Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak Facebook psychicky manipuluje své uživatele

Už delší dobu na Facebooku bojuju s tím, že mi na nástěnku tapetuje nejen reklamami, které je obtížné zablokovat, ale rovněž i různými fotkami a videi ze skupin, které vůbec neodebírám – a nejde to nijak vypnout. Proč to dělá?

Zprvu jsem si říkal, že ten Facebook je prostě švihlej, a zanadával jsem si na jeho majitele Zuckenberga. Že mi tam posílá reklamy, na které mi nechce fungovat AdBlock, to bych ještě zkousnul, reklamy jsou dneska všude. Ale proč, hernajs, mě obtěžuje posíláním nesmyslných videí a fotek a tapetuje mi tímto spamem nástěnku?

Při bližším prozkoumání jsem se nejspíše už dopátral závěru.

Stalo se to před pár dny. Měl jsem po práci a otevřel jsem si Facebook, abych si dal nějaký relax a viděl, co nového se děje u mých přátel. Když tu mě zaujalo jedno spamové video na téma „Kutilské finty“. Jsem přihlášený do nějakých kutilských skupin, ale tohle byla jakási typická spamová skupina, kterou neznám a znát nechci.

Video začínalo tím, že člověk vezme utahovací klíč, přítlakem tlačí na rozžhavený šroub, který ten klíč taví napůl, načež tavenina má pěknou třpytivou tyrkysovou barvu. Docela pěkný efekt, a hned na to pokračuje další scéna (čas na zamyšlení moc nemáte). Na té je vyrobený dřevěný „forichcung“ (nástroj), kterým člověk protahuje šmirgl papír, a tento nástroj z něj řeže 4 tenké proužky. Hmm zajímavé, a jak že to vlastně fung… a rychle následuje další scéna. Na té je ke křivé nahrubo omítnuté stěně přiložena sádrokartonová deska, křivost stěny je na desku vykresleny (obkreslena) fixem, a potom je vyznačená křivost na desce vyřezána – následuje záběr, jak sádrokartonová deska perfektně zapadla do křivé stěny. Hmm, zajímavé, ale… a následuje další scéna. A zde jsem zbystřil.

Blesklo mi hlavou hned ta první scéna s utahovacím klíčem: „Co to sakra… proč ta tavenina měla tyrkysovou barvu? Snad když tavím utahovací klíč, tak má být do ruda, ne?!“ Podívám se na první scénu, zkoumám ji, a vidím, jak se na ní taví umělohmotný klíč. Sice s pěkným efektem, ale: „K čemu mi sakra je umělohmotný utahovací klíč? To jsem ještě nikdy něviděl, a jaká je sakra pointa jeho tavení?!“ Kroutím hlavou na tou blbostí a pokračuju na další scénu se šmirgl papírem: „Sakra, vždyť v tom nástroji nejdou řezáky posouvat, tím protáhnu párkrát smirgl a jsou ztupené, k čemu je takový stupidní nástroj dobrý?“. A hned další video se sádrokartonem: „No to snad ne, když mám křivou hrbolatou stěnu, tak tu stěnu přece nejprve vyrovnám, ať už omítkou, nebo sádrokartonem. Přece nebudu vykreslovat křivost stěny do sádroše aby mi ke stěně přilnul. Co to je za blbost?!“

A takhle celé video pokračovalo, jedna hloupá scéna za druhou, kde jen na první pohled vypadaly zajímavě a chytře, ale na druhý pohled to byla úplná snůška nesmyslů alá „dělniq“ (vtipná skupina na Instgramu, doporučuji). Takové ty věci, které v nuancích jsou naprosté kraviny, ale blbec to nemá šanci poznat, a ještě se s váma bude hádat.

Tak to je zase nervů s Facebookem, člověk si chce odpočinou a podívat se na fotky řátek, a zase je takhle dožrán. A zde se mi to spojilo s dalšími podobnými spamy, které jsem zažil v minulosti, a kterým se podařilo přilákat moji pozornost. Typicky jsou to krásné, dechberoucí fotografie něčeho v přírodě, které mou pozornost přitáhnou. A vždycky je to s nimi stejné: na první pohled úžasná fotka, na druhý pohled se ale jedná o nereálnou fotomontáž. Chcete to jít hned napsat do komentářů a zjistíte, že to někdo rovněž odhalil a má spoustu likes.

Už u těch fotek, co mě dožíraly, jsem si říkal: „Co si to ten Facebook dovoluje? Vždyť tohle je úplné dělání blbců z lidí. Já si tady s důvěrou, v klidu  domova, když si chci odpočinout od práce, prohlížím krásnou fotku, a ta fotka je podvrh?! Je to vůbec legální posílat tam lidem takový odpad, který ani nejde zablokovat?“

Můj blogový příspěvek už je celkem dlouhý a tak to rychle zkrátím. Za mě pointa těch spamů je sprostý marketing – nevypadá to sice jako reklama, ale dělá to z lidí pitomce a taky to pitomce filtruje. Dáte na krásnou fotku nebo video like a hned se o vás ví, že nedokážete rozlišovat v detailech a jste manipulovatelní. Tak to na vás podle toho dokáže zacílit reklamu. Ještě bych si řekl „Dobře, tak blbci ať si do té pasti spadnou“, ale je otázka, zda-li to nemá i efekt dělání blbců z lidí, kteří ještě blbci nejsou (ohlupování), a je třeba i zvážit to, že se na to dívají i děti.

Tak takhle nějak to vypadá v zemi původu Facebooku, v USA, kde do dnešního dne reklama cílící na děti není zakázaná? Kolébka svobody a demokracie.

   

Autor: Jiří Kačír | středa 1.11.2023 18:41 | karma článku: 14,83 | přečteno: 516x
  • Další články autora

Jiří Kačír

Píšou na Blog články lidé propagující svou výdělečnou činnost?

Na místním blogu jsem už pár měsíců a za tu dobu jsem trochu obhlédl, kdo všechno zde vlastně píše články.

12.6.2024 v 10:13 | Karma: 14,74 | Přečteno: 449x | Diskuse| Společnost

Jiří Kačír

Když se firmy chovají k zaměstnancům jako hyeny

Management ve větší firmě je specialista na monetizaci všeho, co se jen dá, a vytěžené peníze proudí k bohatým majitelům či akcionářům.

3.6.2024 v 23:35 | Karma: 17,21 | Přečteno: 670x | Diskuse| Společnost

Jiří Kačír

Jsou goretexové boty tak trochu marketingový klam?

Pamatuju si, když jsem se jako dítě díval na obrázek popisující úžasné vlastnosti materiálu goretex, který se používá na výrobu nepromokavých bot.

19.5.2024 v 16:32 | Karma: 20,67 | Přečteno: 670x | Diskuse| Společnost

Jiří Kačír

Mohou být léky jednou z příčin civilizačních nemocí?

Před nedávnem jsem četl názor jedné známé lékařky, která tvrdila, že jedna z příčin velkého nárustu případů cukrovky by mohly být, světe div se: léky proti cukrovce.

18.5.2024 v 17:01 | Karma: 11,66 | Přečteno: 505x | Diskuse| Věda

Jiří Kačír

Pokud má Petr Pavel opravdu IQ 107

Minulý rok v průběhu prezidentské kampaně vyšlo najevo, že prezident Petr Pavel měl komisí v roce 1987 ohodnoceno IQ na 107 bodů. Kolem tohoto výsledku se rozbouřila vášnivá diskuze.

15.5.2024 v 12:11 | Karma: 20,17 | Přečteno: 1084x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Kvůli konci uhlí krize nenastane. Jozef Síkela o jaderném tendru i dalším postupu

17. června 2024

Premium Česko nejspíše do roku 2027 přestane být čistým vývozcem elektřiny, protože jí víc bude...

Charkov jako strategické eso. Už je zřejmé, proč ho Putin tolik chce dobýt

17. června 2024

Premium Ruská armáda nepřestává bombardovat Charkov, čímž ukazuje, že o něj má pořád velký zájem. Vojensky...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel v 13.23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Na Islandu havaroval autobus s českými turisty, pět jich skončilo na JIP

16. června 2024  11:35,  aktualizováno  21:42

Při páteční nehodě autobusu na severu Islandu se zranilo dvanáct lidí, z toho pět skončilo na...

  • Počet článků 20
  • Celková karma 17,60
  • Průměrná čtenost 542x
Pracuji jako softwarový inženýr a tu a tam narážím na zajímavé věci, se kterými bych se chtěl podělit s ostatními.

Seznam rubrik