Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Europropaganda, aneb proč mě netrápí agenti z Kremlu

Už několik let se s vzrůstající intenzitou hovoří o ovlivňování zdejších nálad a voleb východními mocnostmi za účelem „destabilizace“ a nasměrování zahraniční politiky směrem k Rusku (a Číně). Něco je ale přehlíženo…

Na vzájemném ovlivňování zemí není nic překvapivého. Říká se tomu zahraniční politika, a ta se dělá metodami otevřenými i skrytými, čistými i nečistými. Historie nás učí, že jsou na světě státy, které samy sebe považují za mocnosti a využívají svého vlivu k formování států jiných. Seznam vlád nainstalovaných nebo naopak svržených třeba takovými USA je docela dlouhý. Je proto pochopitelné, že i k nám přicházejí vyslanci geopolitických hráčů a působí tu způsobem, jaký jejich mateřské vlády považují za výhodné. Takový už je svět – a eskalovat to do varování před „kyberhrozbami“ a „hybridní válkou“ svědčí leda o naivitě, že spolu státy jednají v rukavičkách.

Je ale zajímavé, že když se mluví o propagandě a ovlivňování, téměř vždy se skloňují země nám (údajně) nepřátelské, a to Rusko a Čína. Vůbec se nemluví o Evropské unii, jejíž jsme součástí a jejíž propaganda u nás dosahuje obrovských rozměrů, ač ji často vlastně nevnímáme. (Není právě to známka úspěšnosti propagandy, když je považována za samozřejmou součást prostředí a nikdo se vůči ní nevymezuje?) Bez nároků na akademickou úplnost jmenuji pár příkladů, které lze snadno potvrdit na procházce venku nebo četbou libovolného tisku.

Symboly EU. Jsou úplně na všem. Na každé SPZ, na každém úřadu (jako za protektorátu), na každém školním materiálu, na každé dotované stavbě. Nejenže nám tak EU připomíná svou přítomnost, zároveň buduje iluzi nezbytnosti (viz dále). Zaujalo mě, že když jsem byl před čtyřmi lety v Itálii, vlajek EU jsem na (státních) budovách viděl nesrovnatelně méně, přestože Itálie je v EU zakotvená mnohem déle než my. Vrcholem je, že EU sama sebe označuje za „Evropu“. (Albánie, Norsko a Švýcarsko také leží v Evropě; někoho to možná překvapí, ale Evropa existovala před EU a bude existovat i po ní.)

Reklamy na EU. Možná nejsem jediný, komu při procházení Instagramu vyskočila reklama na Evropský parlament ve formě zajisté nákladného videoklipu oslavujícího výhody, které nám EU přináší. Osobně soudím, že státy a nadstátní instituce mají peníze daňových poplatníků využívat úplně jinak než k natáčení oslavných videospotů (a dalších forem propagace). Jako perličku zmíním herní simulátor socialismu, který EU vydala pro mobily a webové prohlížeče a který dětem vštěpuje údajnou prospěšnost výběru vysokých daní a jejich přerozdělování v podobě dotací.

Informační kampaně EU. Nepokrytá propaganda. Když už EU dovolí svým obyvatelům o něčem hlasovat, vždy to provází intenzivní agitace, která vyzdvihuje údajné výhody a marginalizuje nedostatky. Vzpomeňme, co provázelo naše referendum o vstupu. Tento přístup se natolik vžil, že už jej převzal i velký propagátor „prozápadní orientace“ pan Drahoš, který na otázku případného přijetí eura v ČR reagoval konstatováním, že 80 % Čechů euro odmítá, a bude proto nutné zahájit přesvědčovací kampaň, která jim osvětlí výhody. Nevýhody pochopitelně osvětlovat netřeba.

Dotace z EU. To je vyšší úroveň propagandy, protože se jedná spíše o uplácení. Soukromník se buďto podvolí regulacím a projde labyrintem byrokracie, aby dostal nespravedlivou dávku, anebo jen platí daně a z těch skrze dotace podporuje vlastní konkurenci. Úředník buďto vymyslí takový projekt, po jakém je ideologická poptávka, např. cyklostezku nebo program na podporu nějaké údajně vyloučené skupiny, anebo nečerpá a musí čelit otázkám, proč. Spolu s viditelným označením „darovaných“ částek tak vzniká mýtus, že „bez EU by tohle nevzniklo“. (Je zajímavé, kolik hlasů vyčítá Babišovi kauzu Čapí hnízdo, ale téměř nejsou slyšet oprávněné otázky, jak je možné, že se veřejnost vůbec podílí na financování soukromých rekreačních areálů a že eurobyrokraté pochybné žádosti o dotace schvalují.)

Politický dialog v EU. Neexistuje. Jen černobílé rozlišování názorových skupin na my/oni, evropané/euroskeptici, liberálové/extrémisté atd. Nesmí nás nic „rozdělovat“ (žádná kritika, pochyby, nesouhlas – jakkoli věcné či legitimní), naopak musíme kráčet kupředu „spojeni“. Kdo si dovolí oponovat, je napadán, nálepkován a kádrován jako za totality. Když Václav Klaus před mnoha lety hovořil v EP, velká část poslanců prostě odešla, protože přece nebudou poslouchat někoho, kdo má na věci jiný názor. Korunu tomu loni dal předseda EK Juncker, který bezostyšně prohlásil, že opozici by se v EU mělo zablokovat financování. Občanům je vtloukáno, že každý, kdo má výhrady ke stávající formě integrace, je plevel, populista a Putinův přítel.

Nechci tvrdit, že režimy v Rusku a v Číně jsou báječné. Nežiji tam, nevím. Ale místo strachu, co hrozného by tu mohli jejich agenti napáchat, bychom si občas měli posvítit na naše vlastní instituce, které si povinně platíme z daní. Stali jsme se součástí superstátu, který si osobuje stále více pravomocí, o nichž se dříve rozhodovalo u nás, a přitom vynakládá nemalé prostředky, aby sám sebe prezentoval jako zdroj všeho dobra. Tolik opěvovaná orientace na západ, kde budeme vždy jen nepatrný drobeček, má i své stinné stránky, o kterých by se mělo mluvit. Zároveň je třeba se ujišťovat, zda četná varování před hrozbami z východu nejsou jen pokusem zastřít vlastní problémy, korupci a nekompetentnost.

Autor: Jaromír Fajkus | středa 24.1.2018 16:07 | karma článku: 44,20 | přečteno: 3560x
  • Další články autora

Jaromír Fajkus

Tři časté omyly související s volbou prezidenta

V následující stati se pokusím vyvrátit tři kompetence, které se prezidentovi České republiky mylně přisuzují a které do debat o kandidátech vnášejí zbytečné emoce.

16.1.2018 v 18:41 | Karma: 33,39 | Přečteno: 1286x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Krátká polemika se 30 programovými prioritami Zelených

Zelení svůj program sebevědomě označují za „dobrý“ nebo „jeden z nejvíce oceňovaných“. Co ale do letošních voleb nabízejí a kam je zařadit? Nabízím kritický pohled.

6.10.2017 v 1:32 | Karma: 33,05 | Přečteno: 992x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Co znamená přijetí solidarity s uprchlíky?

Nedávno jsem na Facebooku zaznamenal iniciativu, v rámci které se lidé fotili s cedulkou „solidaritu s uprchlíky #přijímám“. Hesla, zkratky a hashtagy namísto logické argumentace, to je nešvar obou stran názorového konfliktu...

26.6.2015 v 13:39 | Karma: 39,64 | Přečteno: 1776x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Počítačové hry vs. bojovníci za politickou korektnost

Herní byznys v posledních několika dekádách zažil ohromný rozkvět, svými rozpočty předhonil ten filmový a s rozšířením mobilních zařízení a velmi levných počítačů se mu daří stále lépe. Stejně jako u ostatních odvětví IT se dříve jednalo o hájemství svobody, kreativity, originality a individuality – hráči zde nacházeli radost a také únik z často nepříjemné reality. Virtuální světy byly tak nějak víc „v pořádku“. Bohužel, časy se mění a svědectví o tom se lze dopátrat na každém rohu.

11.4.2015 v 18:35 | Karma: 21,99 | Přečteno: 584x | Diskuse| Ostatní

Jaromír Fajkus

Reklama na řepkový olej zaplacená z našich daní

O víkendu jsme s kamarády připravovali domácí hamburgery. Jeden z nich si vzal na starost nákup, a když se vrátil z obchodu, mezi řečí zmínil, že tam probíhala jakási promo akce, v rámci které zákazníci dostali zdarma vzorek řepkového oleje a tenkou brožuru. Potud vše v pořádku. Už letmý pohled na znak Evropské unie na inkriminovaných propagačních materiálech (vizte foto) však naznačil, že toto promo je něčím zvláštní.

18.3.2014 v 10:02 | Karma: 25,73 | Přečteno: 990x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Příjemci dotací jsou novodobí otrokáři

Jste účastníky programu Zelená úsporám a stát vám dotuje nový kotel? Jste umělci a máte grant, díky kterému můžete realizovat své vize? Jste zastupitelé maloměsta a právě jste získali dotaci od EU na nové sportoviště? Jedno vás spojuje: vaše pyramidy vznikají v potu tváře méně šťastných.

15.2.2014 v 13:03 | Karma: 32,90 | Přečteno: 1528x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Polemika s levicovým programem TOP 09, část druhá

V první části polemiky jsem se pokusil vylíčit, jak ideologové TOP 09 dychtí po neliberálních zásazích státu do každodenního života jednotlivce a jak ve svých stanovách vycházejí z konceptu centrálního plánování dobra pro všechny. Ve druhé části se zaměřuji na Evropskou unii, hospodářství, státní správu a politickou kulturu.

12.10.2013 v 18:11 | Karma: 17,43 | Přečteno: 670x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Polemika s levicovým programem TOP 09, část první

„Čím svobodnější je trh, tím přísnější musí mít pravidla“ – ano, tato věta skutečně pochází z programu TOP 09, konkrétně z tzv. hodnotového desatera této strany, kterou její místopředseda Kalousek v rozhovoru označil za konzervativní a pravicovou. Obávám se, že jediným „pravicovým“ aspektem tohoto politického uskupení je ve skutečnosti řevnivost vůči nominální levici, především ČSSD a prezidentu Zemanovi. Ve volebním programu však nalezneme hlavně líbivé sliby (ne nepodobné programovým východiskům hnutí ANO) a ryze socialistické zásady, s nimiž se ani mírně pravicový volič nemůže ztotožnit.

11.10.2013 v 15:08 | Karma: 20,08 | Přečteno: 621x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Polemika s programovými východisky hnutí ANO

Vůči Andreji Babišovi a hnutí ANO se vyhraňuje kde kdo (a právem!), avšak dosud jsem myslím nenarazil na článek, který by se po něm nevozil z důvodu jeho členství v KSČ, sporného spisu o spolupráci s STB, případně nízké kvality produktů jeho výroben (potažmo dalších argumentů, které jsou ale pro jeho potenciální politické angažmá více či méně irelevantní). Rozhodl jsem se proto prostudovat programová východiska hnutí ANO (která již konečně vyšla) a upozornit na inkonzistence a vyložené nesmysly, jimiž se podle mého názoru jenom hemží.

22.9.2013 v 22:34 | Karma: 19,74 | Přečteno: 996x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Argumentum ad liberos aneb děti jako rukojmí státu

Stát a obhájci státních zásahů do života občanů využívají velké množství argumentačních klamů, pomocí kterých se snaží zdůraznit prospěšnost, ba dokonce nezbytnost své činnosti. Různými triky se nám pokoušejí namluvit, že bez státních investičních pobídek nebude prosperita, bez státních nemocnic pomřeme na banální onemocnění nebo že bez Evropské unie nebude mír a spolupráce. Málokterý logický klam se však v souvislosti s projevy etatismu vyskytuje tak často, jako argumentum ad liberos neboli argumentace zaměřená na děti.

16.6.2013 v 16:30 | Karma: 15,88 | Přečteno: 534x | Diskuse| Společnost

Jaromír Fajkus

Proč nevolím Karla a proč vy byste také neměli

Odpustím si různé rádoby argumenty Schwarzenbergových odpůrců, jako jsou opletačky s občanstvím, nevalná úroveň češtiny a vůbec vyjadřovacích schopností nebo tendence pospávat při výkonu zaměstnání. To vše samozřejmě lze kritizovat, ale jsou to marginálie. Prezident je politická figura a důvody jeho (ne)zvolení by měly být politické, nikoli osobní. (Proto také považuji za absurdní časté velebení Schwarzenbergova charakteru, vesměs založené na povrchním mínění nebo falešných premisách – například „je už dost bohatý, takže nebude dělat tu korupci“ nebo „je slušný a morální, je to aristokrat“.) Nabízím pět ryze politických důvodů, proč je pro mě „kníže“ nepřijatelný jako veřejný činitel, natož jako prezident.

13.1.2013 v 18:07 | Karma: 42,64 | Přečteno: 14621x | Diskuse| Ostatní

Jaromír Fajkus

Žebříček prezidentských kandidátů

Výčet a vymezení ze strany pravicového voliče k utřídění myšlenek mých a třeba i Vašich.

14.12.2012 v 23:26 | Karma: 19,47 | Přečteno: 1426x | Diskuse| Ostatní

Jaromír Fajkus

„A proto nechci Evropu“

...aneb pokus o vyvrácení jedenácti bodů propagandy EU. Při procházení internetu jsem narazil na následující stránku, která má za cíl adorovat Evropskou unii a jejíž součástí je „manifest“ That’s Why I Want Europe. Podle zásady audiatur et altera pars jsem se rozhodl na tuto ryzí propagandu zareagovat a zkusit ukázat, že realita tak modrá a hvězdnatá rozhodně není.

5.10.2012 v 18:36 | Karma: 28,25 | Přečteno: 1441x | Diskuse| Ostatní

Jaromír Fajkus

Válka

To se to o válce mluví, když se děje kdesi za Středozemní louží! To se se smutným pokrčením ramen konstatuje, že když se kácí les, létají třísky, a že válka holt přináší oběti – avšak ve jménu světlejších zítřků, zelenější trávy a všelijakých vznešených idejí! Ovšem západních idejí, samozřejmě, neboť Západ, přestože chřadnoucí a šedivějící, se nadále domnívá, že je mírou všech věcí a že je kompetentní posoudit míru demokratičnosti a svobodnosti kdekoli.

22.3.2011 v 13:02 | Karma: 14,65 | Přečteno: 982x | Diskuse| Ostatní

Jaromír Fajkus

Vozová hradba okolo kocoura Mikeše

Ne všechny výroky jsou hodné zamyšlení, ne nad každým blábolem je třeba rozvažovat a volit, na čí stranu se člověk postaví. Existuje tzv. „svoboda slova“, čili kdokoli v zásadě může říkat cokoli – ne každý si ale zaslouží pozornost, publikum, případně potlesk; pravděpodobně by naopak bylo lepší, kdyby se většina lidstva své „svobody slova“ dobrovolně vzdala, neboť mlčeti zlato. Třeba „kauza Mikeš“, která hýbe Facebookem, médii a žaludky českých „patriotů“, to je shakespearovské much ado about nothing par excellance.

16.4.2010 v 2:52 | Karma: 11,54 | Přečteno: 1419x | Diskuse| Ostatní
  • Počet článků 16
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2150x
אָדָם

Seznam rubrik

Oblíbené blogy