Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Když burger není burger a manželství není manželství

Ve Švédsku objevili způsob, jak vyrábět „mléko“ z brambor. Budou si ho tedy moci dát i vegani. V porovnání s tím živočišným má být prý i mnohem „udržitelnější“. Což je zaklínadlo, kterým se povyšuje kdejaká blbina na záslužný čin.

I když v tomto případě bych švédské společnosti „Veg of Lund“, která s výrobou „mléka“ z brambor přišla (zde), přeci jen nějaké zásluhy přiznala. Její výrobek totiž uvítají i ti, kteří nemohou konzumovat ze zdravotních důvodů mléko kravské (nebo jiné živočišné), a kteří si toto omezení, na rozdíl od veganů, nevybrali dobrovolně. Byť si myslím, že jde o zásluhy mimoděk, protože podle mne tito lidé primární cílovou skupinou výrobce nebyli.

Přestože se však tomuto výrobku říká „mléko“, pod tímto názvem jej v regálech prodejen nenajdete. Podle pravidel EU se totiž takto nesmí označovat poživatiny, které jsou rostlinného původu. Jde o podobné regule, podle kterých se nesmí říkat „rum“ ničemu, co není vyrobeno z cukrové třtiny (tedy ani tomu našemu vyráběnému shodou okolností také z brambor), a podle kterých přišlo o svůj název i „pomazánkové máslo“, protože není vyráběno z mléčné smetany.

Jenomže se ukazuje, že tato pravidla neplatí vždy a že tedy není měřeno všem stejným metrem. Na zavádějící označení totiž můžeme narazit u řady veganských potravin. Jako třeba „veganský burger“, nebo „veganský párek“. Producenti masných výrobků a uzenin na tuto podivnou praxi poukázali a jednu chvíli to dokonce vypadalo, že by se mohla situace v této oblasti narovnat. Ale pak na ně udělali europoslanci dlouhý nos (zde). Důvodem bylo to, že by prý zákaz těchto názvů „odradil zákazníky od dalekosáhlejšího přechodu k rostlinné stravě“. Když jde zkrátka o „dobrou věc“, tak je spotřebitele oblbovat dovoleno...

Je zajímavé, proč vlastně vegani tak dychtí po tom, aby si mohli dát nějakou baštu, která se tváří jako masitá, ale přitom je živočišnými surovinami absolutně nedotčená. Rozumím tomu, že když někdo nechce jíst maso, tak se cpe třeba sójou, čočkou, hrachem, salátem, klíčky a červenou řepou. Ale proč probůh konzumuje všechny tyto poživatiny ve formě připomínající burger? Je zajímavé, že analogickou potřebu nemají milovníci masa. Nebo už jste někdy viděli někoho, jak si dává hovězí roštěnou vypadající jako mrkev nebo jitrnici, která je k nerozeznání od rajčete? 

Ovšem zatímco zmatení pojmů v gastronomii a potravinářství vede tak maximálně k tomu, že si omylem koupíte nějakou více či méně zdařilou napodobeninu potraviny originální, v jiných oblastech to může mít dopady závažnější. Aktuálně se to týká třeba takového pojmu jako je manželství. Aktivisté hájící práva i „práva“ sexuálních menšin totiž usilují o to, aby se stejným termínem označovaly i svazky osob stejného pohlaví. Nelze vyloučit, že jednou příslušné změny legislativy skutečně dosáhnou. Bude však takové „manželství“ vnímáno ve společnosti jako opravdu rovnocenné tomu heterosexuálnímu, nebo jen jako ústupek ukřičeným aktivistům? Myslím, že druhá varianta je pravděpodobnější. Homosexuálové by si tedy měli položit otázku, zda jim stojí za to „tlačit na pilu“ (respektive dovolit aktivistům, aby „tlačili“ jejich jménem), když tím svoje postavení vylepší pouze formálně, ale ve skutečnosti bude jejich svazek lidmi stejně považován za „manželství druhé kategorie“ a navíc tím rozšíří řady příslušníků té části společnosti, která je vnímá negativně. 

Je signifikantní, že tendence označovat věci a jevy názvy zažitými pro jevy a věci sice zdánlivě podobné, ale svou podstatou zásadně odlišné, přicházejí obvykle z té strany názorového spektra, kterou jsme si zvykli označovat jako progresivistickou. A také to, že v těchto případech není takovéto zmatení pojmů odmítáno, ale naopak velebeno a často vydáváno dokonce za jakýsi symbol pokroku. Dokládá to ostatně výrok paní Jytte Gutelandové europoslankyně za „Progresivní alianci socialistů a demokratů“ (zde), která v reakci na výsledek výše zmiňovaného hlasování o „masových výrobcích“ bez masa prohlásila (zde): „Oslavím to veganským burgrem.“  

Ve skutečnosti však toto převracení pojmů nepřináší nic jiného než přetvářku a lhaní si do vlastní kapsy. Veganský „burger“ totiž nikdy nebude burger a svazek dvou lidí, ve kterém buď jeden muž chybí nebo přebývá, nikdy nebude manželstvím. A to ani, kdyby se paní Gutelandová a její ideoví souputníci na hlavu stavěli...

Autor: Kateřina Lhotská | čtvrtek 2.9.2021 9:01 | karma článku: 43,01 | přečteno: 1878x
  • Další články autora

Kateřina Lhotská

Kdo nahrává Rusku?

Rozmohl se nám tu takový nešvar – jakmile někdo začne kritizovat současné kroky EU nebo naší vládní koalice, riskuje, že bude označen za „proruského“, „dezoláta“ nebo rovnou obojí.

12.7.2024 v 9:02 | Karma: 41,09 | Přečteno: 1870x | Diskuse | Společnost

Kateřina Lhotská

Atentát na Fica a promarněná šance

Tou šancí není pochopitelně myšlena možnost se Roberta Fica definitivně zbavit, jak si přejí někteří narušení jedinci, ale příležitost zastavit eskalaci vzájemné nenávisti, která politickou scénu i společnost svírá.

28.6.2024 v 9:02 | Karma: 34,27 | Přečteno: 962x | Diskuse | Společnost

Kateřina Lhotská

Pravda je to, čemu věříme

Stalo se vám někdy, že jste byli účastníky nějaké události a pak jste s úžasem sledovali, jak ji popisovala média? Možná jste pak dokonce i zapochybovali, jestli jste nebyli někde úplně jinde.

21.6.2024 v 9:02 | Karma: 37,38 | Přečteno: 1175x | Diskuse | Společnost

Kateřina Lhotská

Občané EU rozhodli o pokračování Green Dealu

Ve volbách do evropského parlamentu u nás zvítězila parlamentní a mimoparlamentní opozice slibující mimo jiné výraznou revizi Green Dealu. Bohužel však nemá šanci tento slib splnit. Občané EU totiž rozhodli jinak.

14.6.2024 v 9:02 | Karma: 36,50 | Přečteno: 1099x | Diskuse | Politika

Kateřina Lhotská

Danuše porazí Babiše

O paní Danuši Nerudové panuje všeobecné přesvědčení, že jaksi není úplně „nejostřejší tužkou v penálu“. Pravdou je, že tomu svými veřejnými vystoupeními hodně napomáhá. Zdání ovšem klame.

7.6.2024 v 9:02 | Karma: 39,87 | Přečteno: 1846x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

V Nice na jihu Francie hořel bytový dům. Zemřelo sedm lidí včetně tří dětí

18. července 2024  7:16,  aktualizováno  8:54

Sedm lidí, včetně tří malých dětí, zemřelo v noci na čtvrtek v Nice na jihu Francie při požáru v...

V plaveckém bazénu v Olomouci unikla dezinfekce, pět lidí ošetřili v nemocnici

17. července 2024  19:44,  aktualizováno  18.7 8:37

V areálu plaveckého bazénu v Olomouci ve středu v podvečer unikla dezinfekce. Záchranáři tam podle...

Jediná svého druhu. Speciální loď přiveze z Modřan konstrukci Dvoreckého mostu

18. července 2024,  aktualizováno  8:22

Přímý přenos Jedinečná loď převeze po Vltavě části konstrukce pro stavbu mostovky Dvoreckého mostu. Z montážní...

Krvavá bitva o Dněpr skončila. Ukrajinci tiše vyklidili předmostí u Chersonu

17. července 2024,  aktualizováno  18.7 8:17

Premium Ukrajinská armáda přiznala, že se stáhla z trosek vesnice Krynky na levém břehu Dněpru. Skončila...

  • Počet článků 288
  • Celková karma 36,87
  • Průměrná čtenost 4880x
Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Seznam rubrik