O tom, proč jsou Beatles, Galileo či Einstein všudypřítomní jako bůh

Když jsem svému synovi pěl chválu na skupinu Beatles, znechuceně odvětil, že je to hudební pravěk. No jasně, dnes jede něco úplně jiného. Dcera mě třeba uvrtala do K-popu (korejského popu), syn stále poslouchá nějaké Bla, bla...

Tím "bla, bla" myslím třeba písničku Rockstar od Post Malonea, viz níže. Když ji posloucháte, vypadá to, že tam bla, bla skutečně zpívá. Jo, vím, že ne. Celý tento hudební styl jsem si pro sebe označil jako bla, bla styl.

Ale k podstatě věci: Taky mi přijdou Beatles dnes už hodně nemoderní, snad je nemám ani ve svých oblíbených písničkách na YouTube. Ale racionálně si uvědomuju, že oni udělali takovou revoluci v muzice, jako nikdo v populární hudbě. Oni pop vlastně v dnešní podobě vytvořili. Oni udělali v hudbě minulého století největší změnu. Jde jen o to, že to, co udělali, bylo tak dávno (vznikli v roce 1960), že už je to zcela samozřejmé a téměř nudné. Ani si ale dnes už nedovedeme představit, jak vypadala muzika před Beatles a neumíme pocítit, jak objevní tenkrát byli. Jakým byli šokem. Dnes jsou už ale opravdu skoro nuda. Proč jsou ale dnes už v podstatě nezajímaví?

Stejný pocit nudy jsem měl, když jsem četl Einsteinovu a Infeldovu knížku Fyzika jako dobrodružství poznání. Fyziku jakž tak zvládám, tak jsem se těšil na to dobrodružství inzerované v názvu knihy, ale byla tam jen samá nuda. Proč? Protože Einstein přebudoval samotné základy fyziky a byla to tak zásadní změna, že bez její znalosti se dnes neobejde ani středoškolák, a možná se s nimi seznámí člověk už na základní škole. Je to elementární základ fyzikálního uvažování, který je ve fyzice všude. Einstein je v podstatě všudypřítomný. Prostě už je od určité minimální fyzikální úrovně tak samozřejmý až "neviditelný", jako naše dýchání, třeba.

Představme si fyziku v době, kdy začal publikovat, tedy v roce 1905. Nebyly teorie relativity, tedy černé díry nikdo nebral vážně, vlastně nikdo o něčem takovém prakticky ani neslyšel. Vesmír nebyl v našich očích větší než naše galaxie, nerozpínal se, nebyl žádný velký třesk. Nikdo neuvažovat o tom, že je čas pružný, či že čas snad ani neexistuje. Kvantová mechanika, kterou Einstein poprvé "prakticky" použil v podstatě neexistovala. Vše bylo zcela deterministické, žádné pochyby o reálnosti naší reality, žádné Schrödingerovy kočky. Do toho přišel Einstein s představou pružného času, který je "pro každého" jiný a "gumového" prostoru.

Einstein byl ve své době tak šokující, že dostal Nobelovu cenu až v roce 1921, tedy 16 let po publikování speciální teorie relativity, a to ještě ne za své největší objevy. Tak dlouho trvalo vědecké komunitě strávení Einsteinových myšlenek. A i v té době teoriím relativity moc nevěřili, i když byly již prokázané. Proto nedostal Einstein Nobelovku za ně. Stejně šokující byli také ve své době Beatles. Nebo Galileo, na kterého se vrhla inkvizice. Nebo heliocentrici Koperník a Kepler.

Einsteinovy teorie relativity nám o čase říkají mnoho.

Abychom tuto revolučnost u heliocentriků pocítili, musíme si uvědomit, co říká naše každodenní intuice o naší Zemi. Vidíme přece, že stojí a že je plochá. A že Slunce obíhá kolem ní, stejně jako všechny hvězdy. Že je zeměkoule středem vesmíru. Z našeho každodenního vnímání nijak neplyne, že je Země "koule", že se točí a obíhá kolem Slunce. Jeden z tehdejších přesvědčivých argumentů byl, že kdyby se Země otáčela kolem vlastní osy, musel by neustále foukat vítr o rychlosti přes 1000 km/h na rovníku. To ale nepozorujeme. Nebo že by z rotující Země vše odstředivou silou odlétávalo do vesmír. Představa, že je vše jinak než pozorujeme, byla ve své době velmi zvláštní.

Heliocentrik Galileo také vlastně jako první začal zásadně používat experimenty k vytváření a ověřování svých fyzikálních představ, jako jeden z prvních významně používal pro fyziku matematiku. A jako první použil technologii (dalekohled) pro zkoumání vesmíru. Dnes je pro nás empirické ověřování, používání technologií a matematiky ve vědě zcela samozřejmé.

Prostě géniové jako Einstein, Newton, Galileo, Koperník, Beatles, Fleming (objev penicilínu) a mnoho dalších vytvořili samozřejmost našeho dnešního světa. Dnešní svět je tak zásadně jiný než byl dřív, a my si to běžně ani neuvědomujeme.

Nějaké další blogy by vás zajímaly?
Albert Einstein neznámýProč si Einstein myslel, že "je Země placatá"?Einstein udělal sem tam nějakou chybičku, tak ho musíme opravit (pokud jde o současnost)

Autor: Jan Fikáček, Ph.D. | středa 29.11.2023 9:07 | karma článku: 24,86 | přečteno: 1115x
  • Další články autora

Jan Fikáček, Ph.D.

Nekonečno je Trojský kůň matematiky. Zničí matematiku? A jak to souvisí s pyramidami?

Egyptské pyramidy jsou poslední existující ze sedmi divů světa. Vznikly vlastně z iracionálních důvodů, z náboženské představy posmrtného života. Přesto byla tato iracionalita motivem k postavení něčeho úžasného!

18.6.2024 v 9:07 | Karma: 19,39 | Přečteno: 550x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Kterak snadno maturovat za 1 z češtiny (či jiného předmětu)

Můj synáček se zrovna učí na zkoušky a chtěl nějaké rady. Jsme oba dost stejní, nikdy se nám nechce moc učit. Tak jsem rozumoval, že jsem to dělal tak, že jsem si řek, že se budu učit hodinu a pak si dám pauzu.

11.6.2024 v 9:36 | Karma: 21,29 | Přečteno: 811x | Diskuse | Společnost

Jan Fikáček, Ph.D.

Kolik váží informace

Fyzika je obor mnohdy tajemný. Opačná představa, že je to v podstatě zcela vysvětlená záležitost, která převládala kolem roku 1900, se velmi brzy ukázala mylnou jako máloco. Způsobí zahrnutí informace do fyziky další revoluci?

4.6.2024 v 9:07 | Karma: 22,50 | Přečteno: 699x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Jaký je seriál Netflixu Problém tří těles

Moc se i líbila grafika seriálu Problém tří těles, možná i proto, že někdy v devadesátých letech jsem na UK v Praze přednášel, že takhle nějak bude vypadat pokročilá virtuální realita. Ale co děj seriálu?

28.5.2024 v 9:07 | Karma: 27,00 | Přečteno: 1017x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Není náhodou matematika poněkud subjektivní?

Ne, nebudeme pochybovat o tom, že je 1+1=2 platí. Kdyby byla matematika jen subjektivní, nefungovala by v realitě a proto by neexistovala. Nicméně, v každém matematické operaci je nenulový díl subjektivního.

21.5.2024 v 9:07 | Karma: 21,45 | Přečteno: 815x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

Velkolepá Zemanova party. Dorazili Fico, Orbán či čínský velvyslanec

28. září 2024,  aktualizováno  18:50

Bývalý prezident Miloš Zeman slaví v sobotu 80. narozeniny. Mezi gratulanty nejsou jen čeští...

Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední

3. října 2024

Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

5. října 2024  13:02

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....

Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu

2. října 2024  11:16

Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...

Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér

1. října 2024  6:32,  aktualizováno  13:39

Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o...

Nesehnal kola pro děti, tak je začal sám vyrábět. Dnes prodává do celého světa

6. října 2024

Tak dlouho se na českém trhu sháněl po kvalitním sportovním vybavením pro děti, až se rozhodl vzít...

„USA nás zrazovaly.“ Izraelce trápí malá podpora Západu a ztratili víru v dohodu

6. října 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Co mě nejvíce zklamalo? To, že USA i Evropa celý rok víc brzdily napadený Izrael než teroristy,...

Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média

6. října 2024

Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...

České Airbnb je už pro cizince na tahu drahé, říká šéf asociace pronajímatelů

6. října 2024

Premium Nejčastějšími hosty v Airbnb jsou dnes rodiny s dětmi a ty příliš hlasité hlídají měřiče hluku,...

  • Počet článků 316
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3117x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.