Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Žena, která objevila, z čeho se tvoří hvězdy

Vědkyně, která udělala jeden z nejdůležitějších astronomických objevů, zůstala nakonec široké veřejnosti prakticky neznámá. (délka blogu 3 min.) 

Narodila se 10. května v Londýně. Její otec byl právník a matka malířka. I přesto, že její rodiče nepatřili zrovna k nejchudší společenské vrstvě, neměla to v životě lehké. 

Je autorkou věty: “Když jsem byla mladá, měla jsem strach, že se ve vědě všechno vyzkoumá tak rychle, že na mě už žádné záhady nezbydou.” 

Ostatně nebyla sama. Když se chystal na svou vědeckou dráhu Max Planck, radil mu jeho učitel, že se má stát raději klavíristou - v oblasti vědy už prý není nic nového. Max Planck se stal později zakladatelem nové, kvantové fyziky. 

Na počátku 20. století se v Anglii věnovali vědě prakticky jen muži. A přitom měla mladá Angličanka všechny předpoklady, vyrovnat se těm nejznámějším z nich. Nikdy se to nestalo, protože si nevěřila natolik, aby svůj zásadní objev postulovala navzdory mínění starších a zkušenějších kolegů a představených. 

Dlouhá cesta za poznáním

Po absolvování základní a střední školy byla naše hlavní hrdinka rozhodnutá, že chce jít na univerzitu. Zkusila se přihlásit na univerzitu v Cambridge. Ženy tam mohly studovat od roku 1871, nesměly ale získat formální titul. 

Hrdinka našeho blogu začala svá studia v roce 1919 kombinací botaniky, fyziky a chemie. 

Pak se na ni usmálo štěstí, protože získala stipendium na jednu ze slavných ženských vysokých škol, Newnham College, Cambridge. Tam také našla svou lásku - fyziku.  Pracovala v Cavendishově laboratoři, kterou vedl mimo jiné i Ernest Rutherford.

Právě tady - v Cavendishově laboratoři se doslechla o teorii publikované v roce 1920 mladým indickým vědcem Meghnadem Saha. Ten postuloval, že se atomová struktura plynů po zahřátí na extrémně vysoké teploty mění - tepelný pohyb atomů je pak tak silný, že dochází ke srážkám a atomy ztrácejí část elektronů. 

To, co je pro nás dnes úplně samozřejmé (ionizace při vysokých teplotách) bylo tehdy ještě kontroverzní myšlenkou, naše vědkyně ji ale považovala za správnou. 

Byla první, kdo spojil fakta o ionizaci s výsledky měření - a předpověděl, že se nitro hvězd skládá převážně z ionizovaného vodíku.

Kariéra a největší z objevů

Svůj sen o kariéře vědkyně si splnila v roce 1923, poté, co byl přijata na Harvardskou Univerzitu. Věnovala se zde měření spekter různých hvězd. Její diplomová práce se měla stát zrodem astrofyziky. 

Byla to právě ona, kdo jako první odvodil, že se ve spektrech světla hvězd skrývají absorpční čáry ionizovaných chemických prvků - a ne neutrálních atomů. 

Uvědomila si, že různé polohy spektrálních čar nemusí nutně znamenat různé prvky ve hvězdách, ale naopak různé (zde panující) teploty, protože ne všechny hvězdy jsou stejně horké. Nakonec se jí podařilo propojit spektrální třídy hvězd a jejich teploty a odvodit skutečné chemické složení hvězd. Množství vodíku, které tak vypočítala, bylo zhruba milionkrát vyšší, než se očekávalo na základě složení planety Země. 

Kontext tehdejších poznatků o vesmíru

Pro srovnání - vědci se v té době domnívali, že se dá světlo hvězd rozložit do spektra, které obsahuje různé spektrální čáry. Ty se zase dají přiřadit určitým chemickým prvkům. To dokonce posloužilo za potvrzení domněnky, že se všechny objekty ve vesmíru skládají ze stejných chemických prvků. Vesmír byl pro ně  jednorodý a logický. 

Následně přišla neznámá 25 letá mladá dáma, která tvrdila, že se hvězdy skládají převážně z vodíku, něco málo hélia a různých dalších prvků. 

Výsledky jejích měření a bádání se zdály být samozřejmě neuvěřitelné. Tak neuvěřitelné, že dala na radu svého nadřízeného, který se o ni staral během doktorandského studia. Má prý ke svým měřením přidat dodatečnou větu, která vysvětluje, že výsledky jsou sice zajímavé, ale nejspíš neplatné. 

Hrdinka našeho blogu to opravdu udělala a nikdy toho nepřestala litovat. 

V době, kdy byl pro vědu vesmír ještě velice malý a skládal se jen z Mléčné dráhy, kdy neexistoval Velký třesk a navíc nikdo netušil, že se vesmír rozpíná, složila … 

Cecilia Payne

… jeden z nejdůležitějších dílů velké vědecké mozaiky - a nesklidila za to ani slávu ani popularitu. 

Později vyučovala kurzy astronomie na Harvardu - a studenti její lekce milovali, i když nebyly součástí oficiální nabídky Harvardu. Pracovala coby technická asistentka a sláva za teorii o tom, že je vodík nejrozšířenějším prvkem ve vesmíru a že je hlavním materiálem pro tvorbu hvězd, získal Henry Norris Russell. Ten se naštěstí pro naši hrdinku netají tím, že teorii před ním vytvořila Cecilia Payne.  

Ve třicátých letech se naše hrdinka už zapojuje do práce mezinárodní vědecké komunity. Cestuje do zahraničí, kde se v roce 1933 setkává se svým budoucím  mužem, ruským astrofyzikem Sergejem Gapoškinem. Pokračují ve vědecké práci na Harvardu, kde Cecilia získává v roce 1956 profesuru - a stává se tak první ženou, které se podařilo stát harvardskou vysokoškolskou profesorkou. 

Během své kariéry vydá téměř 250 vědeckých publikací… i přesto skončí jako poměrně neznámá a jen odborníky obdivovaná průkopnice astrofyziky. 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Dana Tenzler | pondělí 3.4.2023 8:00 | karma článku: 26,73 | přečteno: 420x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Biologické stopy na exoplanetách

Jak se pozná, že se na cizí a slibně vypadající exoplanetě skutečně nachází život? Exoplanety jsou příliš daleko. Zbývá jen pozorování teleskopy. (délka blogu 4 min.)

23.5.2024 v 8:00 | Karma: 13,82 | Přečteno: 139x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Jakou barvu budou mít rostliny na exoplanetách?

Na exoplanetách může mít biosféra jinou barvu než je tomu na Zemi. Vědci našli argumenty pro existenci exoplanet s fialovými rostlinami. Jakou barvu mají rostliny na jiných planetách? (délka blogu 3 min.)

20.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,17 | Přečteno: 187x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (4) - klamání tělem a přibarvování reality

Poslední část malého blogového seriálu o tom, proč jsou vlastně horniny barevné a proč je zbarvení minerálů podobné chování třídy plné dětí.

16.5.2024 v 8:00 | Karma: 13,43 | Přečteno: 156x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (3) - co nutí děti zlobit?

Když rozebereme případ dětí z úplně zlobivé třídy (idiochromatismus - název si můžete zapamatovat podle toho, že se z takových dětí člověk musí zbláznit), zjistíme, že mají ke zlobení (a minerály k zabarvení) jen několik důvodů.

13.5.2024 v 8:00 | Karma: 14,83 | Přečteno: 215x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (2) - proč jsou vlastně děti zlobivé?

V tomto díle blogového seriálu o barvě minerálů se dozvíte, kdo nebo co způsobuje tzv. alochromatismus, idiochromatismus a pseudochromatismus. (délka blogu 4 min.)

9.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,41 | Přečteno: 232x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Mezinárodní soudní dvůr nařídil Izraeli zastavit ofenzivu v Rafáhu

24. května 2024  15:41,  aktualizováno  15:59

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) nařídil Izraeli zastavit ofenzivu ve městě Rafáh v Pásmu Gazy a...

Při nehodě u Benešova zemřel člověk, tři další jsou zranění. Převážely je vrtulníky

24. května 2024  12:45,  aktualizováno  15:58

Hlavní tah z Prahy na Tábor zablokovala před polednem u Bystřice na Benešovsku čelní srážka dvou...

V Praze na hlavním nádraží se srazil osobní vlak s posunovací lokomotivou

24. května 2024  12:28,  aktualizováno  15:53

Na pražském hlavním nádraží se v pátek dopoledne střetl osobní vlak s posunovací lokomotivou....

Putin se chystá na návštěvu do KLDR, uskuteční se v „dohledné době“

24. května 2024  15:45

Kreml chystá návštěvu prezidenta Vladimira Putina v Severní Koreji, uvedla v pátek agentura RIA...

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...

  • Počet článků 978
  • Celková karma 19,03
  • Průměrná čtenost 1286x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.