Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Komunistická zrůdnost

Komunismus je stejná ideologie jako nacismus. Je zrůdnější v tom smyslu, že jde proti vlastním lidem.

Včera jsem na ČT 2 viděla dokument o Josefu Bryksovi. Zapůsobil na mě tak, že jsem se nemohla ubránit slzám, opět jsem si uvědomila, jak je komunistická ideologie zvrácená a nebezpečná.

Josef Bryks (18. 3. 1916 Lašťany – 11. 8. 1957 Jáchymov) byl absolventem Vojenské akademie v Hranicích, od roku 1937 si zvyšoval svou specializaci v prostějovském leteckém učilišti pro poručíky letectva. V polovině dubna 1939 byla československá branná moc německou protektorární správou rozpuštěna a Josef Bryks byl propuštěn na trvalou dovolenou.

V době 2. světové války se dostal do anglického Liverpoolu, to se psal červenec roku 1940. Následující měsíc byl přijat do Britského královského letectva. Zpočátku sloužil u 310. československé stíhací peruti RAF v Duxfordu. V Anglii se seznámil se svou budoucí ženou Trudie Tellerovou. V červnu 1941 byl Bryks sestřelen špičkou německé Luftwaffe, majorem Gallandem. Poté jej nacisté našli a uvěznili. Z vězení se mu spolu s pěti dalšími muži podařilo utéct, ale byl opět dopaden a převezen do táboru ve Wartburgu. Kdybych měla tuto jeho etapu života shrnout, tato se sestávala z útěků a opakovaného uvěznění v jiných německých táborech.

Po skončení druhé světové války se Josef Bryks léčil v Anglii, prodělal několik operací a oženil se s Trudie Tellerovou. V říjnu 1945 se vrátil do Československa i se svou ženou. O rok později se jim narodila dcera Sonia. Vzhledem k následkům svých zranění z války už nemohl být pilotem, byl přidělen do Leteckého učiliště v Olomouci, kde vyučoval teorii létání a angličtinu. Obrdžel také Řád britského impéria, Britové o něm v roce 1946 natočili film The Captive Heart (Srdce v zajetí).

Po komunistickém puči 1948 se Josef Bryks stal obětí čistek v armádě, jako bývalý pilot RAF byl z armády propuštěn. Proto se rozhodl i se svou rodinou emigrovat. Nejprve se rozhodl pomoci své ženě i dceři, pak měl v plánu za nimi odjet. K tomu už bohužel nedošlo. Ve vykonstruovaném procesu byl odsouzen k deseti letům těžkého žaláře za zločin zběhnutí a pokus zločinu vojenské zrady. Jeho žena posílala protestní dopisy státním orgánům, rovněž organizátorovi monstrprocesů a čistek, generálnímu tajemníku ÚV KSČ Rudolfu Slánskému, ale vše bylo marné.

Josef Bryks byl nejprve věžněn na Pankráci, pak v plzeňských Borech, Mladé Boleslavi, Leopoldově. V roce 1955 byl přemístěn do pracovně-nápravného tábora v Jáchymově. Tady se snažil pracovat co nejlépe, aby mohl posílat vydělané peníze své ženě i svému otci. Komunisté mu však toto zarazili s tím, že nelze podporovat někoho ze Západu. Jeho to dosti zlomilo, trpěl depresemi, ozývala se stará zranění z války, dostával se do konfliktů s bachaři. To vše vyústilo v to, že začal trpět srdečními problémy, srdce nakonec jeho život ukončilo. Utrpěl rozsáhlý infarkt, jemuž podlehl 11. srpna 1957.

Když Josef Bryks zemřel, komunisté odmítli vydat pozůstalým jeho tělo. Nechali je spálit a nikdo z jeho rodiny se nikdy nedozvěděl, kde skončila urna s popelem jejich blízkého. Nikdy jej nemohli pohřbít sami.

Po listopadu 1989 žádala vdova po Josefu Bryksovi o odškodnění. V roce 2007 byl její muž rehabilitován (po 17 letech od Sametové revoluce), zároveň byl vynesen rozsudek jménem republiky, v němž byla paní Trudie Bryksové odškodněna částkou 200 Kč. Toť opravdu výsměch ze strany soudce, jenž tuto kauzu rozhodl. Až později dostala paní Bryksová odškodnění ve výši něco přes 200 tisíc korun českých.

Změnou politické situace v listopadu 1989 se u nás nezměnily zákony, na soudech mohli i nadále soudit a soudí lidé s komunistickou minulostí. Podle toho to u nás tak vypadá. Podle toho jsme se jako země k panu Josefu Bryksovi zachovali. Až za prezidentování Václava Klause byl vyznamenán Československou medailí Za chrabrost před nepřítelem...

Komunistická zvěrstva jsou neomluvitelná. Když vidím současnost, cítím, že jsme se s komunisty dosud nevypořádali. V tomto směru udělal velkou chybu Václav Havel, když komunistickou stranu nezakázal. Někteří současní politici mají plná ústa míru, republiky, frází, že dělají vše pro lidi. Zářným příkladem je bývalý bolševik Andrej Babiš. Místo toho, abychom s takovými skoncovali po změně politické situace 1989, umožnili jsme mu (a nejen jemu), aby využil svých kontaktů, jež pracovně navázal coby aktivní komunista za vlády soudruhů, k obohacování se v divoké privatizaci 90. letech, dá se říci, že jsme mu vyklidili pole i na politické scéně. A to je velmi smutný obraz naší země dnes...

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Helena Vlachová | čtvrtek 9.5.2024 7:04 | karma článku: 25,23 | přečteno: 787x
  • Další články autora

Helena Vlachová

My jsme nosili tepláky na hraní venku

Považuji za velký přešlap vůči dress codu, když někdo chodí v teplácích do obchodu, když chodí žáci do školy v teplácích

28.5.2024 v 13:58 | Karma: 18,94 | Přečteno: 664x | Diskuse| Ostatní

Helena Vlachová

Nenávist vůči církvi nechápu

Svým založením jsem velmi liberální. Spíš mě přitahuje svět duchovní. Zatím jsem nedokázala rozluštit, proč je tolik Čechů nenávistných vůči církvi...

26.5.2024 v 13:14 | Karma: 19,61 | Přečteno: 536x | Diskuse| Ostatní

Helena Vlachová

Máme být tolerantní vůči emigrantům z 80. let?

Něco jiného bylo emigrovat v padesátých letech, případně šedesátých, ale mám jisté výhrady vůči těm, kteří opustili vlast v osmdesátkách.

22.5.2024 v 19:45 | Karma: 21,03 | Přečteno: 925x | Diskuse| Ostatní

Helena Vlachová

Ze školních lavic

Velmi ráda vzpomínám na gymnázium, kde jsem začala učit po VŠ. Byla jsem mladá, poprvé jsem ochutnávala, jaké to je, když stojíte za katedrou a před vámi studenti, kteří vám vaše začátky nikterak neulehčují.

1.5.2024 v 7:49 | Karma: 13,40 | Přečteno: 474x | Diskuse| Ostatní

Helena Vlachová

Svým založením jsem idealistka

I když jsem založením idealistka, nemohu se svou maličkostí připodobnit k Johnu Lennonovi. Nicméně se mohu vyjádřit vůči panu Babišovi a jeho propagandistické rétorice. Totéž lze vznést i vůči SPD.

19.4.2024 v 17:53 | Karma: 10,91 | Přečteno: 717x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

Foltýn má řešit strategickou komunikaci a boj s dezinformacemi, určila vláda

29. května 2024  14:25,  aktualizováno 

Přímý přenos Bývalý náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn, který teď působí ve vojenské kanceláři Hradu, bude...

Dostálová uvítala Pavlova slova o míru, i když prezident své výroky pak mírnil

29. května 2024  16:30

Podle poslankyně a kandidátky do Evropského parlamentu za ANO Kláry Dostálové pomáhá Evropská unie...

Je to upír a živí se krví, prohlásil Erdogan o Netanjahuovi po zásahu u Rafáhu

29. května 2024  16:09

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil izraelského premiéra Benjamina Netanjahua za...

Ruští veteráni v primárkách u voličů propadli. I přes podporu vládní strany

29. května 2024  15:42

Ruský prezident Vladimir Putin vyzdvihl ruské vojáky jako budoucí elitu země. V uplynulých...

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...

  • Počet článků 1267
  • Celková karma 22,08
  • Průměrná čtenost 1114x
Jsem především žena a v ženství spatřuji smysl svého života. Mám ráda život i s jeho těžkostmi, vážím si maličkostí, neuznávám konzumní způsob života, jsem zastánkyní svobodné vůle člověka.

Seznam rubrik