Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Eurovolby: Jenom 37 % pro vládní strany!

Volby do europarlamentu skončily pro strany vládní koalice propadákem. Je zřejmé, že se efekt politiky „Antibabiš“ naprosto vyčerpal a zejména koalice SPOLU a Piráti musí přijít s něčím jiným.

Nejprve se ovšem zastavme u kdysi velké strany – sociální demokracie. Tu dokonce přeskočilo hnutí PRO- Jindřicha Rajchla a SOCDEM získala necelá 2 % hlasů. To je jen dokladem fatálně hloupé politiky stávajícího vedení SOCDEM spojeném se změnou značky a absencí významnějších lídrů. Lubomír Zaorálek je sice postava známá, nicméně nepopulární a takto to s kdysi nejsilnější stranou v Česku dopadá. Navíc se ukázalo, že „odstřižení“ od Miloše Zemana se „povedlo“. SOCDEM tak získala své věrné voliče, ale těch je zatraceně málo.

Parlamentní strany ovšem celkově nedopadly dobře. Vůbec nezafungovalo spojenectví SPD a Trikolóry. Do europarlamentu se dostal z druhého místa jediný kandidát – Ivan David. Kandidáti Trikolory neuspěli. Zdá se, že protestní efekt SPD dokázaly na sebe strhnout jiní.

Úspěšně si počínaly naopak koalice neparlamentních stran a hnutí – Přísaha a Motoristé a STAČILO!. Tyto dvě koalice na sebe dokázaly strhnout bezmála pětinu voličů. V případě koalice Přísaha a Motoristé se navíc „podařilo“ obviněním Filipa Turka z příklonu k fašismu rozčeřit předvolební atmosféru natolik, že se tato koalice stala třetí nejsilnější stranou. Plasticky se tak ukázalo, že negativní reklama je mnohdy účinnější než sebelépe míněná vlastní propagace.

Koalice STAČILO! těžila z vystoupení europoslankyně Kateřiny Konečné. O té bylo v médiích podobně jako o Turkovi také leccos negativního napsáno, ale tato koalice se nakonec ukázala jako životaschopná. Na každého už netrčel z její volby cejch „bolševika“ a kritika evropské politiky vynesla této koalici čtvrté místo. Z hlediska preferenčních hlasů to byli právě Filip Turek (49 %) a Kateřina Konečná (40 %), kteří u svých voličů nejvíce zabodovali. Třetí byl Ivan David z SPD s 30 % preferenčních hlasů.

Zbývají nám tak dvě nejúspěšnější hnutí a koalice. Koalice SPOLU skončila na druhém místě a do europarlamentu vyšle tři zástupce ODS, 2 TOP 09 a 1 poslance KDU-ČSL. Jan Zahradil před volbami připomněl, že ODS obhajuje 4 mandáty, získala jen tři, takže to rozhodně není úspěch. Naopak, topkaři, kteří se samostatně již dlouhodobě nacházejí kolem 5 %, dopadli výborně a SPOLU vytáhlo do europarlamentu Luďka Niedermayera se zcela jiným názorem na fungování EU než ODS. Tomáš Zdechovský pak musí SPOLU doslova líbat ruce, protože lidovci se již dlouhodobě nacházejí pod hranicí 5 % a samostatně by mandát neobhájil. Je jasné, že koalice SPOLU funguje výborně pro topku a lidovce, pro ODS je spíše břemenem. Petr Fiala před volbami prohlásil, že je potřeba porazit populisty a extremisty. Je zřejmé, že „populisté a extremisté“ nakonec vítězili i v Česku.

Hnutí ANO vyhrálo volby s přehledem i při relativně nízké volební účasti, která měla nahrávat spíše koalici SPOLU. Je zřejmé, že ANO má stabilní voličský elektorát a dokáže uspět i při nízké volební účasti. Že by ale europoslanci ANO byli nějakou překážkou pro Greendeal si vůbec nejsem jistý.

Protože strany tak zvané „krajní pravice“ v řadě zemí zaznamenaly značný volební úspěch, což lze nejlépe ukázat na vítězství strany Marine Le Penové ve Franci s dvojnásobným ziskem oproti koalici podporující Emmanuela Macrona, nemusí být revizi či pozastavení Greendealu konec. Macron navíc po volební porážce rozpustil parlament a vyhlásil předčasné volby.

Jaké poučení si z výsledku vezmou strany vládní koalice je otázkou. Stále ještě mohou tvrdit, že se „nic neděje“. Nicméně, protože se více méně naplnily předvolební průzkumy, doporučoval bych zejména Petru Fialovi tyto průzkumy více sledovat. Možná, že i on dojde k názoru, že čas nehraje pro vládní strany.

Autor: Jan Bartoň | pondělí 10.6.2024 8:31 | karma článku: 39,53 | přečteno: 3320x
  • Další články autora

Jan Bartoň

Mírová konference o Ukrajině skončila bez hmatatelného výsledku

Podle výsledků konference se zdá, že skončila s více než nedostatečnými výsledky. Byla zamýšlena jako diplomatický nátlak na Rusko a skončila bez podstatných výsledků nejen pro Ukrajinu, ale i pro Západ.

17.6.2024 v 8:00 | Karma: 20,08 | Přečteno: 298x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

ODS – kam kráčíš, Petře Fialo?

Obsáhlý rozhovor s předsedou ODS Petrem Fialou na iDnes.cz ukázal plasticky způsob myšlení pana předsedy. Opozice v eurovolbách neposílila a ODS pojede dál ve SPOLU.

12.6.2024 v 9:00 | Karma: 32,77 | Přečteno: 895x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

EU: Musíme zachránit klima – za každou cenu!

Volby do europarlamentu se konají v atmosféře „důsledného prosazování politiky záchrany klimatu“, a každý, kdo s touto politikou nesouhlasí je populista nebo pravicový extremista.

7.6.2024 v 8:30 | Karma: 29,44 | Přečteno: 583x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Napadení stánku v Praze: Pachatelé na svobodě!

V médiích mne zaujala zpráva o napadení stánku na podporu Ukrajiny rusky hovořícími lidmi. Bylo údajně zahájeno zkoumání této záležitosti policií. Nakonec však došlo k „nečekanému“ zvratu.

5.6.2024 v 13:00 | Karma: 27,12 | Přečteno: 731x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Zaorálka straší 5 procent

Lubomír Zaorálek, lídr SOCDEM do Europarlamentu, se velmi „pochlapil“ a těsně před volbami předvedl „silnou rétoriku“. Bohužel, zkušenost voličů s ČSSD (nyní SOCDEM) je nezapomenutelná.

5.6.2024 v 8:00 | Karma: 15,91 | Přečteno: 401x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Potyčka na ubytovně v Ústí skončila vraždou, podezřelého policie zadržela

17. června 2024  12:06

Policisté vyšetřují vraždu na ubytovně v Ústí nad Labem. V násilný trestný čin zřejmě vyústila...

Rusko chce vyvolat chaos, nespokojenost i strach, říká k žhářství v Praze expert

17. června 2024

Při pokusu o teroristický útok v pražských autobusových garážích nehrála roli národnost útočníka,...

Cizinec svištěl po jihomoravské dálnici víc než dvoustovkou, přišel o řidičák

17. června 2024  11:53

Cifru, která bývá k vidění spíš na závodních okruzích, naměřili minulou neděli jihomoravští...

Kolotočáře soudí za zmlácení Ukrajinek. Nadávaly mi a byly opilé, odmítl vinu

17. června 2024  11:47

Před soudem stanul provozovatel kolotočů Zdeněk Holzknecht, který podle žalobkyně loni v srpnu...

  • Počet článků 2669
  • Celková karma 30,43
  • Průměrná čtenost 2018x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články