O tom, proč jsou Beatles, Galileo či Einstein všudypřítomní jako bůh

Když jsem svému synovi pěl chválu na skupinu Beatles, znechuceně odvětil, že je to hudební pravěk. No jasně, dnes jede něco úplně jiného. Dcera mě třeba uvrtala do K-popu (korejského popu), syn stále poslouchá nějaké Bla, bla...

Tím "bla, bla" myslím třeba písničku Rockstar od Post Malonea, viz níže. Když ji posloucháte, vypadá to, že tam bla, bla skutečně zpívá. Jo, vím, že ne. Celý tento hudební styl jsem si pro sebe označil jako bla, bla styl.

Ale k podstatě věci: Taky mi přijdou Beatles dnes už hodně nemoderní, snad je nemám ani ve svých oblíbených písničkách na YouTube. Ale racionálně si uvědomuju, že oni udělali takovou revoluci v muzice, jako nikdo v populární hudbě. Oni pop vlastně v dnešní podobě vytvořili. Oni udělali v hudbě minulého století největší změnu. Jde jen o to, že to, co udělali, bylo tak dávno (vznikli v roce 1960), že už je to zcela samozřejmé a téměř nudné. Ani si ale dnes už nedovedeme představit, jak vypadala muzika před Beatles a neumíme pocítit, jak objevní tenkrát byli. Jakým byli šokem. Dnes jsou už ale opravdu skoro nuda. Proč jsou ale dnes už v podstatě nezajímaví?

Stejný pocit nudy jsem měl, když jsem četl Einsteinovu a Infeldovu knížku Fyzika jako dobrodružství poznání. Fyziku jakž tak zvládám, tak jsem se těšil na to dobrodružství inzerované v názvu knihy, ale byla tam jen samá nuda. Proč? Protože Einstein přebudoval samotné základy fyziky a byla to tak zásadní změna, že bez její znalosti se dnes neobejde ani středoškolák, a možná se s nimi seznámí člověk už na základní škole. Je to elementární základ fyzikálního uvažování, který je ve fyzice všude. Einstein je v podstatě všudypřítomný. Prostě už je od určité minimální fyzikální úrovně tak samozřejmý až "neviditelný", jako naše dýchání, třeba.

Představme si fyziku v době, kdy začal publikovat, tedy v roce 1905. Nebyly teorie relativity, tedy černé díry nikdo nebral vážně, vlastně nikdo o něčem takovém prakticky ani neslyšel. Vesmír nebyl v našich očích větší než naše galaxie, nerozpínal se, nebyl žádný velký třesk. Nikdo neuvažovat o tom, že je čas pružný, či že čas snad ani neexistuje. Kvantová mechanika, kterou Einstein poprvé "prakticky" použil v podstatě neexistovala. Vše bylo zcela deterministické, žádné pochyby o reálnosti naší reality, žádné Schrödingerovy kočky. Do toho přišel Einstein s představou pružného času, který je "pro každého" jiný a "gumového" prostoru.

Einstein byl ve své době tak šokující, že dostal Nobelovu cenu až v roce 1921, tedy 16 let po publikování speciální teorie relativity, a to ještě ne za své největší objevy. Tak dlouho trvalo vědecké komunitě strávení Einsteinových myšlenek. A i v té době teoriím relativity moc nevěřili, i když byly již prokázané. Proto nedostal Einstein Nobelovku za ně. Stejně šokující byli také ve své době Beatles. Nebo Galileo, na kterého se vrhla inkvizice. Nebo heliocentrici Koperník a Kepler.

Einsteinovy teorie relativity nám o čase říkají mnoho.

Abychom tuto revolučnost u heliocentriků pocítili, musíme si uvědomit, co říká naše každodenní intuice o naší Zemi. Vidíme přece, že stojí a že je plochá. A že Slunce obíhá kolem ní, stejně jako všechny hvězdy. Že je zeměkoule středem vesmíru. Z našeho každodenního vnímání nijak neplyne, že je Země "koule", že se točí a obíhá kolem Slunce. Jeden z tehdejších přesvědčivých argumentů byl, že kdyby se Země otáčela kolem vlastní osy, musel by neustále foukat vítr o rychlosti přes 1000 km/h na rovníku. To ale nepozorujeme. Nebo že by z rotující Země vše odstředivou silou odlétávalo do vesmír. Představa, že je vše jinak než pozorujeme, byla ve své době velmi zvláštní.

Heliocentrik Galileo také vlastně jako první začal zásadně používat experimenty k vytváření a ověřování svých fyzikálních představ, jako jeden z prvních významně používal pro fyziku matematiku. A jako první použil technologii (dalekohled) pro zkoumání vesmíru. Dnes je pro nás empirické ověřování, používání technologií a matematiky ve vědě zcela samozřejmé.

Prostě géniové jako Einstein, Newton, Galileo, Koperník, Beatles, Fleming (objev penicilínu) a mnoho dalších vytvořili samozřejmost našeho dnešního světa. Dnešní svět je tak zásadně jiný než byl dřív, a my si to běžně ani neuvědomujeme.

Nějaké další blogy by vás zajímaly?
Albert Einstein neznámýProč si Einstein myslel, že "je Země placatá"?Einstein udělal sem tam nějakou chybičku, tak ho musíme opravit (pokud jde o současnost)

Autor: Jan Fikáček, Ph.D. | středa 29.11.2023 9:07 | karma článku: 24,87 | přečteno: 1123x

Další články autora

Jan Fikáček, Ph.D.

Je čas jen iluze? A co vše je iluze?

Myšlenku, že čas je jen iluze, vypustil do světa ve své knize Konec času Julian Barbour. Pojďme nad věcí trochu pouvažovat. Někdy stačí pár prostých úvah, které nastíní, jak to asi je.

10.6.2025 v 9:07 | Karma: 13,73 | Přečteno: 498x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Zase pogrom v ghettu, tentokrát v Gaze :(

Židovskou historií se jako červená nit linou pogromy na Židy a také to, že jsou Židé často zatlačeni do uzavřených ghett. Myslíte si, že je něco takového minulostí? Bohužel ne. :(

3.6.2025 v 9:04 | Karma: 18,91 | Přečteno: 628x | Diskuse | Politika

Jan Fikáček, Ph.D.

Co chtěl říci Schrödinger svojí živě-mrtvou kočkou

Je to ironie. Když Erwin Schrödinger krátce popsal ve svém článku z roku 1935 svůj slavný myšlenkový experiment s kočkou v superpozici, měl pro něj úplně jiný význam, než jaký mu obvykle přikládáme dnes.

27.5.2025 v 9:07 | Karma: 21,77 | Přečteno: 699x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Jak Kantova antinomie dokazuje, že „nekonečno“ existuje

V minulém blogu nám Kant dokázal, že nekonečno neexistuje. Dnes nám překvapivě dokáže naopak, že „nekonečno“ existuje. Myslíte si, že je v tom rozpor? Ale není. V blogu se dozvíte, jak to vše do sebe dokonale logicky zapadá.

20.5.2025 v 9:07 | Karma: 21,68 | Přečteno: 466x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Jak Kantova antinomie dokazuje, že nekonečno neexistuje

Ve své středeční přednášce „Tajemný svět za Schrödingerovou kočkou a nekonečnem“ v Polsku jsem udělal malý neúplný seznam géniů, kteří ukázali, že aktuální nekonečno neexistuje. Po Aristotelovi a Galileovi je tam i Immanuel Kant.

13.5.2025 v 9:07 | Karma: 22,19 | Přečteno: 614x | Diskuse | Věda

Nejčtenější

Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář

16. června 2025,  aktualizováno  11:52

Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...

Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou

16. června 2025  12:20

V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

12. června 2025  10:55,  aktualizováno  16:42

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...

Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu

15. června 2025  20:19

Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...

Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král

15. června 2025  14:24

Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...

Co dělat, když začne katastrofa. Příručku na podzim dostanou všechny domácnosti

20. června 2025  15:11,  aktualizováno  16:26

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v březnu oznámil, že resort společně s hasiči připravuje příručku...

Historické hlasování. Britští poslanci schválili legalizaci asistované sebevraždy

20. června 2025  16:07

Britští zákonodárci v pátek v historickém hlasování schválili návrh zákona, který umožní...

Novináři z ČT sepsali dopis Radě. Při volbě šéfa televize zazněly nepravdy, tvrdí

20. června 2025  13:36,  aktualizováno  16:04

Zaměstnanci Redakce zpravodajství a publicistiky České televize se v otevřeném dopise Radě ČT...

Kofola chce zachránit lázeňské prameny, zainvestuje do tradičních značek

19. června 2025  16:10,  aktualizováno  20.6 15:04

Česku hrozí, že přijde o tradiční léčivé vody jako Bílinská kyselka či Rudolfův pramen. Výrobce...

  • Počet článků 333
  • Celková karma 20,21
  • Průměrná čtenost 3046x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen) na FB. jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány.
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.