Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Počítačové hry vs. bojovníci za politickou korektnost

Herní byznys v posledních několika dekádách zažil ohromný rozkvět, svými rozpočty předhonil ten filmový a s rozšířením mobilních zařízení a velmi levných počítačů se mu daří stále lépe. Stejně jako u ostatních odvětví IT se dříve jednalo o hájemství svobody, kreativity, originality a individuality – hráči zde nacházeli radost a také únik z často nepříjemné reality. Virtuální světy byly tak nějak víc „v pořádku“. Bohužel, časy se mění a svědectví o tom se lze dopátrat na každém rohu.

Jak se počet hráčů zvyšoval, začali se mezi nimi vyskytovat i všemožní napravovači křivd a bojovníci za sociální spravedlnost, kteří odhalují smyšlené problémy, jako je objektifikace žen ve hrách, „adekvátní“ zastoupení ras a pohlaví při výběru herních postav a podobně. Bohužel se nejedná o ojedinělý fenomén, naopak – stačí nahlédnout do libovolného herního časopisu nebo jiného média a na čtenáře ihned vyskočí několik těchto „kauz“. V neposlední řadě si her začal všímat i stát, který je obvykle technicky nesmírně pozadu, ale tak významnou část zábavního průmyslu už nešlo dále přehlížet. A samozřejmě čeho si stát všimne, to je potřeba napravovat – v zahraničí už se na tom pracuje. Vývojáři pak ze strachu ze všemožných nařčení postupně ustupují od vlastních, občas třeba kontroverzních nápadů, a přizpůsobují svá díla Velkému bratru a jeho posluhovačům.

Zpočátku to byly relativně neškodné detaily, kterým málokdo věnoval pozornost. Po spuštění hry Assassin's Creed II se zobrazí zpráva, že ji vytvářel multikulturní tým autorů mnoha národností a vyznání. Hra přitom poměrně realisticky vyobrazuje renesanční Itálii, tak asi aby se někdo necítil uražen tím, že zde občas umře zhýralý mnich, a nevyložil si to jako šíření nenávisti proti křesťanství.

V sérii Mass Effect se hráč zhostí role velitele nebo velitelky vesmírné lodi a má možnost navazovat milostné vztahy se členy posádky. Autoři si dali záležet, aby byli na výběr svolní muži i ženy bez ohledu na pohlaví protagonisty; při hraní za ženu jsem se na základě svých dřívějších rozhodnutí dokonce dostal do situace, kdy jsem měl možnost romance se třemi ženami, ale žádným mužem. Ve starší sérii Baldur's Gate od stejného studia přitom tato možnost nebyla; je pravděpodobné, že se jedná o jakousi „úlitbu době“, konkrétně homosexuální lobby a bojovníkům za sociální spravedlnost. Asi není třeba zdůrazňovat, že možností lesbického poměru s půvabnou Liarou T'soni se baví zejména heterosexuální puberťáci…

Poslední dobou ale přituhuje. Výskyt gayů, ujištění o pestrosti a nepředpojatosti týmu nebo pouhé varování, že autoři nijak nepodporují chování vyobrazené ve hře (zobrazuje se např. ve všech hrách od producenta 2K, pěkně viditelně a bez možnosti přeskočení), to dnes už nestačí. Bojovníci za čistší svět totiž řeší mnohem delikátnější nuance.

Český tým Warhorse, který v současné době vyvíjí historickou hru z prostředí středověkých Čech, byl osočen, že hra neobsahuje černochy (teď popravdě nevím, zda se ještě smí napsat „černoch“, takže pokud by to někoho uráželo, může to slovo nahradit třeba výrazem „Afročech“). Marně autoři vysvětlovali, že v Ratajích nad Sázavou se v 15. století „people of color“ nevyskytovali – běda jim, jsou to rasisti a záměrně překrucují „barevnou“ minulost.

Před pár dny jsem objevil perličku. V nové hře Pillars of Eternity lze najít skrytý náhrobek s epitafem hrdiny, který ulehl na lože s mužem převlečeným za ženu, což reka natolik šokovalo, že ze zoufalství skočil z útesu. I zde zareagovali samozvaní aktivisté a text označili jako „transfobní“ (pro mě nové slovo). Vývojáři se jejich hněvu zalekli a nápis změnili. Těžko uvěřit, jaké „problémy“ musejí autoři her řešit, jak extrémní péči musejí věnovat politické korektnosti (pochybuji, že onen vtípek do hry přidali se záměrem kohokoli urazit). Ještě více mě ale fascinuje, čím někteří lidé dokážou trávit čas. Narazil na onen náhrobek nějaký transsexuál a udělalo se mu z něj smutno, tak napsal autorům? Pochybuji. Kolik transsexuálů vůbec hraje hry? Kam kráčí herní svět, kam směřuje umění jako takové, když někteří jeho konzumenti jako by jen čekali na sebemenší hypotetické narušení vnucených standardů vyjadřování, aby nebohého tvůrce mohli vláčet špínou na diskusních fórech a prezentovat jej jako zločince?

Uvedený výčet zásahů do her je jen maličký, demonstrativní. Nezmínil jsem zákazy prodeje her v některých státech, vynucené úpravy (např. německé regulace nepřipouštějí vyobrazení nacistické symboliky, byť v dobovém kontextu), nesmírně nákladné hodnocení způsobilosti obsahu pro určité věkové kategorie a nespočet dalších větších či menších afér, kauz či „hejtů“. Lze se dočíst o hrách, které hráči náhodně přidělí barvu kůže postavy, aby „bílí rasisté“ nehráli jen za bílé hrdiny (Rust). Když je „záporák“ ve hře náhodou barevný, je to ihned považováno za projev nenávisti a developeři se v dodatečném obsahu raději omlouvají a vysvětlují (BioShock Infinite).

Otázkou je, kam to povede. Na hry jsou co do korektnosti obsahu zjevně kladeny mnohem vyšší nároky než třeba na filmy nebo knihy (což je pravděpodobně dáno mimo jiné možností a ochotou autorů zpětně upravovat obsah, případně provázaností her s online světem, kde se bojovníci za pravdu a lásku mohou snadno a účinně projevovat); a nerad bych se dočkal dne, kdy slavná Lara Croft začne uvažovat o své sexuální orientaci, oděje duhovou batiku a vypraví se na Blízký východ pátrat po důkazech o homosexualitě krále Šalomouna, přičemž jejími nepřáteli budou izraelští agenti a západní těžaři ropy a v dramatickém závěru konvertuje k islámu. Šílenství? Bohužel mi připadá, že přesně po tomhle hlídači korektnosti touží, a jako hráč z toho mám velmi špatný pocit.

Autor: Jaromír Fajkus | sobota 11.4.2015 18:35 | karma článku: 21,99 | přečteno: 584x
  • Další články autora

Jaromír Fajkus

Europropaganda, aneb proč mě netrápí agenti z Kremlu

Už několik let se s vzrůstající intenzitou hovoří o ovlivňování zdejších nálad a voleb východními mocnostmi za účelem „destabilizace“ a nasměrování zahraniční politiky směrem k Rusku (a Číně). Něco je ale přehlíženo...

24.1.2018 v 16:07 | Karma: 44,20 | Přečteno: 3560x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Tři časté omyly související s volbou prezidenta

V následující stati se pokusím vyvrátit tři kompetence, které se prezidentovi České republiky mylně přisuzují a které do debat o kandidátech vnášejí zbytečné emoce.

16.1.2018 v 18:41 | Karma: 33,39 | Přečteno: 1286x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Krátká polemika se 30 programovými prioritami Zelených

Zelení svůj program sebevědomě označují za „dobrý“ nebo „jeden z nejvíce oceňovaných“. Co ale do letošních voleb nabízejí a kam je zařadit? Nabízím kritický pohled.

6.10.2017 v 1:32 | Karma: 33,05 | Přečteno: 992x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Co znamená přijetí solidarity s uprchlíky?

Nedávno jsem na Facebooku zaznamenal iniciativu, v rámci které se lidé fotili s cedulkou „solidaritu s uprchlíky #přijímám“. Hesla, zkratky a hashtagy namísto logické argumentace, to je nešvar obou stran názorového konfliktu...

26.6.2015 v 13:39 | Karma: 39,64 | Přečteno: 1776x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Reklama na řepkový olej zaplacená z našich daní

O víkendu jsme s kamarády připravovali domácí hamburgery. Jeden z nich si vzal na starost nákup, a když se vrátil z obchodu, mezi řečí zmínil, že tam probíhala jakási promo akce, v rámci které zákazníci dostali zdarma vzorek řepkového oleje a tenkou brožuru. Potud vše v pořádku. Už letmý pohled na znak Evropské unie na inkriminovaných propagačních materiálech (vizte foto) však naznačil, že toto promo je něčím zvláštní.

18.3.2014 v 10:02 | Karma: 25,73 | Přečteno: 990x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Příjemci dotací jsou novodobí otrokáři

Jste účastníky programu Zelená úsporám a stát vám dotuje nový kotel? Jste umělci a máte grant, díky kterému můžete realizovat své vize? Jste zastupitelé maloměsta a právě jste získali dotaci od EU na nové sportoviště? Jedno vás spojuje: vaše pyramidy vznikají v potu tváře méně šťastných.

15.2.2014 v 13:03 | Karma: 32,90 | Přečteno: 1528x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Polemika s levicovým programem TOP 09, část druhá

V první části polemiky jsem se pokusil vylíčit, jak ideologové TOP 09 dychtí po neliberálních zásazích státu do každodenního života jednotlivce a jak ve svých stanovách vycházejí z konceptu centrálního plánování dobra pro všechny. Ve druhé části se zaměřuji na Evropskou unii, hospodářství, státní správu a politickou kulturu.

12.10.2013 v 18:11 | Karma: 17,43 | Přečteno: 670x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Polemika s levicovým programem TOP 09, část první

„Čím svobodnější je trh, tím přísnější musí mít pravidla“ – ano, tato věta skutečně pochází z programu TOP 09, konkrétně z tzv. hodnotového desatera této strany, kterou její místopředseda Kalousek v rozhovoru označil za konzervativní a pravicovou. Obávám se, že jediným „pravicovým“ aspektem tohoto politického uskupení je ve skutečnosti řevnivost vůči nominální levici, především ČSSD a prezidentu Zemanovi. Ve volebním programu však nalezneme hlavně líbivé sliby (ne nepodobné programovým východiskům hnutí ANO) a ryze socialistické zásady, s nimiž se ani mírně pravicový volič nemůže ztotožnit.

11.10.2013 v 15:08 | Karma: 20,08 | Přečteno: 621x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Polemika s programovými východisky hnutí ANO

Vůči Andreji Babišovi a hnutí ANO se vyhraňuje kde kdo (a právem!), avšak dosud jsem myslím nenarazil na článek, který by se po něm nevozil z důvodu jeho členství v KSČ, sporného spisu o spolupráci s STB, případně nízké kvality produktů jeho výroben (potažmo dalších argumentů, které jsou ale pro jeho potenciální politické angažmá více či méně irelevantní). Rozhodl jsem se proto prostudovat programová východiska hnutí ANO (která již konečně vyšla) a upozornit na inkonzistence a vyložené nesmysly, jimiž se podle mého názoru jenom hemží.

22.9.2013 v 22:34 | Karma: 19,74 | Přečteno: 996x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Argumentum ad liberos aneb děti jako rukojmí státu

Stát a obhájci státních zásahů do života občanů využívají velké množství argumentačních klamů, pomocí kterých se snaží zdůraznit prospěšnost, ba dokonce nezbytnost své činnosti. Různými triky se nám pokoušejí namluvit, že bez státních investičních pobídek nebude prosperita, bez státních nemocnic pomřeme na banální onemocnění nebo že bez Evropské unie nebude mír a spolupráce. Málokterý logický klam se však v souvislosti s projevy etatismu vyskytuje tak často, jako argumentum ad liberos neboli argumentace zaměřená na děti.

16.6.2013 v 16:30 | Karma: 15,88 | Přečteno: 534x | Diskuse| Společnost

Jaromír Fajkus

Proč nevolím Karla a proč vy byste také neměli

Odpustím si různé rádoby argumenty Schwarzenbergových odpůrců, jako jsou opletačky s občanstvím, nevalná úroveň češtiny a vůbec vyjadřovacích schopností nebo tendence pospávat při výkonu zaměstnání. To vše samozřejmě lze kritizovat, ale jsou to marginálie. Prezident je politická figura a důvody jeho (ne)zvolení by měly být politické, nikoli osobní. (Proto také považuji za absurdní časté velebení Schwarzenbergova charakteru, vesměs založené na povrchním mínění nebo falešných premisách – například „je už dost bohatý, takže nebude dělat tu korupci“ nebo „je slušný a morální, je to aristokrat“.) Nabízím pět ryze politických důvodů, proč je pro mě „kníže“ nepřijatelný jako veřejný činitel, natož jako prezident.

13.1.2013 v 18:07 | Karma: 42,64 | Přečteno: 14621x | Diskuse| Ostatní

Jaromír Fajkus

Žebříček prezidentských kandidátů

Výčet a vymezení ze strany pravicového voliče k utřídění myšlenek mých a třeba i Vašich.

14.12.2012 v 23:26 | Karma: 19,47 | Přečteno: 1426x | Diskuse| Ostatní

Jaromír Fajkus

„A proto nechci Evropu“

...aneb pokus o vyvrácení jedenácti bodů propagandy EU. Při procházení internetu jsem narazil na následující stránku, která má za cíl adorovat Evropskou unii a jejíž součástí je „manifest“ That’s Why I Want Europe. Podle zásady audiatur et altera pars jsem se rozhodl na tuto ryzí propagandu zareagovat a zkusit ukázat, že realita tak modrá a hvězdnatá rozhodně není.

5.10.2012 v 18:36 | Karma: 28,25 | Přečteno: 1441x | Diskuse| Ostatní

Jaromír Fajkus

Válka

To se to o válce mluví, když se děje kdesi za Středozemní louží! To se se smutným pokrčením ramen konstatuje, že když se kácí les, létají třísky, a že válka holt přináší oběti – avšak ve jménu světlejších zítřků, zelenější trávy a všelijakých vznešených idejí! Ovšem západních idejí, samozřejmě, neboť Západ, přestože chřadnoucí a šedivějící, se nadále domnívá, že je mírou všech věcí a že je kompetentní posoudit míru demokratičnosti a svobodnosti kdekoli.

22.3.2011 v 13:02 | Karma: 14,65 | Přečteno: 982x | Diskuse| Ostatní

Jaromír Fajkus

Vozová hradba okolo kocoura Mikeše

Ne všechny výroky jsou hodné zamyšlení, ne nad každým blábolem je třeba rozvažovat a volit, na čí stranu se člověk postaví. Existuje tzv. „svoboda slova“, čili kdokoli v zásadě může říkat cokoli – ne každý si ale zaslouží pozornost, publikum, případně potlesk; pravděpodobně by naopak bylo lepší, kdyby se většina lidstva své „svobody slova“ dobrovolně vzdala, neboť mlčeti zlato. Třeba „kauza Mikeš“, která hýbe Facebookem, médii a žaludky českých „patriotů“, to je shakespearovské much ado about nothing par excellance.

16.4.2010 v 2:52 | Karma: 11,54 | Přečteno: 1419x | Diskuse| Ostatní
  • Počet článků 16
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2150x
אָדָם

Seznam rubrik

Oblíbené blogy