Centrální banky by neměly tvořit environmentální politiku
Hospodářskou politiku státu lze rozdělit na fiskální politiku (kterou spravuje vláda) a měnovou politiku, která ve většině rozvinutých zemí spadá do kompetence nezávislé centrální banky. Názory na to, co by měl stát prosazovat prostřednictvím fiskální politiky, se samozřejmě liší, ale kromě sociální pomoci a poskytování základní infrastruktury začíná převládat také názor, že by se vlády měly více zapojit do procesu vytváření environmentální politiky.
O vhodnosti takového přístupu by se dalo polemizovat, nicméně by bylo vhodné o něm uvažovat alespoň v kontextu fiskální politiky. Co však již překračuje pomyslné hranice, je pověřovat ochranou životního prostředí a bojem proti změně klimatu centrální banky – tedy vykonavatele měnové politiky, kteří mají pouze jeden primární cíl, totiž zajišťovat cenovou stabilitu.
Centrální banky mají samozřejmě mnoho dalších povinností. Ano, v některých zemích podporují hospodářskou politiku vlády, což je ale vždy podřazeno opatřením proti vysoké inflaci ve formě zvyšování úrokových sazeb. V opačném případě by docházelo k jednoznačnému překrývání fiskální a měnové politiky, což by vedlo ke střetu zájmů, a tudíž ke ztrátě nezávislosti.
Pokud by tedy centrální bankéři museli rozhodovat také o opatřeních proti změně klimatu, docházelo by nejen k prolínání fiskální a měnové politiky, ale zároveň by to zkomplikovalo jednání samotné centrální banky. Čím více rozličných cílů se snaží instituce dosáhnout, tím těžší pro ni bude každý cíl splnit v plném rozsahu. I při představě nejlepších úmyslů musíme bohužel počítat s náklady na příležitost. Budeme-li předpokládat ten nejhorší scénář, tento nový cíl „ochrany klimatu“ poslouží jen jako výmluva pro neschopnost dosáhnout cenové stability.
Navzdory těmto problémům existují pochybnosti o samotné formě a účinnosti této „zelené měnové politiky“. Podle jejích zastánců by se mělo jednat o formu kvantitativního uvolňování, které by podpořilo jak vlastní environmentální politiku vlády nákupem státních zelených dluhopisů, tak nákupem dluhopisů soukromých společností s dobrým ESG ratingem. To znamená, že procesy a činnosti těchto společností zohledňují také sociální a environmentální aspekty podnikání.
V prvním případě, kromě výše zmíněného míšení fiskální a měnové politiky, existuje také reálné riziko zvýšené neefektivity celkové (nejen environmentální) hospodářské politiky vlády, která v podstatě od centrální banky dostane bianko šek na financování své politiky (dokud trhy a občané neztratí důvěru v politiku).
V případě soukromého sektoru existují dva hlavní problémy. Za prvé, umělá inflace ceny akcií vybraných společností, která není podpořena skutečným technologickým posunem nebo expanzí trhu, ale pouze vybraným arbitrárním aspektem. V lepším (a horším) případě se společnosti mohou dopouštět „greenwashingu“, tedy zastírání či ospravedlňování nepříznivých faktů za účelem zlepšení veřejného mínění, a tím zneužívat postavení centrálních bank.
V současné době je představa této formy ochrany životního prostředí nejčastěji zmiňována v kontextu Evropské centrální banky (ECB), která vzhledem ke své často zpochybňované nezávislosti a neschopnosti zkrotit inflaci v celé eurozóně pouze posiluje výše uvedené argumenty a vyvolává otázku, proč ECB hledá nové cíle, pokud není schopna realizovat ty současné. Z celého bankovního sektoru jsou centrální banky poslední skupinou, která by měla být v této oblasti aktivní. Obchodní banky a ostatní finanční instituce by v této záležitosti měly jednat, jak uznají za vhodné.
Filip Blaha
Český systém sociálního zabezpečení selhává
Český sociální systém je extrémně drahý a zároven extrémně neefektivní. Vzhledem k tomu, že veřejný sektor nese velký odpor k reformám, které se ho přímo dotýkají je třeba zvolit přístup malých postupných reforem,
Filip Blaha
Platy politiků by měly odpovídat jejich ekonomickým úspěchům
Lidé po právu kritizují zvyšování platů veřejných činitelů, samotné jednorázové zmrazení či snížení však nestačí. Platy politiků by se měli odvíjet dle jejich skutečných hospodářských výsledků, tak jak je běžnou praxí ve firmách.
Filip Blaha
Jak sdílená ekonomika chrání životní prostředí?
Sdílená ekonomika je často kritizována jako příčina bytové krize nebo nízkých výdělků pracovníků donáškových služeb. Možná právě ve stínu těchto debat se však zapomíná na její nepopiratelné environmentální benefity.
Filip Blaha
Jak touha po zisku chrání životní prostředí?
V dnešní době je často boj za ochranu životního prostředí zároveň považován za boj proti zisku. Správný ekolog by však měl prosazovat přesný opak, neboť právě touha po zisku dokáže přírodu obránit mnohem lépe než státní regulace.
Filip Blaha
Pokud chceme zachránit planetu musíme investovat i do uhlí
Pro ochranu přírody není třeba 100% snížení emisí, stačí pouze uhlíková neutralita. Že je to stejná věc? Právě naopak. Pro druhou variantu není totiž třeba zákaz fosilních paliv.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér
Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o...
Legendární vojevůdce Jan Žižka neuměl hospodařit. Prodal i své poslední pole
Premium O prvních šedesáti letech života vůdce husitů Jana Žižky se nic moc neví. Pohyboval se v Trocnově a...
Kandidáti na ministry míří na Hrad. Prezident přijme Vlčka a Kulhánka
Prezident Petr Pavel přijme v pondělí v 16:30 kandidáta na ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka...
Fico v Užhorodu jednal se Šmyhalem. Ukrajinu chce v EU, ale ne v NATO
Ukrajinský premiér Denys Šmyhal se v pondělí v Užhorodu sešel s předsedou slovenské vlády Robertem...
Průvod v roce 1989 možná vedli lidé ze Správy sledování StB, uvádí analýza
Vlajkonoši v čele studentského průvodu, který šel 17. listopadu 1989 z Albertova na Vyšehrad, možná...
Pronájem, byt 2+1, 52 m2, Ostrava - Poruba, ul. Gen. Sochora
Gen. Sochora, Ostrava - Poruba
13 400 Kč/měsíc
- Počet článků 7
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 310x