Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Máte doma vodníka?

My tedy rozhodně ano. Nevím, odkud se k nám přistěhoval, ale svými poťouchlými kousky nás začal obšťastňovat už dávno, brzy poté, co jsme se s manželkou nastěhovali do svého prvního bytu v pražských Strašnicích. Možná ho přestala bavit nepříliš čistá vltavská voda, která je navíc v zimě pěkně studená, a tak dal přednost domáckému pohodlí.

Snad tehdy bydlel v zásobní nádobce na WC, možná ve vodovodních trubkách, tím si nejsem jistý. Jedno je však jasné, byl opatrný a nikdy se nám neukázal. Zřejmě to byl nějaký staromilec, nenávidící produkty moderní doby a tento svůj postoj dával najevo přístupem k naší automatické pračce.

Na jeho snad nejzdařilejší kousek si pamatuji dodnes, přestože je to už několik desítek let. Byla sobota ráno, nějakých šest hodin, probudil jsem se a musel si odskočit, těšil jsem se, jak se vrátím do pelíšku a ještě si nejmíň dvě hodinky pospím. Otevřel jsem dveře z ložnice do předsíně, vykročil a vstoupil do rybníka. Voda přitékala z kuchyně, kde vesele proudem prýštila z uvolněného přívodu k automatické pračce. Z předsíně pak pokračovala dál na chodbu a hlavně o patro níž, kde způsobila neočekávané dešťové srážky. Naštěstí se jednalo o kotelnu, takže škoda nebyla veliká.

Paní z garsonky, sousedící s naší kuchyní, se projevila jako skutečné zlatíčko. „Já jsem slyšela v pět hodin nějakou ránu a pak jakoby šplouchání, ale nechtěla jsem vás budit.“ Nicméně na vině nebyla ani sousedka, ba ani špatně připevněná či zpuchřelá hadice, na vině byl náš milý vodník, kterému zřejmě z mně neznámých důvodů lezla automatická pračka pěkně krkem. Ještě se o něco podobného pokoušel několikrát, ale bez větších úspěchů, a tak na to šel od lesa a dopřál si podobnou legrácku o patro výš. Bylo to o pár let později, už jsme měli malou dcerku a já se před ní neudržel před použitím několika vskutku jadrných výrazů, když mě nad ránem přišla vzbudit se slovy: „Tatí, v kuchyni prší.“

Od těch dob už uplynulo mnoho vody v řekách, ale ani té se nepodařilo našeho milého vodníka odplavit. Přestěhoval se s námi na vesnici, změnil způsob života a své zvyky. S automatickou pračkou se sice na stará kolena nějak porovnal, ale asi mu přestala vyhovovat právě ta nádobka na vodu na záchodě. Zpočátku zvolil taktiku opakovaného protékání, nejspíš tam uvnitř nějak přidržoval mechanizmus. Několikrát jsem to opravil, vždy byl na nějaký čas pokoj a pak to začalo znovu, až se mi při poslední opravě celý ten vnitřek rozpadl v rukou. Hastrmánek měl štěstí, že jsem ho neviděl, jak se někde ve skrytu směje a poťouchle raduje, ničeho dobrého by se byl ode mě nedočkal.

Musel jsem tedy koupit nový mechanizmus na splachování, byl trochu jiný a této změně se přizpůsobil i náš vodník. Nyní pro změnu občas někde něco ucpe a voda po spláchnutí nenatéká. Párkrát jsem to vyčistil a scénář se opakuje, vždy je to chvilku dobré a pak to zas začne zlobit. Někdy to řeším pouhým jemným poplácáním na nádobku, voda se rozteče. Jenže zároveň se s největší pravděpodobností naštve i vodník a já nechci vědět, co provede, až ho to ťukání na jeho domeček přestane bavit.

Navíc ten rošťák nemá rád naší starou, hodnou a klidnou kočku Lindu. Tak obden jí vyleje vodu z misky na zem, vzniklou louži rozmatlá do půlky kuchyně a ozdobí několika kousky rozmočených kočičích granulí. Zřejmě se domnívá, že budeme tento bordýlek přisuzovat Lindě samotné a vynadáme jí za něj. Jenže my víme své, Linda by přece v životě nic takového neudělala. Však ani ona se od něj nenechá jen tak zbůhdarma takhle ošklivě šikanovat a vyřizuje si to s ním pěkně po svém. Zcela legálně a před našimi zraky mu upíjí jeho milovanou vodu z kohoutku.

Autor: Jan Pražák | středa 17.9.2014 21:04 | karma článku: 18,15 | přečteno: 734x
  • Další články autora

Jan Pražák

To je jenom náš Pepíček, toho my tu máme skoro pořád

„Je mi strašné vedro, nevadilo by ti, kdybych dneska vyměnila kávu s větrníkem za zmrzlinový pohár? A přidáš se ke mně?“ Zeptala se Maruška jednoho odpoledne minulý týden, když jsme se po práci sešli v naší oblíbené cukrárně.

16.7.2024 v 14:34 | Karma: 22,40 | Přečteno: 664x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Příběh jednovaječných dvojčat

Rodiče mi dali jméno Kamila a přišla jsem na svět jen o pár chvil dřív než moje sestra Radmila. Už od samého začátku jsme byly úplně stejné, rozeznat nás od sebe dokázala jedině maminka.

13.7.2024 v 7:07 | Karma: 25,29 | Přečteno: 669x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Proboha, lidi, pohlídejte mi ji!

Do toho vlaku jsem se dostal vlastně náhodou. Původní záměr byl cestovat z práce domů jako obvykle metrem a busem, ale když na náměstí Republiky zahlásili náhlé přerušení provozu, otočil jsem to na Masaryčku a sednul na Elefanta.

9.7.2024 v 14:34 | Karma: 30,60 | Přečteno: 918x | Diskuse | Společnost

Jan Pražák

Usmíření na poslední chvíli

Maminka odešla od tatínka, když mi bylo pět let. Jednoho dne rozhodla, že se stěhujeme ke strejdovi Romanovi. Sbalila všechny svoje a moje věci, ani mi neumožnila se s tátou rozloučit a odjela se mnou do jiného města.

6.7.2024 v 7:07 | Karma: 30,19 | Přečteno: 908x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Ukaž, co to tady máš?

„Ukaž, otoč se... Vždyť máš ty kalhoty celé ušmudlané, tady je dokonce flek, dej to sem, rovnou je strčím do pračky. A tu košili si zítra taky vezmi čistou, prosím tebe, ať mi nechodíš do práce jako vandrák.“

2.7.2024 v 14:34 | Karma: 25,13 | Přečteno: 819x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Biden se nakazil covidem, stahuje se do izolace, oznámil Bílý dům

18. července 2024,  aktualizováno  5:47

Americký prezident Joe Biden, který obhajuje v podzimních volbách mandát, se nakazil covidem....

Jediná svého druhu. Speciální loď přiveze do Modřan konstrukci Dvoreckého mostu

18. července 2024

Ráno začne speciální loď převážet části konstrukce pro stavbu mostovky Dvoreckého mostu. Z montážní...

Velký výprodej státu. Nabízí jez, pošty i hřbitovy, některé však omylem

18. července 2024

Premium Pokud se chystáte v budoucnu investovat do nemovitostí, zbystřete. Stát se hodlá zbavit více než...

Raketová kariéra Trumpovy snachy. Hvězdné Laře radila i rodačka ze Zlína

18. července 2024

Premium Pro snachu Donalda Trumpa Laru jsou poslední měsíce ve znamení nástupu na politické výsluní, který...

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...

  • Počet článků 2154
  • Celková karma 27,54
  • Průměrná čtenost 1309x
Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.