Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Polemika s levicovým programem TOP 09, část první

„Čím svobodnější je trh, tím přísnější musí mít pravidla“ – ano, tato věta skutečně pochází z programu TOP 09, konkrétně z tzv. hodnotového desatera této strany, kterou její místopředseda Kalousek v rozhovoru označil za konzervativní a pravicovou. Obávám se, že jediným „pravicovým“ aspektem tohoto politického uskupení je ve skutečnosti řevnivost vůči nominální levici, především ČSSD a prezidentu Zemanovi. Ve volebním programu však nalezneme hlavně líbivé sliby (ne nepodobné programovým východiskům hnutí ANO) a ryze socialistické zásady, s nimiž se ani mírně pravicový volič nemůže ztotožnit.

Pravicová politika je taková, která klade důraz na svobodu jednotlivce. Ten tudíž nemusí na každém kroku zápasit se státní byrokracií, není demotivován vysokou daňovou zátěží a státní instituce mu nemluví do toho, jak nakládat se svým životem. Již na první pohled je patrné, že strana, která v minulém volebním období prosadila nejvyšší daně v historii ČR (údajně v rámci rozpočtové odpovědnosti – avšak státní dluh i přesto povážlivě vzrostl), prosazuje státní zásahy do stále většího počtu oblastí a nadšeně vítá regulace z EU, s pravicí, potažmo ideály občanské svobody, nemůže mít společného skoro nic. Zaměřme se nyní na některé body programu TOP 09, na kterých lze levicovost Schwarzenbergovy strany konkrétně demonstrovat.

Budeme v top formě
Leckdo jistě pamatuje na křížové tažení exministra zdravotnictví Hegera (právě za TOP 09) proti kouření v restauracích, alkoholickým nápojům levnějším než nealko a obecně proti „nezdravému životnímu stylu“. Nemusíte být zrovna závislí na tabáku, abyste pochopili, že stát zde poněkud překračuje své přirozené pravomoci a zasahuje do soukromého vlastnictví (v případě nařizování hospodám), potažmo do rozhodování každého jednotlivce, zda bude kouřit nebo jakým jiným zlozvykům se bude či nebude oddávat.

TOP 09 je i nadále přesvědčena, že ví, co je pro nás dobré, lépe než my sami, proto v programu nalezneme sliby a plány, jako například Budeme prosazovat nahrazení automatů se slazenými minerálkami a sladkostmi produkty zdravé výživy (to se týká škol – o odebírání odpovědnosti za děti z rukou rodičů jsem již psal jinde), Prosadíme zákon o podpoře sportu (není uvedeno, co by takový zákon obsahoval, ale nepřipomíná vám to trochu plány ČSSD na vytvoření ministerstva sportu?) nebo Nadále budeme potlačovat škodlivé vlivy kouření, konzumace alkoholu a přejídání (údajní pravičáci si nárokují právo dozorovat obsah našich talířů a sklenic).

Stát, který nechce mít přídomek „totalitní“, nesmí usilovat o kontrolu nad tak privátními záležitostmi, jako je stravování nebo pohybová aktivita občanů – tělo totiž náleží výhradně občanovi a je na něm, jak s ním bude nakládat. Argumentace tím, že stát poté musí hradit náklady na léčbu pacientů, kteří podcenili prevenci, není udržitelný: nechť je pojišťovnám umožněno uzavírat individuální smlouvy s jednotlivými pacienty podle tržních pravidel. O sebe pečující lidé budou zvýhodněni a „škodlivé“ pochutiny a poživatiny nebudou zatíženy „výchovnou“ daní. (Neodpustím si rýpnutí: není knížepánova rozšafná fajfka vlastně ideologicky závadná? Nebylo by vhodné ji nahradit například bio mrkví?)

Budeme top vzdělaní
Zastavme se ještě na chvíli u dětí a jejich formování státními institucemi: jedna z nejobsáhlejších kapitol programu TOP 09 se totiž týká vzdělání a právě zde nalezneme asi největší koncentraci slov jako „prosadíme“, „podpoříme“, „zamezíme“. Cílem následujícího období musí být dostupnost předškolního vzdělání pro všechny děti od 3 do 6 let; Vytvoříme podmínky pro zachování škol i v malých obcích; Náš cíl – alespoň třetina vyjíždějících studentů (míní se studijní pobyty středoškoláků v zahraničí) a tak dále. To je jistě hezké a leckterý volič na to možná uslyší, v programu však chybí vysvětlení, jak to všechno zaplatíme (pouze některé odstavce se zmiňují o tajuplném zdroji bohatství jménem „evropské fondy“). Ministerstvo školství bude v následujícím roce hospodařit s částkou téměř 140 miliard korun, a aby bylo možné splnit alespoň část slibů TOP 09, tato suma by se musela rapidně navýšit. K tomu je nutné připočíst ještě další náklady, protože TOP 09 by do roku 2020 údajně chtěla reformovat státní maturity, jejichž vytvoření a spuštění úřadem CERMAT stálo daňové poplatníky 1,4 miliardy korun – v TOP 09 tuto práci evidentně považují za špatnou a sami to za obdobnou částku jistě vymyslí lépe.

Mamutí stát řízený experty z TOP 09 vyhodnotí za nás, co je opravdu hodnotné a má smysl se učit nebo provozovat, proto se v programu dočteme, že Jazykové znalosti žáků chceme podpořit vysíláním zahraničních filmů i v původním znění (jak se taková věc podporuje, to se zakáže dabing? Školy budou muset vykazovat, kolik zahraničních filmů v původním znění dětem pustily?) nebo že Je nutné stanovení průhledných kritérií pro rozdělování dotací jednotlivým sportovním odvětvím, která by měla zohlednit společenský přínos (žijeme v pohnuté době, takže si vážně dokážu představit komisi úředníků placených z našich daní, kterak srovnávají společenský přínos košíkové a jízdy na kolečkových bruslích – vážně potřebujeme dotovat sport?).

Budeme top kulturní
TOP 09 cílí na tzv. kulturní frontu a často jí vyslovují podporu mediálně známé osobnosti, které onu kulturu obvykle za státní peníze produkují. Celé je to zaštítěno mýtem o občanské společnosti a postupném „zkulturňování“ národa, což bylo jedním ze stěžejních témat Václava Havla, na jehož dědictví ostatně zejména pan Schwarzenberg staví. Program TOP 09 proto zahrnuje obsáhlou část, v níž se adoruje kultura a její dopad na národ (sic – vždycky mě pobaví, když europeistické strany, jež národní státy považují za přežitek, najednou argumentují národem a podobnými kolektivistickými pojmy). Státní podpora kultury je tedy nepostradatelná, vyvozují v TOP 09, a zároveň se zavazují, že V následujících letech prosadí každoroční nárůst výdajů na kulturu (plánovaných 8 miliard korun na rok 2014 je asi málo, raději se zadlužíme o něco víc a podpoříme další divadla a folklórní slavnosti, o které by jinak nikdo neměl zájem).

Primárním zájmem je udržet veřejnoprávní média, takže máme jasno, že Česká televize nás bude kulturně obohacovat i nadále a budeme si ji z daní platit, i když například preferujeme soukromé kanály. Místa v radách chce TOP 09 obsazovat profesionály nezávislými na politických tlacích nebo zájmech (úplně vidím, jak politická strana obsazuje místa ve státních institucích „nezávisle“) a Činnost provozovatelů soukromých rozhlasových a televizních stanic chce TOP 09 podrobit důkladné obsahové analýze, což snad ani není nutné komentovat. Je tedy zřejmé, že i v oblasti kultury TOP 09 konzistentně trvá na tom, že ví, co je správné, s rebely s jiným názorem ve jménu objektivity zatočí a zdroje na to všechno najde.

V první části polemiky jsem se pokusil vylíčit, jak ideologové TOP 09 dychtí po neliberálních zásazích státu do každodenního života jednotlivce a jak ve svých stanovách vycházejí z konceptu centrálního plánování dobra pro všechny. Ve druhé části se zaměřuji na Evropskou unii, hospodářství, státní správu a politickou kulturu.

Autor: Jaromír Fajkus | pátek 11.10.2013 15:08 | karma článku: 20,08 | přečteno: 621x
  • Další články autora

Jaromír Fajkus

Europropaganda, aneb proč mě netrápí agenti z Kremlu

Už několik let se s vzrůstající intenzitou hovoří o ovlivňování zdejších nálad a voleb východními mocnostmi za účelem „destabilizace“ a nasměrování zahraniční politiky směrem k Rusku (a Číně). Něco je ale přehlíženo...

24.1.2018 v 16:07 | Karma: 44,20 | Přečteno: 3560x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Tři časté omyly související s volbou prezidenta

V následující stati se pokusím vyvrátit tři kompetence, které se prezidentovi České republiky mylně přisuzují a které do debat o kandidátech vnášejí zbytečné emoce.

16.1.2018 v 18:41 | Karma: 33,39 | Přečteno: 1286x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Krátká polemika se 30 programovými prioritami Zelených

Zelení svůj program sebevědomě označují za „dobrý“ nebo „jeden z nejvíce oceňovaných“. Co ale do letošních voleb nabízejí a kam je zařadit? Nabízím kritický pohled.

6.10.2017 v 1:32 | Karma: 33,05 | Přečteno: 992x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Co znamená přijetí solidarity s uprchlíky?

Nedávno jsem na Facebooku zaznamenal iniciativu, v rámci které se lidé fotili s cedulkou „solidaritu s uprchlíky #přijímám“. Hesla, zkratky a hashtagy namísto logické argumentace, to je nešvar obou stran názorového konfliktu...

26.6.2015 v 13:39 | Karma: 39,64 | Přečteno: 1776x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Počítačové hry vs. bojovníci za politickou korektnost

Herní byznys v posledních několika dekádách zažil ohromný rozkvět, svými rozpočty předhonil ten filmový a s rozšířením mobilních zařízení a velmi levných počítačů se mu daří stále lépe. Stejně jako u ostatních odvětví IT se dříve jednalo o hájemství svobody, kreativity, originality a individuality – hráči zde nacházeli radost a také únik z často nepříjemné reality. Virtuální světy byly tak nějak víc „v pořádku“. Bohužel, časy se mění a svědectví o tom se lze dopátrat na každém rohu.

11.4.2015 v 18:35 | Karma: 21,99 | Přečteno: 584x | Diskuse| Ostatní

Jaromír Fajkus

Reklama na řepkový olej zaplacená z našich daní

O víkendu jsme s kamarády připravovali domácí hamburgery. Jeden z nich si vzal na starost nákup, a když se vrátil z obchodu, mezi řečí zmínil, že tam probíhala jakási promo akce, v rámci které zákazníci dostali zdarma vzorek řepkového oleje a tenkou brožuru. Potud vše v pořádku. Už letmý pohled na znak Evropské unie na inkriminovaných propagačních materiálech (vizte foto) však naznačil, že toto promo je něčím zvláštní.

18.3.2014 v 10:02 | Karma: 25,73 | Přečteno: 990x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Příjemci dotací jsou novodobí otrokáři

Jste účastníky programu Zelená úsporám a stát vám dotuje nový kotel? Jste umělci a máte grant, díky kterému můžete realizovat své vize? Jste zastupitelé maloměsta a právě jste získali dotaci od EU na nové sportoviště? Jedno vás spojuje: vaše pyramidy vznikají v potu tváře méně šťastných.

15.2.2014 v 13:03 | Karma: 32,90 | Přečteno: 1528x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Polemika s levicovým programem TOP 09, část druhá

V první části polemiky jsem se pokusil vylíčit, jak ideologové TOP 09 dychtí po neliberálních zásazích státu do každodenního života jednotlivce a jak ve svých stanovách vycházejí z konceptu centrálního plánování dobra pro všechny. Ve druhé části se zaměřuji na Evropskou unii, hospodářství, státní správu a politickou kulturu.

12.10.2013 v 18:11 | Karma: 17,43 | Přečteno: 670x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Polemika s programovými východisky hnutí ANO

Vůči Andreji Babišovi a hnutí ANO se vyhraňuje kde kdo (a právem!), avšak dosud jsem myslím nenarazil na článek, který by se po něm nevozil z důvodu jeho členství v KSČ, sporného spisu o spolupráci s STB, případně nízké kvality produktů jeho výroben (potažmo dalších argumentů, které jsou ale pro jeho potenciální politické angažmá více či méně irelevantní). Rozhodl jsem se proto prostudovat programová východiska hnutí ANO (která již konečně vyšla) a upozornit na inkonzistence a vyložené nesmysly, jimiž se podle mého názoru jenom hemží.

22.9.2013 v 22:34 | Karma: 19,74 | Přečteno: 996x | Diskuse| Politika

Jaromír Fajkus

Argumentum ad liberos aneb děti jako rukojmí státu

Stát a obhájci státních zásahů do života občanů využívají velké množství argumentačních klamů, pomocí kterých se snaží zdůraznit prospěšnost, ba dokonce nezbytnost své činnosti. Různými triky se nám pokoušejí namluvit, že bez státních investičních pobídek nebude prosperita, bez státních nemocnic pomřeme na banální onemocnění nebo že bez Evropské unie nebude mír a spolupráce. Málokterý logický klam se však v souvislosti s projevy etatismu vyskytuje tak často, jako argumentum ad liberos neboli argumentace zaměřená na děti.

16.6.2013 v 16:30 | Karma: 15,88 | Přečteno: 534x | Diskuse| Společnost

Jaromír Fajkus

Proč nevolím Karla a proč vy byste také neměli

Odpustím si různé rádoby argumenty Schwarzenbergových odpůrců, jako jsou opletačky s občanstvím, nevalná úroveň češtiny a vůbec vyjadřovacích schopností nebo tendence pospávat při výkonu zaměstnání. To vše samozřejmě lze kritizovat, ale jsou to marginálie. Prezident je politická figura a důvody jeho (ne)zvolení by měly být politické, nikoli osobní. (Proto také považuji za absurdní časté velebení Schwarzenbergova charakteru, vesměs založené na povrchním mínění nebo falešných premisách – například „je už dost bohatý, takže nebude dělat tu korupci“ nebo „je slušný a morální, je to aristokrat“.) Nabízím pět ryze politických důvodů, proč je pro mě „kníže“ nepřijatelný jako veřejný činitel, natož jako prezident.

13.1.2013 v 18:07 | Karma: 42,64 | Přečteno: 14621x | Diskuse| Ostatní

Jaromír Fajkus

Žebříček prezidentských kandidátů

Výčet a vymezení ze strany pravicového voliče k utřídění myšlenek mých a třeba i Vašich.

14.12.2012 v 23:26 | Karma: 19,47 | Přečteno: 1426x | Diskuse| Ostatní

Jaromír Fajkus

„A proto nechci Evropu“

...aneb pokus o vyvrácení jedenácti bodů propagandy EU. Při procházení internetu jsem narazil na následující stránku, která má za cíl adorovat Evropskou unii a jejíž součástí je „manifest“ That’s Why I Want Europe. Podle zásady audiatur et altera pars jsem se rozhodl na tuto ryzí propagandu zareagovat a zkusit ukázat, že realita tak modrá a hvězdnatá rozhodně není.

5.10.2012 v 18:36 | Karma: 28,25 | Přečteno: 1441x | Diskuse| Ostatní

Jaromír Fajkus

Válka

To se to o válce mluví, když se děje kdesi za Středozemní louží! To se se smutným pokrčením ramen konstatuje, že když se kácí les, létají třísky, a že válka holt přináší oběti – avšak ve jménu světlejších zítřků, zelenější trávy a všelijakých vznešených idejí! Ovšem západních idejí, samozřejmě, neboť Západ, přestože chřadnoucí a šedivějící, se nadále domnívá, že je mírou všech věcí a že je kompetentní posoudit míru demokratičnosti a svobodnosti kdekoli.

22.3.2011 v 13:02 | Karma: 14,65 | Přečteno: 982x | Diskuse| Ostatní

Jaromír Fajkus

Vozová hradba okolo kocoura Mikeše

Ne všechny výroky jsou hodné zamyšlení, ne nad každým blábolem je třeba rozvažovat a volit, na čí stranu se člověk postaví. Existuje tzv. „svoboda slova“, čili kdokoli v zásadě může říkat cokoli – ne každý si ale zaslouží pozornost, publikum, případně potlesk; pravděpodobně by naopak bylo lepší, kdyby se většina lidstva své „svobody slova“ dobrovolně vzdala, neboť mlčeti zlato. Třeba „kauza Mikeš“, která hýbe Facebookem, médii a žaludky českých „patriotů“, to je shakespearovské much ado about nothing par excellance.

16.4.2010 v 2:52 | Karma: 11,54 | Přečteno: 1419x | Diskuse| Ostatní
  • Počet článků 16
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2150x
אָדָם

Seznam rubrik

Oblíbené blogy