Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Europropaganda, aneb proč mě netrápí agenti z Kremlu

Už několik let se s vzrůstající intenzitou hovoří o ovlivňování zdejších nálad a voleb východními mocnostmi za účelem „destabilizace“ a nasměrování zahraniční politiky směrem k Rusku (a Číně). Něco je ale přehlíženo…

Na vzájemném ovlivňování zemí není nic překvapivého. Říká se tomu zahraniční politika, a ta se dělá metodami otevřenými i skrytými, čistými i nečistými. Historie nás učí, že jsou na světě státy, které samy sebe považují za mocnosti a využívají svého vlivu k formování států jiných. Seznam vlád nainstalovaných nebo naopak svržených třeba takovými USA je docela dlouhý. Je proto pochopitelné, že i k nám přicházejí vyslanci geopolitických hráčů a působí tu způsobem, jaký jejich mateřské vlády považují za výhodné. Takový už je svět – a eskalovat to do varování před „kyberhrozbami“ a „hybridní válkou“ svědčí leda o naivitě, že spolu státy jednají v rukavičkách.

Je ale zajímavé, že když se mluví o propagandě a ovlivňování, téměř vždy se skloňují země nám (údajně) nepřátelské, a to Rusko a Čína. Vůbec se nemluví o Evropské unii, jejíž jsme součástí a jejíž propaganda u nás dosahuje obrovských rozměrů, ač ji často vlastně nevnímáme. (Není právě to známka úspěšnosti propagandy, když je považována za samozřejmou součást prostředí a nikdo se vůči ní nevymezuje?) Bez nároků na akademickou úplnost jmenuji pár příkladů, které lze snadno potvrdit na procházce venku nebo četbou libovolného tisku.

Symboly EU. Jsou úplně na všem. Na každé SPZ, na každém úřadu (jako za protektorátu), na každém školním materiálu, na každé dotované stavbě. Nejenže nám tak EU připomíná svou přítomnost, zároveň buduje iluzi nezbytnosti (viz dále). Zaujalo mě, že když jsem byl před čtyřmi lety v Itálii, vlajek EU jsem na (státních) budovách viděl nesrovnatelně méně, přestože Itálie je v EU zakotvená mnohem déle než my. Vrcholem je, že EU sama sebe označuje za „Evropu“. (Albánie, Norsko a Švýcarsko také leží v Evropě; někoho to možná překvapí, ale Evropa existovala před EU a bude existovat i po ní.)

Reklamy na EU. Možná nejsem jediný, komu při procházení Instagramu vyskočila reklama na Evropský parlament ve formě zajisté nákladného videoklipu oslavujícího výhody, které nám EU přináší. Osobně soudím, že státy a nadstátní instituce mají peníze daňových poplatníků využívat úplně jinak než k natáčení oslavných videospotů (a dalších forem propagace). Jako perličku zmíním herní simulátor socialismu, který EU vydala pro mobily a webové prohlížeče a který dětem vštěpuje údajnou prospěšnost výběru vysokých daní a jejich přerozdělování v podobě dotací.

Informační kampaně EU. Nepokrytá propaganda. Když už EU dovolí svým obyvatelům o něčem hlasovat, vždy to provází intenzivní agitace, která vyzdvihuje údajné výhody a marginalizuje nedostatky. Vzpomeňme, co provázelo naše referendum o vstupu. Tento přístup se natolik vžil, že už jej převzal i velký propagátor „prozápadní orientace“ pan Drahoš, který na otázku případného přijetí eura v ČR reagoval konstatováním, že 80 % Čechů euro odmítá, a bude proto nutné zahájit přesvědčovací kampaň, která jim osvětlí výhody. Nevýhody pochopitelně osvětlovat netřeba.

Dotace z EU. To je vyšší úroveň propagandy, protože se jedná spíše o uplácení. Soukromník se buďto podvolí regulacím a projde labyrintem byrokracie, aby dostal nespravedlivou dávku, anebo jen platí daně a z těch skrze dotace podporuje vlastní konkurenci. Úředník buďto vymyslí takový projekt, po jakém je ideologická poptávka, např. cyklostezku nebo program na podporu nějaké údajně vyloučené skupiny, anebo nečerpá a musí čelit otázkám, proč. Spolu s viditelným označením „darovaných“ částek tak vzniká mýtus, že „bez EU by tohle nevzniklo“. (Je zajímavé, kolik hlasů vyčítá Babišovi kauzu Čapí hnízdo, ale téměř nejsou slyšet oprávněné otázky, jak je možné, že se veřejnost vůbec podílí na financování soukromých rekreačních areálů a že eurobyrokraté pochybné žádosti o dotace schvalují.)

Politický dialog v EU. Neexistuje. Jen černobílé rozlišování názorových skupin na my/oni, evropané/euroskeptici, liberálové/extrémisté atd. Nesmí nás nic „rozdělovat“ (žádná kritika, pochyby, nesouhlas – jakkoli věcné či legitimní), naopak musíme kráčet kupředu „spojeni“. Kdo si dovolí oponovat, je napadán, nálepkován a kádrován jako za totality. Když Václav Klaus před mnoha lety hovořil v EP, velká část poslanců prostě odešla, protože přece nebudou poslouchat někoho, kdo má na věci jiný názor. Korunu tomu loni dal předseda EK Juncker, který bezostyšně prohlásil, že opozici by se v EU mělo zablokovat financování. Občanům je vtloukáno, že každý, kdo má výhrady ke stávající formě integrace, je plevel, populista a Putinův přítel.

Nechci tvrdit, že režimy v Rusku a v Číně jsou báječné. Nežiji tam, nevím. Ale místo strachu, co hrozného by tu mohli jejich agenti napáchat, bychom si občas měli posvítit na naše vlastní instituce, které si povinně platíme z daní. Stali jsme se součástí superstátu, který si osobuje stále více pravomocí, o nichž se dříve rozhodovalo u nás, a přitom vynakládá nemalé prostředky, aby sám sebe prezentoval jako zdroj všeho dobra. Tolik opěvovaná orientace na západ, kde budeme vždy jen nepatrný drobeček, má i své stinné stránky, o kterých by se mělo mluvit. Zároveň je třeba se ujišťovat, zda četná varování před hrozbami z východu nejsou jen pokusem zastřít vlastní problémy, korupci a nekompetentnost.

Autor: Jaromír Fajkus | středa 24.1.2018 16:07 | karma článku: 44,20 | přečteno: 3563x
  • Další články autora

Jaromír Fajkus

Tři časté omyly související s volbou prezidenta

V následující stati se pokusím vyvrátit tři kompetence, které se prezidentovi České republiky mylně přisuzují a které do debat o kandidátech vnášejí zbytečné emoce.

16.1.2018 v 18:41 | Karma: 33,39 | Přečteno: 1287x | Diskuse | Politika

Jaromír Fajkus

Krátká polemika se 30 programovými prioritami Zelených

Zelení svůj program sebevědomě označují za „dobrý“ nebo „jeden z nejvíce oceňovaných“. Co ale do letošních voleb nabízejí a kam je zařadit? Nabízím kritický pohled.

6.10.2017 v 1:32 | Karma: 33,05 | Přečteno: 992x | Diskuse | Politika

Jaromír Fajkus

Co znamená přijetí solidarity s uprchlíky?

Nedávno jsem na Facebooku zaznamenal iniciativu, v rámci které se lidé fotili s cedulkou „solidaritu s uprchlíky #přijímám“. Hesla, zkratky a hashtagy namísto logické argumentace, to je nešvar obou stran názorového konfliktu...

26.6.2015 v 13:39 | Karma: 39,64 | Přečteno: 1776x | Diskuse | Politika

Jaromír Fajkus

Počítačové hry vs. bojovníci za politickou korektnost

Herní byznys v posledních několika dekádách zažil ohromný rozkvět, svými rozpočty předhonil ten filmový a s rozšířením mobilních zařízení a velmi levných počítačů se mu daří stále lépe. Stejně jako u ostatních odvětví IT se dříve jednalo o hájemství svobody, kreativity, originality a individuality – hráči zde nacházeli radost a také únik z často nepříjemné reality. Virtuální světy byly tak nějak víc „v pořádku“. Bohužel, časy se mění a svědectví o tom se lze dopátrat na každém rohu.

11.4.2015 v 18:35 | Karma: 22,16 | Přečteno: 584x | Diskuse | Ostatní

Jaromír Fajkus

Reklama na řepkový olej zaplacená z našich daní

O víkendu jsme s kamarády připravovali domácí hamburgery. Jeden z nich si vzal na starost nákup, a když se vrátil z obchodu, mezi řečí zmínil, že tam probíhala jakási promo akce, v rámci které zákazníci dostali zdarma vzorek řepkového oleje a tenkou brožuru. Potud vše v pořádku. Už letmý pohled na znak Evropské unie na inkriminovaných propagačních materiálech (vizte foto) však naznačil, že toto promo je něčím zvláštní.

18.3.2014 v 10:02 | Karma: 25,73 | Přečteno: 990x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

  • Počet článků 16
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2089x
אָדָם

Seznam rubrik

Oblíbené blogy