Jan Pražák VIP
Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.
- Počet článků 2193
- Celková karma 28,28
- Průměrná čtenost 1310x
Jan Pražák
Když už vlézt „do neznáma,“ tak jedině s ochranou
Jinak bych taky mohl dopadnout podobně, jako ten úctyhodný pán, který si na sobě tolik zakládá. Vykašlal se na ochranu a ejhle, už to chytnul.
Jan Pražák
Kazítko
Už jste se někdy setkali s případem, že se vám nějaký elektrický přístroj porouchal těsně po skončení záruční doby? Prostě jakoby náhodou v ten pravý čas „zesnul“ a odebral se do věčných lovišť.
Jan Pražák
Měření a vnímání teploty vzduchu, teplotní rekordy
Nastala vedra a mnozí z nás hledají osvěžení v bazénech, řekách či rybnících. Jiní jsou zalezlí ve svých domovech, respektive utíkají do nějakých klimatizovaných prostor. Možná vám přijde vhod menší laické povídání na toto téma.
Jan Pražák
Výpočet hlasů z čtenosti a karmy
Nechci zde hodnotit nové blogové prostředí. Jakožto vývojář bych byl asi příliš kritický k tomu, co vše a v jaké kvalitě otestování se také dá nasadit do provozu. Nabízím nástroj poskytující informaci, která se zánikem starého blogerského prostředí zmizela.
Jan Pražák
I nad spamem se člověk může zasmát
Procházím maily, nic převratného, obvyklá korespondence všedního dne. Tu a tam spam, mažu je bez pardonu, avšak jeden z nich mě přece jen upoutal. Začetl jsem se do něj, až jsem se rozesmál:
Jan Pražák
Virus na Facebooku
Po podvodném zavirovaném e-mailu, který po lidech žádal uhrazení čtyřmístné částky, se internetem začala šířit další bezpečnostní hrozba, tentokrát prostřednictvím Facebooku.
Jan Pražák
Zavirovaný podvodný e-mail
Během dneška jsem se dozvěděl od několika svých známých a příbuzných, že jim přišla do e-mailové schránky podivná zpráva. Ta je vyzývá k zaplacení jakési neuhrazené pohledávky, takže může vyvolat dojem, že je vcelku známou fintou „šmejdů,“ na níž už naletí snad jen málokdo. Ve skutečnosti však obsahuje nebezpečný vir.
Jan Pražák
Přišli jsme k tomu jak slepí k houslím
Kohopak to vlastně myslím v názvu článku se zamlčeným podmětem? No přece nás pisálky blogerské a také vás, naše věrné čtenáře.
Jan Pražák
Hoax - nepříjemný internetový nešvar
„To jsem si mohl myslet, že ty peníze vybrané na charitu shrábnul nějaký papaláš.“ Například takovýmhle způsobem se člověk může velice snadno naštvat, pokud uvěří e-mailu, který mu poslal nějaký jeho dobrý známý. Proč by si vymýšlel, že? Jen prostě dostal tohle varování a chce se o něj podělit se svými kamarády. A přitom on sám naletěl.
Jan Pražák
NetMonitor nemusí být jen anonymním výzkumným nástrojem
Pravděpodobně se vám občas stává, že na vás vyskočí okénko internetového prohlížeče s obrázkem usměvavého mladého muže nebo ženy, které vás vybízí k zodpovězení několika jednoduchých otázek a k případné účasti v nějaké soutěži. Údaje jsou prý anonymní a mají sloužit pro získání informací o návštěvnosti internetu a o sociodemografickém profilu jeho návštěvníků v České republice.
Jan Pražák
Internet v telefonu a WiFi
Dnes bych se s vámi chtěl podělit o svou zkušenost s připojením „chytrého“ telefonu k internetu prostřednictvím WiFi.
Jan Pražák
Úskalí veřejných WiFi připojení
K napsání tohoto volného pokračování článku „Zabezpečme si svoje domácí WiFi připojení“ mě přiměly reakce čtenářů, v nichž se ukázalo, že se celá řada z nás běžně připojuje k internetu „přes zeď,“ tedy prostřednictvím nezabezpečených WiFin svých sousedů. Pomineme-li etickou otázku tohoto připojení, dostaneme se k otázce bezpečnostní, která je širší a týká se též připojení (i zabezpečeného) na různých veřejných místech, například v restauracích, hotelích, penzionech a podobně.
Jan Pražák
Zabezpečme si svoje domácí WiFi připojení
„Od kterého poskytovatele máš doma internetové připojení?“ Ptal jsem se onehdy jednoho svého známého, když jsme se bavili o výhodách a nevýhodách jednotlivých providerů. „Já? Od žádného.“ Odpověděl a pak se rozpovídal o tom, jak je jednoduché „půjčit“ si připojení od sousedů.
Jan Pražák
Elektronická nebezpečí pro naše peněženky
Dříve to bývalo jednodušší. Člověk obdržel tenoučkou výplatní pásku a s ní vydělané peníze v hotovosti. Pokud je nehodlal všechny utratit a pokud střádáním peněz doma „do slamníku“ nechtěl riskovat jejich ztrátu v případě vyloupení, mohl si peníze ukládat na vkladní knížku s heslem, kde je měl celkem v bezpečí. Dneska je doba docela jinačí. Technický pokrok nám přinesl platební karty, možnost on-line placení účtů pomocí internetu a mnoho dalších způsobů, takže už nemusíme nosit peníze po kapsách a běhat se složenkami na poštu. Zároveň však odnesl zmiňované výplatní pásky, takže potřebujeme-li mít u sebe hotovost, musíme si ji vybrat ze svého účtu, nejčastěji pomocí té platební karty. Zároveň s těmito vymoženostmi přišla i nová rizika, mnohdy značně podceňovaná.
Jan Pražák
Jsou úsporné žárovky opravdu úsporné?
Stává se vám v poslední době, že večer nebo ráno při umělém osvětlení vidíte hůře, než jste byli zvyklí? Pokud ano, možná se začnete strachovat o svůj zrak, snad nejcennější a nejdůležitější z lidských smyslů. Pokud jste však již doma vyměnili klasické žárovky za úsporné, možná jsou vaše obavy zbytečné, tedy prozatím, dokud vám jej tyto „úsporky“ nezkazí.