Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Proč nevolím Karla a proč vy byste také neměli

Odpustím si různé rádoby argumenty Schwarzenbergových odpůrců, jako jsou opletačky s občanstvím, nevalná úroveň češtiny a vůbec vyjadřovacích schopností nebo tendence pospávat při výkonu zaměstnání. To vše samozřejmě lze kritizovat, ale jsou to marginálie. Prezident je politická figura a důvody jeho (ne)zvolení by měly být politické, nikoli osobní. (Proto také považuji za absurdní časté velebení Schwarzenbergova charakteru, vesměs založené na povrchním mínění nebo falešných premisách – například „je už dost bohatý, takže nebude dělat tu korupci“ nebo „je slušný a morální, je to aristokrat“.) Nabízím pět ryze politických důvodů, proč je pro mě „kníže“ nepřijatelný jako veřejný činitel, natož jako prezident.

Je zelený. Pokud vám účty za elektřinu připadají vysoké, uvědomte si, že právě ideologie tzv. „obnovitelných zdrojů“ žene ceny vzhůru a dogmata o „udržitelném růstu“ jsou mantrami evropského neosocialismu, kvůli kterému se náš kontinent propadá do stále hlubší krize.

Je výrazně eurofilní. Až nám bude Brusel nařizovat, co je to marmeláda a co pomazánkové máslo, Karel bude jen přikyvovat; a co hůře, až nám Brusel přikáže půjčit si peníze na další příspěvky pro neodvratně krachující státy eurozóny, Karel jim je bez výhrad dá.

Je to havlista. Bude škodit českým obchodním zájmům tím, že sem bude zvát různé dalajlámy, vyjadřovat podporu ruským anarchistkám, uznávat teroristické státy jako Kosovo a schvalovat útoky proti suverénním zemím, s nimiž Česká republika nemá spor, jak to ukázal v případě Libye.

Je to předseda strany TOP 09. Šéf ministra Kalouska, který zvyšuje daně, dává peníze církvím a v rozpočtu dělá sekeru, ačkoli nám před minulými volbami posílal složenky. Taky ministra Hegera, který nám říká, co máme jíst, co a za kolik pít a kde kouřit. Na vládu svorně (a důvodně) nadávají snad úplně všichni, ale u Karla jako by si tu spojitost vůbec neuvědomovali.

Je to převlékač kabátů. Před TOP 09 to byli Zelení, předtím US-DEU, ještě předtím ODA. (Samé efemérní pseudostrany – tušíte vůbec, jaké ideály zastávaly?) Na plakátech říká, že „neuhne z cesty“, avšak jeho dosavadní pouť politikou je klikatá a více než názorovou konzistencí zavání touhou po moci. Přestože na scéně působí přes 20 let, tváří se nyní jako zcela netknutý spasitel, který přichází napravit křivdy způsobené jinými.

Chápu, že někteří občané by ve druhém kole prezidentských voleb hlasovali raději pro Karla, protože Miloše Zemana považují za obscénní přízrak minulosti. Jenže Zeman alespoň nezamlžuje své levicové názory kouřovou clonou boje za záchranu planety a lidská práva, jeho ideály jsou dlouhodobě známé a on je dokáže artikulovat bez pozlátka politické korektnosti a unijního newspeaku. Ani jeden z kandidátů nenabízí kampaň za nižší zdanění, menší státní aparát a rezervovanější přístup vůči evropskému centralismu – v tom případě je nutné vybrat ono pověstné menší zlo: levičáka, který alespoň není zelený, havlistický, skrznaskrz eurofilní a jeho politické působení se jeví být motivováno skutečným přesvědčením a nezpochybnitelnými znalostmi.

U Karla je tomu jinak: jeho PR je založeno na odporu mnoha Čechů k politice jako takové – proto je „kníže“ často vnímán jako cool osobnost, aniž by byly hlouběji a správně analyzovány jeho současné i dřívější politické postoje. Jenže bytí cool je na rozdíl od politického profilu pro funkční stát úplně irelevantní…

Autor: Jaromír Fajkus | neděle 13.1.2013 18:07 | karma článku: 42,64 | přečteno: 14621x
  • Další články autora

Jaromír Fajkus

Europropaganda, aneb proč mě netrápí agenti z Kremlu

Už několik let se s vzrůstající intenzitou hovoří o ovlivňování zdejších nálad a voleb východními mocnostmi za účelem „destabilizace“ a nasměrování zahraniční politiky směrem k Rusku (a Číně). Něco je ale přehlíženo...

24.1.2018 v 16:07 | Karma: 44,20 | Přečteno: 3561x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Tři časté omyly související s volbou prezidenta

V následující stati se pokusím vyvrátit tři kompetence, které se prezidentovi České republiky mylně přisuzují a které do debat o kandidátech vnášejí zbytečné emoce.

16.1.2018 v 18:41 | Karma: 33,39 | Přečteno: 1286x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Krátká polemika se 30 programovými prioritami Zelených

Zelení svůj program sebevědomě označují za „dobrý“ nebo „jeden z nejvíce oceňovaných“. Co ale do letošních voleb nabízejí a kam je zařadit? Nabízím kritický pohled.

6.10.2017 v 1:32 | Karma: 33,05 | Přečteno: 992x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Co znamená přijetí solidarity s uprchlíky?

Nedávno jsem na Facebooku zaznamenal iniciativu, v rámci které se lidé fotili s cedulkou „solidaritu s uprchlíky #přijímám“. Hesla, zkratky a hashtagy namísto logické argumentace, to je nešvar obou stran názorového konfliktu...

26.6.2015 v 13:39 | Karma: 39,64 | Přečteno: 1776x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Počítačové hry vs. bojovníci za politickou korektnost

Herní byznys v posledních několika dekádách zažil ohromný rozkvět, svými rozpočty předhonil ten filmový a s rozšířením mobilních zařízení a velmi levných počítačů se mu daří stále lépe. Stejně jako u ostatních odvětví IT se dříve jednalo o hájemství svobody, kreativity, originality a individuality – hráči zde nacházeli radost a také únik z často nepříjemné reality. Virtuální světy byly tak nějak víc „v pořádku“. Bohužel, časy se mění a svědectví o tom se lze dopátrat na každém rohu.

11.4.2015 v 18:35 | Karma: 22,16 | Přečteno: 584x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...

  • Počet článků 16
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2150x
אָדָם

Seznam rubrik

Oblíbené blogy