Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Polemika s levicovým programem TOP 09, část první

„Čím svobodnější je trh, tím přísnější musí mít pravidla“ – ano, tato věta skutečně pochází z programu TOP 09, konkrétně z tzv. hodnotového desatera této strany, kterou její místopředseda Kalousek v rozhovoru označil za konzervativní a pravicovou. Obávám se, že jediným „pravicovým“ aspektem tohoto politického uskupení je ve skutečnosti řevnivost vůči nominální levici, především ČSSD a prezidentu Zemanovi. Ve volebním programu však nalezneme hlavně líbivé sliby (ne nepodobné programovým východiskům hnutí ANO) a ryze socialistické zásady, s nimiž se ani mírně pravicový volič nemůže ztotožnit.

Pravicová politika je taková, která klade důraz na svobodu jednotlivce. Ten tudíž nemusí na každém kroku zápasit se státní byrokracií, není demotivován vysokou daňovou zátěží a státní instituce mu nemluví do toho, jak nakládat se svým životem. Již na první pohled je patrné, že strana, která v minulém volebním období prosadila nejvyšší daně v historii ČR (údajně v rámci rozpočtové odpovědnosti – avšak státní dluh i přesto povážlivě vzrostl), prosazuje státní zásahy do stále většího počtu oblastí a nadšeně vítá regulace z EU, s pravicí, potažmo ideály občanské svobody, nemůže mít společného skoro nic. Zaměřme se nyní na některé body programu TOP 09, na kterých lze levicovost Schwarzenbergovy strany konkrétně demonstrovat.

Budeme v top formě
Leckdo jistě pamatuje na křížové tažení exministra zdravotnictví Hegera (právě za TOP 09) proti kouření v restauracích, alkoholickým nápojům levnějším než nealko a obecně proti „nezdravému životnímu stylu“. Nemusíte být zrovna závislí na tabáku, abyste pochopili, že stát zde poněkud překračuje své přirozené pravomoci a zasahuje do soukromého vlastnictví (v případě nařizování hospodám), potažmo do rozhodování každého jednotlivce, zda bude kouřit nebo jakým jiným zlozvykům se bude či nebude oddávat.

TOP 09 je i nadále přesvědčena, že ví, co je pro nás dobré, lépe než my sami, proto v programu nalezneme sliby a plány, jako například Budeme prosazovat nahrazení automatů se slazenými minerálkami a sladkostmi produkty zdravé výživy (to se týká škol – o odebírání odpovědnosti za děti z rukou rodičů jsem již psal jinde), Prosadíme zákon o podpoře sportu (není uvedeno, co by takový zákon obsahoval, ale nepřipomíná vám to trochu plány ČSSD na vytvoření ministerstva sportu?) nebo Nadále budeme potlačovat škodlivé vlivy kouření, konzumace alkoholu a přejídání (údajní pravičáci si nárokují právo dozorovat obsah našich talířů a sklenic).

Stát, který nechce mít přídomek „totalitní“, nesmí usilovat o kontrolu nad tak privátními záležitostmi, jako je stravování nebo pohybová aktivita občanů – tělo totiž náleží výhradně občanovi a je na něm, jak s ním bude nakládat. Argumentace tím, že stát poté musí hradit náklady na léčbu pacientů, kteří podcenili prevenci, není udržitelný: nechť je pojišťovnám umožněno uzavírat individuální smlouvy s jednotlivými pacienty podle tržních pravidel. O sebe pečující lidé budou zvýhodněni a „škodlivé“ pochutiny a poživatiny nebudou zatíženy „výchovnou“ daní. (Neodpustím si rýpnutí: není knížepánova rozšafná fajfka vlastně ideologicky závadná? Nebylo by vhodné ji nahradit například bio mrkví?)

Budeme top vzdělaní
Zastavme se ještě na chvíli u dětí a jejich formování státními institucemi: jedna z nejobsáhlejších kapitol programu TOP 09 se totiž týká vzdělání a právě zde nalezneme asi největší koncentraci slov jako „prosadíme“, „podpoříme“, „zamezíme“. Cílem následujícího období musí být dostupnost předškolního vzdělání pro všechny děti od 3 do 6 let; Vytvoříme podmínky pro zachování škol i v malých obcích; Náš cíl – alespoň třetina vyjíždějících studentů (míní se studijní pobyty středoškoláků v zahraničí) a tak dále. To je jistě hezké a leckterý volič na to možná uslyší, v programu však chybí vysvětlení, jak to všechno zaplatíme (pouze některé odstavce se zmiňují o tajuplném zdroji bohatství jménem „evropské fondy“). Ministerstvo školství bude v následujícím roce hospodařit s částkou téměř 140 miliard korun, a aby bylo možné splnit alespoň část slibů TOP 09, tato suma by se musela rapidně navýšit. K tomu je nutné připočíst ještě další náklady, protože TOP 09 by do roku 2020 údajně chtěla reformovat státní maturity, jejichž vytvoření a spuštění úřadem CERMAT stálo daňové poplatníky 1,4 miliardy korun – v TOP 09 tuto práci evidentně považují za špatnou a sami to za obdobnou částku jistě vymyslí lépe.

Mamutí stát řízený experty z TOP 09 vyhodnotí za nás, co je opravdu hodnotné a má smysl se učit nebo provozovat, proto se v programu dočteme, že Jazykové znalosti žáků chceme podpořit vysíláním zahraničních filmů i v původním znění (jak se taková věc podporuje, to se zakáže dabing? Školy budou muset vykazovat, kolik zahraničních filmů v původním znění dětem pustily?) nebo že Je nutné stanovení průhledných kritérií pro rozdělování dotací jednotlivým sportovním odvětvím, která by měla zohlednit společenský přínos (žijeme v pohnuté době, takže si vážně dokážu představit komisi úředníků placených z našich daní, kterak srovnávají společenský přínos košíkové a jízdy na kolečkových bruslích – vážně potřebujeme dotovat sport?).

Budeme top kulturní
TOP 09 cílí na tzv. kulturní frontu a často jí vyslovují podporu mediálně známé osobnosti, které onu kulturu obvykle za státní peníze produkují. Celé je to zaštítěno mýtem o občanské společnosti a postupném „zkulturňování“ národa, což bylo jedním ze stěžejních témat Václava Havla, na jehož dědictví ostatně zejména pan Schwarzenberg staví. Program TOP 09 proto zahrnuje obsáhlou část, v níž se adoruje kultura a její dopad na národ (sic – vždycky mě pobaví, když europeistické strany, jež národní státy považují za přežitek, najednou argumentují národem a podobnými kolektivistickými pojmy). Státní podpora kultury je tedy nepostradatelná, vyvozují v TOP 09, a zároveň se zavazují, že V následujících letech prosadí každoroční nárůst výdajů na kulturu (plánovaných 8 miliard korun na rok 2014 je asi málo, raději se zadlužíme o něco víc a podpoříme další divadla a folklórní slavnosti, o které by jinak nikdo neměl zájem).

Primárním zájmem je udržet veřejnoprávní média, takže máme jasno, že Česká televize nás bude kulturně obohacovat i nadále a budeme si ji z daní platit, i když například preferujeme soukromé kanály. Místa v radách chce TOP 09 obsazovat profesionály nezávislými na politických tlacích nebo zájmech (úplně vidím, jak politická strana obsazuje místa ve státních institucích „nezávisle“) a Činnost provozovatelů soukromých rozhlasových a televizních stanic chce TOP 09 podrobit důkladné obsahové analýze, což snad ani není nutné komentovat. Je tedy zřejmé, že i v oblasti kultury TOP 09 konzistentně trvá na tom, že ví, co je správné, s rebely s jiným názorem ve jménu objektivity zatočí a zdroje na to všechno najde.

V první části polemiky jsem se pokusil vylíčit, jak ideologové TOP 09 dychtí po neliberálních zásazích státu do každodenního života jednotlivce a jak ve svých stanovách vycházejí z konceptu centrálního plánování dobra pro všechny. Ve druhé části se zaměřuji na Evropskou unii, hospodářství, státní správu a politickou kulturu.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jaromír Fajkus | pátek 11.10.2013 15:08 | karma článku: 20,27 | přečteno: 621x
  • Další články autora

Jaromír Fajkus

Europropaganda, aneb proč mě netrápí agenti z Kremlu

Už několik let se s vzrůstající intenzitou hovoří o ovlivňování zdejších nálad a voleb východními mocnostmi za účelem „destabilizace“ a nasměrování zahraniční politiky směrem k Rusku (a Číně). Něco je ale přehlíženo...

24.1.2018 v 16:07 | Karma: 44,20 | Přečteno: 3561x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Tři časté omyly související s volbou prezidenta

V následující stati se pokusím vyvrátit tři kompetence, které se prezidentovi České republiky mylně přisuzují a které do debat o kandidátech vnášejí zbytečné emoce.

16.1.2018 v 18:41 | Karma: 33,39 | Přečteno: 1286x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Krátká polemika se 30 programovými prioritami Zelených

Zelení svůj program sebevědomě označují za „dobrý“ nebo „jeden z nejvíce oceňovaných“. Co ale do letošních voleb nabízejí a kam je zařadit? Nabízím kritický pohled.

6.10.2017 v 1:32 | Karma: 33,05 | Přečteno: 992x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Co znamená přijetí solidarity s uprchlíky?

Nedávno jsem na Facebooku zaznamenal iniciativu, v rámci které se lidé fotili s cedulkou „solidaritu s uprchlíky #přijímám“. Hesla, zkratky a hashtagy namísto logické argumentace, to je nešvar obou stran názorového konfliktu...

26.6.2015 v 13:39 | Karma: 39,64 | Přečteno: 1776x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Počítačové hry vs. bojovníci za politickou korektnost

Herní byznys v posledních několika dekádách zažil ohromný rozkvět, svými rozpočty předhonil ten filmový a s rozšířením mobilních zařízení a velmi levných počítačů se mu daří stále lépe. Stejně jako u ostatních odvětví IT se dříve jednalo o hájemství svobody, kreativity, originality a individuality – hráči zde nacházeli radost a také únik z často nepříjemné reality. Virtuální světy byly tak nějak víc „v pořádku“. Bohužel, časy se mění a svědectví o tom se lze dopátrat na každém rohu.

11.4.2015 v 18:35 | Karma: 22,16 | Přečteno: 584x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Putin je ochotný zmrazit válku podle současné frontové linie, tvrdí zdroje

24. května 2024  14:15

Aktualizujeme Ruský prezident Vladimir Putin je připraven zastavit válku na Ukrajině vyjednáním příměří, které by...

„FSB má složku na každého.“ Čistky v ruské armádě se rozjely naplno

24. května 2024  13:51

Premium V nejvyšších patrech ruských ozbrojených sil pokračují důkladné čistky. Pod hesly o vymýcení...

Izraelci v Gaze objevili těla tří dalších rukojmích, včetně přítele zavražděné Shani

24. května 2024  13:38

Izraelští vojáci v noci na pátek objevili v severní části Pásma Gazy těla dalších tří rukojmích...

Poslanci kývli na novelu, která uloží povinnou zkoušku vedoucím úředníkům

24. května 2024  5:45,  aktualizováno  13:38

Poslanci schválili novelu zákona o úřednících územních samosprávných celků. Vedoucí úřadů či...

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...

  • Počet článků 16
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2089x
אָדָם

Seznam rubrik

Oblíbené blogy