Jan Šik
"Spatřit svět v zrnku písku a nebe v divoké květině. Zachytit nekonečno v dlani a věčnost v jedné hodině". William Blake
- Počet článků 414
- Celková karma 14,84
- Průměrná čtenost 1344x
Seznam rubrik
- Osobní
- Společnost
- Recenze
- První světová válka
- Druhá světová válka
- Bitvy naší historie
- Fotoblog
- Próza
- Koncentrační tábory
- Tajné společnosti
- Odstřelovači
- Historie
- Křížové výpravy
- Nezařazené
Co právě poslouchám
Oblíbené knihy
Oblíbené stránky
Jan Šik
Koncentrák Buchenwald XXIX: Zlo se nesmí vrátit
Dnes je Mezinárodní den památky obětí holocaustu. Vzpomínce na zničené milióny životů a neuvěřitelně děsivé zlo věnuji článek, který uzavírá sérii o Buchenwaldu.
Jan Šik
Koncentrák Buchenwald XXVIII: Zapsáno
Citace z časů koncentračních táborů vyvolávají emoce. Z vyjádření nacistických pohlavárů jde strach. V prožitcích vězňů vidíme lítost. U spojeneckých vojáků je cítit vztek. Zapsaná slova nám pomáhají pochopit. Pokud to vůbec lze.
Jan Šik
Koncentrák Buchenwald XXVII: Spravedlnost pro všechny
Nastal čas zúčtování se zlem. Očekávalo se, že procesy se zločinci z nacistických zařízení přinesou spravedlnost a pocit zadostiučinění všem poškozeným. Spravedlnost funguje. Jen ne tak jak chceme.
Jan Šik
Koncentrák Buchenwald XXVI: Lidový komisariát vnitřních záležitostí
Vznešený název organizace, která měla řadu útvarů, z nichž jeden spravoval věznice a pracovní tábory. Komu nic název organizace neřekne, tak si možná vzpomene na zkratku složenou z počátečních písmen ruského originálu. NKVD.
Jan Šik
Koncentrák Buchenwald XXV: Hanba nám
Obyvatelé Výmaru žili jen kousek od koncentračního tábora. Když ho 16. dubna 1945 spatřili poprvé na vlastní oči zblízka, hlavou se jim musely honit různé myšlenky.
Jan Šik
Koncentrák Buchenwald XXIV: Když vojáci pláčou
Velitel americké 3. armády, čtyřhvězdičkový generál George Smith Patton, měl různé přezdívky. Starej krvák, Krev a odvaha, Tankový rozrážeč nebo Krev a bláto. Nikdy mu nebylo tak zle, jako při prohlídce koncentračního tábora.
Jan Šik
Koncentrák Buchenwald XXIII: Naděje je ta nejlepší věc na světě
Blížil se konec druhé světové války a s ním přišlo postupné osvobozování vězňů v koncentračních táborech. Jako první do lágru u Výmaru vstoupila americká armáda.
Jan Šik
Koncentrák Buchenwald XXII: Pochody smrti
Třetí říše se začala rozpadat a německá města se měnila v hromady trosek následkem spojeneckého bombardování. Velení koncentračních táborů začalo dostávat strach.
Jan Šik
Koncentrák Buchenwald XXI: Americké bomby
S blížícím se koncem II. světové války Spojenci zesílili bombardování měst, továren, železničních uzlů a další infrastruktury nacistického Německa. Jedním z cílů byla zbrojovka u koncentračního tábora.
Jan Šik
Koncentrák Buchenwald XX: Smutné panoptikum
Pojmenování ze starořečtiny, které se používá pro sbírky děsivých předmětů nebo smutných rarit. Není pochyb o tom, že pro koncentrační tábor Buchenwald jde o trefné vyjádření.
Jan Šik
Koncentrák Buchenwald XIX: Šílenství
Události, které se v táboře děly, ukazovaly pravou tvář nacistického režimu. Jeho cestu k vysněné říši provázelo šílenství věznitelů i vězněných.
Jan Šik
Koncentrák Buchenwald XVIII: Zestárlé děti
Nacismus se nezastavil před ničím. Zavřít děti do koncentračních táborů patřilo k nejhorším skutkům, které v dobách své vlády panská rasa spáchala.
Jan Šik
Koncentrák Buchenwald XVII: Lhostejná smrt
V krematoriu skončila životní pouť mnohých vězňů. Jejich popel zůstal na společné hromadě. Za čas byla těm, kteří přežili, všudypřítomná smrt lhostejná.
Jan Šik
Koncentrák Buchenwald XVI: Takoví byli Češi
Chování každého jedince i národa prověří krizová situace. Vyhrocené poměry v koncentračním táboře odhalily povahu a vlastnosti každého. Jak obstáli Češi jako národ?
Jan Šik
Koncentrák Buchenwald XV: Krvavé vlny národů
Pod nadvládou nacistického Německa trpěla řada národů. Prostředí koncentračního tábora u Výmaru jim přineslo tvrdé životní zkoušky. Do lágru se valila jedna krvavá vlna za druhou a každá byla něčím specifická.
Jan Šik
Koncentrák Buchenwald XIV: Otrocká práce vynáší
Nápisy nad koncentračními tábory Arbeit macht frei. Práce osvobozuje. Nacisté si tato slova vyložili pro sebe po svém. Podle nich by měl znít jinak. Otrocká práce vynáší.
Jan Šik
Koncentrák Buchenwald XIII: Zrůdné experimenty
Lékařské úkony budu konat v zájmu a ve prospěch nemocného. Vystříhám se všeho, co by nebylo správné. Nepodám nikomu smrtící prostředek. Krásná slova, která vyslovovali i doktoři podobní Josefu Mengelemu. Bohužel jich nebylo málo.
Jan Šik
Koncentrák Buchenwald XII: Každému, co jeho jest
V nacistických lágrech se objevovaly nápisy s pokyny všeho druhu. Některé měly příjemcům sdělit nějaký vzkaz nebo symbol, který byl důležitější než prvoplánový příkaz.
Jan Šik
Koncentrák Buchenwald XI: Heftlink
Vězeňská hantýrka svědčí o pestrosti českého jazyka. Dává nám rovněž docela dobrou představu o personální struktuře a hierarchii koncentračního tábora.
Jan Šik
Koncentrák Buchenwald X: Mučení
Zlomit člověka a jeho lidskou důstojnost. V koncentračních táborech se pro dosažení tohoto cíle používala řada metod. Jednou z nich bylo fyzické nebo psychické mučení.
Jan Šik
Koncentrák Buchenwald IX: Místo ponížení
Každé ráno a každý večer stáli všichni vězni nastoupeni na Appellplatzu. Patřil k nejhorším místům u všech koncentračních táborů. Tady byli vězni se železnou pravidelností ponižováni.
Jan Šik
Koncentrák Buchenwald VIII: Přijmout a zlomit
Po příjezdu do koncentračního tábora musel každý člověk projít nezbytným přijímacím řízením. Patřilo k procesům, které si kladly za cíl vězně katalogizovat a ovládnout.
Jan Šik
Koncentrák Buchenwald VII: Transporty utrpení
Do nacistických lágrů byly vypravovány pravidelné transporty. Hlavním dopravním prostředkem se stal vlak. Cesta bolesti a smrti po kolejích dala každému vězni představu co ho čeká na jejím konci.
Jan Šik
Koncentrák Buchenwald VI: Milující vrazi z SS
Mladí, zmanipulovaní a odhodlaní. Jejich bezohlednost a krutost je nepochopitelná. Doma milujícím rodičem a v práci masovým vrahem. Dozorci koncentračních táborů se znakem smrtihlava vedli dva životy.
Jan Šik
Koncentrák Buchenwald V: Vězněm v dobré společnosti
Každý vězeň musel mít značku na oblečení. Určovala kam patří, aby dozorce SS věděl, jak se k němu chovat a jak s ním zacházet.
předchozí | 1 2 | další |