Karel Januška
Programátor vědecko-technických výpočtů v penzi.
Soud je služba za úplatu. V každém sporu mohou být pouze dva účastníci: žalobce a žalovaný. To je podmínka "vyloučení třetího". Soudce nesmí přizvat do sporu třetí subjekt. Každý soud(ce) rozhoduje o tom, zda má žalobce pravdu. V každém demokratickém systému může soudce konkrétní spor rozhodnout pouze jedenkrát.
Ústavní soud nemá právo vracet řešení sporu jinému soudci, protože odvolání proti rozhodnutí soudu již proběhlo. Pravda, spravedlnost a svědomí soudce jsou kritéria pro rozhodování. Jestliže jedna strana sporu podá odvolání, pak spor musí rozhodovat jiný soudce.
Priority, podle kterých musí soudce rozhodovat:
1. Zákony přírodních věd, zákony technických věd, nejnovější poznatky věd lékařských a technických,
2. Ústava, Listina základních občanských práv a svobod,
3. nařízení a doporučení nadnárodních orgánů, kterých je republika členem (NATO, EU),
4. zákony a zákonná nařízení uvedené ve Sbírce zákonů,
5. nařízení institucí a osob, které jsou zmocněné nařízení vydávat.
Výrok každého soudce musí obsahovat část, která určuje, kdo hradí soudní náklady. Tím je definováný příčinný vztah mezi žalobcem a žalovaným.
- Počet článků 859
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 652x
Seznam rubrik
Karel Januška
SPOLU ve lži
Ideály založené na hliněných základech. Bez spravedlivého soudnictví nelze vybudovat právní stát. V právním státě je moc soudní mocí nejvyšší.
Karel Januška
Lékařská věda a zákony
Bez respektování základních principů demokracie se republika nestane právním státem. Povinností zákonodárců je v první řadě ochraňovat práva občanů. O zdraví občanů se musí starat ministr zdravotnictví.
Karel Januška
Můj boj s tinnitem III
Tinnitem se nazývají samovolné zvuky v hlavě nebo v uších. První příznaky tinnitu jsem zaznamenal v letech 1987-8. Nepatrné pískání v hlavě, které se při silnějším skusu výrazně zvětšovalo.
Karel Januška
Budeme volit zákonodárce
Každá profese odpovídá za své případné chyby a omyly, s výjimkou právníků. Tato profese chyby nedělá, nenese za své rozhodnutí žádnou odpovědnost, jenom hájí právní názor. Samozřejmě s nárokem na odměnu.
Karel Januška
Matematika a právní věda
Úvaha nad některými verdikty soudů všech stupňů. Soudci zasahují do hospodaření státu. Ze státního rozpočtu si přisuzují doplatky. Nerespektují důkaz opaku.
Karel Januška
Právní stát nebo cochcárna?
Nevíte, co je cochcárna? To je termín, z doby reálného socialismu. Označuje stát, ve kterém soudci rozhodují podle toho, co kdo chce. Tenkrát to chtěla KSČ.
Karel Januška
Stížnost na porušení zákona
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman chystá stížnost na porušení zákona v souvislosti s propuštěním odsouzeného pana Nováka.
Karel Januška
Slepota nejen komentátorů MFD
V dnešním vydání (13.6.2015) se komentátor Korecký věnuje tomu, co proběhlo před dvěma lety (kauza Tluchoř, Nagyová).
Karel Januška
Co občan očekává od soudu
Soudci jsou zvláštní kategorií občanů, kteří mají odlišná práva, než zbytek obyvatel. Trestní odpovědnost soudců je omezená. Jejich odměňování se řídí odlišnými pravidly.
Karel Januška
Sbírka zákonů a rozhodování soudců
K matení pojmů dochází při interpretaci soudního rozhodnutí. Soudce „Jménem republiky“ vynáší své rozhodnutí. Jiní soudci prohlásí, že stát nerozhodoval podle zákona.
Karel Januška
Jsme právním státem?
Zákonodárcům jsem navrhl, jak řešit současnou situaci v justici. Nevyžaduje žádné náklady. Pouze soudcům připomíná to, co by v právním státě mělo být samozřejmostí. Bohužel, reakce na mé návrhy jsou nulové. Viz navrhl řešení.
Karel Januška
Bláznivé soudní postupy
V dnešní (22.05.2015) MFD nám redaktorka Paclíková sděluje, že policie dál zkoumá, jak někdo přišel k penězům v kauze Tluchoř.
Karel Januška
Korupce a justice
V dnešní MFD (21.05.2015) je hlavní článek věnován tomu, zda po Nagyagate ubylo korupce. Domnívám se, že MFD záměrně zkresluje současnou situaci a spojuje nespojitelné věci.
Karel Januška
Apel předsedům vrcholných soudů
Předsedům Ústavního soudu, Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu jsem zaslal následující apel.
Karel Januška
Otevřený dopis ministru spravedlnosti
Jsem hrubě nespokojen se situací, kdy si soudci přisoudili značné částky ze státního rozpočtu. Předkládám svůj názor ministru spravedlnosti. Navrhuji připomenout soudcům znění Ústavy.
Karel Januška
Snižte soudcům platy:
volání, které zabírá. To je název dnešního sloupku v deníku MFD (12.3.2015) od pana Navary. Autor se domnívá, že naše soudnictví je v pořádku, a je třeba nechat soudcům klid na práci.
Karel Januška
Nové zákony a práva bezmocných
Osvícení panovníci si platili soudce, aby byla zachována práva sirotků a chudých. Žádný soudce si nedovolil, aby svým rozhodnutím zasahoval do pravomocí panovníka. Panovník by takovému soudci nedovolil rozhodovat.
Karel Januška
Velká justiční sklizeň
Je název úvahy redaktora Navary v dnešní MF DNES. V článku redaktor vcelku pozitivně hodnotí poslední viditelné kroky justice.
Karel Januška
Presumpce viny – policejní stát
Policejní orgány opět požadovaly vydání bývalého primátora Svobodu (současného poslance) k vyšetřování.
Karel Januška
Zákony nejsou dokonalé
Soudci, kteří nedodržují stávající zákony, nepatří do soudních síní. Bohužel mnohá rozhodnutí nejsou vyslovena v soudní síni, ale za stoly vyšších soudů.
Karel Januška
V první řadě můj prospěch.
Čtvrtinu století se nás televizní moderátoři, někteří novináři a politici snaží ubezpečit, že žijeme v zemi, kde platí Ústava a Listina práv a svobod. Je to skutečně pravda? Mají svéprávní občané před zákonem rovná práva?
Karel Januška
Doplatky mzdy soudcům
Po jakési dohodě ministryně spravedlnosti se soudci je předpokládáno, že soudci vezmou zpět své žaloby. Navrhuji, aby všichni soudci, kteří žalovali stát kvůli své mzdě, vyplnili následující dotazník.
Karel Januška
Soudci, kteří porušují Ústavu
Rozhodnutí Nejvyššího soudu o tom, že soudcům náleží zpětné doplacení mzdy, je v rozporu se zákonem. Ústava zřetelně a jednoznačně přikazuje soudcům, že jejich rozhodnutí musí být nestranná. Žádný soudce nesmí soudit takový případ, ve kterém je sám osobně zainteresován.
Karel Januška
Nároky soudců na zpětné doplatky mzdy
Kritizuji rozhodnutí Nejvyššího soudu, které se týká výše doplatků platů soudcům. Domnívám se, že v tomto případě moc soudní hrubým způsobem zasahuje do moci zákonodárné a výkonné. Předseda Ústavně právního výboru s mými názory nesouhlasí.
Karel Januška
Korespondence s předsedou Ústavně právního výboru
Navrhuji, aby poslanecká sněmovna zrušila rozhodnutí Nejvyššího soudu. Domnívám se, že toto rozhodnutí je v rozporu se zněním Ústavy
předchozí | 1 2 3 4 5 6 7 ... | další |