Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak sdílená ekonomika chrání životní prostředí?

Sdílená ekonomika je často kritizována jako příčina bytové krize nebo nízkých výdělků pracovníků donáškových služeb. Možná právě ve stínu těchto debat se však zapomíná na její nepopiratelné environmentální benefity.

Ochranu životního prostředí a ekologii celkově si lidé dost často asociují se státními regulacemi. Kvůli tomuto mylnému spojení mezi ochranou životního prostředí a etatismem   panuje napříč společností tendence odmítat jakoukoliv ochranu životního prostředí. Namísto snahy vytvořit v ochraně životního prostředí volnotržní alternativu ke státním zásahům, lidé raději investují svůj čas do dávno mrtvých debat o existenci klimatické změny, čímž pouze dodávají vodu na mlýn svým názorovým oponentům. Cesta tedy nevede přes popírání, ale přes propagaci alternativy, kterou ani nikdo nemusí vymýšlet, protože s ní, jak jinak, již dávno přišel trh.

EKOSYSTÉM DECENTRALIZOVANÉHO BYDLENÍ

Jedním z nejdiskutovanějších odvětví sdílené ekonomiky je bydlení, a jinak tomu nebude ani v tomto článku. Sdílení bytů nebo domů se v dnešní době stalo alternativou ke klasickému ubytování v hotelu. Jak tento fenomén konkrétně pomáhá životnímu prostředí? Většina lepších hotelů si zakládá na špičkovém servisu pro své zákazníky, tento servis však nemusí být vždy přívětivý k životnímu prostředí. Stačí se jen zamyslet nad tím, jak moc potřeba je mít každý den, nebo obden vyprané povlečení a ručníky, nebo vysátý pokoj. V případě sdílení bytu nebo domu se pak tyto rozhodnutí více decentralizují přímo na spotřebitele, který přirozeně nebude věnovat úklidu a praní tolik času, jako personál hotelu, který je k této činnosti finančně motivován.

Studie z roku 2018 naznačuje, že emise CO2 na osobu klesají úměrně s růstem osob v jedné domácnosti. Příčinou bude pravděpodobně sdružená spotřeba u statků, jako jsou klimatizace, topení nebo světlo. Díky platformám jako AirBnB, VRBO nebo CouchSurfing totiž 6 lidí v jedné domácnosti spotřebuje v zásadě stejně tepla a světla, jako kdyby v této domácnosti žil pouze jeden člověk. Pokud  tedy postavíme sdílené bydlení do kontrastu s velkým hotelem, kde je rozeseto několik desítek, až stovek lidí do pomyslných domácností, vychází nám opravdu zajímavý obrázek.

AUTA UJÍŽDÍ EMISÍM

Za největšího znečišťovatele planety jsou často označovány dopravní prostředky, nejčastěji osobní automobily. Jak lze pozorovat, i zde trh přišel s řešením. Díky platformám, jako jsou Turo nebo Getaround, si spotřebitel jednoduše půjčí auto, které by jinak stálo na parkovišti a zůstalo nevyužité.

Vzhledem k tomu, že dochází k efektivnějšímu využívání již existujících statků, dochází ke snížené výrobě nových aut, s kterou je samozřejmě spojena snížená uhlíková stopa. Studie Dopravního centra Californské univerzity uvádí, že jedno sdílené auto supluje funkci až 13 soukromých aut. Sdílení aut také lidem zdostupňuje používaní ekologičtějších, ale dražších alternativ, jako jsou například elektromobily. I když může být pro běžného spotřebitele koupě elektromobilu kvůli jeho vysoké ceně nevýhodná, pro X spotřebitelů, kteří společně elektromobil sdílí prostřednictvím jedné z mnoha platforem, už to rozhodně neplatí.

Emise z autodopravy také snižuje sdílení informací. Nejenže jsou dopravní zácpy otravné, ale taky jsou neekologické. Tím, že se jim díky navigačním aplikacím, jako je například Waze, vyhneme, šetříme přírodu.

Snížení emisí lze docílit i při hledání parkování. Místo hodiny dlouhého hledání parkovacího místa v rušné metropoli stačí použít aplikaci ParqEx, která propojuje řidiče se soukromými parkovacími místy.

Pro ty, kterým se nepozdává ani efektivnější sdílená autodoprava, existuje ještě jiná alternativa. A tou jsou absolutně bezemisní sdílená kola. Studie z roku 2016 ukazuje, že sdílení bicyklů v Šanghaji snížilo emise CO2 o 25240 tun a ušetřilo až 8358 tun benzínu.

BUDE TO NĚKDY I BEZ STÁTU?

Momentálně asi neexistuje sektor, který by se rozvíjel tak rychle a dynamicky jako sdílená ekonomika. Vzhledem k tomu, že některé studie citované v tomto článku jsou pár let staré, realita bude ve skutečnosti ještě zelenější. Trh je tedy schopen přírodu chránit. Otázka je, jestli jsou vlády připraveny tuto skutečnost akceptovat.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Filip Blaha | neděle 30.7.2023 15:25 | karma článku: 3,96 | přečteno: 261x
  • Další články autora

Filip Blaha

Český systém sociálního zabezpečení selhává

Český sociální systém je extrémně drahý a zároven extrémně neefektivní. Vzhledem k tomu, že veřejný sektor nese velký odpor k reformám, které se ho přímo dotýkají je třeba zvolit přístup malých postupných reforem,

31.7.2023 v 15:28 | Karma: 9,39 | Přečteno: 538x | Diskuse| Ekonomika

Filip Blaha

Centrální banky by neměly tvořit environmentální politiku

Centrální banky v dnešní době nejsou ani schopny krotit vysokou inflaci. Kdyby se k tomu všemu ještě snažily o ochranu přírody, mohly by takové snahy skončit ještě hůře než když se o ně pokouší vláda. A inflace by se pouze zvýšila

31.7.2023 v 14:21 | Karma: 8,75 | Přečteno: 182x | Diskuse| Ekonomika

Filip Blaha

Platy politiků by měly odpovídat jejich ekonomickým úspěchům

Lidé po právu kritizují zvyšování platů veřejných činitelů, samotné jednorázové zmrazení či snížení však nestačí. Platy politiků by se měli odvíjet dle jejich skutečných hospodářských výsledků, tak jak je běžnou praxí ve firmách.

31.7.2023 v 12:06 | Karma: 13,05 | Přečteno: 343x | Diskuse| Ekonomika

Filip Blaha

Jak touha po zisku chrání životní prostředí?

V dnešní době je často boj za ochranu životního prostředí zároveň považován za boj proti zisku. Správný ekolog by však měl prosazovat přesný opak, neboť právě touha po zisku dokáže přírodu obránit mnohem lépe než státní regulace.

30.7.2023 v 14:19 | Karma: 4,54 | Přečteno: 186x | Diskuse| Ekonomika

Filip Blaha

Pokud chceme zachránit planetu musíme investovat i do uhlí

Pro ochranu přírody není třeba 100% snížení emisí, stačí pouze uhlíková neutralita. Že je to stejná věc? Právě naopak. Pro druhou variantu není totiž třeba zákaz fosilních paliv.

19.7.2023 v 13:15 | Karma: 10,59 | Přečteno: 292x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Slovenská prezidentka Čaputová přijela na „rozlučku“ do Kyjeva

10. května 2024  9:19

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v pátek ráno přicestovala do Kyjeva na návštěvu Ukrajiny....

V podezřelých časopisech publikoval i Havlíček, přitom stínově vede vědu

10. května 2024  8:54,  aktualizováno  9:03

Místopředseda a poslanec opozičního hnutí ANO Karel Havlíček zveřejňoval vědecké články v...

Nestačilo ani 14 hodin, ve Sněmovně pokračuje boj o možnost volit poštou

10. května 2024  5:43,  aktualizováno 

Přímý přenos Parlamentní bitva o korespondenční volbu pokračuje i v pátek. Ani 14 hodin jednání ve čtvrtek totiž...

Žena žila tajně rok uvnitř vývěsního štítu obchodu. Pojmenovali ji střešní ninja

10. května 2024  7:29

V americkém státě Michigan 34letá žena skoro rok tajně bydlela uvnitř vývěsního štítu na střeše...

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...

  • Počet článků 7
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 290x
Filip Blaha je analytik Centra ekonomických a tržních analýz (CETA) a studentem programu ekonomie na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Zabývá se výzkumem dopadu environmentálních regulací, zejména v energetice a odpadovém hospodářství ekonomickými aspekty závislostí a také daňovou politikou a jejími nezamýšlenými dopady.

Seznam rubrik