Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Investice do substituční léčby je budoucí výnos, nikoliv současný náklad.

Legalizace drog nebo úplná prohibice - častá dichotomie, která se vybaví většině lidí při diskuzi o drogové problematice. K oběma těmto protipólům však existuje doplňková, přesněji substituční varianta - harm reduction přístup.

Drogová problematika a její řešení je bezpochyby téma, které v dnešní době vzbuzuje mnoho kontroverze. Jedná se také o téma, u nějž většina lidí vidí pouze dvě možná řešení – legalizace nebo prohibice. Dalo by se říci, že momentální stav v České republice má blíže k druhému jmenovanému – tedy prohibici spojenou s širokou škálou větších či menších sankcí. Tento systém je však vysoce neefektivní a také nákladný, a navíc jeho primární motivací není návrat závislých jedinců zpět do společnosti, čímž se stát pouze připravuje o potenciální příjmy a také se zvyšují náklady vzniklé vyplácením sociálních dávek. Vzhledem k tomu, jaké politické vášně momentálně vzbuzuje legalizace marihuany si lze jen těžko představit v brzké budoucnosti legalizaci vícero drog, krokem směrem k liberálnímu přístupu by však mohlo být alespoň zavedení programů jako je substituční léčba. Narozdíl od prohibice řeší příčiny, a ne pouze symptomy problému závislosti a díky její efektivitě se vynaložené náklady státnímu rozpočtu samy splatí.

Substituční léčba je jednou z forem harm reduction přístupu. To znamená politiku, jejímž cílem není perzekuce závislých, ale naopak snaha minimalizovat zdravotní rizika spojená s užíváním návykových látek a v ideálním případě jim pomoci znovu se začlenit do společnosti. V praxi je závislým poskytováno omezené množství medikamentů, které ve slabší míře kompenzují návykovou látku. Díky tomuto programu jsou schopni plnohodnotně fungovat v zaměstnání a nejsou ohroženi zdravotními problémy, jako by tomu bylo u běžných tvrdých drog. Následující model a kalkulace nám pomohou lépe demonstrovat přínos substituční léčby.

Vzhledem k tomu, že rizikoví uživatelé opioidů jsou obvykle nezaměstnaní, mají nárok na sociální dávky. Níže jsou uvedeny potenciální roční náklady plynoucí státnímu rozpočtu z nároků uživatelů opioidů. Tyto náklady zahrnují zdravotní pojištění, které za nezaměstnané platí příslušný úřad práce, podporu v nezaměstnanosti, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí a v neposlední řadě nepřímé náklady vyplývající z případné trestné činnosti.

 

        Tabulka č.1: Náklady SR nezaměstnaného drogově závislého jedince

Zdroj:Vlastní výpočet na základě údajů Českého statistického úřadu a Ministerstva práce a sociálních věcí

 

Roční náklady na jednoho drogově závislého, jak jsou vypočteny v tabulce 1, tak činí 342 016 kč ročně. Jedná se však pouze o explicitní, tj. přímé náklady. Dalších 238 tisíc korun stát ztrácí formou potenciálních odvodů za osobu, která je v substituční léčbě a je schopna normálně fungovat ve společnosti, a tedy i pracovat. Celkové náklady státního rozpočtu na závislého člověka tak činí zhruba 580 tisíc korun ročně.

     Tabulka č.2: Příjmy SR pracujícího jedince na substituční léčbě

 

    Zdroj:Vlastní výpočet na základě údajů Českého statistického úřadu a Ministerstva práce a sociálních věcí

     

Jak již bylo uvedeno, osoba účastnící se substituční léčby je schopna normálně pracovat, a proto platí sociální a zdravotní pojištění a daň z příjmu. Jak je patrné z tabulky 2, čistý roční přínos pro státní rozpočet tak činí 238 080 kč.

Celkový počet uživatelů opioidů v ČR v roce 2021 byl odhadnut na 10,2 tis. a tito uživatelé jsou potenciálními klienty programů substituční léčby. Zároveň roční náklady na substituční léčbu činí 40 000 korun na pacienta. Pro odhad potenciálních přímých ekonomických přínosů substituční léčby zvažujeme několik možných scénářů v závislosti na podílu problémových uživatelů opioidů, kteří do programu substituční léčby nastoupí (prostřednictvím tabulky 3).

 

       Tabulka č.3: Bilance nákladů a výnosů substituční léčby pro SR

 

Zdroj:Vlastní výpočet na základě údajů Českého statistického úřadu, Ministerstva práce a sociálních věcí a Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí

 

Podíl 25 % osob podstupujících substituční léčbu odráží současnou situaci v České republice. Pokud se však podaří tento typ léčby učinit dostupnějším a do substitučních programů se dostane více pacientů (reálně např. 50-75 % problémových uživatelů), čistý přínos pro státní rozpočet by mohl činit 2,5 - 3,8 miliardy ročně. Jedná se tedy o řešení, které na rozdíl od perzekuce řeší přímo příčinu problému a je dokonce i levnější.

 

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Filip Blaha | čtvrtek 6.7.2023 16:24 | karma článku: 4,19 | přečteno: 194x
  • Další články autora

Filip Blaha

Český systém sociálního zabezpečení selhává

Český sociální systém je extrémně drahý a zároven extrémně neefektivní. Vzhledem k tomu, že veřejný sektor nese velký odpor k reformám, které se ho přímo dotýkají je třeba zvolit přístup malých postupných reforem,

31.7.2023 v 15:28 | Karma: 9,39 | Přečteno: 539x | Diskuse| Ekonomika

Filip Blaha

Centrální banky by neměly tvořit environmentální politiku

Centrální banky v dnešní době nejsou ani schopny krotit vysokou inflaci. Kdyby se k tomu všemu ještě snažily o ochranu přírody, mohly by takové snahy skončit ještě hůře než když se o ně pokouší vláda. A inflace by se pouze zvýšila

31.7.2023 v 14:21 | Karma: 8,75 | Přečteno: 182x | Diskuse| Ekonomika

Filip Blaha

Platy politiků by měly odpovídat jejich ekonomickým úspěchům

Lidé po právu kritizují zvyšování platů veřejných činitelů, samotné jednorázové zmrazení či snížení však nestačí. Platy politiků by se měli odvíjet dle jejich skutečných hospodářských výsledků, tak jak je běžnou praxí ve firmách.

31.7.2023 v 12:06 | Karma: 13,05 | Přečteno: 343x | Diskuse| Ekonomika

Filip Blaha

Jak sdílená ekonomika chrání životní prostředí?

Sdílená ekonomika je často kritizována jako příčina bytové krize nebo nízkých výdělků pracovníků donáškových služeb. Možná právě ve stínu těchto debat se však zapomíná na její nepopiratelné environmentální benefity.

30.7.2023 v 15:25 | Karma: 3,96 | Přečteno: 261x | Diskuse| Ekonomika

Filip Blaha

Jak touha po zisku chrání životní prostředí?

V dnešní době je často boj za ochranu životního prostředí zároveň považován za boj proti zisku. Správný ekolog by však měl prosazovat přesný opak, neboť právě touha po zisku dokáže přírodu obránit mnohem lépe než státní regulace.

30.7.2023 v 14:19 | Karma: 4,54 | Přečteno: 186x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Ukrajině nastává „nejtemnější hodina“. Začíná mluvit o jednání s Rusy

3. května 2024

Premium Ukrajinské armádě se stále nedaří stabilizovat situaci na frontě a nálada v Kyjevě je čím dál...

Americké obrněnce dobývaly Libavou s podporou českých tanků

10. května 2024  20:30

Formace amerických obrněnců Bradley narazí na dobře opevněné pozice nepřítele na nedalekém kopci a...

Svědkům Jehovovým sloužil i 48 hodin v kuse. Jsou hrozbou pro všechny, říká

10. května 2024

Premium U Svědků Jehovových byl od narození. Během dospívání však začal dělat problémy, když se chtěl dívat...

OSN posílila postavení Palestiny, vyzývá ke schválení členství. Česko bylo proti

10. května 2024  17:38,  aktualizováno  19:42

Valné shromáždění OSN přijalo rezoluci, podle níž by se Palestina měla stát plnohodnotným členem...

Pivo za stovku a žádný kravský zvonec! Hokejové fanzóny před stadiony ožily

10. května 2024  19:27

Ve fanzóně před pražskou O2 arenou, kde se v pátek hrají první zápasy mistrovství světa v hokeji,...

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...

  • Počet článků 7
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 290x
Filip Blaha je analytik Centra ekonomických a tržních analýz (CETA) a studentem programu ekonomie na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Zabývá se výzkumem dopadu environmentálních regulací, zejména v energetice a odpadovém hospodářství ekonomickými aspekty závislostí a také daňovou politikou a jejími nezamýšlenými dopady.

Seznam rubrik