Je foton skutečně nehmotný?
Vzorec E = m.c^2 je podle tohoto chápání vztahem přeměny hmoty na energii nebo v jiných procesech přeměny energie na hmotu. A hmota má být téměř totéž co energie, nebo přesněji, vše má být energie a hmota má být jednou z jejích podob. První nesrovnalost tady ale je, že písmeno m zde neoznačuje hmotu, ale hmotnost. Hmotnost je jedna z vlastností hmoty. Další vlastností je právě energie.
Když uděláme prostinkou matematickou analýzu, je ze vzorce E = m.c^2 zřejmé, že hmotnost a energie jsou rozdílné entity, není to totéž. Kdyby to totiž bylo totéž, zněla by ona rovnice E = m. Ale ona má tvar E=m.c^2. Z této rovnice taky plyne, že zatímco hmotnost má fyzikální rozměr kg, energie je kg.m^2.s^-2. Z toho je tedy jasný nejen fakt, že hmotnost (hmota?) je něco jiného než energie, ale také že hmotnost je neoddělitelnou složkou energie, tedy že neexistuje žádná energie bez hmotnosti. Onen kg (hmotnost) je totiž obsažen ve fyzikálním rozměru energie, tedy v kg.m^2.s^-2 (tedy i v energii). A protože nikdo netvrdí, že fotony nemají energii, musí také každý souhlasit s tím, že mají i hmotnost.
Totéž vyplývá z všeobecně přijímaného, nikým nezpochybňovaného faktu, že fotony mají impuls. Impuls je směrová míra pohybu (energie je míra pohybu, která v sobě neobsahuje informaci o směru). Impuls p je součinem hmotnosti a rychlosti, p = m.v. V případě fotonu, který se pohybuje rychlostí světla tedy p = m.c. Kdyby foton neměl hmotnost, pak by neměl ani impuls, protože by pak platilo p = 0.c = 0. Totéž platí pro energii. Má-li foton energii, což nikdo nezpochybňuje, musí mít hmotnost. Kdyby ji neměl, pak by platilo z E = m.c^2 že E = 0.c^2, tedy E=0.
Naprosto jistě tedy foton efektivní hmotnost má. Jiná věc je jeho klidová hmotnost. Podle výpočtů by měl mít nulovou klidovou hmotnost. Nelze tady ale použít vzorec speciální teorie relativity pro růst hmotnosti s růstem rychlosti, protože speciální teorie relativity není platná pro rychlost světla. Argumenty pro to najdete zde: Proč má teorie relativity problém s rychlostí světla. V podstatě jde ale o to, že foton se nezrychluje z klidu na nějakou rychlost jako tělesa s nenulovou klidovou hmotností. Ještě důležitější ale je, že foton není nikdy v klidu, takže představa nulové klidové hmotnosti, je fantazie o něčem, co nemůže existovat. A protože tedy nulová klidová hmotnost nejde přímo empiricky ověřit, není to ani vědecká představa. Finální rozhodnutí v empirickém oboru jako je fyzika totiž dává pouze empirické ověření nebo vyvrácení. To ale pochopitelně není možné u stavu, který nemůže existovat.
K tvrzení nevědeckosti nulové klidové hmotnosti jde dojít také následující prostou úvahou. Představme si, že nějaký objekt O má nulovou hmotnost (proto jsme zvolili O připomínající nulu). Pozorujme ho v té inerciální souřadné soustavě, kde je v klidu, aby nám nekomplikoval úvahu relativistický růst hmotnosti s rychlostí. Do tohoto objektu O narazí jiný objekt H, který hmotnost má (H jako hmotnost). Z této srážky by podle klasické mechaniky na základě zachování impulsu musel objekt O odletět nekonečnou rychlostí. Ale jsme v moderní fyzice, kde nekonečná rychlost není možná, takže by to bylo složitější. Mohli bychom ale změřit ztrátu energie objektu H způsobenou srážkou, protože objekt H musí část své energie předat objektu O, aby se objekt O začal pohybovat. (Pro názornost si představte srážku pohybující se kulečníkové koule se stojící koulí.) Ztráta energie objektu O bude ale nulová. (Pro pochopení si představme, že koule O je z polystyrenu a koule H ze železa.) Navíc by to nešlo empiricky potvrdit ani vyvrátit, protože každé měření má nenulovou nepřesnost. V té se malá, téměř nulová změna "utopí" a tak nikdy nebudeme schopni rozlišit, jestli byla nulová nebo velmi malá.
A nejenže představa nulové hmotnosti fotonu není v empirické fyzice ani vědecká, ale i výpočet jeho klidové hmotnosti založený na experimentálním měření jeho vlastností nedává nulu, ale nenulovou hmotnost 1×10-18 eV/c^2 (třeba viz tento link). Je to ale horní limit, který vyplývá z nenulové nepřesnosti měření, jak jsme vyložili výše.
Čím se tedy ale foton liší od částic s (nenulovou) klidovou hmotností? Rozdíl je v tom, že veškerá energie fotonu je v jeho přímočarém pohybu. U částic s nenulovou hmotností je velká část jejich energie, kterou si můžeme představit (bez nároku na vědeckou přesnost) jako vnitřní rotaci (spin) nebo pohyb ve 4.dimenzi prostoročasu. Prostě to není energie pohybu v našem 3D prostoru. K tomu spinu navíc je vhodné dodat, že to vypadá, že jde o rotaci okolního pole spolu s rotací částice.
Takže nevěřte fyzikálnímu katechismu, který tvrdí, že hmota mění v energii a energie ve hmoty a že foton nemá hmotnost. Nic takového není pravdou.
-------------------------
Jestli vás zajímají korekce dalších nevědeckých představ fyziky, zkuste třeba:
Co skutečně znamená rovnice E=mc^2Proč neexistuje prostoročasChybička pana Einsteina aneb proč není současnost jen iluzeNevědecké pohádky moderní vědy III - "náboženství" Schrödingerovy kočky
Jan Fikáček, Ph.D.
Nekonečno je Trojský kůň matematiky. Zničí matematiku? A jak to souvisí s pyramidami?
Egyptské pyramidy jsou poslední existující ze sedmi divů světa. Vznikly vlastně z iracionálních důvodů, z náboženské představy posmrtného života. Přesto byla tato iracionalita motivem k postavení něčeho úžasného!
Jan Fikáček, Ph.D.
Kterak snadno maturovat za 1 z češtiny (či jiného předmětu)
Můj synáček se zrovna učí na zkoušky a chtěl nějaké rady. Jsme oba dost stejní, nikdy se nám nechce moc učit. Tak jsem rozumoval, že jsem to dělal tak, že jsem si řek, že se budu učit hodinu a pak si dám pauzu.
Jan Fikáček, Ph.D.
Kolik váží informace
Fyzika je obor mnohdy tajemný. Opačná představa, že je to v podstatě zcela vysvětlená záležitost, která převládala kolem roku 1900, se velmi brzy ukázala mylnou jako máloco. Způsobí zahrnutí informace do fyziky další revoluci?
Jan Fikáček, Ph.D.
Jaký je seriál Netflixu Problém tří těles
Moc se i líbila grafika seriálu Problém tří těles, možná i proto, že někdy v devadesátých letech jsem na UK v Praze přednášel, že takhle nějak bude vypadat pokročilá virtuální realita. Ale co děj seriálu?
Jan Fikáček, Ph.D.
Není náhodou matematika poněkud subjektivní?
Ne, nebudeme pochybovat o tom, že je 1+1=2 platí. Kdyby byla matematika jen subjektivní, nefungovala by v realitě a proto by neexistovala. Nicméně, v každém matematické operaci je nenulový díl subjektivního.
Další články autora |
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly
V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...
Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel
U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...
Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakažených i úmrtí
S návratem dětí do škol i ochlazením roste počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Onemocněl i...
Můj styl života je šílený, dovolené jsou pro mě utrpením, říká Lucie Vondráčková
Lucie Vondráčková (44) v rozhovoru pro iDNES.cz přiznala, že na rozdíl od většiny jejích přátel si...
Českému průmyslu se dýchá jen těžce. Dusí ho energie i problémy Německa
Premium Drahá elektřina a plyn nadále trápí tuzemské firmy. Ceny sice nejsou tak vysoké jako bezprostředně...
ANALÝZA: Jak zkušený sumec skákal na třpytky, které mu Harrisová nahazovala
Premium Jestli jste ve středu nad ránem slyšeli vzdálené temné rány, byly to balvany, které v Americe...
Léčba závislých na alkoholu selhává, přes míru pije až osm set tisíc Čechů
Premium V Česku selhává léčba lidí závislých na alkoholu. Těch je kolem 800 tisíc. Jen zlomek z nich se...
Prodej pole, 13003 m2, Rohovládova Bělá
Rohovládova Bělá, okres Pardubice
2 990 000 Kč
- Počet článků 316
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 3112x
Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.