Důchodová reforma? Zapomeňte...
Minulá vláda s reformou důchodového systému nepohnula ani o píď. Paní ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, respektive její „Komise pro spravedlivé důchody“ sice nějaký návrh předložila (zde), ale šlo o takový nesmysl, že jeho nerealizace byla v rámci možností tím nejlepším, co nás mohlo potkat. Podle něj měl každý důchod obsahovat dvě složky – solidární a zásluhovou. Výše té první (tzv. „nultý pilíř“) měla být pro všechny stejná a nejčastěji se uvádělo, že má dělat zhruba 10 000 korun. Druhá složka by se pak, podobně jako je tomu i dnes, stanovila na základě odpracovaných let a dosažených příjmů. Kromě toho obsahovala „reforma“ i další návrhy. Například za každé vychované dítě se měla k důchodu přidat pětistovka, dále se zkracovala minimální požadovaná doba pojištění z 35 na 25 let a snižoval se i věk odchodu do důchodu u některých náročných profesí.
Z těchto návrhů je zřejmé, že „reforma“ by náklady na důchodový systém navýšila, přičemž takovými „margináliemi“, jako kde na to vzít, se Komise paní Maláčové vůbec nezabývala. Šlo zkrátka o seznam zbožných přání bez jakéhokoliv realistického plánu, jak to celé ufinancovat. Nedomyšlené financování „reformy“ bylo ostatně i hlavním důvodem, proč její návrh odmítli podpořit dokonce i členové vlády za ANO (zde). A ty rozhodně nelze podezírat z toho, že by se při utrácení veřejných peněz nějak žinýrovali a nebyli by ochotni pustit chlup. Ale tohle byla evidentně silná káva i pro ně.
Návrh tak s koncem minulého volebního období spadnul pod stůl a zdálo se, že jej odtud už nikdo nikdy nezvedne. O to překvapivější však bylo, když se nastupující ministr práce a sociálních věcí pan Jurečka po nedávné schůzce s prezidentem Milošem Zemanem netajil tím, že by chtěl na závěry Komise navázat (zde). A obdobně se vyjádřil před měsícem i v rozhovoru pro ČT (zhruba v čase 18:45 zde). Podle něj by byla škoda v práci „Komise pro spravedlivé důchody“ nepokračovat, protože v ní působili „experti“ napříč politickým spektrem, a bylo by nešťastné, kdyby přišla ta spousta „dobré práce“ vniveč. A že bude stačit návrhy pouze parametricky upravit.
Nejspíš máme s panem Jurečkou trochu jinou představu o tom, čemu se říká „dobrá práce“. Rozhodně bych tak však nenazývala něco tak nedomyšleného a odbytého, jako je návrh Komise paní Maláčové. Ta totiž evidentně nepochopila (a nejspíš to nechápe ani pan Jurečka), co je v otázce důchodového systému tím hlavním problémem k řešení.
Většina „reforem“ se totiž soustředí pouze na to, jak prostředky na důchody přerozdělovat. Tedy jestli třeba zvýhodnit rodiče, kteří vychovali více dětí, nebo lidi, kteří pracovali v náročných profesích. Ovšem tou základní otázkou je podle mne úplně něco jiného – kde vzít na financování penzí peníze? Systém je totiž (až na výjimky) pravidelně v červených číslech v řádu desítek miliard korun ročně (zde) a jeho deficit bude nadále růst tak, jak bude ubývat lidí v produktivním věku a zvyšovat se počet těch v důchodovém. A protože erár takové díry dlouhodobě látat nemůže, tak zbývá už jenom jeden jediný zdroj, odkud mohou peníze na penze budoucích důchodců přitéct. Tím jsou oni sami. Samozřejmě v době, kdy ještě vydělávají.
Chtělo by to zkrátka nějakou další složku, ideálně kapitalizační. Tedy onen mnoha lidmi proklínaný II. pilíř. Ten se pokoušela zavést už vláda Petra Nečase. Moc se jí to ale nepovedlo a její reforma měla některé podstatné vady na kráse. Z II. pilíře nešlo například vystoupit a pro vstup do něj se nepodařilo motivovat dostatečný počet účastníků. Ovšem největším problémem této reformy bylo to, že ji vláda Petra Nečase prosadila bez konsenzu s opozicí, především tedy s ČSSD. Což předurčilo její osud ve chvíli, kdy se tato strana dostala k moci a II. pilíř spolu se svými tehdejšími koaličními partnery z ANO a KDU-ČSL zrušila (zde).
Koalice SPOLU, která vyhrála volby a jejímž členem je i pan Jurečka, v předvolební kampani slibovala, že přinese změnu. Což mělo kromě jiného spočívat v tom, že chce řešit záležitosti, které předchozí vláda zanedbala. Otázka penzí a jejich financování mezi ně nepochybně patří. Je to navíc úkol urgentní. Pokud se totiž politici na reformě nedokážou domluvit, zůstanou za pár desítek let dnešním čtyřicátníkům a lidem mladším jenom oči pro pláč.
Tím řešením ovšem podle mne není navázání na návrhy „Komise pro spravedlivé důchody“. A nejen proto, že by tím politici nově vzniklé vládní koalice popřeli sami sebe. V dobách, kdy ještě seděli v opozičních lavicích, je totiž většina z nich (až na pana Jurečku) tvrdě kritizovala (zde). Návrhy Komise však především neřeší podstatu problému. „Reforma“ penzí spočívající v kašírování současného systému a ve změně pravidel přerozdělování peněz je totiž nedostatečná a nepovede k ničemu jinému než k tomu, že dříve či později nebude co přerozdělovat. A jestli to pan Jurečka nechápe, tak se obávám, že jedinou změnu, kterou nová vláda do problematiky penzí přinese, bude jiné jméno na dveřích kanceláře ministra…
Kateřina Lhotská
Skandální uplácení zelených aktivistů Bruselem

Pamatujete, jak prasklo, že bruselská vrchnost uplácela aktivisty, aby prosazovali její „zelený program“? Možná ne. V našich médiích bylo totiž kolem toho (až na výjimky) důsledné ticho. Teď se ukázalo, kam všude peníze putovaly.
Kateřina Lhotská
SPOLU „vrátilo Česku respekt“. Akorát, že vůbec…

Jedním z hesel, kterým se často ohání koalice SPOLU, zní: „Vrátili jsem Česku respekt v zahraničí“. Není tedy na škodu si připomenout několik nejzářivějších „úspěchů“, která tato slova dokládají.
Kateřina Lhotská
Správné straně jde o všechno

V minulých parlamentních volbách vsadila tehdejší opozice na jedno jediné téma – antibabiš. Nakonec je díky tomu vyhrála a sestavila vládu. Jenomže dnes tohle primitivní heslo už nefunguje.
Kateřina Lhotská
Kéž by nám Pán Bůh všelikou tu demokracii z huby do rukou vraziti ráčil!

Titulek je parafrází známého výroku Karla Havlíčka Borovského. On v něm však hovořil o „vlastenčení“ a nikoliv o „demokracií“. Ve své době jím kritizoval ty, kteří sice mají plná ústa vlastenectví, ale to bylo tak všechno.
Kateřina Lhotská
(Z)dechovský vyrazil do boje proti „Z“

Europoslanec Tomáš Zdechovský se rozhodl vyřešit další z klíčových problémů, který trápí naši společnost. Tím je propagace ruské vojenské agrese prostřednictvím symbolu „Z“.
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Írán popravil agenta Mosadu, americký útok rozzlobil arabský svět, Čínu i Rusko
Sledujeme online Írán v neděli popravil muže, kterého odsoudil jako agenta izraelské zpravodajské služby Mossad. Jde...
Motorkář zemřel po srážce s osobním autem u Kostelce nad Černými lesy
Policisté v neděli po 10. hodině dopoledne vyjížděli k dopravní nehodě na silnici I/2 u Kostelce...
Dvořák: Trump kvůli útoku na Írán přišel o šanci na Nobelovu cenu, ale bylo to nutné
Útok USA na Írán byl nutný, dlouhodobě by to mohlo přinést pozitivní efekt, řekl v debatě pořadu...
Snad si Trump útok dobře rozmyslel, reagoval Babiš. Fiala doufá v jednání
Jaderný program Íránu ohrožuje mezinárodní bezpečnost, uvedl na sociální síti X premiér Petr Fiala....

Prodej pozemku Plzeň Valcha
Sedlákova, Plzeň - Valcha
3 919 000 Kč
- Počet článků 334
- Celková karma 36,68
- Průměrná čtenost 4370x