Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Obchodník musí umožnit platbu v korunách a do určité výše i v hotovosti

„Honzo, líbilo by se ti, kdybychom místo korunami platili eury a navíc jenom bezhotovostně?“ Položila mi Maruška nečekanou otázku, jakmile jsme si lokli kávy a dali první sousto větrníku v naší oblíbené cukrárně.

Většinou se s Maruškou o takových věcech nebavíme, tak jsem to zkusil zamluvit komplimentem: „Má drahá, mě se nejvíc líbí, když se na mě usměješ a dovolíš mi obdivovat tě v plné kráse.“

„Takhle by sis to představoval?“ Chytla se má kamarádka na udičku. Vykouzlila široký úsměv, až se jí nadělaly roztomilé ďolíčky ve tvářích, vstala a vykroužila malebnou otočku, aby se mi předvedla v plné malebnosti své buclaté postavy, oděné do světlých jarních šatů. Pak si znovu sedla, vyprskla smíchy, vzala ze stojánku ubrousek, zmačkala ho do kuličky a mrštila ji mým směrem, až mě žertovně cvrnknula do nosu.

„To byla nádhera, Maruško, děkuju. Ale teď vážně, co se stalo, že se mě ptáš na takové divné věci, povyprávíš mi o tom?“ Zeptal jsem se zvědavě.

„Povyprávím,“ zvážněla Maruška, „docela mě to naštvalo, přenesla jsem ti fotku, a jestli o tom napíšeš, tak ji tam klidně dej.“ Načež se pohodlně opřela do křesílka a dala do řeči.

***

O víkendu jsme si udělali výlet do Posázaví. Franta už s dvoutýdenním předstihem našel penzion a hned to zabukoval. „Marie,“ oslovil mě nad počítačem několik dní před cestou, „ti mizerové po mně chtějí, abych to zaplatil v eurech.“

„Jak v eurech a kdo to po tobě chce?“

„No přece oni, vždy se podívej,“ cpal mi svůj noťas před oči.

„Ti z penzionu nebo jsi to zas objednal přes nějakou agenturu?“

No, nakonec se ukázalo, že Franta než aby si zjistil spojení přímo na ten penzion, zajednal to přes Booking a oni mu poslali fakturu skutečně v eurech. Takže by to vyšlo s přirážkou nejen za zprostředkování, ale i za směnu, protože ani jeden z nás nemáme eurový účet. Honzo, já si dala tu práci a zjistila jsem, že podle zákona 284/2009 o platebním styku musí na území naší republiky umožnit prodejce služby nebo zboží platbu v korunách. Vždyť jsme doma, no né? Promiň, že tě krmím paragrafy, já vím, že větrník máš radši, ale mně to zvedlo žluč. Tak jsem si našla číslo rovnou na ten penzion, kde samozřejmě řekli, že můžeme zaplatit až na místě v korunách, zajednala jsem to napřímo a ten booking zrušila. Bylo to akorát poslední den, kdy se to dalo stornovat bezplatně.

V sobotu ráno jsme vyrazili, v penzionu nás uvítali, jako bychom byli jejich vlastní, měli to takoví starší manželé a perfektně se o nás starali, prostě jak by to mělo být všude. Ten pán mi doslova řekl: „Dobře jste udělali, že jste ten Booking zrušili, a až budete chtít přijet příště, zavolejte rovnou.“

Bylo krásně, stihli jsme to ještě před tím ochlazením, za ty dva dny jsme zběhali celé okolí a vylezli i k malebnému kostelíku v Lštění. Byl otevřený, tak jsme nakoukli i dovnitř, a zvenku byl krásný výhled na Sázavu. Teda řeknu ti, cesta k němu je docela krpál, ale zaplať pánbůh za něj, aspoň jsem trochu vychodila ty lahůdky, kterými nás v penzionu krmili. A musím se ti pochlubit, Honzo, navzdory těmhle svým kilům jsem nahoru vyběhla jak laňka, zatímco Franta za mnou připomínal parní lokomotivu. (Maruška si v tu chvíli jako obvykle majetnicky objela dlaněmi okolo svých širokých boků).

Na patálie s placením jsem dočista zapomněla, ale připomněla mi je příhoda u Tesca, která se nám stala v neděli odpoledne cestou domů. Z penzionu jsme vyrazili po poledni s tím, že uděláme zastávku v Čerčanech, necháme auto na parkovišti u krámu, ještě se trochu courneme a pak si nakoupíme na doma. Tak jsme to i udělali, jenomže jsme si nevšimli tohohle, koukej:

„Ty, Franto, zacáluj to, prosím tebe, já hloupá si nechala kartu doma v šuplíku,“ udělala jsem na toho svého omluvné oči od volantu. To víš, že jsme to s prochajdou a nákupem za dvě hoďky nestihli a museli doplatit padesát korun.

Franta tasil platebku, zacvaknul to a věnoval mi všeříkající pohled: „Vidíš, Maruško, vidíš, teď jsme si kvit. Já zvoral rezervaci a teď jsem tě musel zachránit, protože bez mojí karty bys byla namydlená.“ No, já mu jen dala pusu, mezulánovi a jeli jsme domů.

Jenomže doma se mi to rozleželo, ne kvůli Frantovi, ale kvůli té platbě, a jak už jsem byla v těch zákonech, tak jsem našla ještě jeden, odpusť, že tě s tím zase prudím. Podle zákona, počkej, tady jsem si to napsala, abych ti teď nevěšela bulíky na nos (Maruška krátce koukla do mobilu). Tak teda podle zákona č. 253/2008 pokud cena transakce nepřesáhne stanovenou hranici, je obchodník na našem území povinen přijmout platbu v hotovosti. Možná mají nějakou výjimku, to nevím a tu hranici přesně neznám, ale padesátikoruna se do ni určitě vejde, to ti garantuju, i kdybych se tady měla teď přede všema svlíknout.

***

„Teda ne, to bych ti neudělala,“ zvážila Maruška dopad svého žertování ohledně odhalení postavy, dala si ruku před ústa, na moment se zatvářila cudně, aby vzápětí vyprskla smíchy. Načež znovu zvážněla a vynesla trumfové eso: „Tak, Honzo, a teď po pravdě, co si o tom všem myslíš?“

„Že jste si s Frantou užili bezva víkend,“ pokusil jsem se ještě chvilku kličkovat.

„Ne, o těch platbách!“

„Je to šlendrián, Maruško, víš přece, jak je to u nás s dodržováním zákonů. Napíšu o tom, jestli teda dovolíš, i když mi možná čtenáři vyčtou, že tahám do článků o tobě věci, které tam normálně nepatří. A jak ses mě zezačátku ptala, jestli by se mi líbila eura, tak to nechci hodnotit z ekonomického pohledu, protože tomu moc nerozumím. Ale zkus si dát ta dvě platidla vedle sebe a nutně dojdeš k závěru, že eura na ta naše umělecká dílka prostě nemají.“

Maruška si tentokrát nedala ruku před ústa, ani po mně nehodila dalším zmuchlaným ubrouskem, jen se nenápadně tak sama pro sebe spokojeně usmála. Připozdilo se, my seděli kousek od cukrárenského pultu a k přivolání servírky za účelem placení stačilo jen lehce kývnout hlavou. Mladá štíhlá usměvavá zrzka přicupitala s účtem a mrkla na nás jedním okem: „Můžete platit, jak chcete, ale uděláte mi radost, když to bude v hotovosti a v korunách.“

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Pražák | čtvrtek 18.4.2024 14:23 | karma článku: 28,02 | přečteno: 1027x
  • Další články autora

Jan Pražák

I muži mají své biologické hodiny

„Jirko, víš, že máš ve firmě přezdívku sukničkář? Nechci ti do toho mluvit, dělej si, co chceš, ale já s tvým jednáním nesouhlasím.“ Rýpnul si do mě Michal. Kámoš a kolega, se kterým dělám v expedici už spoustu let.

21.5.2024 v 14:34 | Karma: 18,17 | Přečteno: 531x | Diskuse| Ostatní

Jan Pražák

Zrádný tajuplný úplněk

Máte rádi Měsíc? Já tedy rozhodně ano. On totiž není jen strohým kamenným nebeským tělesem, je přímo romantickou osobností, která po staletí inspiruje generace umělců k jejich tvorbě, i obyčejné lidi k potěše a zamyšlení.

18.5.2024 v 7:07 | Karma: 21,30 | Přečteno: 568x | Diskuse| Ostatní

Jan Pražák

Záhadná podoba lidí a jejich zvířat

„Teda, tobě to sluší, ty seš ale kočka!“ Kteroupak ženu by nepotěšila taková upřímně myšlená věta. Nejen přitažlivého vzhledu, ale i pozitivních povahových vlastností lze snadno dosáhnout netoliko u žen, ale i u mužů.

15.5.2024 v 14:34 | Karma: 20,25 | Přečteno: 595x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Pražák

Jak byla Maruška za zlodějku

„Je ti jasné, že sedíš u jednoho stolu se zlodějkou a měl by sis ohlídat věci, abych ti něco neukradla? Musíš počítat i s tím, že ti udělám ostudu, přijdou si sem pro mě a odvedou mě v poutech před zraky celého osazenstva.“

12.5.2024 v 7:07 | Karma: 25,89 | Přečteno: 808x | Diskuse| Ostatní

Jan Pražák

Ženské zásadně nebiju

Jakkoli jsem možná drsňák a v dětství jsem byl pěkné kvítko, nedovedu si představit, že bych uhodil ženu. Už bych asi ani nespočítal, kolik poznámek, důtek a dvojek z chování jsem za svou prudkost dostal ve škole.

9.5.2024 v 14:34 | Karma: 25,61 | Přečteno: 1437x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Vláda schválila návrh na vznik nových sousedských dětských skupin

22. května 2024  6:06,  aktualizováno  18:36

Vláda schválila návrh ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky z KDU-ČSL, který počítá se...

V pankrácké věznici je kritický nedostatek dozorců. Chybí i jídlo pro vězně

22. května 2024  18:28

Ministerstvo spravedlnosti žádá vládu zhruba o 1,2 miliardy korun navíc pro Vězeňskou službu. V...

V kancelářích farmaceutické firmy Novo Nordisk u Kodaně vypukl rozsáhlý požár

22. května 2024  13:52,  aktualizováno  18:06

Rozsáhlý požár zachvátil kanceláře dánské farmaceutické firmy Novo Nordisk nedaleko Kodaně....

Má místo končetin protézy. Britský parlament tleskal „bionickému poslanci“

22. května 2024  17:45

Britští politici ukázali výjimečnou jednotu, když společně potleskem ve stoje přivítali zpět v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 2137
  • Celková karma 28,75
  • Průměrná čtenost 1306x
Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.