biden. Připomeňte si nejkrásnější zrady v politice

23. července 2024

Premium Američtí demokraté se semkli kolem nové prezidentské kandidátky, třiadvacetidenní drama kolem...

Mattel uvádí na trh nevidomou Barbie. Navzdory filmu bojuje se slabou poptávkou

23. července 2024

Šest desetiletí poté, co se původní panenka Barbie objevila na pultech obchodů, uvádí její výrobce...

Šéfka Tajné služby USA rezignovala. Čelila kritice za atentát na Trumpa

23. července 2024  16:40,  aktualizováno  18:45

Šéfka Tajné služby Spojených států Kimberly Cheatleová rezignovala po atentátu na bývalého...

V Paříži před OH znásilnili Australanku, v cárech šatů vběhla do prodejny kebabu

23. července 2024  16:44,  aktualizováno  18:31

Francouzská policie vyšetřuje případ Australanky, která uvedla, že ji v centru Paříže znásilnilo...

  • Počet článků 288
  • Celková karma 36,73
  • Průměrná čtenost 4881x
Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Seznam rubrik