Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

ODS – kam kráčíš, Petře Fialo?

Obsáhlý rozhovor s předsedou ODS Petrem Fialou na iDnes.cz ukázal plasticky způsob myšlení pana předsedy. Opozice v eurovolbách neposílila a ODS pojede dál ve SPOLU.

Rozhovor s předsedou ODS Petrem Fialou na iDnes by sï měl důkladně přečíst každý, kdo má ještě snahu zachránit pravicovou politiku ODS a neví jak. Petr Fiala ukazuje, že je to stále politolog, který se jakousi podivnou náhodou dostal do vedení ODS po průšvihu Petra Nečase a od té doby změnil fungování a orientaci ODS významně k odklonu od pravicové politiky.

Fiala mluví jako kniha a z hlediska vyřčených slov velmi dbá na „vyváženost“ jeho stanovisek. Podívejme se na to, jak Fiala hodnotí ztrátu jednoho mandátu pro ODS v europarlamentu.

Právě od Jana Zahradila ale i dalších členů ODS také stále častěji zaznívají hlasy, že koalice SPOLU už moc nedává smysl a těží z ní hlavně TOP 09. I teď po volbách, protože ODS si pohoršila o jednoho europoslance, zatímco TOP 09 je pořád na svých dvou. Jak tohle vnímáte?
Koalice SPOLU má smysl, a to jak pro ODS, tak samozřejmě i pro ostatní dvě strany. Vždy se na to můžete dívat z různých úhlů pohledu. Samozřejmě když vytváříte koalici, tak se všichni musíte domluvit. Ideální je, když je to pro všechny vítězná a posilující strategie. Já jsem přesvědčen, že koalice SPOLU je důležitá i pro Česko, protože spojuje hlasy středopravých voličů a dává jim sílu. A tím, že SPOLU spojuje tři strany, které reprezentují konzervativní, liberální a křesťansko-demokratický proud, tak vlastně nabízí voličům jednu politickou sílu, která třeba v jiných zemích bývá spojena do jedné politické strany. Takže ono to má i logiku a myslím, že voliči oceňují, že se dokážeme společně domluvit.

Pokud Fiala vážně tvrdí, že „konzervativní, liberální a křesťansko-demokratický“ proud bývá v jiných zemích spojen do jedné strany, je to jen další vyjádření o tom, že SPOLU bude spolu navždy, pokud na čele ODS zůstane Fiala. Konzervativci a liberálové nejsou v žádné mě známé a významné evropské straně pohromadě, ale vždy se proti sobě vymezují. Navíc, liberálové jsou dnes spíše „progresivní síly“, které tlačí na x-pohlavní genderismus, vítají migraci jako „výhodu pro stárnoucí Evropu“, plně podporují Greendeal a záchranu klimatu. Mimochodem, ODS je zatím ještě stále ve frakci ECR – Evropských konzervativců a reformistů. Evropští konzervativci a reformisté (ECR) je politická skupina (frakce) v Evropském parlamentu, která vyznává umírněnou euroskepsi, anti-federalismus[1] a konzervatismus. Skupinu tvoří 62 poslanců. Nejúspěšnější byla ve volebním období 2014–2019, kdy byla se 77 poslanci třetí největší skupinou v Evropském parlamentu. Oni „reformisté“ v názvu frakce však rozhodně nejsou liberálové, kteří naopak fedrují federalismus a ztrátu práva veta členských zemí EU. SPOLU tak vytáhlo do europarlamentu dva příznivce této politiky za TOP 09 a ODS naopak ztratila jednoho europoslance, což Fiala nepovažuje za důležité. Jako předseda ODS by ale měl ztrátu křesla pro ODS vnímat a reagovat. On to však považuje za dobrý výsledek. Bez komentáře.

Navíc jsem četl i vyjádření Fialy v tom smyslu, že ODS by mohla opustit frakci ECR, pokud by se „více odchýlila“ od proevropské politiky. Možná, že právě proto se Jan Zahradil objevil po volbách v prostředí koalice Filipa Turka, a ne v ODS. Ta ho nemilosrdně odstřelila, protože překážel TOP 09 i lidovcům. Navíc, Alexandr Vondra se „překvapivě“ vyjádřil i tak, že má „mnoho společných názorů“ s Turkem a zatím ho Fiala nekritizoval.

Lakovat věci na růžovo je velmi častá chyba vlivných politiků. To Emmanuel Macron reagoval na porážku rozpuštěním poslanecké sněmovny a vyhlášením voleb. Podle mnohých politiků včetně našich (Andrej Babiš) riskuje. V Německu se premiér také dostal pod palbu opozice a ta ho také vyzývá k vypsání předčasných voleb. Olaf Scholz ale nic podobného neudělá – on by totiž fatálně prohrál zcela jistě. Fiala tak zřetelně stále více potřebuje 22% pro koalici SPOLU a obává se – možná právem- , že by ODS samostatně skončila mezi poraženými a bez vlivu.

Podle agentur zjišťujících volební preference v Česku, jsou voliči ODS převážně v té nejstarší části populace nad 60 let. To napovídá tomu, že před třiceti lety byli mladí a oslovila je politika ODS na čele s Václavem Klausem. ODS naopak ztrácí voliče v nejmladších voličských ročnících, a to se může s časem ještě prohlubovat. Obávám se, že Fiala vede ODS do chomoutu SPOLU cíleně a ODS kráčí ve šlépějích další tradiční strany – sociální demokracie. Ta je, jak mnozí konstatují, ve stadiu „klinické smrti“. ODS zatím ještě žije. Jak dlouho?

Autor: Jan Bartoň | středa 12.6.2024 9:00 | karma článku: 33,28 | přečteno: 956x
  • Další články autora

Jan Bartoň

Brusel: Vše máme pod kontrolou

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další možnost na pokračování dosavadní politiky koncentrace moci a vytváření federace.

19.7.2024 v 8:30 | Karma: 30,07 | Přečteno: 712x | Diskuse | Politika

Jan Bartoň

Jak EU pokračuje k postupnému rozkladu

Zatímco cesty Viktora Orbána jsou Bruselem vydávány za jeho „soukromou aktivitu“, vydala předsedkyně EK Ursula von der Leyenová zprávu, že Brusel nebude posílat na jednání do Budapešti politiky.

17.7.2024 v 9:00 | Karma: 36,18 | Přečteno: 1185x | Diskuse | Politika

Jan Bartoň

Atentát na Trumpa: Slušnost a férovost už dávno neplatí!

Joe Biden vyzval po atentátu na Donalda Trumpa k tomu, aby se do politiky vrátila „slušnost a férovost“. Bohužel, tato politická mantra už v USA neplatí desetiletí.

15.7.2024 v 8:00 | Karma: 30,68 | Přečteno: 1885x | Diskuse | Politika

Jan Bartoň

Biden věští budoucnost Ukrajiny – to snad ne!

Joe Biden se opět ukázal v tom „pravém světle“. Místo prezidenta Volodymyra Zelenského představil jako ukrajinského prezidenta Putina. Katastrofa v podání Bidena tak pokračuje.

12.7.2024 v 8:01 | Karma: 13,63 | Přečteno: 236x | Diskuse | Miniblogy

Jan Bartoň

NATO : Ukrajina je na nezvratné cestě do aliance

Prohlášení NATO k Ukrajině garantuje nezvratnost členství Ukrajiny v NATO. Současně hovoří o tom, že se tak stane po skončení války.

11.7.2024 v 8:30 | Karma: 37,12 | Přečteno: 2957x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Cizinec, který nožem útočil na Žižkově, se přihlásil policii. Hrozí mu 10 let

22. července 2024  15:39

Na policejní stanici se v pondělí přihlásil pachatel, který minulý týden útočil nožem na pražském...

Harrisová v průzkumech za Trumpem mírně zaostává, jeho tábor už útočí

22. července 2024  15:36

Viceprezidentka Kamala Harrisová, která se po nedělním odstoupení prezidenta Joea Bidena z klání o...

Bouřky udeřily hlavně v jižních Čechách, vznikají už i na Moravě. Hrozí kroupy

22. července 2024  6:50,  aktualizováno  15:34

Vlnu veder ukončila studená fronta, která přechází od západu. Do Česka dorazily bouřky, první z...

Žena ze soucitu posílala podvodníkům peníze, za půl roku ji obrali o tři miliony

22. července 2024  15:28

Táborští kriminalisté obvinili dva muže a dvě ženy z podvodu, za což jim hrozí až osm let vězení....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 2683
  • Celková karma 28,99
  • Průměrná čtenost 2015x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články