Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Trump, Johnson, Putin…

Opravdu zajímavé postavy současných dějin. Pokud by se jednalo o minulost, tak by to byl námět pro velkofilmy ala Hollywood. Smutné je, že se tito „hrdinové“ zásadním způsobem míchají do našeho života, ba dokonce ho i ohrožují.

Co se to vlastně děje v našem světě. Já mám pocit, že v mnohých společenstvích nabývá demokracie poněkud prazvláštních forem. Hlavně pokud pozoruji volby. Spíše mi to dění připomíná „reality show“, kdy se občané náramně baví a jsou nadšeni, když vše špatně končí, když hlavní aktéři padají na nos, tančí na tenkém ledě a vůbec dělají všelijaké pitominy. Je to prostě taková národní zábava, sranda, která všechny nadchne.

A těm jásajícím davům vůbec nevadí, tedy těm rádoby odpovědným občanům, že to je cesta do pekla. A že se nacházíme ve vývojovém společenském stupni, kdy si nechceme uvědomit, že zcela ztrácíme vědomí a cit pro pojmy demokracie a svobody. Mylně se totiž asi domníváme, že jsme tyto pojmy zcela naplnili. Opak je však pravdou, jsme teprve na začátku dlouhého procesu uvědomování si, co jsme si to dali za cíl.

Pravda většina si to prostě zjednodušila tím, že se domnívá, že jak demokracii, tak i svobodu možno koupit v supermarketu a pokud možno ještě se slevou. Ostatně jedinci chtiví moci to veřejně proklamují ve volebním divadýlku, které podléhá režii marketingových šejdířů, kteří touží zase jenom po zisku. Není snad nutno podotýkat, že se jedná o „elitní“ skupiny našich společností, kterým je osud lidstva a naše budoucnost zcela lhostejná.

Ale zpátky k našim protagonistům. Nejsou to nějaké bytosti z jiného světa, jsou jedni z nás, v každé společnosti jich najdete na tisíce. Rvou se i mezi sebou, každý chce poznat opojení mocí nad lidem té či oné země. Jak a zda toho dosáhnou pak záleží na vyspělosti té či oné společnosti. Přesněji řečeno na stupni vzdělání. Čím hloupější společnost, tím rychlejší vzestup na společenském žebříčku.

Jak vidno, tak ale ten pobyt tam nahoře mnohdy nemívá dlouhého trvání. Ano, občas se i stává, že si občanstvo uvědomí, že volby tu nejsou jenom pro všeobecnou zábavu, ale že mohou přinést i tragédie do života každého občana. Je to prostě trochu drahá sranda a je tedy dobré si zavčasu uvědomit, že v životě není nic zadarmo. Jednou přijde nenávratně vyúčtování.

Takže přicházejí i politické pády, které mohou být i krvavé, ale na straně druhé může dojít i k opaku a ta touha po svobodě a demokracii končí jako diktatura, která je kupodivu i oslavována. Není divu. V každé společnosti je i mnoho těch, kteří se v diktatuře cítí spokojenější, jednoduše si přiznávají, že na to, aby se dostali až nahoru nemají, ale pokud se postaví na stranu „silného vůdce“, tak získávají ono zvláštní uspokojení být součástí něčeho velikého, i oni pociťují, že se na té moci podílejí.

Já se domnívám, že to vše, je jaksi „lidské“. Patří to k naší nevědomosti, aroganci, stejně tak jako fakt, že se domníváme, že za naše neštěstí mohou vždy jiní. Takže si myslím, že je snad nejvyšší čas se porozhlédnout kolem sebe a zamyslet se nad tím, kolik takových potencionálních „vůdců“ máme kolem sebe a zda je dokonce díky naší nevědomosti i nevolíme. Myslím, že za posledních třicet let naše občanstvo již dopomohlo řadě prapodivných a společnosti nebezpečných charakterů k moci nejvyšší.

Pravda, poslední volby je trochu upozadili, ale oni se nevzdávají, kousají kolem sebe, plivají po ostatních a na ty škopky špíny mají snad dokonce vlastní fabriku. A možná i postavenou pomocí všelijakých těch dotací, které si přisvojili na úkor potřebných a poctivých občanů. A kupodivu i nadále požívají podporu těch, kteří je pokládají za „národní“ hrdiny, mnozí je dokonce i zbožňují. Ano smutná to kapitola našich dějin. Opravdu nebude lehké ji bez studu a uzardění s odstupem let číst. Ale možná se mýlím, možná dospějeme tak daleko, že na tato léta budeme pohlížet s hrdostí.

To už ale jako kulturní národ asi nebudeme existovat. Budeme nějaké prapodivné společenství a naší životní filosofií bude sterilní mediální potrava produkovaná nějakou „velkovýrobnou“ nezatížená pojmy jako intelekt, morálka a charakter. Pravda, k tomu budou zapotřebí ještě nějaké ty „reformy“ našeho školství. Všeobecná nevědomost musí být zaručena.  A kdo nám bude vládnout? Nu, přece ti nepodobní těm jmenovaným v titulku, prostě naši „národní“ hrdinové.

Autor: Michal Kotyk | pátek 8.7.2022 11:47 | karma článku: 10,52 | přečteno: 427x
  • Další články autora

Michal Kotyk

Vždyť milovat diktátory je tak snadné!

A hlavně pohodlné, posiluje duši a dává pocit podílet se na moci, která jednoho povyšuje nad druhé. Je to přímo lákavé, a tak není divu, že se v každé společnosti najde mnoho těch, kteří jsou ochotni „hajlovat“.

14.4.2022 v 10:28 | Karma: 15,44 | Přečteno: 414x | Diskuse| Společnost

Michal Kotyk

Diskuse nebo pindání egomanů?

Upřímně přiznám, že „pracovní úsilí“ poslanecké sněmovny v posledních hodinách nesleduji. Nemám rád žvanění. Celý život jsem byl placen za skutečně vykonanou práci, „veledůležitým“ poradám jsem se vyhýbal.

13.1.2022 v 10:39 | Karma: 13,57 | Přečteno: 503x | Diskuse| Společnost

Michal Kotyk

Nová vláda, nové srandičky!

Už nevím, zda mám plakat, zda se rozčilovat, zda si pořídit dle rady pana prezidenta kalašnikov, či se možná oběsit, anebo se dívat na vše jako na podivnou divadelní hru psanou sice amatéry, ale věrně popisující absurditu dneška.

10.1.2022 v 8:43 | Karma: 43,98 | Přečteno: 5626x | Diskuse| Společnost

Michal Kotyk

Budování socialismu aneb boj proti covidu!

Je mi líto, ale je to paralela, kterou nemohu jen tak opominout. Budování „lepší“ společnosti byla dobrá myšlenka, jenže jaksi nefungovala. Současné „ideologické“ pojetí boje proti onomu viru, má pro mne stejnou hodnotu.

7.1.2022 v 19:07 | Karma: 29,47 | Přečteno: 864x | Diskuse| Společnost

Michal Kotyk

Jeden nevyřčený novoroční projev

Hnán možná vlastní ješitností, ale i touhou slyšet novoroční projev, který by ve mne vzbudil touhu začít nový rok s myšlenkou naplněnou tolik nezbytným optimismem, jsem se rozhodl si napsat sám pár řádek, které by mne uspokojily.

30.12.2021 v 10:43 | Karma: 12,82 | Přečteno: 330x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Americký politik se přiznal. Za zneužívání nezletilých v Praze mu hrozí třicet let

25. června 2024  6:37

Bývalý dlouholetý člen parlamentu v americké Severní Dakotě se u soudu přiznal k tomu, že v minulém...

Předáci odborů budou jednat s vládou o reformě penzí i zákoníku práce

25. června 2024  6:34

Po roztržce mezi vládou a odbory, po níž odboráři na vládě práskli dveřmi, se v úterý ve Sněmovně...

Assange se dohodl s americkou justicí. Bude se moci vrátit do Austrálie

25. června 2024  6:13

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a hodlá se přiznat k...

Poslanci mají jednat o lex Ukrajina a ochraně uprchlíků před Putinovou válkou

25. června 2024  6:10

Sněmovna by mohla začít jednat o dalším prodlužování dočasné ochrany uprchlíků před Putinovou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 607
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1543x
Trochu jsem se toulal po světě - celých 32 let. Napsal jsem o tom i knihu s podtitulkem "aneb co se do zpráv nikdy nedostalo". K nalezení zde.Teď jsem se vrátil "domů" a mnohdy se velice divím, co to tu nacházím. Nemohu jinak, než se k tomu vyjádřit. Kdyby se o mně někdo chtěl dovědět poněkud více může tak učinit na www.mujcernobilysvet.cz nebo na www.mk-answer.com. Mimo jiné jsem také aktivní jako pedagog a snažím se mladým adeptům mediální tvorby předat něco ze svých zkušeností a názorů s nadějí, že by mohlo dojít v tomto oboru k lepšímu pochopení nároků veřejnosti na poznání duševního bohatství lidstva.

 

Seznam rubrik