Je vyšší zdravotní pojištění pro živnostníky spravedlivé?

Být živnostníkem znamená živit se sám svou prací, bez cizí pomoci podnikat, živit svoji rodinu, přinášet nabídku služeb, zboží nebo zábavy ostatním.

Návrh na zvýšení odvodu na zdravotní pojištění pro osoby samostatně výdělečně činné tzv. OSVČ je hodně starý. Je odjakživa součástí politiky sociálních demokratů a komunistů, kteří tak hledají argumenty pro zvýšení příjmů do nereformovaného a zadluženého zdravotnictví a ohánějí se přitom pseudospravedlností – totiž srovnáváním se zaměstnanci.

Nejde však o nic jiného, než o klasické zvyšování daní, tedy příjmů rozmařilého státu. Živnostníci pro české socialisty stále zůstávají keťasy, které nemohou ovládat v odborech, kteří jim neplatí příspěvky na jejich teplá místa. Živnostníky přitom nepochybně jsou odpovědnou skupinou českých občanů. Nestojí s nataženou rukou pro dávky a po nás politicích chtějí akorát nízké daně, méně papírování a šikanování na úřadech.

Na potřebu zvýšení odvodu (formou změny základu pro výpočet!) dlouhodobě tlačí také zdravotní pojišťovny. Ty se na věc dívají čistě z bilančního hlediska. Pro ministra je vždy jednodušší podlehnout jejich lobbyingu za zvyšování svých příjmů, než se zabývat dosažením vyšší efektivity zdravotních služeb. Jako ministr jsem zdravotní pojišťovny nevyslyšel jednak z respektu k živnostníkům, jednak pragmaticky jako člen vlády zadluženého státu.

V dnešní situaci celkovou bilanci státního rozpočtu ohrožují také tlaky na zvýšení objemu platby za státní pojištěnce kvůli nezaměstnanosti. A to nemluvím o sociálních nákladech na nezaměstnaného! I pojišťovny by si měly uvědomit, že pro ně bude výhodnější, když bude OSVČ přibývat, než když se budou rozšiřovat zástupy nezaměstnaných. Stejně to musí vnímat i každý pravicový ministr zdravotnictví.

Odvod na zdravotní pojištění je daň vymezená procentem z příjmů. Je z principu nespravedlivá, nicméně jde o nezbytný zdroj pro zajištění základu fondu veřejného zdravotního pojištění. Je důležitá pro tzv. solidaritu, kdy náklady z takového fondu čerpá jen 20% občanů. Označit povinnost vyplývající ze zákona slovem „solidarita“ je však zjevný eufemismus. Nicméně nikdo z nás neví, zda a kdy se ocitne v katastrofické zdravotní situaci s náklady v miliónech korun.

To však neznamená, že odvody musí tvořit více než 80procentní podíl příjmů zdravotního pojištění. A jsme opět u reformy. Jedním z důležitých reformních kroků je zavedení tzv. nominálního (paušálního) pojistného, které by stanovily pojišťovny jako cenu své nabídky (svého pojistného produktu). Přitom by si těmito cenami konečně konkurovaly, konečně by nabízely různé způsoby zajištění péče, především běžných zdravotních služeb, konečně bychom si mohli vybrat. Pak má smysl si připlatit, pak je možné zajistit i přístup k té nejmodernější medicíně a pak bude zdravotnictví odolnější proti dluhům. V Holandsku je paušální pojistné kombinované se zdravotní daní půl na půl. V českém prostředí by to např. mohlo znamenat postupné snižování 13,5% s náběhem nominálního pojistného. Bez spoluúčasti na pojistném a zdravotních službách to nepůjde, ale musíme si za své peníze vybírat něco lepšího a mít garantovánu kvalitu.

Pokud se budeme zabývat jenom tím, koho ještě zkasírovat do bezedné nádoby, aniž bychom ucpávali její díry, z dluhů se nikdy nedostaneme. Proto malý střípek z reformního návrhu, abych jenom nekritizoval.

Autor: MUDr. Tomáš Julínek | čtvrtek 7.10.2010 10:03 | karma článku: 29,49 | přečteno: 2026x

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Další články autora

MUDr. Tomáš Julínek

Do druhého kola jsem postoupil. Všem pomluvám navzdory.

Postoupil jsem do druhého kola senátních voleb. Pro většinu z vás to možná není žádné překvapení, ale věřte nebo ne, dodnes mě na ulici zastavují lidé s tím, že mi fandili a litují mého vyřazení. Jak je to možné? Odpověď je strašně jednoduchá, říkali to totiž v televizi.

20.10.2010 v 9:32 | Karma: 30,99 | Přečteno: 1829x | Diskuse | Ostatní

MUDr. Tomáš Julínek

Vzpomínka na Martina Štěpánka

Moje maminka zbožňovala Zdeňka Štěpánka. Svůj obdiv pak přenesla i na Janu Štěpánkovou a Martina Štěpánka a ovlivnila tím i mě. Martin pro mne tehdy byl známým hercem na obrazovce, mně vzdálenou celebritou. Když jeho hlas zazníval z Rádia Svobodná Evropa, začal jsem vnímat i jeho osobnost – poznával jsem Martina Štěpánka také jako člověka.

23.9.2010 v 9:23 | Karma: 21,07 | Přečteno: 1783x | Diskuse | Ostatní

MUDr. Tomáš Julínek

O tarifech ve zdravotnictví ještě jednou…

Tak po stopadesátéprvé, ale zase mi to nedá. Od roku 1992 se stále dokola upozorňuje na to, že zdravotnictví – na rozdíl třeba od školství – nefunguje v rozpočtové sféře, ale podle svébytných pravidel. Lékaři, ani sestřičky nejsou placeni pojišťovnami, ale nemocnicemi. Ty nejsou nic jiného než podniky, které prodávají své služby zdravotním pojišťovnám, od kterých dostávají zaplaceny na základě kontraktů sjednaných dopředu na celý rok.

9.9.2010 v 10:15 | Karma: 23,72 | Přečteno: 1742x | Diskuse | Politika

MUDr. Tomáš Julínek

Otevřený dopis ministrovi zdravotnictví

Vážený pane ministře, milý Leoši, dovol, abych vyjádřil své rozčarování nad Tvým rozhovorem, který vyšel dne 2. 9. 2010 v deníku E15. Nechci komentovat všechny odpovědi na otázky, ale zarazila mě Tvoje odpověď na tu poslední. Sděluješ v ní, že provedeš revizi „mých“ reformních zákonů do poloviny příštího roku. Nejedná se přímo o mé zákony, nýbrž o výsledek několikaleté práce mnoha odborníků, úředníků, legislativců, poradců, jednoduše celého Ministerstva zdravotnictví, včetně všech účastníků připomínkového řízení, tedy i tehdejší vlády. Všichni na tom pracovali s vizí, že se české zdravotnictví zmodernizuje, bude vstřícnější k pacientům a odolné vůči finančním krizím. Jsou to rovněž jediné komplexní reformní zákony, které byly od 90. let vypracovány. Bez zásadních zákonných změn nemůže být žádný ministr zdravotnictví úspěšný!

4.9.2010 v 9:24 | Karma: 43,61 | Přečteno: 12858x | Diskuse | Politika

MUDr. Tomáš Julínek

Plošné snížení tarifů ve zdravotnictví státní kase nic neušetří

Ministr práce a sociálních věcí ve snaze omezit státní výdaje navrhuje úpravu tarifních tabulek, která povede ke snížení platů ve státní správě. Tato změna se mimo jiných dotkne i pracovníků ve fakultních a některých krajských nemocnicí. Noviny už přinesly zprávu, že nejzkušenější sestry přijdou až o 9 tisíc měsíčně ze základního platu. Prý se ale nemusí bát; snížení základního platu má totiž kompenzovat zvýšení osobního ohodnocení.

25.8.2010 v 14:00 | Karma: 22,33 | Přečteno: 2086x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Nekontrolovaně k Zemi padající sovětská sonda se zřítila do Indického oceánu

9. května 2025  18:35,  aktualizováno  10.5 13:09

Sovětská sonda Kosmos 482 ze 70. let minulého století se rozpadla v sobotu ráno kolem osmé hodiny...

Cizinec zaplatil za jízdu taxíkem v Praze přes 200 tisíc, zjistil ráno s hrůzou

13. května 2025  17:07

O více než 200 tisíc korun málem přišel v Praze cizinec, který se v noci vracel na hotel taxíkem,...

Požadavky odtržené od reality, zoufají po jednání Ukrajinci. Rusové jsou spokojeni

16. května 2025  6:43,  aktualizováno  16:12

Sledujeme online Jednání delegací Ukrajiny a Ruska v Istanbulu po necelých dvou hodinách skončilo. Bylo to první...

VIDEO: Turecké letadlo škrtlo v Praze ocasem o ranvej. Modleme se, vyzýval pilot

13. května 2025  19:14

Napínavý pokus o přistání si prožili cestující na palubě letu TK1771 společnosti Turkish Airlines z...

Marketér prodělal miliony a splácí je miliardáři Janečkovi. Nebylo to krypto, tvrdí

16. května 2025  9:48,  aktualizováno  20:57

Sedm let bude muset splácet marketingový expert Jakub Horák svůj dluh vůči miliardářovi Karlu...

Vy mě nebudete z ničeho školit. Němcová se v debatě dohadovala s Konečnou

18. května 2025  12:41,  aktualizováno  13:26

Nesete historickou vinu a podporujete miliardáře Andreje Babiše, zaútočila senátorka Miroslava...

Izraelský nálet zabil nejméně 36 Palestinců ve stanovém táboře v pásmu Gazy

18. května 2025  2:05,  aktualizováno  13:09

Izraelský nálet zabil nejméně 36 Palestinců ve stanovém táboře pro vysídlené rodiny v Chán Júnisu...

Poláci volí prezidenta. Favority jsou starosta Varšavy a Trumpův podporovatel

18. května 2025  9:56,  aktualizováno  13:08

V Polsku se v neděli koná první kolo prezidentských voleb, o místo nástupce konzervativního...

Papež se ve Vatikánu setká se Zelenským. Přicházím k vám jako bratr, řekl věřícím

18. května 2025  12:47,  aktualizováno  13:03

Papež Lev XIV. se v neděli odpoledne soukromě sejde s ukrajinským prezidentem Volodymyrem...

  • Počet článků 44
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4122x
Narodil jsem se v Brně, 7. listopadu 1956. Po absolutoriu na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity jsem působil v nemocnicích v Jevíčku, Svitavách, Ivančicích a v Brně.
Do ODS jsem vstoupil roku 1996 a v listopadu roku 1998 jsem byl zvolen v senátním obvodu Brno-Venkov poprvé senátorem. V září 2006 jsem byl jmenován ministrem zdravotnictví v této funkci jsem pracoval do ledna 2009. Jsem rozvedený a mám dva syny.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.