Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Počítačové hry vs. bojovníci za politickou korektnost

Herní byznys v posledních několika dekádách zažil ohromný rozkvět, svými rozpočty předhonil ten filmový a s rozšířením mobilních zařízení a velmi levných počítačů se mu daří stále lépe. Stejně jako u ostatních odvětví IT se dříve jednalo o hájemství svobody, kreativity, originality a individuality – hráči zde nacházeli radost a také únik z často nepříjemné reality. Virtuální světy byly tak nějak víc „v pořádku“. Bohužel, časy se mění a svědectví o tom se lze dopátrat na každém rohu.

Jak se počet hráčů zvyšoval, začali se mezi nimi vyskytovat i všemožní napravovači křivd a bojovníci za sociální spravedlnost, kteří odhalují smyšlené problémy, jako je objektifikace žen ve hrách, „adekvátní“ zastoupení ras a pohlaví při výběru herních postav a podobně. Bohužel se nejedná o ojedinělý fenomén, naopak – stačí nahlédnout do libovolného herního časopisu nebo jiného média a na čtenáře ihned vyskočí několik těchto „kauz“. V neposlední řadě si her začal všímat i stát, který je obvykle technicky nesmírně pozadu, ale tak významnou část zábavního průmyslu už nešlo dále přehlížet. A samozřejmě čeho si stát všimne, to je potřeba napravovat – v zahraničí už se na tom pracuje. Vývojáři pak ze strachu ze všemožných nařčení postupně ustupují od vlastních, občas třeba kontroverzních nápadů, a přizpůsobují svá díla Velkému bratru a jeho posluhovačům.

Zpočátku to byly relativně neškodné detaily, kterým málokdo věnoval pozornost. Po spuštění hry Assassin's Creed II se zobrazí zpráva, že ji vytvářel multikulturní tým autorů mnoha národností a vyznání. Hra přitom poměrně realisticky vyobrazuje renesanční Itálii, tak asi aby se někdo necítil uražen tím, že zde občas umře zhýralý mnich, a nevyložil si to jako šíření nenávisti proti křesťanství.

V sérii Mass Effect se hráč zhostí role velitele nebo velitelky vesmírné lodi a má možnost navazovat milostné vztahy se členy posádky. Autoři si dali záležet, aby byli na výběr svolní muži i ženy bez ohledu na pohlaví protagonisty; při hraní za ženu jsem se na základě svých dřívějších rozhodnutí dokonce dostal do situace, kdy jsem měl možnost romance se třemi ženami, ale žádným mužem. Ve starší sérii Baldur's Gate od stejného studia přitom tato možnost nebyla; je pravděpodobné, že se jedná o jakousi „úlitbu době“, konkrétně homosexuální lobby a bojovníkům za sociální spravedlnost. Asi není třeba zdůrazňovat, že možností lesbického poměru s půvabnou Liarou T'soni se baví zejména heterosexuální puberťáci…

Poslední dobou ale přituhuje. Výskyt gayů, ujištění o pestrosti a nepředpojatosti týmu nebo pouhé varování, že autoři nijak nepodporují chování vyobrazené ve hře (zobrazuje se např. ve všech hrách od producenta 2K, pěkně viditelně a bez možnosti přeskočení), to dnes už nestačí. Bojovníci za čistší svět totiž řeší mnohem delikátnější nuance.

Český tým Warhorse, který v současné době vyvíjí historickou hru z prostředí středověkých Čech, byl osočen, že hra neobsahuje černochy (teď popravdě nevím, zda se ještě smí napsat „černoch“, takže pokud by to někoho uráželo, může to slovo nahradit třeba výrazem „Afročech“). Marně autoři vysvětlovali, že v Ratajích nad Sázavou se v 15. století „people of color“ nevyskytovali – běda jim, jsou to rasisti a záměrně překrucují „barevnou“ minulost.

Před pár dny jsem objevil perličku. V nové hře Pillars of Eternity lze najít skrytý náhrobek s epitafem hrdiny, který ulehl na lože s mužem převlečeným za ženu, což reka natolik šokovalo, že ze zoufalství skočil z útesu. I zde zareagovali samozvaní aktivisté a text označili jako „transfobní“ (pro mě nové slovo). Vývojáři se jejich hněvu zalekli a nápis změnili. Těžko uvěřit, jaké „problémy“ musejí autoři her řešit, jak extrémní péči musejí věnovat politické korektnosti (pochybuji, že onen vtípek do hry přidali se záměrem kohokoli urazit). Ještě více mě ale fascinuje, čím někteří lidé dokážou trávit čas. Narazil na onen náhrobek nějaký transsexuál a udělalo se mu z něj smutno, tak napsal autorům? Pochybuji. Kolik transsexuálů vůbec hraje hry? Kam kráčí herní svět, kam směřuje umění jako takové, když někteří jeho konzumenti jako by jen čekali na sebemenší hypotetické narušení vnucených standardů vyjadřování, aby nebohého tvůrce mohli vláčet špínou na diskusních fórech a prezentovat jej jako zločince?

Uvedený výčet zásahů do her je jen maličký, demonstrativní. Nezmínil jsem zákazy prodeje her v některých státech, vynucené úpravy (např. německé regulace nepřipouštějí vyobrazení nacistické symboliky, byť v dobovém kontextu), nesmírně nákladné hodnocení způsobilosti obsahu pro určité věkové kategorie a nespočet dalších větších či menších afér, kauz či „hejtů“. Lze se dočíst o hrách, které hráči náhodně přidělí barvu kůže postavy, aby „bílí rasisté“ nehráli jen za bílé hrdiny (Rust). Když je „záporák“ ve hře náhodou barevný, je to ihned považováno za projev nenávisti a developeři se v dodatečném obsahu raději omlouvají a vysvětlují (BioShock Infinite).

Otázkou je, kam to povede. Na hry jsou co do korektnosti obsahu zjevně kladeny mnohem vyšší nároky než třeba na filmy nebo knihy (což je pravděpodobně dáno mimo jiné možností a ochotou autorů zpětně upravovat obsah, případně provázaností her s online světem, kde se bojovníci za pravdu a lásku mohou snadno a účinně projevovat); a nerad bych se dočkal dne, kdy slavná Lara Croft začne uvažovat o své sexuální orientaci, oděje duhovou batiku a vypraví se na Blízký východ pátrat po důkazech o homosexualitě krále Šalomouna, přičemž jejími nepřáteli budou izraelští agenti a západní těžaři ropy a v dramatickém závěru konvertuje k islámu. Šílenství? Bohužel mi připadá, že přesně po tomhle hlídači korektnosti touží, a jako hráč z toho mám velmi špatný pocit.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jaromír Fajkus | sobota 11.4.2015 18:35 | karma článku: 22,16 | přečteno: 584x
  • Další články autora

Jaromír Fajkus

Europropaganda, aneb proč mě netrápí agenti z Kremlu

Už několik let se s vzrůstající intenzitou hovoří o ovlivňování zdejších nálad a voleb východními mocnostmi za účelem „destabilizace“ a nasměrování zahraniční politiky směrem k Rusku (a Číně). Něco je ale přehlíženo...

24.1.2018 v 16:07 | Karma: 44,20 | Přečteno: 3561x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Tři časté omyly související s volbou prezidenta

V následující stati se pokusím vyvrátit tři kompetence, které se prezidentovi České republiky mylně přisuzují a které do debat o kandidátech vnášejí zbytečné emoce.

16.1.2018 v 18:41 | Karma: 33,39 | Přečteno: 1286x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Krátká polemika se 30 programovými prioritami Zelených

Zelení svůj program sebevědomě označují za „dobrý“ nebo „jeden z nejvíce oceňovaných“. Co ale do letošních voleb nabízejí a kam je zařadit? Nabízím kritický pohled.

6.10.2017 v 1:32 | Karma: 33,05 | Přečteno: 992x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Co znamená přijetí solidarity s uprchlíky?

Nedávno jsem na Facebooku zaznamenal iniciativu, v rámci které se lidé fotili s cedulkou „solidaritu s uprchlíky #přijímám“. Hesla, zkratky a hashtagy namísto logické argumentace, to je nešvar obou stran názorového konfliktu...

26.6.2015 v 13:39 | Karma: 39,64 | Přečteno: 1776x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Reklama na řepkový olej zaplacená z našich daní

O víkendu jsme s kamarády připravovali domácí hamburgery. Jeden z nich si vzal na starost nákup, a když se vrátil z obchodu, mezi řečí zmínil, že tam probíhala jakási promo akce, v rámci které zákazníci dostali zdarma vzorek řepkového oleje a tenkou brožuru. Potud vše v pořádku. Už letmý pohled na znak Evropské unie na inkriminovaných propagačních materiálech (vizte foto) však naznačil, že toto promo je něčím zvláštní.

18.3.2014 v 10:02 | Karma: 25,73 | Přečteno: 990x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Exposlanec Feri musí nastoupit do vězení ještě v květnu. Má si odpykat tři roky

24. května 2024  15:27

Bývalý poslanec Dominik Feri už obdržel výzvu k nástupu do vězení, kde si má odpykat tříletý trest...

Prezidentovi nic nezakážete, říká o motorce Forejt. Nizozemský král i pilotuje

24. května 2024  15:17

Skok padákem, střelba nebo jízda na motorce. To je jen krátký výčet aktivit, kterým se věnuje...

Putin je ochotný zmrazit válku podle současné frontové linie, tvrdí zdroje

24. května 2024  14:15,  aktualizováno  15:06

Ruský prezident Vladimir Putin je připraven zastavit válku na Ukrajině vyjednáním příměří, které by...

Hrozil mi, že skončím jako Fico, tvrdí premiér Gruzie. Nesmysl, říká eurokomisař

24. května 2024  15:06

Gruzínský premiér Irakli Kobachidze tvrdí, že mu maďarský eurokomisař pro sousedství a rozšíření...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 16
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2089x
אָדָם

Seznam rubrik

Oblíbené blogy