Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Netolerancí za toleranci

Aktivisté lobující za práva i „práva“ sexuálních menšin a prosazující co nejliberálnější přístup k potratům se často dovolávají tolerance od ostatních lidí. Sami jsou přitom často ukázkovým příkladem netolerance k názorům jiných.

Naposledy se to ukázalo před několika týdny, když jejich zástupci poslali otevřený dopis ministru práce a sociálních věcí Marianu Jurečkovi s výzvou, aby ukončil spolupráci s Hnutím pro život (zde), což je organizace poskytující všestrannou podporu těhotným ženám a ženám po potratu, které se v souvislosti se svým stavem ocitly v nějaké obtížné situaci. Jde o pomoc psychickou, sociální, bytovou, právní nebo třeba se splácením hypotéky (zde). A to vše bez jediné koruny podpory od státu. Té se ostatně netěší ani druhá organizace, která je solí v očích aktivistů. Jde o Alianci pro rodinu, hájící tradiční pojetí manželství jako svazku muže a ženy (zde). 

V otázce umělého ukončení těhotenství zaznívají jak názory ultrakonzervativní, které vylučují tuto možnost dokonce i v případě, kdy těhotenství ohrožuje život matky a jeho pokračováním by tak k záchraně života nenarozeného dítěte stejně nedošlo, až po ultraliberální považující potrat za specifickou metodu „post-antikoncepce“. Jak už to tak v těchto situacích bývá, oba tyto krajní postoje jsou absurdní, ideální řešení neexistuje a to nejméně špatné leží někde mezi nimi. Nicméně pro vyváženost diskuze je nutné, aby dostávali prostor prezentovat své postoje zastánci různých názorových stran. Požadavek na „umlčení“ jedné z nich je pak alarmujícím pokusem tuto vyváženost porušit. A přímo skandální je i jeho zdůvodnění. Aktivisté totiž uvádějí, že jde o názory „v rozporu s postoji širší veřejnosti“. Co je to sakra za důvod? Není snad právo prezentovat i menšinové názory jedním ze základních rysů svobodné společnosti?  

Vystrnadit své oponenty z diskuze o uzákonění stejnopohlavních manželství se snaží i LGBT aktivisté. Už před časem se například pan Kryštof Stupka rozčiloval nad tím, jak je možné, že je zástupkyně Aliance pro rodinu paní Jana Jochová vůbec pozvaná do televizní debaty (v čase zhruba 16:50 zde). Nyní aktivisté požadují po Ministerstvu práce a sociálních věcí, aby s touto organizací ukončilo spolupráci. Svůj požadavek přitom zdůvodňují její údajnou „homofobností“. Což ovšem nevyjadřuje vůbec nic, protože podle nich je homofobem každý, kdo stejnopohlavní manželství odmítá. Dokonce i současný premiér Petr Fiala (zde).

Kroky a vyjádření aktivistů tedy rozhodně tolerancí vůči názorům jiných neoplývají. Dokážete si však představit, co by se asi spustilo za virvál, kdyby to bylo obráceně a někdo chtěl podobným způsobem vylučovat z veřejné diskuze je? To by bylo „bití na poplach“, to by bylo výkřiků o „homofobii“ a o „útoku na svobodu“, to by se politici předháněli v tom, kdo takový požadavek odsoudí co nejrazantněji.

Pravdou však je, že i ve většinové společnosti se vyskytují jedinci, kteří to dávají gayům a lesbičkám pořádně „sežrat“. Jsou to zkrátka hulváti, a tak se jako hulváti také chovají. Na rozdíl od LGBT aktivistů se však nedovolávají jejich tolerance. A pravdou také je, že netolerance a nenávist vůči názorům jiných není projevem homosexuální komunity, ale některých aktivistů osobujících si právo jejím jménem mluvit. Čímž bohužel vnímání gayů a lesbiček většinovou společností moc nepomáhají, přestože si myslím, že velká většina z nich s jejich počínáním nesouhlasí a tuto netoleranci odsuzují. Až na výjimky však není jejich hlas zatím moc slyšet (zde). 

Ve svobodné a demokratické společnosti má každý právo vyslovit svůj názor, stejně jako má každý právo názoru jiného oponovat. Tolerance k něčímu názoru totiž neznamená s ním automaticky souhlasit, ale nebránit tomu, aby mohl zaznít. Takže ať si každý klidně říká, že je pro uzavírání stejnopohlavních sňatků, nebo že je proti nim. A stejně jako může kdokoliv lobovat za co nejliberálnější přístup k potratům, někdo jiný může požadovat jejich zákaz. Nikdo však nemá právo nikoho z diskuze vylučovat, natož aby nabádal kohokoliv, aby tak učinil z titulu pravomocí mu svěřených. A pokud si k tomu ještě stěžuje na projevy netolerance vůči sobě, tak už jde o nestydatost naprosto neskutečnou. 

Musím se přiznat, že titulek dnešního článku „Netolerancí za toleranci“ není z mé hlavy. Už ani nevím, kde jsme toto heslo viděla poprvé, ale zaujalo mne svojí výstižností. Netolerancí k názorům jiných aktivisté samozřejmě žádné tolerance nedosáhnou. Právě naopak. Navíc tím podněcují jeden druh netolerance, který je však podle mne v demokracii dokonce žádoucí.

Netoleranci k netoleranci vůči názorům jiných…

Autor: Kateřina Lhotská | čtvrtek 19.5.2022 9:01 | karma článku: 39,67 | přečteno: 1329x
  • Další články autora

Kateřina Lhotská

Kdo nahrává Rusku?

Rozmohl se nám tu takový nešvar – jakmile někdo začne kritizovat současné kroky EU nebo naší vládní koalice, riskuje, že bude označen za „proruského“, „dezoláta“ nebo rovnou obojí.

12.7.2024 v 9:02 | Karma: 40,12 | Přečteno: 1663x | Diskuse | Společnost

Kateřina Lhotská

Atentát na Fica a promarněná šance

Tou šancí není pochopitelně myšlena možnost se Roberta Fica definitivně zbavit, jak si přejí někteří narušení jedinci, ale příležitost zastavit eskalaci vzájemné nenávisti, která politickou scénu i společnost svírá.

28.6.2024 v 9:02 | Karma: 34,22 | Přečteno: 957x | Diskuse | Společnost

Kateřina Lhotská

Pravda je to, čemu věříme

Stalo se vám někdy, že jste byli účastníky nějaké události a pak jste s úžasem sledovali, jak ji popisovala média? Možná jste pak dokonce i zapochybovali, jestli jste nebyli někde úplně jinde.

21.6.2024 v 9:02 | Karma: 37,38 | Přečteno: 1174x | Diskuse | Společnost

Kateřina Lhotská

Občané EU rozhodli o pokračování Green Dealu

Ve volbách do evropského parlamentu u nás zvítězila parlamentní a mimoparlamentní opozice slibující mimo jiné výraznou revizi Green Dealu. Bohužel však nemá šanci tento slib splnit. Občané EU totiž rozhodli jinak.

14.6.2024 v 9:02 | Karma: 36,50 | Přečteno: 1097x | Diskuse | Politika

Kateřina Lhotská

Danuše porazí Babiše

O paní Danuši Nerudové panuje všeobecné přesvědčení, že jaksi není úplně „nejostřejší tužkou v penálu“. Pravdou je, že tomu svými veřejnými vystoupeními hodně napomáhá. Zdání ovšem klame.

7.6.2024 v 9:02 | Karma: 39,87 | Přečteno: 1845x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Trump zvládá roli mučedníka skvěle, z atentátu bude těžit, míní amerikanista

14. července 2024

Premium Americké prezidentské volby získaly nečekanou zápletku. Donald Trump se po nezdařeném atentátu v...

Příběh, který zfilmoval Hollywood. Panenské Břežany neproslavil jen Heydrich

14. července 2024

Premium Zámek v Panenských Břežanech u Prahy se jako letní sídlo říšského protektora Reinharda Heydricha...

Atentátník měl v autě výbušniny. Nemyslitelnému zabránil Bůh, řekl Trump

14. července 2024  15:36,  aktualizováno  17:34

Muž považovaný za pachatele útoku na amerického exprezidenta Donalda Trumpa měl podle amerických...

Dal Trumpa do středu terče, atentát je jeho vina, viní část republikánů Bidena

14. července 2024  16:33

Část členů Republikánské strany obviňuje současného demokratického prezidenta Joe Bidena, že může...

  • Počet článků 288
  • Celková karma 36,77
  • Průměrná čtenost 4880x
Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Seznam rubrik