
Jan Šik
"Spatřit svět v zrnku písku a nebe v divoké květině. Zachytit nekonečno v dlani a věčnost v jedné hodině". William Blake
- Počet článků 425
- Celková karma 18,79
- Průměrná čtenost 1347x
Seznam rubrik
- Osobní
- Společnost
- Recenze
- První světová válka
- Druhá světová válka
- Bitvy naší historie
- Fotoblog
- Próza
- Koncentrační tábory
- Tajné společnosti
- Odstřelovači
- Historie
- Křížové výpravy
- Nezařazené
Co právě poslouchám
Oblíbené knihy
Oblíbené stránky
Jan Šik
Leningrad: Osvobození

Každé utrpení jednou skončí. Pro obyvatele Leningradu definitivně na konci ledna 1944. Blokáda města trvala těžkých 900 dní.
Jan Šik
Leningrad: Děti

Trpí ze všech nejvíce ve všech válkách. Prožitá traumata si sebou nesou po celý život. Příběhy leningradských dětí patří k těm nejhorším.
Jan Šik
Leningrad: Symfonie jara

Šostakovičova sedmá symfonie se objevila s příchodem jara 1942. Znamenala pro Leningraďany totéž co toto roční období. Začátek něčeho nového a radostnějšího po zimním utrpení. Proto při premiéře hudebního díla lidé plakali.
Jan Šik
Leningrad: Rutina

Co vlastně lidé v době blokády svého města dělali? Nepočítáme-li práci pro armádu, továrny nebo ve službách. Jak ve zbývajícím čase hladoví přežívali? Kdo si myslí, že bezvládně a bezcílně polehávali, ten se plete.
Jan Šik
Leningrad: Cesta života

I v nejhorších situacích vždycky existuje naděje, že dojde ke změně a všechno se v dobré obrátí. V obleženém Leningradu k naději vedla cesta přes zamrzlé Ladožské jezero.
Jan Šik
Leningrad: Kanibalismus

Požírání jedinců vlastního druhu. V živočišné říši se objevuje u určitých dravých druhů, které jedí své zraněné. Za leningradské blokády někteří lidští jedinci zabíjeli a jedli druhé. Dohnal je k tomu krutý hlad.
Jan Šik
Leningrad: Hlad

Hlad se dostavuje zpravidla po několika hodinách od posledního jídla. Při delším hladovění dochází postupně k odbourávání morálních zábran a zásad. Lidé, kteří zažili blokádu Leningradu, o tom ví své.
Jan Šik
Leningrad: Jídlo

Život člověka se neobejde bez potravin, které vyživují jeho tělo. V současnosti řada lidí dokáže jídlem plýtvat a neuvědomuje si, co znamená nedostatek. Obyvatelé válečného Leningradu si ho uvědomili bohužel velmi brzy.
Jan Šik
Leningrad: Metronom

Metronom je přístroj, který rovnoměrně odklepává rytmus hudební skladby. Jde rovněž o jeden ze symbolů leningradské blokády. Neznamenal jen varování před nálety.
Jan Šik
Leningrad: Domobrana

Pomocné vojenské oddíly nebyly výmyslem sovětského režimu. V roce 1812 je poprvé zřídil svým manifestem car Alexandr I., měly mu pomoci v boji proti Napoleonovi.
Jan Šik
Leningrad: Evakuace

Cílem evakuace by mělo být zachránit co největší počet lidí. Taková je alespoň naše představa. Jak probíhala pár týdnů po zahájení druhé světové války v Leningradu?
Jan Šik
Leningrad: Vojenský okruh

Rudá armáda vytvořila Petrohradský vojenský okruh 6. září 1918. V únoru 1924 byl přejmenován na Leningradský.
Jan Šik
Leningrad: Rusové

Ruské velení se ve druhé světové válce dopustilo při obraně Leningradu spousty katastrofálních a nesmyslných chyb. Dokázalo však být také flexibilní, vynalézavé, rozhodné a nakonec úspěšné.
Jan Šik
Leningrad: Němci

Němečtí velitelé u Leningradu patřili bezpochyby k elitě Wehrmachtu. Řadu z nich Hitler vystřídal, ale jen málokterý z nich byl průměrným nebo neschopným vojákem. Jednoduše jen nedokázali zvítězit. Zde jsou někteří z nich.
Jan Šik
Leningrad: Místo blokády

Bitva o Stalingrad ve druhé světové válce byla symbolem urputnosti a zuřivosti bojujících stran. Těžko se našlo v Rusku obležené město, které by bylo větším symbolem pro lidské utrpení, jako Leningrad.
Jan Šik
Stalingrad: Zapsáno

Písemné záznamy z bitvy u Stalingradu nám mohou dát jen částečný obrázek té doby. Přesto stojí za to si je přečíst. Zde je několik výňatků z nich.
Jan Šik
Stalingrad: Vítězové a poražení

Bitva se chýlila ke konci. Na začátku ledna 1943 byla u Stalingradu německá 6. armáda sevřená silným uzávěrovým kruhem Rudé armády. Wermacht neměl sílu na pokus o únik, přesto se nevzdával lehce.
Jan Šik
Stalingrad: Vánoce

Svátky klidu, míru, smíření, odpočinku...Ne však u Stalingradu. Zde i na Štědrý den roku 1942 probíhaly boje a přesuny vojsk na obou válčících stranách.
Jan Šik
Stalingrad: Operace Uran

Zima nebyla hlavní příčinou porážky německých vojsk u Stalingradu, stejně jako omyly a chyby, které se děly na obou bojujících stranách. Zásadní zvrat přišel po operaci naplánované generálem Žukovem.
Jan Šik
Stalingrad: Generál Zima

Rusko má ve své historii k dispozici řadu řadu nebezpečných pomocníků, které jim okupující vojska závidí. Zřejmě nejkrutější z nich je generál Zima, který pomohl vyhrát i bitvu o Stalingrad.
Jan Šik
Stalingrad: Peklo

Víme vůbec, jak vypadá peklo? Každý z nás ho vidí jinak. Oheň a vedro. Hluk a otřesy. Bolest a křik. Utrpení a zabíjení. Peklo si dokáží lidé udělat sami.
Jan Šik
Stalingrad: Boj o silo

V bitvě o Stalingrad se vedla spousta velkých a malých střetů. Typické byly bojem vedeným zblízka. Zabíjet nepřítele a dívat se mu do očí, to je něco jiného, než ho ničit na dálku letadly, děly nebo tanky.
Jan Šik
Stalingrad: Oheň a barikády

V srpnu 1942 sužovala Stalingrad a jeho okolí obrovská vedra. Neměla příčinu jen v počasí, ale i v obrovských požárech, které řádily na území celého města.
Jan Šik
Stalingrad: Před branami

28. března 1942 se v Hitlerově hlavním stanu Wolfschanze konala porada vedení Wermachtu s hlavním cílem: německá letní ofenzíva. Hitler rozhodl, že se bude jmenovat operace "Blau".
Jan Šik
Stalingrad: Rusové

V čele Wermachtu i Rudé armády stály naprosto vyrovnané osobnosti. Měly zkušenosti, pevnou vůli a odhodlání. Proto byla stalingradská bitva tak tvrdá a neúprosná.
předchozí | 1 2 3 | další |