Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Krátká polemika se 30 programovými prioritami Zelených

Zelení svůj program sebevědomě označují za „dobrý“ nebo „jeden z nejvíce oceňovaných“. Co ale do letošních voleb nabízejí a kam je zařadit? Nabízím kritický pohled.

Zeleným jsem nikdy nefandil. Jsem odpůrce silného státu. Stát má podle mého názoru zajišťovat pouze bezpečnost a vymahatelnost práva; stát rozdávačný, sociální, není žádoucí. Zelení jsou etatisté a socialisté; programové body, které hraničí s pro mě nepřijatelným komunismem, jsem pro názornost zvýraznil rudě. Priority Zelených i s komentáři naleznete zde.

Zásadně zvýšíme investice do vzdělání
Kde na to vezmete? Státní dluh přesahuje 1,5 bilionu; v podstatě každý státní resort tvrdí nebo předstírá, že v něm chybí peníze. Uberete snad hasičům, nebo zvýšíte daně všem?

Podpoříme inovativní podnikání namísto dotací pro montovny
A kde je zlepšení? Nadále jedněm seberete na daních, abyste druhým něco přilili. Kdo navíc pozná, jaké podnikání je inovativní?

Česko se ještě více začlení do Evropy, kam patří
V Evropě jsme a také v ní nevyhnutelně zůstaneme, podívejte se na mapu. Vy ale myslíte Evropskou unii, že? OK – tak proč se vůbec obtěžujete s vlastním programem, když většinu legislativy už teď přejímáme z Bruselu? A, prosím, vůbec nezačínejte s návrhy změn EU. Rozhodovací většinu v EU si dlouhodobě drží tytéž země/strany v čele s komisí pana Junckera, který jakoukoli opozici škatulkuje slovy „protievropský extremismus“. Nic nezměníte.

Zastavíme vývoz zbraní do rukou násilníků
Podívejte se na film Obchodník se smrtí – možná přijdete o pošetilé ideály.

Rychlejší výstavba vysokorychlostních i příměstských železničních tratí
Budiž, ale tohle slibuje každý – a skutek utek. Nemám důvod věřit zrovna vám.

Zjednodušíme cestování veřejnou dopravou
Stát není od toho, aby zajišťoval dopravu. Soukromí dopravci by nepochybně nabídli lepší služby za výhodnějších podmínek. Jeli jste někdy s Českými drahami? Bylo to v pohodě?

Zdigitalizujeme státní správu
Budiž.

Vybereme daně od velkých korporací
Typická ekonomická stupidita Zelených. Větší daně pro korporace = vyšší ceny pro spotřebitele. Myslíte si, jak to nandáte velkopodnikatelům, ale vaše vize v důsledku uškodí obyčejným lidem.

Ušetříme rodinám a obcím za elektřinu
Další ekonomická stupidita Zelených. Co rodiny údajně ušetří na platbách za elektřinu, to zaplatí ze svých daní na podporu všelijakých programů a podpor.

Práce se mění, budeme na to reagovat
Všeobecný základní příjem je neodpornější forma komunismu, jakou si dokážu představit. Není možné dostávat něco za nic. Je morálně i ekonomicky nepřijatelné, aby činní platili zahálku nečinných. Doba, kdy většinu práce zajistí stroje a lidé se budou jen tak poflakovat, zatím zdaleka nenastala.

Zavedeme volební právo od 16 let a možnost volit na dálku
Proč by měly volit děti? Protože je více osloví emotivní a iracionální program, jako je ten váš?

Podpoříme rozvoj umění ve veřejném prostoru
Stát není od toho, aby podporoval umění.

Kdo znečišťuje životní prostředí, zaplatí vyšší daně
Extrémně nefér. Majitel továrny nemůže být takto trestán za to, že jeho produkty jsou potřeba. Každopádně dobrý způsob, jak nechat zkrachovat pár společností a vyrobit pár nezaměstnaných.

Zlepšíme ovzduší a omezíme závislost na uhlí, ropě a plynu
Jasně, váš bývalý boss Bursík při prosazování solárů ukázal, jak tohle funguje.

Ochráníme krajinu před suchem a povodněmi
Pardon, ale když politická strana popisuje, jak bude podporovat „obnovu mokřad a tůní“, připadá mi to docela vtipné. Takovéhle poroučení větru dešti už je mimo dosah racionální kritiky.

Zastavíme předražené investice do jaderné energie
A místo toho postavíme soláry a větrníky. Ne.

Zachováme zdravou půdu omezením nešetrných zásahů do krajiny
Už teď se nestaví dálnice kvůli hlodavcům. Zelení zřejmě touží po dalším umrtvování rozvoje v tomto duchu.

Prosadíme šetrnější chov zvířat a podpoříme ekologické zemědělství
Nechci ze svých daní podporovat ekologické zemědělce. Ani žádné jiné zemědělce. Vlastně vůbec nikoho – chci nakupovat od dodavatelů, kteří mě zaujmou cenou a kvalitou. Stát do tohoto procesu nemá vůbec vstupovat.

Zvýhodníme zdravé potraviny
Jak? Budete z mých daní platit nějaké podpory či úlevy výrobcům, od kterých vůbec nenakupuju? A vůbec, stát není od toho, aby určoval, co je zdravé. Reálné provedení tohoto bodu si představuju spíš jako znevýhodnění nezdravých potravin (tučné, sladké, alkohol), ke kterému totalitní strany jako Zelení více či méně skrytě směřují.

Zastavíme ničení krajiny povrchovými doly a omezíme zisky uhlobaronů
Slovo uhlobaron na mě působí podobně jako třeba kulak. Zapáchá třídním bojem a očerňováním určitého typu živobytí – stejně jako výše montovna. I montovat a kutat uhlí je třeba.

Omezíme zátěž nákladní dopravou
Takže zboží se na hranicích nebo na okraji města přeloží z jednoho kamionu do deseti dodávek…

Budeme stavět byty pro dostupné nájemní bydlení
Stát není od toho, aby stavěl byty. Stát by naopak neměl bránit běžné komerční výstavbě, což se dnes hojně děje.

Zajistíme sociální bydlení a služby i pro ty nejchudší
Za čí peníze? Kdo chce podporovat chudé, nechť tak činí prostřednictvím některé z nespočtu charit. Solidarita nemůže být povinná.

Rodičovská podpora bude flexibilní a výhodnější
Opět, kde na to vezmete?

Zdravotní sestry a lidé pracující v sociálních službách dostanou více peněz
Znovu, kde na to vezmete? Tohle jsou sliby jak od ČSSD.

Ženy už nebudou vydělávat méně než muži
Ženy nevydělávají méně než muži.

Seniorům zařídíme důstojný příjem a dožití ve vlastním bytě
Jinými slovy stát okrade seniory o majetek a dědice o dědictví. Zelený marxista se zřejmě příliš děsí myšlenky, že někdo má výhodnější startovní pozici díky píli svých předků, a raději by si přál občany všechny stejně chudé.

Zastavíme ničení lidských životů přebujelými exekucemi
Dejme tomu, ale spíš je třeba akcentovat, že dluhy se mají splácet a člověk nemůže žít nad poměry. To se žádným zkrocením exekutorů nezařídí.

Pomůžeme těm, kteří vydělávají nejméně – zvýšíme minimální mzdu
Minimální mzda je ekonomický nesmysl. Práce člověka má určitou hodnotu, nelze ji uměle navyšovat – tak se akorát vyrobí nezaměstnaní.

Zajistíme lidem jistotu ve stáří zavedením univerzálního starobního důchodu
A ještě jednou, kde na to vezmete? Důchody už teď tvoří největší výdaj rozpočtu. Vzhledem k zadlužení a stárnutí populace je třeba lidi spíše motivovat k vlastnímu spoření, než jim slibovat výslužku ze zdrojů, které teprve musí vydělat mladí.

Závěr: Zelení by k realizaci svého programu potřebovali obrovské množství peněz. Ty by pravděpodobně chtěli získat zdaněním subjektů, vůči kterým se vymezují: korporacím a určitým typům podnikatelů. Zelení slibují výhody pro všechny, ale spousta z nich je ryze virtuálních („dostanete peníze v podobě výplaty nebo dávky, ale za cenu zvýšení státních intervencí, a tím pádem nutného zvýšení zdanění nebo inflace“). Je otázkou, nakolik je to podlost a nakolik nedostatek vzdělání v oblasti ekonomie.

Jsem přesvědčen, že Zelení přitahují i slušné lidi, kteří by rádi potlačovali to, co jim připadá nespravedlivé vůči určitým skupinám lidí nebo k neohleduplné k přírodě. Je ale třeba se vážně zamýšlet nad tím, nakolik jsou programové priority Zelených ekonomicky proveditelné, zda místo zavádění blaha nepřinášejí nové křivdy a zda místo faktů neapelují spíš na emoce a povrchní zdání.

Autor: Jaromír Fajkus | pátek 6.10.2017 1:32 | karma článku: 33,05 | přečteno: 992x
  • Další články autora

Jaromír Fajkus

Europropaganda, aneb proč mě netrápí agenti z Kremlu

Už několik let se s vzrůstající intenzitou hovoří o ovlivňování zdejších nálad a voleb východními mocnostmi za účelem „destabilizace“ a nasměrování zahraniční politiky směrem k Rusku (a Číně). Něco je ale přehlíženo...

24.1.2018 v 16:07 | Karma: 44,20 | Přečteno: 3560x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Tři časté omyly související s volbou prezidenta

V následující stati se pokusím vyvrátit tři kompetence, které se prezidentovi České republiky mylně přisuzují a které do debat o kandidátech vnášejí zbytečné emoce.

16.1.2018 v 18:41 | Karma: 33,39 | Přečteno: 1286x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Co znamená přijetí solidarity s uprchlíky?

Nedávno jsem na Facebooku zaznamenal iniciativu, v rámci které se lidé fotili s cedulkou „solidaritu s uprchlíky #přijímám“. Hesla, zkratky a hashtagy namísto logické argumentace, to je nešvar obou stran názorového konfliktu...

26.6.2015 v 13:39 | Karma: 39,64 | Přečteno: 1776x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Počítačové hry vs. bojovníci za politickou korektnost

Herní byznys v posledních několika dekádách zažil ohromný rozkvět, svými rozpočty předhonil ten filmový a s rozšířením mobilních zařízení a velmi levných počítačů se mu daří stále lépe. Stejně jako u ostatních odvětví IT se dříve jednalo o hájemství svobody, kreativity, originality a individuality – hráči zde nacházeli radost a také únik z často nepříjemné reality. Virtuální světy byly tak nějak víc „v pořádku“. Bohužel, časy se mění a svědectví o tom se lze dopátrat na každém rohu.

11.4.2015 v 18:35 | Karma: 21,99 | Přečteno: 584x | Diskuse| Ostatní

Jaromír Fajkus

Reklama na řepkový olej zaplacená z našich daní

O víkendu jsme s kamarády připravovali domácí hamburgery. Jeden z nich si vzal na starost nákup, a když se vrátil z obchodu, mezi řečí zmínil, že tam probíhala jakási promo akce, v rámci které zákazníci dostali zdarma vzorek řepkového oleje a tenkou brožuru. Potud vše v pořádku. Už letmý pohled na znak Evropské unie na inkriminovaných propagačních materiálech (vizte foto) však naznačil, že toto promo je něčím zvláštní.

18.3.2014 v 10:02 | Karma: 25,73 | Přečteno: 990x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Příjemci dotací jsou novodobí otrokáři

Jste účastníky programu Zelená úsporám a stát vám dotuje nový kotel? Jste umělci a máte grant, díky kterému můžete realizovat své vize? Jste zastupitelé maloměsta a právě jste získali dotaci od EU na nové sportoviště? Jedno vás spojuje: vaše pyramidy vznikají v potu tváře méně šťastných.

15.2.2014 v 13:03 | Karma: 32,90 | Přečteno: 1528x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Polemika s levicovým programem TOP 09, část druhá

V první části polemiky jsem se pokusil vylíčit, jak ideologové TOP 09 dychtí po neliberálních zásazích státu do každodenního života jednotlivce a jak ve svých stanovách vycházejí z konceptu centrálního plánování dobra pro všechny. Ve druhé části se zaměřuji na Evropskou unii, hospodářství, státní správu a politickou kulturu.

12.10.2013 v 18:11 | Karma: 17,43 | Přečteno: 670x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Polemika s levicovým programem TOP 09, část první

„Čím svobodnější je trh, tím přísnější musí mít pravidla“ – ano, tato věta skutečně pochází z programu TOP 09, konkrétně z tzv. hodnotového desatera této strany, kterou její místopředseda Kalousek v rozhovoru označil za konzervativní a pravicovou. Obávám se, že jediným „pravicovým“ aspektem tohoto politického uskupení je ve skutečnosti řevnivost vůči nominální levici, především ČSSD a prezidentu Zemanovi. Ve volebním programu však nalezneme hlavně líbivé sliby (ne nepodobné programovým východiskům hnutí ANO) a ryze socialistické zásady, s nimiž se ani mírně pravicový volič nemůže ztotožnit.

11.10.2013 v 15:08 | Karma: 20,08 | Přečteno: 621x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Polemika s programovými východisky hnutí ANO

Vůči Andreji Babišovi a hnutí ANO se vyhraňuje kde kdo (a právem!), avšak dosud jsem myslím nenarazil na článek, který by se po něm nevozil z důvodu jeho členství v KSČ, sporného spisu o spolupráci s STB, případně nízké kvality produktů jeho výroben (potažmo dalších argumentů, které jsou ale pro jeho potenciální politické angažmá více či méně irelevantní). Rozhodl jsem se proto prostudovat programová východiska hnutí ANO (která již konečně vyšla) a upozornit na inkonzistence a vyložené nesmysly, jimiž se podle mého názoru jenom hemží.

22.9.2013 v 22:34 | Karma: 19,74 | Přečteno: 996x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Argumentum ad liberos aneb děti jako rukojmí státu

Stát a obhájci státních zásahů do života občanů využívají velké množství argumentačních klamů, pomocí kterých se snaží zdůraznit prospěšnost, ba dokonce nezbytnost své činnosti. Různými triky se nám pokoušejí namluvit, že bez státních investičních pobídek nebude prosperita, bez státních nemocnic pomřeme na banální onemocnění nebo že bez Evropské unie nebude mír a spolupráce. Málokterý logický klam se však v souvislosti s projevy etatismu vyskytuje tak často, jako argumentum ad liberos neboli argumentace zaměřená na děti.

16.6.2013 v 16:30 | Karma: 15,88 | Přečteno: 534x | Diskuse| Společnost

Jaromír Fajkus

Proč nevolím Karla a proč vy byste také neměli

Odpustím si různé rádoby argumenty Schwarzenbergových odpůrců, jako jsou opletačky s občanstvím, nevalná úroveň češtiny a vůbec vyjadřovacích schopností nebo tendence pospávat při výkonu zaměstnání. To vše samozřejmě lze kritizovat, ale jsou to marginálie. Prezident je politická figura a důvody jeho (ne)zvolení by měly být politické, nikoli osobní. (Proto také považuji za absurdní časté velebení Schwarzenbergova charakteru, vesměs založené na povrchním mínění nebo falešných premisách – například „je už dost bohatý, takže nebude dělat tu korupci“ nebo „je slušný a morální, je to aristokrat“.) Nabízím pět ryze politických důvodů, proč je pro mě „kníže“ nepřijatelný jako veřejný činitel, natož jako prezident.

13.1.2013 v 18:07 | Karma: 42,64 | Přečteno: 14621x | Diskuse| Ostatní

Jaromír Fajkus

Žebříček prezidentských kandidátů

Výčet a vymezení ze strany pravicového voliče k utřídění myšlenek mých a třeba i Vašich.

14.12.2012 v 23:26 | Karma: 19,47 | Přečteno: 1426x | Diskuse| Ostatní

Jaromír Fajkus

„A proto nechci Evropu“

...aneb pokus o vyvrácení jedenácti bodů propagandy EU. Při procházení internetu jsem narazil na následující stránku, která má za cíl adorovat Evropskou unii a jejíž součástí je „manifest“ That’s Why I Want Europe. Podle zásady audiatur et altera pars jsem se rozhodl na tuto ryzí propagandu zareagovat a zkusit ukázat, že realita tak modrá a hvězdnatá rozhodně není.

5.10.2012 v 18:36 | Karma: 28,25 | Přečteno: 1441x | Diskuse| Ostatní

Jaromír Fajkus

Válka

To se to o válce mluví, když se děje kdesi za Středozemní louží! To se se smutným pokrčením ramen konstatuje, že když se kácí les, létají třísky, a že válka holt přináší oběti – avšak ve jménu světlejších zítřků, zelenější trávy a všelijakých vznešených idejí! Ovšem západních idejí, samozřejmě, neboť Západ, přestože chřadnoucí a šedivějící, se nadále domnívá, že je mírou všech věcí a že je kompetentní posoudit míru demokratičnosti a svobodnosti kdekoli.

22.3.2011 v 13:02 | Karma: 14,65 | Přečteno: 982x | Diskuse| Ostatní

Jaromír Fajkus

Vozová hradba okolo kocoura Mikeše

Ne všechny výroky jsou hodné zamyšlení, ne nad každým blábolem je třeba rozvažovat a volit, na čí stranu se člověk postaví. Existuje tzv. „svoboda slova“, čili kdokoli v zásadě může říkat cokoli – ne každý si ale zaslouží pozornost, publikum, případně potlesk; pravděpodobně by naopak bylo lepší, kdyby se většina lidstva své „svobody slova“ dobrovolně vzdala, neboť mlčeti zlato. Třeba „kauza Mikeš“, která hýbe Facebookem, médii a žaludky českých „patriotů“, to je shakespearovské much ado about nothing par excellance.

16.4.2010 v 2:52 | Karma: 11,54 | Přečteno: 1419x | Diskuse| Ostatní
  • Počet článků 16
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2150x
אָדָם

Seznam rubrik

Oblíbené blogy