Premium

Mimořádná akce:
jen za 490 Kč/rok

Vysokoškolští učitelé, máte se až moc dobře!

Ministr školství Mikuláš Bek před zahájením školního roku opět rozčeřil „stojatou“ hladinu českého vysokého školství. Vysokoškolští učitelé prý mají platy takové, že jim mohou závidět i politici!  

Platy mohou některým vysokoškolským učitelům závidět i politici nebo poslanci, řekl v podcastu Politalk ministr školství Mikuláš Bek (STAN). V rozhovoru se rozpovídal i o tom, proč vláda nepřistoupila se začátkem školního roku k jednorázovému příspěvku pro rodiny s dětmi či o tom, proč se nedaří začleňovat ukrajinské děti do českého školství.

Je všeobecně podivné, jakým způsobem komunikuje česká vláda a její ministři zvláště s českou veřejností. V době, kdy již několik kvartálů za sebou klesají reálné mzdy, a to samozřejmě i učitelům, vysokoškolské nevyjímaje, se ministr, který by měl teoreticky hájit zájmy učitelů, rozpovídá a prohlásí, že si „někteří vysokoškolští učitelé“ vydělají více než politici. Tento výrok lze vykládat nejen tak, jak ho zamýšlel ministr Bek, ale jako stížnost politika Beka, že se má hůř než jeho vysokoškolští kolegové, Měli bychom tak snad politikům přidat, pane ministře?

Samozřejmě, pan ministr to myslel tak, že se vysokoškolští učitelé mají báječně a nemají si na co stěžovat. To vypustil z úst v době, kdy si naopak celá řada vysokoškolských učitelů stěžuje na to, že jejich příjmy jsou nižší než příjmy učitelů základního a středního školství a někteří se už dokonce rozhodli posílit řady právě těchto učitelů.

Naši páni ministři si prostě nevidí do úst. Mluví rychleji, než myslí a pak se diví, že jsou jejich výroky „špatně pochopeny“ nebo si stěžují, že to tak nemysleli a média zdůrazňují něco, co vůbec říci ani nechtěli. Bývalý pan ministr Robert Plaga sice byl ve vládě Andreje Babiše, ale nepamatuji si, že by tak flagrantně poškozoval učitelský stav jako tak činili páni ministři Gazdík, Balaš a nyní Bek.

Vraťme se ale k výroku Beka o platech vysokoškolských učitelů. Jistě mohou existovat v jednotkách či desítkách osob vysokoškolští učitelé s platem, který by jim mohl ministr závidět. Podobně jistě existují v podobném počtu osob důchodci mající důchod několikanásobně přesahující průměrný důchod. To však rozhodně není věc, kterou by měl ministr ventilovat jako něco, co pomalu reprezentuje celý učitelský stav,

Měli bychom se proto zamyslet nad důvodem, proč tak nešťastně vystupují právě ministři vlády, do které tolik lidí potažmo voličů vkládalo tolik nadějí. Domnívám se, že prostě a jednoduše „nejsou lidi“, kteří by byli ochotni do vlády Petra Fialy vstoupit. Anebo ještě horší by bylo, pokud by sice lidi byli, ale premiér vlády Petr Fiala je ve své vládě nechce a spolehlivě sahá po lidech spíše provařených než schopných.

Ministr školství, který vystupuje tak jako Bek je osobou, která resort školství reprezentuje tím nejhorším možným způsobem. V diskusích s vysokoškolskými pedagogy jsem zaznamenal pouze velký povzdech nad tím, jak Bek líčí situaci ve vysokém školství. Požadavky pedagogů bagatelizuje či se jim dokonce posmívá. A to je bohužel stav většiny resortů Fialovy vlády.

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Jan Bartoň | středa 6.9.2023 8:00 | karma článku: 41,60 | přečteno: 6379x

Další články autora

Jan Bartoň

Sucho – byly tu už roky, kdy se nechala Vltava přejít „suchou nohou“!

Aktuální stav vody na českých tocích je podnormální. Požádal jsem proto o spolupráci ChatGPT a připravil článek o tom, co se o suchu a nedostatku vody psalo v českých zemích přibližně od 10. století.

10.8.2026 v 8:00 | Karma: 27,35 | Přečteno: 1776x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Jan Bartoň

Blažek – 6,5 roku v káznici??

Exministr spravedlnosti Pavel Blažek se podle žaloby dopustil nezákonné legalizace (praní) špinavých peněz a žaloba navrhuje 6,5 roku vězení. To je docela silná káva, že ano.

4.8.2026 v 8:00 | Karma: 25,10 | Přečteno: 611x | Diskuse | Politika

Jan Bartoň

Je počasí ve světě normální?

Požáry ve Španělsku, Francii a dalších státech jihozápadní Evropy mají ohromné rozměry. Vedra i u nás pak vzbuzují otázku, jak moc je současné počasí (ne)normální.

3.8.2026 v 8:00 | Karma: 14,31 | Přečteno: 364x | Diskuse | Věda

Jan Bartoň

Poválečný odsun Němců z Československa aneb o smíření

V letošním roce si připomínáme i odsun Němců z Československa po konci II. světové války. Ten se vyznačoval i pogromy, a i tyto události je nutné komentovat.

29.7.2026 v 8:00 | Karma: 23,00 | Přečteno: 1241x | Diskuse | Společnost

Jan Bartoň

Americké pády: Afghánistán – Ukrajina – Írán

Pokračující válka na Ukrajině a proti Íránu zasadily americké velmocenské politice těžké rány. Částečně nesou vinu „starci“ v Bílém domě.

27.7.2026 v 8:00 | Karma: 26,15 | Přečteno: 1124x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Kolik toho víte o vesmíru?

Tento pozoruhodný pohled na Velkou rudou skvrnu a bouřlivou jižní polokouli...
vydáno 11. srpna 2026

Planety, černé díry, Měsíc nebo slavné vesmírné mise. Vesmír fascinuje lidstvo od nepaměti a dodnes...

Jste milovníkem italské kuchyně? Tak se ukažte!

Jídelní lístek, který obsahuje klasické pizzy, „pizzerty“ a nové inovace, jako...
vydáno 10. srpna 2026

Pizza, těstoviny, tiramisu nebo Aperol Spritz. Italská kuchyně patří bezpochyby k nejoblíbenějším...

V Letenských sadech hořelo, na nábřeží se odkláněla veřejná doprava

Hasiči likvidují požár porostu v Letenských sadech. (10. srpna 2026)
10. srpna 2026  20:52,  aktualizováno  21:27

V Praze v Letenských sadech hořelo. Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů. Podle policie byl...

Barrandovský kopec bez pozlátka luxusu. Nafotili jsme zákoutí, kterým se filmová čtvrť nechlubí

Barrandov v postranních uličkách.
7. srpna 2026  13:47

Filmový magnát Miloš Havel. Režiséři a herecké star. Takhle obvykle vnímáme Barrandov, hlavně jeho...

Tichý zabiják neodpočívá ani v létě. Horko umí zamávat se zdravím, pozor na tlak

Mnoho lidí si vysoký tlak spojuje hlavně se stresem, pracovním vypětím nebo...
11. srpna 2026  15:53

Léto je období, kdy máme konečně pocit, že se život zpomalil. Dny jsou delší, kalendář méně...

Masy vody v ulicích Prahy. Město zaskočila velká havárie potrubí

Vodovodní potrubí prasklo v pražské Libni. (14. srpna 2026)
14. srpna 2026  16:52,  aktualizováno  18:25

Obrovské masy vody se valily ulicemi v pražské Libni nedaleko Palmovky. Prasklo tam vodovodní...

Do Prahy míří obchod plný hitů z TikToku. Normal otevře hned dvě prodejny

Dánský řetězec Normal otevřel 14. srpna 2026 druhou pražskou pobočku. Po Floře...
12. srpna 2026,  aktualizováno  14. 8. 18:15

Dánský řetězec Normal, za kterým se na Slovensku tvořily fronty, přichází do Česka. První prodejnu...

Změny v pražské MHD: Nová i rozdělená linka, poprvé projede autobus Blankou

Pražský tunelový autobus linky 145 absolvoval další zkušební jízdu v tunelovém...
14. srpna 2026  18:02,  aktualizováno  18:02

V sobotu poprvé vyjede na svou pravidelnou trasu autobusová linka 145. Zamíří do tunelového...

Samé PETky i mrtvá kachna. Analýza košů v centru Prahy naznačila možná opatření

Letní analýza odpadu z veřejných košů v centru Prahy. (14. srpna 2026)
14. srpna 2026  18:02

Čtvrt tuny odpadků vysypala v pátek odpoledne městská část Prahy 1 pod okna magistrátu. Chtěla tím...

7 zásad bezpečného poutání dětí v autosedačce, které musíte znát
7 zásad bezpečného poutání dětí v autosedačce, které musíte znát

Chcete mít jistotu, že je vaše děťátko v autě opravdu v bezpečí? I drobné chyby při poutání do autosedačky mohou mít vážné následky, často si je...

  • Počet článků 2932
  • Celková karma 25,67
  • Průměrná čtenost 1963x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.
×