Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Válka

To se to o válce mluví, když se děje kdesi za Středozemní louží! To se se smutným pokrčením ramen konstatuje, že když se kácí les, létají třísky, a že válka holt přináší oběti – avšak ve jménu světlejších zítřků, zelenější trávy a všelijakých vznešených idejí! Ovšem západních idejí, samozřejmě, neboť Západ, přestože chřadnoucí a šedivějící, se nadále domnívá, že je mírou všech věcí a že je kompetentní posoudit míru demokratičnosti a svobodnosti kdekoli.

Kdyby to ten Západ dělal v rámci svých teritorií, budiž, bruselské totalitě sice nefandím, ale když už se náš stát někam (více či méně) dobrovolně vecpal, ať snáší jho. Jenže co Afrika, Asie? Tam je myšlenkové podhoubí úplně jiné a nějaká demokratia či svoboda tam jaksi nepatří. To se jen západní osvícenci, opojeni svým velikášstvím, domnívali, že ideály, které kují ex catherda z tepla svých pracoven, jsou všelidské a universální (tak jako bylo předtím universální křesťanství, kterému mj. vděčíme i za vynález tzv. „spravedlivé války“, termínu, který se hojně užívá dodnes právě v souvislosti s exportem Západu do širého světa). Klíčíme-li z tohoto substrátu, dává smysl, že Yankeeové a jejich evropští posluhovači hrdě přirážejí k pobřeží dalekých kontinentů a představují si, jak jim tento čin mesiášství črtá nad helmy svatozář – vždyť přinášejí osvícení a blahobyt!

V předchozí větě je podstatné to pobřeží dalekých kontinentů. Ne doma, ale tam. Doma jsme přece už na všechno přišli a se všemi problémy se vyrovnali, takže je na čase pomoci ostatním vyhoupnout se na náš level. Běda ale, kdyby někdo přišel spasit nás – chtěl bych vidět, kolik blogerských (a jiných) rozumbradů by nadále tvrdilo, že oběti jsou holt a že je třeba se s nimi smířit pro dobro zítřka. Kdepak! Mrtvý Čech, to by byla tragédie, zato mrtvý Arab... nu, byl obětován (pasívum používám záměrně: Araba přece nesmíme nechat rozhodovat za sebe, na to je málo osvícený) v zájmu vyššího principu. (Samozřejmě ve většině případů nejde o Araby, ale já svým článkem chci oslovit především homo occidentalis, který předpokládá Araby kdekoli, kde ještě není Číňan a kde tuší výskyt islámu).

Každý okupant se přece považuje za spasitele okupovaných (není-li nacista, dychtící po Lebensraum, nebo Yankee hledající ropu – ale tyhle teorie nyní nechme stranou). Rudí nás přeci také přitáhli vysvobodit z tenat kapitalistického útlaku! Byli jsme jim snad vděční? Kdeže, mrmlali jsme a už dvaadvacet let o tom točíme špatné filmy. Marxismus-leninismus nám byl cizí, připadal nám zvrácený a pro naše podmínky nevhodný. Asi tak, jako je pro Libyi (či jiné státy, kam Západ vyváží své myšlenkové produkty) nepoužitelná a nepochopitelná demokratia. Snad není na světě nikdo tonoucí v tak hlubokém sebeklamu, že by se prohlásil za „objektivního hodnotitele“ a jednotlivé ideje šmahem shrnul, zda jsou k něčemu, či k ničemu. A snad můžeme dát za pravdu Maxu Weberovi, že každý stát (bez ohledu na ideologické ukotvení) je především legalizované násilí.

Nevím, zda je Kaddáfí dobrý vladař. Neví to nikdo z nás, do Libye koukáme optikou televizní kamery, která nám ukazuje jen to, co máme vidět. Ale nedělejme druhým to, co nechceme, aby dělali oni nám. Taky nechci, aby si někdo na druhém konci planety vzpomněl, že prezident Klaus je podle něj pako a musí být svržen, a poslal jej bombardovat – na to bydlím moc blízko Hradu. Není spravedlivé války, právo svrhnout tyrana má jen jeho poddaný.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jaromír Fajkus | úterý 22.3.2011 13:02 | karma článku: 14,65 | přečteno: 982x
  • Další články autora

Jaromír Fajkus

Europropaganda, aneb proč mě netrápí agenti z Kremlu

Už několik let se s vzrůstající intenzitou hovoří o ovlivňování zdejších nálad a voleb východními mocnostmi za účelem „destabilizace“ a nasměrování zahraniční politiky směrem k Rusku (a Číně). Něco je ale přehlíženo...

24.1.2018 v 16:07 | Karma: 44,20 | Přečteno: 3561x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Tři časté omyly související s volbou prezidenta

V následující stati se pokusím vyvrátit tři kompetence, které se prezidentovi České republiky mylně přisuzují a které do debat o kandidátech vnášejí zbytečné emoce.

16.1.2018 v 18:41 | Karma: 33,39 | Přečteno: 1286x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Krátká polemika se 30 programovými prioritami Zelených

Zelení svůj program sebevědomě označují za „dobrý“ nebo „jeden z nejvíce oceňovaných“. Co ale do letošních voleb nabízejí a kam je zařadit? Nabízím kritický pohled.

6.10.2017 v 1:32 | Karma: 33,05 | Přečteno: 992x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Co znamená přijetí solidarity s uprchlíky?

Nedávno jsem na Facebooku zaznamenal iniciativu, v rámci které se lidé fotili s cedulkou „solidaritu s uprchlíky #přijímám“. Hesla, zkratky a hashtagy namísto logické argumentace, to je nešvar obou stran názorového konfliktu...

26.6.2015 v 13:39 | Karma: 39,64 | Přečteno: 1776x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Počítačové hry vs. bojovníci za politickou korektnost

Herní byznys v posledních několika dekádách zažil ohromný rozkvět, svými rozpočty předhonil ten filmový a s rozšířením mobilních zařízení a velmi levných počítačů se mu daří stále lépe. Stejně jako u ostatních odvětví IT se dříve jednalo o hájemství svobody, kreativity, originality a individuality – hráči zde nacházeli radost a také únik z často nepříjemné reality. Virtuální světy byly tak nějak víc „v pořádku“. Bohužel, časy se mění a svědectví o tom se lze dopátrat na každém rohu.

11.4.2015 v 18:35 | Karma: 22,16 | Přečteno: 584x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

„FSB má složku na každého.“ Čistky v ruské armádě se rozjely naplno

24. května 2024  13:51

Premium V nejvyšších patrech ruských ozbrojených sil pokračují důkladné čistky. Pod hesly o vymýcení...

Izraelci v Gaze objevili těla tří dalších rukojmích, včetně přítele zavražděné Shani

24. května 2024  13:38

Izraelští vojáci v noci na pátek objevili v severní části Pásma Gazy těla dalších tří rukojmích...

Opilec naházel dlažební kostky na 14 aut. Praštil muže, který ho chtěl zastavit

24. května 2024  13:37

Čtrnáct osobních automobilů poškodil v noci na dnešek čtyřicetiletý muž v Karlových Varech....

Ozbrojený lupič maskovaný rouškou přepadl benzinku, odnesl si peníze a losy

24. května 2024  13:22

Policisté pátrají po lupiči, který v noci na dnešek přepadl čerpací stanici v Blatné na...

  • Počet článků 16
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2089x
אָדָם

Seznam rubrik

Oblíbené blogy