Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čínský kapitalismus a evropský socialismus

Studenou válku vyhrál Západ především díky svému kapitalistickému systému, který umožnoval mnohem výraznější hospodářský rozvoj než ten socialistický panující na Východě. Dnes se situace opakuje. Jen s jinak obsazenými rolemi.

Nejspíš si na to ještě řada z nás pamatuje. Před rokem 1989 jsme vzhlíželi k Západu s obdivem, přičemž jsme mimo jiné oceňovali tamní životní úroveň nesrovnatelnou s tou naší. A taky to, jaké osobnosti jej reprezentovaly. Jména jako Ronald Reagan a Margareth Thatcherová byla jeho symbolem a obdiv k nim ještě vzrůstal v kontrastu s podivnou kombinací nadutosti, směšnosti a tuposti charakteristickou pro tehdy u nás vládnoucí soudruhy. Bohužel současní nejvyšší představitelé Západu mají ke svým předchůdcům daleko jak Sahara k zalednění a občas připomínají spíše právě papaláše komunistické. Ať už jde o amerického prezidenta Joea Bidena, kterého se už pomalu bojí i nechat mluvit na veřejnosti (zde), nebo „vrchní Evropanku“ Ursulu von der Layenovou, která se stihla zesměšnit ještě před svým nástupem do funkce (zde).  

Právě paní von der Layenová je symbolem úpadku té části Západu sdružující se v EU. Ta se sice snaží přesvědčit o své důležitosti sama sebe i celý svět, ale stačí třeba pohled na žebříček nejziskovějších světových firem (zde) a hned je zřejmé, že to jsou jen zbožná přání. EU zastupuje v elitní dvacítce totiž je jen firma Shell, a to vlastně jenom napůl, protože jde o společnost britsko-nizozemskou. Prachy se zkrátka vydělávají především za oceánem a ve východní Asii. Podobně tristní pohled je na zastoupení unijních firem mezi nejcennějšími značkami (zde). Opět mezi nimi totiž figuruje jenom Shell. A o moc výrazněji není EU zastoupena ani v žebříčku TOP 20 firem podle velikosti (zde), do nějž pronikl pouze francouzský Louis Vuitton.

„Kola světové ekonomiky“ se zkrátka už neotáčejí v EU, ale v USA a v Číně. Především ta pak přidává do pedálů opravdu hodně. Tamní komunisté se totiž poučili z toho, co se stalo jejich evropským souvěrcům, a došlo jim, že když nebude na chleba, tak by taky mohli o svoji moc a postavení přijít. A že bez ekonomiky fungující na tržních principech to prostě nepůjde.

EU zkrátka padá do bezvýznamnosti a nic na tom nemění ani nabubřelá prohlášení jejích představitelů. Naopak Čína se stává čím dál důležitějším světovým hráčem. Ptáte se, jak je to možné? Je to podle mne o prioritách. Zatímco v EU jsou tématy podobné blbosti jako 56 pohlaví a „práva“ kdekoho na kdeco, Číňané skoupili půlku Afriky (zde).

Některá témata však považují za prioritní jak v EU, tak i v Číně. Například „boj za záchranu klimatu“ a s tím související snaha ovlivňovat jeho změny. Tedy, ne že by se do podobných experimentů chtěli pouštět i Číňané. Že se větru a dešti poroučet nedá si ostatně ověřili už před desetiletími. Ale vyhovuje jim, s jakou vervou se do toho vrhá EU a vidí v tom příležitost, jak jejím členům pořádně pustit žilou (zde). Kolikrát mne napadlo, že snad všechny ty klimatické aktivisty dokonce sami platí...  

Když k tomu všemu ještě připočteme orientaci Číny na moderní technologie a obrovské investice do dopravní a energetické infrastruktury (zde a zde), máme skládačku jejího hospodářského úspěchu kompletní. Tamní komunisté dali zkrátka prostor soukromému podnikání, které se snaží nesvazovat byrokratickými blbostmi, a naopak pomáhají firmám otevírat dveře na zahraniční trhy.

To unijní politici naopak vymýšlí další a další nesmyslné regulace a tržní prostředí zaneřádili množstvím všelijakých dotací na straně jedné a daní a poplatků na straně druhé. Přičemž Green Deal a další opatření (např. emisní povolenky) realizovaná ve jménu „záchrany klimatu“ jsou jen špičkou tohoto ledovce. To všechno deformuje trh tak, že pro úspěch firmy není podstatné, zda nabízí svoje zboží a služby dostatečně kvalitně a efektivně, ale to, jak v tom umí takříkajíc chodit. Podle mne tak nelze hovořit o tržním hospodářství, ale o jakési formě socialismu. 

Katalyzátorem rozmachu Číny je zkrátka rozvoj tamního kapitalismu a úpadku EU naopak její propadnutí do osidel socialismu. V souboji obou –ismů má tedy kapitalismus opět navrch. Jen by asi nikoho před třemi desítkami let ani ve snu nenapadlo, že jeho představiteli budou čínští komunisté a socialisty budou reprezentovat pokračovatelé těch, ke kterým jsme tenkrát obdivně vzhlíželi.

Ne, to není volání po nástupu kapitalismu čínského typu. Z něj totiž docela dost mrazí. To je volání po odstranění evropského socialismu jakéhokoliv typu. Z něj totiž nemrazí o mnoho méně...

Autor: Kateřina Lhotská | čtvrtek 23.9.2021 9:01 | karma článku: 46,93 | přečteno: 8010x
  • Další články autora

Kateřina Lhotská

Kdo nahrává Rusku?

Rozmohl se nám tu takový nešvar – jakmile někdo začne kritizovat současné kroky EU nebo naší vládní koalice, riskuje, že bude označen za „proruského“, „dezoláta“ nebo rovnou obojí.

12.7.2024 v 9:02 | Karma: 38,57 | Přečteno: 1243x | Diskuse | Společnost

Kateřina Lhotská

Atentát na Fica a promarněná šance

Tou šancí není pochopitelně myšlena možnost se Roberta Fica definitivně zbavit, jak si přejí někteří narušení jedinci, ale příležitost zastavit eskalaci vzájemné nenávisti, která politickou scénu i společnost svírá.

28.6.2024 v 9:02 | Karma: 34,22 | Přečteno: 955x | Diskuse | Společnost

Kateřina Lhotská

Pravda je to, čemu věříme

Stalo se vám někdy, že jste byli účastníky nějaké události a pak jste s úžasem sledovali, jak ji popisovala média? Možná jste pak dokonce i zapochybovali, jestli jste nebyli někde úplně jinde.

21.6.2024 v 9:02 | Karma: 37,38 | Přečteno: 1172x | Diskuse | Společnost

Kateřina Lhotská

Občané EU rozhodli o pokračování Green Dealu

Ve volbách do evropského parlamentu u nás zvítězila parlamentní a mimoparlamentní opozice slibující mimo jiné výraznou revizi Green Dealu. Bohužel však nemá šanci tento slib splnit. Občané EU totiž rozhodli jinak.

14.6.2024 v 9:02 | Karma: 36,50 | Přečteno: 1097x | Diskuse | Politika

Kateřina Lhotská

Danuše porazí Babiše

O paní Danuši Nerudové panuje všeobecné přesvědčení, že jaksi není úplně „nejostřejší tužkou v penálu“. Pravdou je, že tomu svými veřejnými vystoupeními hodně napomáhá. Zdání ovšem klame.

7.6.2024 v 9:02 | Karma: 39,87 | Přečteno: 1841x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Tajný Orbánův dopis lídrům EU: popsal Putinovo překvapení i pohled na válku

9. července 2024  16:18,  aktualizováno  19:36

Maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem poslal špičkám EU...

Smrtící žabí jed. Silné psychedelikum ve světě zabíjí, v Česku je volně prodejné

13. července 2024

Premium V Česku si zcela legálně a snadno můžete koupit silné psychedelikum s efektem intenzivnějším než u...

Má na to? Přeřek na summitu ukázal, že média nad Bidenem zlomila hůl

13. července 2024

Premium Zásadní tisková konference vůdce svobodného světa k 75. výročí NATO se stala okukováním a...

Slovenský festival Pohoda zasáhla silná bouře, zřítil se jeden z velkých stanů

12. července 2024  22:17,  aktualizováno  23:14

Silná bouřka zasáhla slovenský hudební festival Pohoda, kde se zřítil jeden z velkých stanů....

Velmi silné bouřky zasáhly Česko. Zatopily domy a na Moravě zranily dva lidi

12. července 2024  12:06,  aktualizováno  21:53

Přímý přenos Česko opět zasáhly bouřky, které postupovaly tradičně od západu na východ. Škody napáchaly zejména...

  • Počet článků 288
  • Celková karma 36,63
  • Průměrná čtenost 4878x
Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Seznam rubrik