Krach česko-polského jednání o Turówu
Těžba uhlí v dolu Turów v těsné blízkosti česko-polských hranic ukázala, že dnešní EU hraje naplno hru o záchranu klimatu. Jen tak je možné vysvětlit soudní zákaz těžby hnědého uhlí pro výrobu elektřiny a nyní, poté, co Polsko důl nezavřelo, rozhodnutí o pokutě.
Jednání mezi delegací Polska a Česka probíhalo za zavřenými dveřmi na Ministerstvu životního prostředí v Praze. ČT referovala o tomto jednání každý den v Událostech s tím, že je naděje na uzavření této smlouvy. V pátek 1.října ale jednání skončila bez dohody. V ČT dostal prostor polský vyjednavač, který obvinil českou delegaci z neustálého zvyšování požadavků. Ministr Richard Brabec hovořil o tom, že se vyjednává „tvrdě“ z obou stran. Vyšlo najevo, že Polsko odmítá uzavřít dlouhodobou smlouvu, která by platila po celou dobu těžby v dole a je ochotno podepsat smlouvu na dva roky. Navíc si polská delegace stěžovala na to, že Česko požadovalo, aby byla smlouva nevypověditelná.
Nejprve bych zmínil skutečnost, která je naprosto pomíjena. Důl Turów leží v trojzemí Česka, Polska a Německa, ale zásadní výhrady má k němu Česko, a nikoliv Německo. Blíže než větší české město Hrádek nad Nisou, je dolu německá Žitava (Zittau) a důl již v současnosti kopíruje polsko-německou hranici-viz obrázek níže.Problém se spodní vodou tak musí mít i německá strana – ta si ale nestěžuje. Zřejmě už dávno mají všechny německé obce kolem Žitavy vodovod a spodní voda je netrápí. Vodovod už měl být dávno vybudován i na české straně a nyní se o něm hovoří v souvislosti s tím, že by Polsko uhradilo jeho výstavbu. Český boj za záchranu spodní vody u dolu Turów je samozřejmě odsouzen k nezdaru, protože se jedná o masivní zásah do krajiny.
Česká žaloba na Polsko a vydání předběžného rozhodnutí soudu o tom, že Polsko musí okamžitě zastavit těžbu, vedla v Polsku mimo jiné i k tomu, že již média píší o vzrůstající nenávisti Poláků vůči Čechům. Polsko by odstavením Turówa muselo zvýšit dovoz elektrické energie, a dnes, když díky nedostatku elektřiny po odstavení německých jaderných elektráren její cena vzrostla už na 130 EUR za MWh- tj. 3,2 Kč za kWh – by samozřejmě takový import Polsko významně zatížil. Ještě nedávno stála silová elektřina asi jednu korunu a lze proto očekávat, že nám vzroste cena kWh pro spotřebitele ze současných asi čtyř korun na šest.
V rozhodnutí evropského soudu ale vůbec nejde o ochranu spodní vody. Odpovídá současné politice EU, která chce zachraňovat klima a viníkem růstu teploty je podle klimatologů právě spalování fosilních paliv. Je to sice tvrzení naprosto bláznivé a nepravdivé, nicméně všeobecně na Západě přijímané a přizpůsobila se mu i vláda Číny, která slibuje uhlíkovou neutralitu také. Soudní příkaz k uzavření dolu Turów je tak gestem, které má ukázat rozhodný boj se změnami klimatu. Nejde tedy vůbec o ochranu spodních vod, ale cíl je mnohem vyšší – zachránit klima.
Krach česko-polských jednání není vůbec překvapivý. Český plán na smlouvu platnou desítky let samozřejmě musel u Polska narazit. Smlouva na dva roky, nabízená Polskem, by byla rovněž bezcenným kusem papíru, tentokrát pro Česko. Poláci v ČT navíc upozornili, že česko-polský spor o Turów poškozuje Visegrádskou čtyřku a vztahy polského premiéra k našemu. Polský premiér se nezúčastnil posledního jednání právě kvůli tomu, aby se nemusel setkat s naším.
Ještě si dovolím jednu poznámku k odklonu od fosilních paliv, zejména uhlí a ropy. Spalovat ropu i uhlí k výrobě elektřiny, tepla a pro výrobu motorových paliv sice klima zcela jistě neničí, ale zbavujeme se velmi cenné suroviny pro chemický průmysl. Vysoká koncentrace aut s klasickým pohonem pak zatěžuje města hlukem a v městském ovzduší jsou prokazatelně škodlivé látky, které dýcháme. Proto považuji například elektromobilitu za krok správným směrem, pokud nepřeváží trend bateriových aut, ale pohon na vodík. Městské mikroklima by tak doznalo další výrazné změny k lepšímu po zavedení filtrů u aut se spalovacími motory. Uhlí a ropa by zůstaly důležitými surovinami pro výrobu umělých hmot a dalších chemických látek a nebyly by spalovány. Ale tento přístup není dnes IN, dnes se zachraňuje klima ať to stojí, co to stojí. A právě v tomto rámci chápu rozhodnutí soudu o uzavření dolu Turów, protože je v souladu s trendem dnešní pomatené postcovidové doby.
Jan Bartoň
Útok Izraele na Írán

Izrael zaútočil na Írán a zasáhl cíle, které souvisí s možnou výrobou jaderné zbraně. Írán slíbil „tvrdou odvetu“, takže válka na Blízkém a Středním východě eskaluje.
Jan Bartoň
Obyvatelstvo Západu hloupne, alespoň podle vývoje IQ

Na iDnes.cz Premium vyšel velmi podnětný rozhovor s panem prof. MUDr. Pavlem Kalvachem , CSc. Zabývá se úpadkem západní společnosti, který se mimo jiné promítá i do výše IQ jednotlivců i celé společnosti.
Jan Bartoň
Blažkův dar se mění ve frašku

Petr Fiala tvrdí, že se náš stát mohl stát obětí praní špinavých peněz a že je to potřeba vyšetřit. A tak se vkrádá jednoduchá otázka: Kdo našemu státu vlastně vládne?
Jan Bartoň
Blažkova aféra vládě rozhodně nepomůže

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek přijal dar, který jeho ministerstvu doručil dobrodinec, respektive obchodník s drogami na internetu.
Jan Bartoň
Topolánek: Klaus obhajuje ruskou agresi

Mirek Topolánek, který vyhrál jako předseda ODS volby v roce 2006 a přesto nemohl sestavit vládu, se stydí za Václava Klause kvůli tomu, že obhajuje ruskou agresi proti Ukrajině.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady
Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog ...
Zlomový nález v septiku. Nová stopa v záhadném zmizení Ivany Koškové
Premium Bylo jí 14 let, když v roce 1997 beze stopy zmizela. Ivana Košková z Příšovic na Liberecku se stala...
Podezřelého z vraždy demokratické političky a střelby na senátora v Minnesotě zadrželi
Policie zadržela muže podezřelého ze dvou sobotních útoků na zákonodárce ve státě Minnesota. V...
Primář u soudu. Lékařku ubil sekerou, další ženu znásilnil, viní ho obžaloba
Krajský soud v Plzni začne v pondělí projednávat případ bývalého primáře Domažlické nemocnice...
Trump tlačí na víc deportací migrantů z velkých měst, kde byly protesty
Americký prezident Donald Trump chce zvýšit deportace migrantů, kteří jsou ve Spojených státech bez...
Z kosmetiky je zlatý důl, nové experty nachystá i studium na univerzitě
Z kosmetiky je lukrativní byznys, na který aktuálně slyší i brněnská Masarykova univerzita. Její...

Rychlé přebalování, spolehlivá ochrana. Udrží nové Pampers Pants krok i s aktivním neposedou?
Kalhotkové plenky Pampers Active Baby Pants slibují trojnásobnou ochranu a pohodlí při každém pohybu, ať už se vaše dítko právě učí přetáčet, nebo...
- Počet článků 2810
- Celková karma 27,87
- Průměrná čtenost 1996x