Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Netradiční asertivní finty, jak ustát silné emoce

Trápíte se kvůli sebemenší výtce a berete si vše osobně? Snažíte se mít své emoce nějak pod kontrolou, byť to ve Vás vře jako v papiňáku? Boucháte jako sopka tam, kde byste měli zachovat klid? Pak se Vám budou hodit tyto finty.

1. Vizualizace – ochranná bariéra – aura, bublina představujte si, že kolem sebe máte určitý ochranný štít, bariéru. Zvolte to, co Vám osobně vyhovuje a bude Vás pak chránit před agresory. S představou si hrajte dle Vašeho uvážení, např. tak, že když na Vás někdo bude nepříjemný, necháte to stéct po štítu/ jeho negativní energie se odrazí od skleněné bubliny, ve které se vidíte atd… Cílem je, aby se Vás to nijak nedotklo. K tomu si najděte krátkou větu, mantru, kterou se budete říkat, např.: Měl blbej den. To se mě netýká. To je jeho/její. Je v emocích, já v klidu atd.
Při dostatečném opakování si ve vyhrocené situaci jen stačí na svůj štít vzpomenout, říci si svou mantru a hned se budete cítit bezpečněji a od situace získáte i mentální odstup.

2. Hromosvod? Zodpovězte si otázku, jestli by ten druhý byl v daný okamžik stejně nepříjemný na kohokoliv jiného. Zda jste jen hromosvod pro jeho náladu, emoce či se to skutečně týká přímo Vás. Mnohdy by jeho agresi schytal vlastně kdokoliv, kdo by byl v tu chvíli na Vašem místě. Takže s Vámi to vlastně nemá co dělat. Zde je dobré agresi pak úplně ignorovat. Patrně druhý jen potřeboval vypustit páru a ulevit si, vstával zadkem.

3. Reframing – přerámování – zarámujte tuto situaci do jiného kontextu. Např. si ji představte jako určitý úsek filmu, seriálu, divadelního představení, kde rolí agresora je být např.: uvřískaný ožrala a Vaší rolí jeho klidnou sousedkou, která se jím nenechá rozházet. Představte si to a klidně můžete druhého v duchu ocenit – Teda, tak tuhle roli zvládáte na výbornou. To je tedy herecký výkon. To jsem zvědavá, co do toho ještě dá, co má ještě v repertoáru… atd. Fíglem je zde opět nutnost zaměstnat racio (vizualizace) a tam přesunout energii z emočních částí mozku (pryč z amygdaly). Získáte odstup a uklidníte se, nebudete si danou situaci brát osobně. Klidně se vnitřně tomu výkonu druhého zasmějte.

4. Stojí mi to fakt za to? Odpovězte si upřímně, zda je pro Vás dané téma konfliktu tak relevantní, že Vám to stojí za to, abyste si zvyšovali tepovku a zkracovali život. Utrhne mi to žíly, když se mu/jí podvolím?

PRO VZNIK HÁDKY JSOU TŘEBA DVA, PRO JEJÍ UKONČENÍ STAČÍ JEDEN.

5. Chci být dobrovolně otrokem mého hněvu a ubližovat si? Druhý se může zachovat tak, že Vás hodně naštve či raní. Ale jako dlouho se kvůli tomu budete zlobit či se cítit ublíženě, uraženě, to už je na Vás, ne na tom druhém. Čím déle budete setrvávat v negativních emocích, o to víc bude hůř Vám, ale i Vašemu tělu, které bude plné kortizolu, stresového hormonu, a dá mu to pěknou fušku ho odbourávat. Vědomě nechte plavat vše, co nemáte šanci ovlivnit. To, co ano, to aktivně řešte.

NEŽ SE DOKOLA ZLOBIT, BÁT SE NEBO SE LITOVAT, RADĚJI NĚCO PODNIKNI PRO ŘEŠENÍ NEBO NAJDI CESTU, JAK SE S TÍM VYROVNÁŠ A NECH TO PLAVAT.

NEZKAZÍM SI DEN.

6. Srandovní hlas – dejte vnitřnímu hlasu, který je už pěkně naštvaný, legrační podobu – jako po heliu nebo hlas vtipné figury z Vašeho oblíbeného seriálu. Co si to o sobě myslí? Co si dovoluje se mnou takhle mluvit?

KDYŽ NEJDE O ŽIVOT, JDE O…

Autor: Irena Houdková | středa 17.4.2024 6:44 | karma článku: 13,87 | přečteno: 412x
  • Další články autora

Irena Houdková

Je stres Váš koždodenní chleba?

Cítíte vnitřní napětí či neklid? Trápí Vás náhlé velmi rychlé bušení srdce či pocit, že se nemůžete nadechnout? Asi Vás nepřekvapí konstatování, že jste ve stresu. Jak sobě a svému tělu pomoci?

6.6.2024 v 6:49 | Karma: 6,41 | Přečteno: 117x | Diskuse| Ostatní

Irena Houdková

Emoce pod kontrolou - klíč ke spokojenosti?

Boucháte jako papiňák a o peprná slova u Vás není nouze? Jste slyšet o dvě kanceláče dále? Nebo se mlčky stahujete do role ublížené chudinky, utápíte se ve smutku? Máte pocit, že Vás emoce ovládají a nedokážete je kontrolovat?

22.5.2024 v 6:50 | Karma: 6,11 | Přečteno: 173x | Diskuse| Ostatní

Irena Houdková

Co dělá mozek, když jsme vystresovaní

Stresík nám pořádně zamíchá karty toho, jak vnímáme svět a prožíváme určité situace. Přehodí nás do fungování primitivního zvířátka. Nacházíme se v modu bojuj nebo uteč.

16.5.2024 v 6:30 | Karma: 8,60 | Přečteno: 218x | Diskuse| Ostatní

Irena Houdková

Milý deníčku, dneska se citím fakt mizerně

Psát si deník? Na to jsem snad už dost velká, ne? Možná právě proto bysme si ho i my dospěláci měli pořídit. Koho občas nepotrápí černé myšlenky, pochmurné nálady nebo pocit, že toho máme hrozně hodně?

10.4.2024 v 6:47 | Karma: 8,43 | Přečteno: 391x | Diskuse| Ostatní

Irena Houdková

Jaké máš ráno, takový máš den...

O tom svědčí i pořekadlo, že někdo „dobře naladěný" vstával zadní částí těla napřed. Pokud začnete den ve spěchu, stresu a se špatnou náladou, v podobném duchu budete prožívat celý den. Jak si ho zpříjemnit?

3.4.2024 v 6:54 | Karma: 13,06 | Přečteno: 315x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Prezident Pellegrini nastupuje do úřadu. Složí slib, mezi hosty bude i Zeman

15. června 2024

Vítěz dubnových prezidentských voleb na Slovensku Peter Pellegrini v sobotu složí slib a ujme se...

Páteční požáry ve středních Čechách způsobily milionové škody, uvedli hasiči

15. června 2024  7:30,  aktualizováno  7:54

Páteční požár skladové haly v Brandýse nad Labem způsobil škodu 50 milionů korun. Je dohašen, na...

USA tvrdí, že zničily sedm radarů Húsíů umožňujících zaměřovat lodě

15. června 2024  7:10

Americká armáda za posledních 24 hodin zničila v Jemenu sedm radarů Húsíů. Radary jim umožňovaly...

Ramaphosa byl opět zvolen prezidentem JAR, země se potýká s velkými nerovnostmi

15. června 2024  6:58

Cyril Ramaphosa byl v pátek zvolen prezidentem Jihoafrické republiky na druhé funkční období. Při...

  • Počet článků 211
  • Celková karma 9,41
  • Průměrná čtenost 548x
Jsem obdivovatelka lidského mozku, autorka článků i youtube videí inspirovaných zkušenostmi mých klientů, kouč, lektorka workshopů z oblasti osobního rozvoje.
Ráda přivádím čtenáře k zamyšlení, provokuji, zpochybňuji zažité ,,pravdy“ a stereotypy v myšlení a jednání, které jsou mnohdy brzdou na cestě k úspěchu, změnám, vnitřnímu klidu, kvalitnímu spánku i spokojenosti.
Jsem opora mých klientů v náročných životních i profesních situacích, jakou je např. syndrom vyhoření. https://houdkova-profikouc.cz/

Seznam rubrik