Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mírová konference o Ukrajině skončila bez hmatatelného výsledku

Podle výsledků konference se zdá, že skončila s více než nedostatečnými výsledky. Byla zamýšlena jako diplomatický nátlak na Rusko a skončila bez podstatných výsledků nejen pro Ukrajinu, ale i pro Západ.

Účastníci prvního summitu o míru na Ukrajině v závěrečném prohlášení vyzvali k návratu dětí deportovaných Ruskem a k zapojení „všech stran“ do případného mírového procesu. Základem spravedlivého míru musí být respekt k územní celistvosti zemí, uvádí dále text. Delegace z několika zemí včetně Brazílie, Mexika, Saúdské Arábie nebo Indie se k závěrečné deklaraci jednání ve Švýcarsku nepřihlásily.

„Jsme přesvědčeni, že dosažení míru vyžaduje zapojení všech stran a dialog mezi nimi,“ uvádí závěrečná deklarace většiny účastníků. „Charta Spojených národů, včetně principů respektu k územní celistvosti a svrchovanosti všech států, může a bude sloužit jako základ k dosažení komplexního, spravedlivého a trvalého míru na Ukrajině,“ pokračuje text. Ke stažení Rusů z okupovaných částí Ukrajiny přímo nevyzývá.

Podle švýcarského listu Tribune de Genéve bylo prohlášení vydané jménem 85 zemí a mezinárodních organizací, přičemž dvoudenní akce se účastnila stovka delegací. Mezi signatáři není žádný člen mezinárodní hospodářské aliance BRICS, do níž patří i Rusko. Kromě výše uvedených zemí deklaraci nepodepsaly také Spojené arabské emiráty, Thajsko, Jihoafrická republika a Indonésie.

I takto „krotký“ text odmítly podepsat státy BRICS – Indie, Brazílie, Saudské Arábie anebo Mexika? To ukazuje na stále rostoucí propast mezi státy Západu a jejich spojenci a státy BRICS. Samo Rusko vyzvalo Ukrajinu před zahájením konference k tomu, aby se stáhla ze všech území, které Rusko anektovalo, a to i těch, které zatím Ukrajina drží ve své moci.

Pokud Ursula von der Leyenová na závěr konference podle Událostí na ČT prohlásila, že Rusko se bude moci zúčastnit mírové konference za předpokladu, že uzná zásady Charty OSN, je to další známka toho, že Západ a Rusko nemají vůbec žádné styčné body ve své politice k válce na Ukrajině. Státy BRICS navíc Rusko nepřímo podpořily tím, že závěrečnou deklaraci nepodepsaly. Byly sice v sále, ale Západ jim nenabídl nic z toho, co požadovaly a krásné formulace téměř nikoho neurážející stejně k podpisu zemí BRICS nevedly.

Situace je tedy taková, že Rusko bude dál Ukrajinu systematicky devastovat. Pokud si čtenář dá tu práci a seznámí se se všemi informacemi i z našeho tisku a médií, nemůže dojít k jinému závěru. Rusko zničilo významné tepelné elektrárny a Ukrajina je nyní závislá na dodávkách z EU. Útoky na rozvody vody a elektřiny zničily napojení stovek tisíc Ukrajinců od dodávek pitné vody. Ukrajina má slíbené dodávky munice a zbraní za desítky miliard dolarů. Na papíře se o Ukrajinu Západ stará dobře. A přesto lze důvodně pochybovat například o „milníku“ v případě smlouvy mezi USA a Ukrajinou.

Smlouva podepsaná na okraji summitu skupiny G7 v italském Fasanu obsahuje slib dlouhodobého výcviku ukrajinské armády, koordinaci dalších dodávek západních zbraní, pomoc při budování obranného průmyslu schopného uspokojit potřeby fronty, zpravodajskou podporu a závazek, že v případě další ruské agrese se nejvyšší představitelé obou zemí do 24 hodin sejdou ke konzultacím. Zelenskyj po podpisu hovořil o historickém dni a nejdůležitější bezpečnostní dohodě od začátku války. Zajímavější je ovšem to, co všechno ve smlouvě není. V dokumentu nejsou zakotveny dodávky konkrétních zbraní, nezaručuje ani minimální výši vojenské pomoci a už vůbec neslibuje budoucí nasazení amerických vojáků na Ukrajině – byť v podobě poradců či instruktorů, jak o tom občas bájí Emmanuel Macron…Podle komentátorů je jedenadvacetistránkový dokument především projevem Bidenovy snahy prezentovat se před volebním soubojem s Trumpem jako nezpochybnitelný vůdce Západu. A pro Kyjev je to cena útěchy za to, že necelý měsíc před aliančním summitem ve Washingtonu dal jasně najevo, že Ukrajinu v NATO nechce.

Mezitím vyšla na veřejnost ve známost smlouva, která byla mezi Ruskem a Ukrajinou připravena k podpisu kolem poloviny dubna 2022 a kterou Ukrajina odmítla. Vybírám pět hlavních bodů:

1. Stav Krymu

Strany se dohodly na vyloučení Krymu ze smlouvy a ponechání jej pod ruskou okupací, ale bez toho, že by anexi Ukrajina uznala. Status Krymu měl být určen do 10 nebo 15 let s tím, že Ukrajina slíbila, že se nebude snažit poloostrov získat zpět silou.

2. Ukrajina měla uznat nezávislost Luhanska a Doněcka

„Ukrajina uznává nezávislost Doněcké lidové republiky a Luganské lidové republiky v rámci administrativních hranic bývalé Doněcké a Luganské oblasti Ukrajiny a v souvislosti s tím zavádí komplexní změny národní legislativy.“

3. Ukrajina se stává neutrálním státem

Ukrajina neměla uzavírat vojenské aliance, ani budovat vojenské základny a rozmisťovat vojenské kontingenty na svém území. Země by přitom mohla vstoupit do EU. „Strany této smlouvy sdílejí názor, že status Ukrajiny jako trvale neutrálního státu, s přihlédnutím k ustanovením této smlouvy, je slučitelný s možným členstvím Ukrajiny v Evropské unii.“

4. Záruky pro Ukrajinu

Ukrajina chtěla, aby její smluvní spojenci byli povinni v případě dalšího útoku zasáhnout „...uzavřením vzdušného prostoru nad Ukrajinou, poskytnutím potřebných zbraní a použitím vojenských sil k obnovení a následnému udržení bezpečnosti Ukrajiny jako trvale neutrálního státu.“ Možnými ručitelskými státy měly být Velká Británie, Čína, Rusko, USA, Francie, Turecko, Německo, Kanada, Itálie, Polsko a Izrael.

Ohledně záruk tady však vznikly vážné neshody. Rusko zahrnulo klauzuli požadující, aby všechny ručitelské státy, včetně Ruska schválily odvetná opatření v případě útoku na Ukrajinu.

„Ručitelské státy a Ukrajina se dohodly, že v případě ozbrojeného útoku na Ukrajinu každý z garantujících států... na základě rozhodnutí, na kterém se dohodnou všechny garantující státy, poskytne... pomoc Ukrajině, jako trvale neutrálnímu státu, který byl napaden...“ Moskva by v podstatě mohla znovu napadnout Ukrajinu a pak vetovat jakoukoli vojenskou intervenci jménem Ukrajiny.

5. Rusko požadovalo, aby Ukrajina ustanovila ruštinu úředním jazykem

„Ukrajina musí do 30 (třiceti) dnů po podpisu této dohody odstranit veškerá omezení týkající se používání ruského jazyka na jakémkoli místě v souladu s dodatkem 2.

Po dvou letech trvání ruské agrese proti Ukrajině jde Rusko mnohem dál. Krym už bude navždy ruský, k tomu další čtyři „republiky“, které Rusko již anektovalo s požadavkem, aby se ukrajinská armáda stáhla z těch částí, které ještě Rusko nedobylo. To jsou podmínky Ruska přednesené Vladimirem Putinem před zahájením mírové konference. Olaf Scholz se nechal slyšet, že to Putin „nemyslí vážně“. Ale on to myslí setsakramentsky vážně, pane Scholzi. Přesně tak, jak Scholz vážně tvrdí, že Německo nepošle Ukrajině zbraně dlouhého doletu.

Podle českého prezidenta Petra Pavla skončila konference s větším úspěchem, než očekával. Nicméně, protože Rusko nesplní ani jeden z velice kulantních požadavků závěrečného prohlášení konference, je zřejmé, že Ukrajina bude dál devastována ruskou armádou. To může být dalším důvodem k tomu, aby ukrajinští emigranti ve státech EU stále více váhali se svým návratem do zdevastované země. Tragédie jednoho evropského národa tak bude pokračovat.

Autor: Jan Bartoň | pondělí 17.6.2024 8:00 | karma článku: 28,10 | přečteno: 645x
  • Další články autora

Jan Bartoň

Brusel: Vše máme pod kontrolou

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další možnost na pokračování dosavadní politiky koncentrace moci a vytváření federace.

19.7.2024 v 8:30 | Karma: 30,07 | Přečteno: 709x | Diskuse | Politika

Jan Bartoň

Jak EU pokračuje k postupnému rozkladu

Zatímco cesty Viktora Orbána jsou Bruselem vydávány za jeho „soukromou aktivitu“, vydala předsedkyně EK Ursula von der Leyenová zprávu, že Brusel nebude posílat na jednání do Budapešti politiky.

17.7.2024 v 9:00 | Karma: 36,14 | Přečteno: 1184x | Diskuse | Politika

Jan Bartoň

Atentát na Trumpa: Slušnost a férovost už dávno neplatí!

Joe Biden vyzval po atentátu na Donalda Trumpa k tomu, aby se do politiky vrátila „slušnost a férovost“. Bohužel, tato politická mantra už v USA neplatí desetiletí.

15.7.2024 v 8:00 | Karma: 30,68 | Přečteno: 1885x | Diskuse | Politika

Jan Bartoň

Biden věští budoucnost Ukrajiny – to snad ne!

Joe Biden se opět ukázal v tom „pravém světle“. Místo prezidenta Volodymyra Zelenského představil jako ukrajinského prezidenta Putina. Katastrofa v podání Bidena tak pokračuje.

12.7.2024 v 8:01 | Karma: 13,63 | Přečteno: 236x | Diskuse | Miniblogy

Jan Bartoň

NATO : Ukrajina je na nezvratné cestě do aliance

Prohlášení NATO k Ukrajině garantuje nezvratnost členství Ukrajiny v NATO. Současně hovoří o tom, že se tak stane po skončení války.

11.7.2024 v 8:30 | Karma: 37,12 | Přečteno: 2957x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Železnou Kaju mířící do Bruselu střídá Michal. Estonsko má nového premiéra

22. července 2024  14:23

Estonský parlament schválil dosavadního ministra pro klima Kristena Michala jako nového premiéra a...

Papoušek si po obědě udělal výlet, na vysoký strom pro něj museli hasiči

22. července 2024  14:13

Exotického papouška museli v neděli odchytit hasiči v Držkově u Železného Brodu na Jablonecku. Ara...

Celníky jsem obelstil, ne uplácel, tvrdí lihový boss a osočil žalobce

22. července 2024  14:07

Lihový boss Radek Březina dnes v závěrečné řeči u zlínského krajského soudu odmítl, že mu za úplatu...

Bouřky se sunou z Čech na Vysočinu, napršet může až 70 mm. Hrozí i kroupy

22. července 2024  6:50,  aktualizováno  13:56

Vlnu veder ukončila studená fronta, která přechází od západu. Do Česka dorazily bouřky, první z...

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...

  • Počet článků 2683
  • Celková karma 28,99
  • Průměrná čtenost 2015x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články