Český systém sociálního zabezpečení selhává
Stejně jako většina evropských zemí, i Česko má poměrně rozsáhlý systém záchranné sociální sítě. V jeho prospěch hovoří mnoho argumentů, ať už jde o podporu rodin, chudých, nezaměstnaných nebo tělesně postižených.
Navzdory své obsažnosti však systém nemůže využívat zhruba 1,3 milionu obyvatel, kteří kvůli špatně nastavenému systému nemají přístup k pomoci ani k nezbytným prostředkům. To může být způsobeno nízkou informovaností, nedostatečnou transparentností, přílišnou byrokracií nebo jednoduše absencí trvalého bydliště. Systém sociální pomoci je tedy nejen drahý, ale kvůli své neefektivnosti a potažmo nízkým daňovým příjmům nepřispívá dostatečnou měrou do státního rozpočtu. Problémy tohoto systému jsou obzvláště patrné dnes, kdy se potýkáme s energetickou krizí, na kterou nejsou české zákony schopny dostatečně efektivně reagovat.
Konkrétněji lze tuto skupinu charakterizovat jako občany, kteří přišli o pravidelný příjem a nemohou znovu vstoupit do pracovního procesu (což ještě ztěžuje právě energetická krize). Zároveň mají nárok na státní podporu, ale vzhledem ke své situaci k ní nemají přístup.
Specifickými důvody, proč nemohou tito lidé pobírat sociální dávky, které jsou v Česku poměrně vysoké, je těžkopádnost a neefektivnost systému. Lidé mají obecně malé povědomí o sociálních transferech, na které mohou mít nárok, což platí také pro úředníky. Proto často dochází k paradoxní situaci, kdy dávky nejsou přiznány nebo vyplaceny z důvodu neznalosti státního zaměstnance.
Prvním krokem k přechodu od těžkopádnosti k efektivitě je tedy jednoznačně zvýšit povědomí mezi žadateli, například těsnějším propojením sociální pomoci s nevládními organizacemi. Tyto organizace mají přirozeně bližší vztah k žadatelům o sociální transfery, než státní úředníci a současně jsou lépe informované. Tento postup by zároveň pomohl zlepšit zacílení na sociální transfery a povědomí ze strany poskytovatelů.
Digitalizace správy sociálního systému by pomohla výrazně zjednodušit celý systém a propojení mezi samotnými úřady – jak zdravotními, tak sociálními službami. Tím by se eliminovala velká část administrativní složitosti systému. Žadatelé o dávky by nemuseli znovu a znovu vyplňovat informace, kterými již stát disponuje. Tím by také odpadla potřeba neustále zpracovávat nové formuláře. Úředníci by se tak mohli více zaměřit na lidi, kteří potřebují skutečnou pomoc. Je však třeba zdůraznit, že digitalizace neznamená přesun procesu podávání žádostí na internet. Lidé v této obtížné situaci často nemají ani potřebné nástroje nebo znalosti k vyplnění žádosti online. Tento krok by tak jejich situaci pouze ztížil.
Kromě etických důvodů existují pro řešení této situace i ekonomické důvody. Nezaměstnaní lidé samozřejmě odvádí méně daní státu, čímž potažmo utrpí také sociální systém Česka. Ačkoliv ideálním řešením by bylo tento systém alespoň částečně omezit a učinit jej co možná nejvíce náročným na zdroje, v současné době to není politicky schůdné řešení. Účinnými postupnými reformami však můžeme snížit počet příjemců sociální pomoci a tím i objem sociálních transferů.
Filip Blaha
Centrální banky by neměly tvořit environmentální politiku
Centrální banky v dnešní době nejsou ani schopny krotit vysokou inflaci. Kdyby se k tomu všemu ještě snažily o ochranu přírody, mohly by takové snahy skončit ještě hůře než když se o ně pokouší vláda. A inflace by se pouze zvýšila
Filip Blaha
Platy politiků by měly odpovídat jejich ekonomickým úspěchům
Lidé po právu kritizují zvyšování platů veřejných činitelů, samotné jednorázové zmrazení či snížení však nestačí. Platy politiků by se měli odvíjet dle jejich skutečných hospodářských výsledků, tak jak je běžnou praxí ve firmách.
Filip Blaha
Jak sdílená ekonomika chrání životní prostředí?
Sdílená ekonomika je často kritizována jako příčina bytové krize nebo nízkých výdělků pracovníků donáškových služeb. Možná právě ve stínu těchto debat se však zapomíná na její nepopiratelné environmentální benefity.
Filip Blaha
Jak touha po zisku chrání životní prostředí?
V dnešní době je často boj za ochranu životního prostředí zároveň považován za boj proti zisku. Správný ekolog by však měl prosazovat přesný opak, neboť právě touha po zisku dokáže přírodu obránit mnohem lépe než státní regulace.
Filip Blaha
Pokud chceme zachránit planetu musíme investovat i do uhlí
Pro ochranu přírody není třeba 100% snížení emisí, stačí pouze uhlíková neutralita. Že je to stejná věc? Právě naopak. Pro druhou variantu není totiž třeba zákaz fosilních paliv.
Další články autora |
Velkolepá Zemanova party. Dorazili Fico, Orbán či čínský velvyslanec
Bývalý prezident Miloš Zeman slaví v sobotu 80. narozeniny. Mezi gratulanty nejsou jen čeští...
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Konec platebních karet? Bankám vadí jejich monopol, pracují na alternativě
Premium Evropské banky se již nějakou dobu snaží vyšachovat ze hry bezmála monopolní poskytovatele...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér
Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o...
Komunistický režim nepokrytě diskriminoval ženy, líčí editorka Paměti národa
Premium Pojďme si trochu zavzpomínat na historii ne tak dávnou. Sbírka Paměť národa už zaznamenala...
Švédsko vykáže žebrání z ulic, je to legální? Problém to nevyřeší, zní od kritiků
Premium Švédská středopravá vláda se snaží vypořádat s žebrotou v ulicích, která dosáhla nepřijatelných...
Jako za Stalina. Putina děsí ruská inteligence, s vědci zametá ve velkém
Když budete uvažovat o nejnebezpečnějších zaměstnáních v Rusku, možná vás napadne horník nebo...
V pražských Dejvicích vykolejila tramvaj. Narušilo to provoz, nikdo nebyl zraněn
V Praze 6 na Vítězném náměstí v sobotu odpoledne vykolejila tramvaj, nikomu se nic nestalo....
Rozdáváme eko prostředek na nádobí ZDARMA
Hledáme 40 maminek, které chtějí vyzkoušet ekologický prostředek na nádobí FeelEco s vůní citronu. Zapojte se do našeho testování a zjistěte, jak...
- Počet článků 7
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 310x