Aleš Gill
Jsem pisálek. Baví mě psát. Baví mě psát o místech, o kterých moc lidí nepíše. Raději budu psát články o Pchjongjangu a Kábulu než o Dubrovníku a Bibione. Nejsem si jistý, jestli to po mně někoho baví i číst, ale stejně píšu. Třeba si to v důchodu po sobě jednou všechno přečtu a řeknu si: Dobrý.
Jsem rychlocestovatel. Raději nakouknu za týden do dvou zemí, než bych zůstával v jedné. Jet na pár hodin, na otočku, do Japonska, mi dává větší smysl, než do Japonska nejet vůbec.
Jsem řidič. Nerad se nechávám vozit, chci být pánem volantu nebo sedět na místě spolujezdce s mapou v ruce. Když chci vypnout, řídím. Tisíce kilometrů napříč Evropou nebo Amerikou.
Jsem optimalizátor. Umím si správně vybrat zavazadlo a pokud to není třeba, umím si odříct odbavené zavazadlo a užívat si svobodu s příručním batohem. Naopak, pokud se jede autem, není důvod si s sebou nevzít kousek domova, luxusu moderního světa - židli, chladicí box, nůž.
Jsem plánovač. Chci vědět, kam se jede, co se tam bude dělat, jíst, chci vidět mapu, šťourat se před cestou na internetu. Stejně to nakonec končí improvizací...
Jsem akční letenkář. Umím najít letenky levně, a umím se rychle rozhodnout, jestli za danou cenu a za daných podmínek chci nebo nechci letět.
Jsem extrémista. Raději pojedu do Iráku než do Španělska, raději pojedu do Severní Koreje než do té Jižní. Mám rád místa, kam nikdo nejezdí, mám rád otevřený prostor. Špicberky, Island, Saharu, Aralské jezero.
- Počet článků 249
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1423x
Seznam rubrik
Oblíbené články
Oblíbené stránky
Aleš Gill
Druhá liga Tanzánie
Tanzánie je krásná země, kam se jezdí ze dvou důvodů. První ligu tam hrají bok po boku safari a nekonečné písečné pláže Zanzibaru. Při dlouhých pozemních přesunech ale narazíte i na další zajímavá místa.
Aleš Gill
Návod na... Safari v Tanzánii
V minulém článku jsem nastínil, že když se chce, lze zorganizovat safari za polovinu ceny, kterou po zvířenychtivých turistech chtějí naše cestovky. Dnes bychom se mohli podívat na jednotlivé tanzanské národní parky blíže.
Aleš Gill
Safari pro chudé?!
Vidět v přírodě na vlastní oči slona, žirafu nebo lva je jistě snem mnoha Čechů. Pro většinu je to cíl jenom teoretický - po pohledu do katalogů cestovek se nám protáčí panenky. Dá se safari zorganizovat po vlastní ose levněji?
Aleš Gill
COVID-19 vs. Tanzánie
V minulém článku jsem řešil, kam se letos vydat v celém tom zmatku na dovolenou. Je jedna země, která Covid neřeší. A proto jsem se jel podívat právě tam. Do Tanzánie, do takového "Afrického Švédska".
Aleš Gill
Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným
Počkáme na konec prázdnin a vyrazíme na dva týdny do Afriky. Takový byl plán v prosinci 2019. Asi všem na světě současná situace zkřížila plány... ale to co vám teď popíšu je tak trochu extrém.
Aleš Gill
Valparaíso: Hlavní město státu Graffiti (2/2).
Dnes dokončíme barevnou smršť fotografií z chilského Valparaísa, přístavu nedaleko (120 km, v Chile co by kamenem dohodil) hlavního města Santiaga (první část najdete zde).
Aleš Gill
Nová realita cestování: Do Řecka autem a zase zpátky
Jako asi každému, i mě zhatila současná situace letní cestovatelské plány. Jako vždy v létě jet někam, kde není horko. To se letos tak úplně nepodařilo, Himaláje necháváme na jindy, a míříme autem do Řecka.
Aleš Gill
Valparaíso: Hlavní město státu Graffiti
Kdybych měl v Latinské Americe vybrat jedno město, které ve mě zanechalo nehlubší vzpomínku, bylo by to chilské Valparaíso. Možná jste o něm nikdy neslyšeli. Tato dřívější "Perla Pacifiku", jen pomalu hledá svou zašlou slávu.
Aleš Gill
Nová realita cestování: Madrid
Je nová doba. Hosté už sice nevyhazují vrchního, ale cestování, jak jsme ho znali, je pryč. Doba, kdy jsme mohli za několik dní a hodin doputovat na téměř jakékoliv místo na světě, je ta tam. Snad ne navždy.
Aleš Gill
Střípky z KLDR - Díl 22. - Komunistická katedrála
V KLDR je na každém rohu místo, ke kterému Severokorejci přistupují s téměř náboženskou úctou. Je mezi nimi několik významnějších hodných kladení věnců a klanění lidu. Ještě o úroveň výše pak Palác Slunce Kumsusan.
Aleš Gill
Brána k moři otevřená
Pravidla se mají dodržovat, ať si o nich myslíme co chceme. A tak jsme se vypravili do v médiích stokrát skloňovaného Chorvatska hned, jak to bylo možné. Abychom věděli, jak to na hranicích funguje. Nebo nefunguje.
Aleš Gill
Kam se všichni poděli?
Krize je zažehnána, vláda doporučuje cestovat po Česku, podporovat místní ekonomiku. V lese, na horách atp. nemusíme nosit roušky. Je fajn zase vyrazit do přírody. Třeba na Sněžku. Jenže nikde ani noha. Kde jsou všichni?
Aleš Gill
Cestování v časech koronaviru
Jaro 2020 je čas, kdy musíme odložit dovolené snů, písečné pláže a památky světové extratřídy. Můžeme se ale podívat na místa, která známe z hodin dějepisu, ale pořádně nevíme, kde leží. Lidice, Lipany, Stadice. Nebo třeba Číhošť.
Aleš Gill
Střípky z KLDR - Díl 21. - Školní výlet do hor
Severní Korea nejsou jenom památníky, socialismus a zákazy. Můžete vyrazit do hor, kde je těch památníků, socialismu a zákazů o něco méně. Ale ne zase o tolik, určitě byste nechtěli žádné kapitalistické móresy...
Aleš Gill
Střípky z KLDR - Díl 20. - Aforismy Kim Čong Una
Turista chtivý literatury nemá v Severní Koreji velký výběr. Díla prvních dvou Kimů, další politické knihy vyzdvihující politické zřízení v KLDR. Já jsem si odvezl malou "rudou knížku" - Aforismy Kim Čong-Una. Co v ní najdeme?
Aleš Gill
Svoboda cestovat není samozřejmá
Svět se mění a obávám se, že ta změna není na pár týdnů nebo měsíců, ale že některé pořádky už se nevrátí do svých původních kolejí. Po 11/9 nebo Charlie Hebdo se říkalo, že se svět změnil. Nevěřil jsem tomu. Teď se změní určitě.
Aleš Gill
Vlastní časová zóna? Není čas ztrácet čas.
Diskuse o zrušení letního času a změnách zón v EU zase na nějaký čas utichly, zajímavých časových zón je na světě ale více. Když si náš hotel v Egyptě ustanovil vlastní časovou zónu, byl čas se zamyslet nad důvody a začít psát.
Aleš Gill
VIDEOBLOG - Bolívie, Chile a Velikonoční ostrov
Když už jsem se dokopal k tomu, abych si koupil pořádnou kameru a stabilizátor, tak jsem se musel dokopat i k tomu, abych točil. Jenže kdo se s tím má stříhat. Pak ale přišly dlouhé zimní večery...
Aleš Gill
Hraniční přechody, kontroly a víza jsou jako videohra
Cesta do zahraničí je hra. Některé země, třeba Slovensko, jsou první úroveň. Level 1. Pak jsou země, kam je složité se dostat, nemůže jen tak přijet a víza vydávají jenom nerady. Nejvyšší úroveň. Level 10. A pak všechno mezi tím.
Aleš Gill
Letenky s příběhem
Protože se pořád někdo ptá, sepsal jsem v minulém článku desatero levné letenky a přidal pár příběhů, jak jsem k letenkám přišel, proč jsem je koupil, a co se cestou stalo. A těch příběhů je tolik, že to vydá na samostatný článek.
Aleš Gill
Kde kupuji levné letenky?
Kdybych dostal 1€ vždy, když se mě někdo zeptá, kde/jak hledám levné letenky, nemusel bych hledat levné letenky. Je to jako ptát se fotografa, aby vám vysvětlil tajemství svých fotek. Za každou fotkou i letenkou je příběh.
Aleš Gill
Brána do Ruska otevřená II. - Petrohrad
V létě jsem napsal článek o Kaliningradské oblasti, prvním místě v Rusku, kam se našinec mohl podívat bez víz. V říjnu se ale otevřela mnohem zajímavější destinace: Petrohrad. A to byl důvod se tam zajet, "mezi prvními", podívat.
Aleš Gill
Evo je lid! Evo je budoucnost! Bolívie řekla: Ne
Pokud jste za posledních pár měsíců alespoň několikrát viděli zprávy nebo četli noviny, asi jste zaznamenali, že se v Bolívii něco děje. Byli jsme, alespoň na krátkou chvilku, u toho.
Aleš Gill
Změna času každý druhý den?
Pamatujete na pekaře Pecku, který se čtvrt století rval za zrušení letního času? Je to už deset let co zemřel a my jsme si jeli do Jižní Ameriky vyzkoušet mnohem horší prostředí. Změna dvakrát do roka? Pro amatéry! Co třeba obden?
Aleš Gill
Neomezená data za desetinu ceny? Jeďte na Ukrajinu.
Při cestě po Chile se místní simkarta docela osvědčila, a tak se po simce pro turisty poohlížíme i před cestou na Ukrajinu. A nestačíme se divit. Co nejde u nás, jde na Ukrajině překvapivě snadno a levně. Kdo by to čekal?
předchozí | 1 2 3 4 5 6 7 ... | další |