Dušičkové zamyšlení
Na své prarodiče z otcovy strany si pamatuji jen z útlého dětství. Obývali nevelký byteček v pražských Vršovicích, kousek pod poštou hned naproti stadionu Bohemky. Když jsem byl jako malý školáček nemocný, rodiče mě občas předávali do péče babičky Fanynky. Skromná a tichá bytůstka, natolik tolerantní, že jí nevadilo, když jsem jejich obydlí „vyzdobil“ svými neumělými dětskými výtvory. Stonával jsem na gauči v kuchyňce, aby mě měla na očích při vaření. Za sebou jsem měl zeď pokrytou bílými obkladačkami, a pokud jsem zrovna nemaloval, opatřoval jsem jednotlivé dlaždičky obtisky s obrázky zvířat a rostlin.
Babička Františka zemřela uprostřed práce tak, jak by si asi přál mnohý z nás. V jednu chvíli dala králíka na pekáči do trouby, ve druhou si sedla do křesla, protože se jí zatočila hlava, a pak už jen v míru a pokoji odešla na druhý břeh.
Dědeček Vilém byl odborníkem v národopisectví, kterému zasvětil podstatnou část svého života. Pravda, byl možná trochu panovačný, ale s dětmi to uměl. Vzpomínám na nejeden rodinný sedánek, kdy jsme namačkáni do jejich obýváku s mými rodiči, strýčkem, tetičkou a jejich dětmi poslouchali jeho vyprávění. Jednou strašidelné, až nám malým dětem běhal mráz po zádech, podruhé dobrodružné, že jsme se cítili jako objevitelé či dobyvatelé, potřetí pohádkové, převtělující nás do rolí princů a princezen.
Osud nepřipravil dědečkovi Vilémovi jednoducho cestu z tohoto světa. Posledních několik roků svého života strávil na lůžku ochrnutý na polovinu těla.
Dědečka z maminčiny strany jsem nezažil, avšak o to víc jsem měl rád babičku Annu Marii. Žila na venkově v Posázaví, já u ní strávil několik předškolních let a poté mnoho školních prázdnin. Odpusťte mi ten vzletný obrat, ale jsem přesvědčený o tom, že je-li ve mně špetka něčeho dobrého, pak to mám především od ní. To ona mě naučila lásce k lidem a zvířatům. Dala mi víru, i když ne tu v Boha, jak by si byla představovala, ale tu v přírodu, poznanou i doposud nepoznanou. A víru ve věčnou spravedlnost.
Ani babička Anička to neměla na sklonku svých dnů snadné, nicméně byla silná. Odolávala zákeřné nemoci tak dlouho, jak jen to bylo možné.
Odpoledne dušičkový déšť ustal a na pár chvil vykouklo slunko, symbol přítomnosti. Člověk by neměl dlít v myšlenkách jen s těmi, kteří tu už nejsou, měl by je věnovat i svým blízkým. Nejužší rodině, příbuzným, přátelům a známým, ale třeba i těm, se kterými se jen kdy letmo setkal. Měl by se zeptat sám sebe, zda jsou šťastní, a pokud nejsou, měl by je pohladit, poslat jim střípek štěstí alespoň myšlenkou. A zamyslet se nad tím, co pro ně může učinit, aby jim pomohl či aby je alespoň potěšil.
V noci má přijít silný vítr, který lze s trochou nadsázky označit za symbol budoucnosti. Budiž tedy symbolickým předělem mezi dnem zasvěceným vzpomínkám a dobou příští. Věnujme tedy pár myšlenek i potomkům našich potomků, kteří dnes mezi námi ještě nejsou. Popřejme i jim, ať jsou ve svých životech šťastní a spokojení, a sami žijme tak, abychom jim to neudělali příliš obtížné.
Jan Pražák
Nevěra

„Tatínku, já bych si moc přál brášku. Nebo ségru. Ostatní děti ve školce mají sourozence, jenom já žádného nemám. Ale radši toho brášku, abych měl parťáka,“ odpověděl jsem svému tátovi na otázku, co bych chtěl k pátým narozeninám.
Jan Pražák
Srážka s hulvátem

„Jauvajs...“ Spíš než pravověrné a procítěné citoslovce bolesti to bylo jenom takové potlačované syknutí. Jeho autorkou byla Maruška, která pozvedla šálek kávy pravou rukou, hned ho zas položila a k ústům si ho donesla levačkou.
Jan Pražák
Sláva babičkám

„Mami, jak ty to děláš? Tebe ty děti poslouchají jako hodinky, kdežto já s nimi mnohdy nedokážu hnout. Včera se obě tak zasekly, že do školky jsme dorazili o půl deváté a já pak měla co dělat, abych stihla poradu v práci.“
Jan Pražák
Radosti a strasti hodinového manžela

„Nedáte si kafíčko?“ „Mohla bych vám něco podržet?“ Neustále mi v přiléhavých a vyzývavě průsvitných domácích šatech něco nabízela rozvedená paní Procházková, zatímco jsem se vrtal v její porouchané automatické pračce.
Jan Pražák
Maminka

„Haničko, zapamatuj si mě takovou, jaká jsem teď, protože za pár let to se mnou bude k nevydržení,“ řekla mi moje maminka v době, když se jí blížila sedmdesátka.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
I po Rusku chce Trump ústupky. Putin se bude muset vzdát své hlavní touhy
Ukrajina musí mít právo svobodně se rozvíjet, i nadále vlastnit armádu a Rusové jí musí vrátit...
Syn náměstkyně šéfa CIA padl na Ukrajině, bojoval v ruských řadách
Na Ukrajině v řadách ruské armády padl Američan Michael Gloss, který byl synem náměstkyně ředitele...
Eurovision Song Contest 2025
Eurovision Song Contest, také Velká cena Eurovize nebo Eurovize, je každoroční hudební soutěž, ve...
Místo ukřižování Ježíš připíjí vínem. Velmi zraňující dílo, kritizuje biskupství
Velký dřevěný kříž dominuje viniční trati Lizniperky u Velkých Pavlovic na Břeclavsku. Na něm se,...

Podnájem bytové jednotky 2+1 u centra Plzně
Kollárova, Plzeň - Jižní Předměstí
10 900 Kč/měsíc
- Počet článků 2234
- Celková karma 29,36
- Průměrná čtenost 1315x
Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.