Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

ODS:Jan Zahradil – sám voják v poli ?

Jan Zahradil se po volbách do europarlamentu vyjádřil již několikrát proti dalšímu angažmá ODS v koalici SPOLU. Říká, že není sám, jen reprezentuje „mlčící členy ODS“.

Jan Zahradil hodnotí politiku ODS velmi kriticky. Považuje další existenci SPOLU za cestu, která bude pro ODS znamenat jen „náklady“ – tj. popravdě řečeno – ztrátu dalších voličů ODS pro volbu koalice SPOLU. Nejprve upozorním na několik citátů z rozhovorů, které Jan Zahradil poskytl českým médiím.

10.6.2024 vyšel rozhovor se Zahradilem na idnes.cz. Vybírám otázku a Zahradilovu odpověď:

Vy sám jste se kampaně SPOLU odmítal účastnit. Na sociální sítě jste napsal, že by vám „upadly ruce“ při rozdávání jejích letáků a ani jste se nechtěl „vyskytovat v blízkosti pana Niedermayera nebo paní Pekarové“. Proč?
Já mám prostě dlouhodobě problém s koalicí SPOLU. Myslím, že výsledek eurovoleb potvrdil můj názor, že se značka ODS v rámci koalice SPOLU rozmývá. A že za to už dnes platíme náklady. Takže by ode mě vzhledem k tomu, co píšu a říkám, asi ani nepůsobilo věrohodně, kdybych někde běhal po náměstích a rozdával letáky s Niedermayerem. Takže jsem od toho raději takto poodstoupil.

V zásadě se jedná o jedinou tvrdší Zahradilovu kritiku. V případě kandidatury Alexandra Vondry z ODS, a právě Niedemayera z TOP 09 na společné kandidátce, se ukazuje zásadní problém některých voličů ODS nad volbou SPOLU. Ostatně, i Vondra nechtěl kandidátku SPOLU do té chvíle, než si pojistil své zvolení postavením tak zvaného „superlídra“. Pak se sice tvářil, že se nic neděje, ale společných billboardů s Vondrou a Niedermayerem bylo skutečně jako šafránu a vlastně se o tom nemluvilo.

Zahradil dnes tvrdí, že ODS nese z existence SPOLU pouze ony „náklady“ a benefity inkasují koaliční partneři TOP 09 a KDU-ČSL, jejichž preference jako samostatných stran se dlouhodobě pohybují kolem 5%, nebo i mnohem níže jako v případě lidovců.

V rozhovoru pro novinky.cz 19.6.2024 již Zahradil otevírá téma další existence SPOLU otevřeněji a předkládá i návrhy, jak dál v ODS postupovat. Vybírám dle mého soudu zásadní Zahradilovy postoje:

Proč vám vlastně vadí koalice Spolu?

….. Myslím, že kdybychom kandidovali samostatně, ty mandáty bychom měli čtyři. Vlastně charitativně zachraňujeme politické subjekty, jako je třeba TOP 09, která by se samostatně do Evropského parlamentu zřejmě ani nedostala. Teď má dva mandáty. Zachraňujeme je na vlastní úkor. Čili jak já říkám, náklady platíme my, benefity shrábne někdo jiný.

Přidávají se ke kritice Spolu i další kolegové uvnitř ODS? Zatím jste slyšet hlavně vy.

Někdo to říkat musí. Nemám změřeno, jestli za mnou stojí většina nebo menšina. Ale naprosto zodpovědně mohu prohlásit, že ta množina lidí, kteří si myslí totéž co já, je nenulová.To znamená různí předsedové oblastních sdružení, místních sdružení, lidé z krajů, kteří veřejně nic neřeknou, za mnou chodí, píší SMS, říkají mi, že koalice Spolu už je v tuhle chvíli přítěž. V mojí domovské ODS Prahy 6 za mnou chodilo docela dost srdcařů, co znám ještě z 90. let, ODS vlastně zakládali, a teď mi říkali, sorry, já to volit nebudu. Neskousnu koalici Spolu, já to hodím Turkovi. Takže něco se děje.

Chtěl byste jednat o vládní koalici i s hnutím ANO?

Nemám vůbec problémy vyjednávat s hnutím ANO. Na krajské úrovni to uvidíme letos na podzim po volbách, ani krajské ODS s tím žádný problém mít nebudou. Já se hnutí ANO neštítím. Je to relevantní politický subjekt na české politické scéně. Je v něm angažovaná celá řada bývalých členů ODS. Je to normální politická formace, se kterou můžeme vyjednávat.

Tady je nutné připomenout, že případná vládní koalice ANO a ODS po volbách 2025, by na rehabilitaci důvěryhodné politiky ODS mohla opět působit spíše negativně. Samozřejmě, horší by bylo to, že by se po volbách ODS kandidující ve SPOLU, „utrhla“ a jednala by o vládním angažmá s ANO v případě, že by tak vyšla poslanecká matematika.

Spíše se domnívám, že ODS by po volbách 2025 měla skončit v opozici a zvolit si nové vedení, které by začalo pracovat na novém, pravicovém programu. Vzpomeňme jen cestu ČSSD, která v roce 2013 vytvořila s ANO koalici, v roce 2017 už výrazně tratila a byla s ANO jako „doplněk“ a dnes je, jak píší média, ve stadiu „klinické smrti“. Nebezpečí, že ODS dopadne stejně, je dle mého soudu vysoké. Je samozřejmě možné domýšlet současnou politiku ODS na čele s Petrem Fialou podobně s tím, že se ODS ve SPOLU jaksi „rozpustí“ a zahyne stejně. Proto je dle mého mínění důležité, aby se ODS pokusila zdánlivě o nemožné a v opozici pracovala na své záchraně a usilovala o návrat voličské přízně opět nad 20 %.

Pokud ODS něco zásadního chybí, je důvěra ve vlastní sílu. Koalice SPOLU je doslova a do písmene východisko z nouze. Začít se proto musí od shora a do čela ODS se musí postavit odvážní lidé. Nemusí krásně mluvit, ale musí mít odvahu současnou stagnaci a defétismus (jenom v koalici SPOLU máme šanci na lukrativní posty) vymýtit.

Zahradil navrhuje, aby se situace řešila po volbách na podzim do krajů a senátu. To není příliš odvážné a spíše svědčí o tom, že situace je opravdu vážná. Volby sice nedopadnou slavně, ale ozvou se ti, co budou říkat, že je to vlastně v pořádku – uhráli jsme to „ne úplně špatně“ (čili dopadli jsme tak akorát) a bude před volbami do poslanecké sněmovny a nic zásadního se nezmění. Takto odvážní lidé nejednají.

Autor: Jan Bartoň | čtvrtek 20.6.2024 8:00 | karma článku: 26,55 | přečteno: 720x
  • Další články autora

Jan Bartoň

Brusel: Vše máme pod kontrolou

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další možnost na pokračování dosavadní politiky koncentrace moci a vytváření federace.

19.7.2024 v 8:30 | Karma: 30,07 | Přečteno: 712x | Diskuse | Politika

Jan Bartoň

Jak EU pokračuje k postupnému rozkladu

Zatímco cesty Viktora Orbána jsou Bruselem vydávány za jeho „soukromou aktivitu“, vydala předsedkyně EK Ursula von der Leyenová zprávu, že Brusel nebude posílat na jednání do Budapešti politiky.

17.7.2024 v 9:00 | Karma: 36,18 | Přečteno: 1185x | Diskuse | Politika

Jan Bartoň

Atentát na Trumpa: Slušnost a férovost už dávno neplatí!

Joe Biden vyzval po atentátu na Donalda Trumpa k tomu, aby se do politiky vrátila „slušnost a férovost“. Bohužel, tato politická mantra už v USA neplatí desetiletí.

15.7.2024 v 8:00 | Karma: 30,68 | Přečteno: 1885x | Diskuse | Politika

Jan Bartoň

Biden věští budoucnost Ukrajiny – to snad ne!

Joe Biden se opět ukázal v tom „pravém světle“. Místo prezidenta Volodymyra Zelenského představil jako ukrajinského prezidenta Putina. Katastrofa v podání Bidena tak pokračuje.

12.7.2024 v 8:01 | Karma: 13,63 | Přečteno: 236x | Diskuse | Miniblogy

Jan Bartoň

NATO : Ukrajina je na nezvratné cestě do aliance

Prohlášení NATO k Ukrajině garantuje nezvratnost členství Ukrajiny v NATO. Současně hovoří o tom, že se tak stane po skončení války.

11.7.2024 v 8:30 | Karma: 37,12 | Přečteno: 2957x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Cizinec, který nožem útočil na Žižkově, se přihlásil policii. Hrozí mu 10 let

22. července 2024  15:39

Na policejní stanici se v pondělí přihlásil pachatel, který minulý týden útočil nožem na pražském...

Harrisová v průzkumech za Trumpem mírně zaostává, jeho tábor už útočí

22. července 2024  15:36

Viceprezidentka Kamala Harrisová, která se po nedělním odstoupení prezidenta Joea Bidena z klání o...

Bouřky udeřily hlavně v jižních Čechách, vznikají už i na Moravě. Hrozí kroupy

22. července 2024  6:50,  aktualizováno  15:34

Vlnu veder ukončila studená fronta, která přechází od západu. Do Česka dorazily bouřky, první z...

Žena ze soucitu posílala podvodníkům peníze, za půl roku ji obrali o tři miliony

22. července 2024  15:28

Táborští kriminalisté obvinili dva muže a dvě ženy z podvodu, za což jim hrozí až osm let vězení....

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...

  • Počet článků 2683
  • Celková karma 28,99
  • Průměrná čtenost 2015x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články