Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Moje babička by na ně vzala vidle!

Tedy na ty vládní úředníky. Nebyla to žena vysloveně rázná, ale řádná hospodyně, a přitom nekonečně vlídná. Vyrostla na vesnici a prostě věděla, jak se hospodaří. Přežila dvě války a její děti a ani vnoučata nikdy nepocítila hlad.

A já vím, jak to dělala. Nikdy nekupovala na dluh a vždy jen to, co bylo potřebné. Ani si nemohu vzpomenout, že by něco vyhodila. A mám dojem, že odpadkový koš snad ani v kuchyni nebyl. Za velkým otočným zrcadlem v ložnici byla vždy zásoba mouky a cukru. Vařila mi dobroty, vlastně prostá jídla, že by něco nechutnalo se nestávalo, respektive se o tom nikdy nediskutovalo.

Naučila mne válet nudle, dělat vanilkové rohlíčky a štupovat punčochy a šít zástěry. Utírat nádobí nebylo nikdy za trest, byla to spíše samozřejmost. Každý den měl přesný řád, jednou za týden se uklízelo, dědeček nadával, protože každý čtvrtek musel leštit mosazné kliky. A to po celá desetiletí. Co já pamatuji, tak byl v důchodu, po tom slavném Únoru měl jako dvorní rada jen dvě možnosti, buď přijmout rudou knížku nebo jít do penze. Vzal to druhé, byl legionář.

Proč to všechno nostalgické vzpomínání? Nu, přeci to přijde samo od sebe, když se jeden podívá, jak hospodaří naše vláda. A to už ani nemluvím o tom, jak s námi zachází. Mám už dojem, že se tak nějak cítil můj dědeček v roce 1948. On šel do penze a já o tři desetiletí později do emigrace. Důvody byly asi stejné.

Mnohé prázdniny jsem strávil na hospodářství, kde vyrůstala moje babička. Vyklízel jsem maštal, tedy kydal hnůj, jezdil jsem orat, vláčet a osévat pšenici a žito. Bylo to normální, patřilo to k životu, dnes bych řekl byl to život sám. Poznal jsem, že bez toho všeho by nic kloudného nebylo. Jenom hlad a bída. To jsem nikdy nepocítil, protože je více než jisté, že smysluplná práce lidstvo před touto hrozbou vždy uchrání.

Ale k tomu všemu patří i boj proti plevelům a jiným škůdcům. Takže se maštal pravidelně bílila vápnem, všechno neřádstvo skončilo na hnojišti, aby pak v poněkud změněné formě mohlo být na poli k užitku. Ano, pořádek musí být a vše má sloužit ke svému účelu. A tak si říkám, kdy se asi naposledy bílilo v té naší vládní maštali. Řekl bych, že již dlouho ne. Po vesnicku řečeno, dobytek se sice mění, ale o hnůj se nikdo nestará.

Není tedy divu, když nostalgicky vzpomínám na tu čistotu na hospodářství babiččiny rodiny. Mám přitom pocit, že tam někde je ukryta lidská schopnost přežít mnohé. Nejen války, ale i epidemie. Nu, ale jak říkám, hnůj jsem kydal každé ráno, ještě před snídaní, bylo to důležitější a nezbytné. A nešlo to bez vidlí. Takže si myslím, že by bylo na čase tuto pravidelnost a nezbytnost, která je zárukou našeho bytí, znovu obnovit.      

Autor: Michal Kotyk | pondělí 22.3.2021 9:30 | karma článku: 31,95 | přečteno: 845x
  • Další články autora

Michal Kotyk

Trump, Johnson, Putin…

Opravdu zajímavé postavy současných dějin. Pokud by se jednalo o minulost, tak by to byl námět pro velkofilmy ala Hollywood. Smutné je, že se tito „hrdinové“ zásadním způsobem míchají do našeho života, ba dokonce ho i ohrožují.

8.7.2022 v 11:47 | Karma: 10,52 | Přečteno: 427x | Diskuse | Společnost

Michal Kotyk

Vždyť milovat diktátory je tak snadné!

A hlavně pohodlné, posiluje duši a dává pocit podílet se na moci, která jednoho povyšuje nad druhé. Je to přímo lákavé, a tak není divu, že se v každé společnosti najde mnoho těch, kteří jsou ochotni „hajlovat“.

14.4.2022 v 10:28 | Karma: 15,44 | Přečteno: 414x | Diskuse | Společnost

Michal Kotyk

Diskuse nebo pindání egomanů?

Upřímně přiznám, že „pracovní úsilí“ poslanecké sněmovny v posledních hodinách nesleduji. Nemám rád žvanění. Celý život jsem byl placen za skutečně vykonanou práci, „veledůležitým“ poradám jsem se vyhýbal.

13.1.2022 v 10:39 | Karma: 13,57 | Přečteno: 503x | Diskuse | Společnost

Michal Kotyk

Nová vláda, nové srandičky!

Už nevím, zda mám plakat, zda se rozčilovat, zda si pořídit dle rady pana prezidenta kalašnikov, či se možná oběsit, anebo se dívat na vše jako na podivnou divadelní hru psanou sice amatéry, ale věrně popisující absurditu dneška.

10.1.2022 v 8:43 | Karma: 43,98 | Přečteno: 5626x | Diskuse | Společnost

Michal Kotyk

Budování socialismu aneb boj proti covidu!

Je mi líto, ale je to paralela, kterou nemohu jen tak opominout. Budování „lepší“ společnosti byla dobrá myšlenka, jenže jaksi nefungovala. Současné „ideologické“ pojetí boje proti onomu viru, má pro mne stejnou hodnotu.

7.1.2022 v 19:07 | Karma: 29,47 | Přečteno: 864x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Wollner kolegyně obtěžoval, vyplývá ze spisu. Z 90 procent smyšlené, brání se

20. července 2024  16:53,  aktualizováno  21.7 9:56

Bývalý šéf pořadu Reportéři ČT Marek Wollner podle uniklé zprávy vyšetřovací komise, kterou má...

Tajná služba připustila, že odmítla Trumpovi posílit ochranku. Nejsou lidi, řekla

21. července 2024  9:38

Tajná služba Spojených států připustila, že ve dvou letech předcházejících atentátu na Donalda...

Trump se po atentátu vrátil k útočné rétorice, opět se posmíval Bidenovi

21. července 2024  9:13

Šéfové Demokratické strany se snaží zvrátit výsledky primárek a vyřadit z volebního klání Joea...

Za všechno mohou turisté. Řecký ostrov Santorini nemá vodu, víno ani klid

21. července 2024

Ačkoliv je řecké hospodářství do značné míry závislé na cestovním ruchu, ne všichni domorodci jsou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 607
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1543x
Trochu jsem se toulal po světě - celých 32 let. Napsal jsem o tom i knihu s podtitulkem "aneb co se do zpráv nikdy nedostalo". K nalezení zde.Teď jsem se vrátil "domů" a mnohdy se velice divím, co to tu nacházím. Nemohu jinak, než se k tomu vyjádřit. Kdyby se o mně někdo chtěl dovědět poněkud více může tak učinit na www.mujcernobilysvet.cz nebo na www.mk-answer.com. Mimo jiné jsem také aktivní jako pedagog a snažím se mladým adeptům mediální tvorby předat něco ze svých zkušeností a názorů s nadějí, že by mohlo dojít v tomto oboru k lepšímu pochopení nároků veřejnosti na poznání duševního bohatství lidstva.

 

Seznam rubrik