PS

Dobře napsáno a lidem jako vy fandím. Lidé s batůžkem co se jdou projít koukat se relaxovat. Nejednou jsem viděl podobné turisty jak z lesa odnáší plechovku kterou odhodil houbař prostě jim to nedá nechtějí mít bordel na místě jako je les a tak ji seberou. Nebo lidé na koních úžasní lidé co chápou jak se v přírodě chovat.

A teď pohled z druhé strany (ne nejsem myslivec) píšete že:

"je svoboda toho, že se můžeme procházet po lesích a po polích, a to nejen ve státním vlastnictví, ale i v soukromém vlastnictví"

Nedokážete si představit jak si lidé tuto svobodu dokáží vyložit po svém. Nejdříve byla v módě krosová motorka. Majitel tohoto stroje vám rozjezdil výsadbu se slovy "les patří všem". Momentálně jsou v módě čtyřkolky těm taky patří les. 4 týdny zpět tlupa těchto telátek zcela zničila mladé břízky a smrčky nezastavil je ani lesnický plot. Od doby kdy si můžete koupit aku pilu z lídlu tak les patří všem chatařům. U nás máme maníka co nevlastní ani metr lesa přesto každý týden přiveze "čtyřkolkou" dva valníky. Takový dětský závod zkuste pořadatelům říci že si nepřejete aby vedl přes váš les. Budete nepřítel dětí a vrah koťátek to že tam po závodě nechají ty plastové omotávky/cedulky které musíte uklidit protože jinak tam budou roky to je vedlejší. A to nemluvím o místě startu/cíle kde najdete spousty vajglů čekajících rodičů a obaly od pitíček protože děti pít musí že. Nebo takový houbař co si vjede až do lesa protože les patří všem. Je jedno že máte půjčený traktor a musíte hlupáka objíždět 3km a nestihnete vše odvézt. Vždy když je sezóna je les plný plechovek od piva. A může mi někdo z běhajících vysvětlit proč obal od hašlerky nebo energy tyčinky odhazují na zem?

Mám rád lidi co jdou do lesa relaxovat a co si tam přinesou to také odnesou někdy i něco navíc ale existují i lidé co vše ničí a dělají v lese bordel. Takže nezapomínejme že návštěvník má jak práva tak i povinnosti.

PD

Ozbrojeni brigádníci. Tato arogance se nese už z dob socialismu. Každý ředitel fabriky, každý předseda mnv a ONV, kazdy policejní náčelník....byl členem tohoto spolku. Samozřejmě ne proto, aby v závějích přikrmoval nebohé srnecky(jak zní oblíbená mantra tohoto spolku), ale aby si mohl zastřílet. Za to nad těmi ostatními drželi ochrannou ruku a lobovali za jejich zájmy. To zůstalo dodnes

LV

Taky nesnáším myslivce. Většinou jsou to arogantní namyšlení nabobové, kteří se chovají, jako kdyby jim všechno patřilo a ostatní ať rychle zmizí.

Nejspíš jim ta zbraň kompenzuje problém s testostetonem a sebevědomím.

KB
RJ

Ono je to v lidech. Jsem celoživotní tramp, znám desítky myslivců i "myslivců" . jedni opravdu něco pro zvěř dělají, často za cenu svého času i prostředků, druzí si jen léčí nějaký svůj mindrák. Pravda je, že díky komunistickým zákonům jsou práva myslivců v hrubém rozporu z právy ostatních. Jak majetkovými, tak i zrovna se svobodou pohybu.

Také je pravda, že se k právu myslivosti dostanou mnohdy i lidé kteří by podle mého názoru vůbec neměli mít právo držet zbraň. Osobní zkušenost, kdy mi jeden taky "myslivec" pohrozil zastřelením psů, podotýkám, že loveckých. Bylo to hodně drsné, chlápek se základním vzděláním, věčně pod parou. Uklidnilo ho až upozornění, že potom povedu odvetnou palbu a ukázal jsem mu pouzdro s pistolí, legální pochopitelně.

Problém je v tom, že takovýhle zamindrákovaní lidé jsou hodně vidět, podle nich se potom posuzuje i většina těch normálních.

VB

Moc pěkný článek. Po roce 1948 se lůza zmocnila vlády, šlechta byla vyhnána a na šlechtu si začali hrát jezeďáci a jiná místní "honóra". Normální člověk od komoušů flintu nedostal. V montérkách, holínkách, ožralí a ozbrojení. No to pořád doznívá. Kvůli zábavě pár lidí soukromé pozemky spadají do honiteb. Přitom na regulaci počtu zvěře kašlou a kompenzace za škody se domůžete těžko. To co je vyčísleno, je pouze zlomek, hodně lidí rezignuje. Jen za 2023 byly škody způsobené srážkou auto se zvěří 740 mil. korun.

Teď má dojít k novele zákona a to je řev. V Rakousku je věcí majitele pozemků, jak si tam udělá pořádek a nemusí se prosit "myslivců".

U nás to vypadá jako v Serengeti, 40 kusů srnek přebíhá silnici. Proč se ještě krmí? Je to stejné jako krmit potkany na náměstí.

Myslím, že to je stejné jako u všech skupin. Většina myslivců je v pohodě. Nikoho nevyhání, při střelbě dávají pozor. Hm, ale je tu viditelná menšina, která si myslí, že les patří jim, bez flašky na posed nevylezou a střílí i po letadlech.

Řešení neznám. Nevím, jak to funguje jinde.

JH

J88a13n 40H32r35u78b17e45š

9. 7. 2024 13:45

Oni to myslivci taky nemají jednoduché. Zákon jim přímo ukládá odstřel přemnožené zvěře, ale mnohde to nestíhají. Při toulání po kopcích se vyhýbám místům, kde mě na probíhající odstřel upozorní. Pravda, někdy skřípu zuby, když místo UPOZORNĚNÍ tam stojí ZÁKAZ VSTUPU, protože stejně jako autor článku to beru jako porušení svého práva. Ale budiž, někteří lidé slovu upozornění nerozumí a je třeba použít razantnější vyjádření, aby tam nelezli. Nikdo z myslivců nechce omylem zastřelit troubu, který upozornění nerespektuje, a riskovat trest za zabití z nedbalosti.

Co mě ale vytáčí (poslední zkušenost jen pár dní stará), je když takový zákaz zůstane na místě viset a nikdo ho neodstraní, dokud se sám nerozpadne. Je to totéž, jako když silničáři neumístí na konec opravovaného úseku zrušení omezené rychlosti. Lidi to pak vede k tomu ani upozornění ani zákazy nerespektovat.

RJ

To je přeci něco jiného. Normální člověk nepoleze někam kde se střílí.

Za bílého dne vás nikdo nebude a ani nesmí vyhánět. Jiná věc je za soumraku, nebo za tmy. Tam je ve vašem vlastním zájmu se příliš v lese nepohybovat, protože si vás číhající myslivec může splést s kancem (nebrat osobně). Ale ani tak vás vyhánět z lesa nemohou.

JR

Přes 50 let trampuji a z lesa mě nikdy nikdo nevyhnal. Z hospody ano.

MT

Doporucuji sebou si vzit do lesika nejakou blikaci lampicku nebo neco podobneho, co Vas na prvni dobrou odlisi od vekere v ese pobihaici zvere. nimrodi jsou nazhaveni strilet na vsechno, co se pohne a poloplastova kulka na kance neni moc na preziti, at se trefi, kam se trefi. Obzvlast pokud budete spt nekde v bivaku.

  • Počet článků 22
  • Celková karma 22,23
  • Průměrná čtenost 887x
Pracuji jako softwarový inženýr a tu a tam narážím na zajímavé věci, se kterými bych se chtěl podělit s ostatními.

Seznam rubrik