Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Temné hvězdy, jak se zdá, skutečně existovaly

Počáteční stádium našeho vesmíru možná obývaly hvězdy úplně jiného typu, než jak je známe dnes. Vesmírný teleskop Jamese Webba nejspíš potvrdil dávnou teorii o temných hvězdách.

První hvězdy vesmíru se pravděpodobně značně lišily od dnešních hvězd. Skládaly se sice ze stejných chemických prvků - vodíku a malého množství helia, neměly ale logicky žádné příměsi těžších kovů (ty ještě ve vesmíru neexistovaly, protože je syntetizovaly až první generace běžných hvězd dnešního typu. 

 Zato ale pravděpodobně obsahovaly velké množství temné hmoty. 

Temná hvězda

Vzhledem k tomu, že na sebe temná hmota a běžná hmota působí gravitačně, mohly kolem sebe shluky temné hmoty v raném vesmíru nashromáždit značné množství vodíku a hélia (s výjimkou malého množství lithia to byly jediné chemické prvky, které vznikly při velkém třesku). 

Tato hmota se pak mohla působením vlastní gravitace dále zahušťovat. Aby se z ní mohl vytvořit stabilní útvar v dynamické rovnováze, potřebovala nějaký zdroj energie. O ten se v dnešních hvězdách stará termojaderná fúze, v temné hvězdě ji ovšem mohla poskytnout temná hmota. V některých modelech a teoriích, které se týkají temné hmoty, se mluví o anihilaci částic a antičástic této zajímavé látky. Následně vznikají kvanta gama záření a neutrina. Tyto vysokoenergetické částice by zabránily zhroucení oblaku hmoty, podobně jako jaderná fúze udržuje v gravitační rovnováze dnešní běžnou hvězdu.

Takové temné hvězdy (temné proto, že nezískávají svou energii jadernou fúzí) by měly mít gigantické rozměry -  s průměrem desítek nebo dokonce set tisíc násobků průměru běžných hvězd. 

Na rozdíl od dnešních hvězd ale byly jen málo zářivé (v tom smyslu, v jakém si představujeme záření hvězdy dnes) a měly by mít ve srovnání s běžnou hvězdou nízkou hustotu. Kvůli tomu také nemohly naše teleskopy dosud zachytit jejich záření. Takový zdroj světla by byl příliš matný a slabý na to, aby byl vidět v té vzdálenosti, ve které se aktuálně nachází. 

Vesmírný teleskop Jamese Webba

Situace se změnila v okamžiku, kdy byl uveden do provozu nový vesmírný teleskop, který byl pojmenován po Jamesi Webbovi, někdejším řediteli NASA. Tento teleskop se specializuje na sledování infračervené části spektra. V praxi to znamená, že zachycuje například tepelné záření zrnek vesmírného prachu - ale také záření, které je díky velké vzdálenosti zdroje přesunuto do infračervené části spektra (tzv. rudý posuv). Zachycuje tak záření pradávných galaxií, které vznikaly těsně po Velkém třesku. 

Některé z objevených galaxií s vysokým rudým posuvem by mohly být ve skutečnosti temnými hvězdami, jsou si jistí vědci, kteří dané jevy zkoumají. 

Takové obří hvězdy zůstávají poměrně chladné a nevytvářejí žádné horké jádro, ve kterém by probíhaly termonukleární reakce - svou energii, která dovoluje obřímu útvaru vzdorovat vlastní gravitaci, mohou teoreticky získávat z anihilace temné hmoty (viz výše). 

Jakmile jí pak zásoby temné hmoty dojdou, musí se nutně zhroutit - a vytvoří obří černou díru. To by vysvětlovalo, proč ve vesmíru pozorujeme galaxie, v jejichž centru se nachází podobné obří černé díry. 

Kandidáti na temné hvězdy dostali názvy JADES-GS-z11, z12 a z13-0. Mají parametry, které se shodují s teoretickými parametry pro temné hvězdy. Naopak neodpovídají tomu, jak by měly vypadat klasické galaxie. 

Teleskop se bude těmto objektům samozřejmě věnovat i v budoucnosti. 

Podpořit by ho mohl nový vesmírný teleskop Nancy Grace Roman Space Telescope. Jeho vypuštění je plánováno na květen 2027. 

Bude se jednat o širokoúhlý teleskop pracující v infračervené části spektra, který bude mít dobré předpoklady k průzkumu vzdáleného vesmíru. Teleskop by mohl být schopen pozorovat supertěžké temné hvězdy s hmotností větší než 100 000 Sluncí. 

Temné hvězdy s takovými rozměry pravděpodobně nebyly moc časté. Spíše se jednalo o objekty s hmotností kolem 10 000 Sluncí. S trochou štěstí a s pomocí gravitačních čoček by ale pak mohly být pozorovány i tyto běžnější a menší útvary. 

 

https://arxiv.org/pdf/0709.2369v1.pdf,https://www.pnas.org/doi/10.1073/pnas.2305762120,https://www.jpl.nasa.gov/missions/the-nancy-grace-roman-space-telescope

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 17.7.2023 8:00 | karma článku: 23,13 | přečteno: 415x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Letadlo s jaderným pohonem

Lodě nebo ponorky, které využívají jaderný pohon, dnes nikoho neudiví. Možná ale nevíte, že kdysi existovala i letadla s jaderným pohonem. (délka blogu 4 min.)

9.9.2024 v 8:00 | Karma: 28,72 | Přečteno: 1853x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Osamělé planety objevené teleskopem Jamese Webba

Planety se podle dnes platné teorie tvoří z rotujícího disku plynu a prachu, kroužícího kolem nově vzniklé hvězdy. Jak se ukázalo, nemusí to být podmínkou. (délka blogu 4 min.)

5.9.2024 v 8:00 | Karma: 15,10 | Přečteno: 220x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Budoucí průběh novy v Severní koruně

Co se bude přesně dít během výbuchu novy v Severní koruně? Jevy, které mu předcházejí a ty, které budou následovat. (délka blogu 4 min.)

2.9.2024 v 12:52 | Karma: 16,17 | Přečteno: 308x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Nova v souhvězdí Severní koruny

V příštích dnech nebo týdnech se na obloze objeví nova – exploze bílého trpaslíka v souhvězdí Severní koruny. Bude pozorovatelná pouhým okem. (délka blogu 5 min.)

29.8.2024 v 8:00 | Karma: 16,22 | Přečteno: 326x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Událost, která vyhubila dinosaury

Před zhruba 66 miliony roků došlo na naší planetě k obrovské katastrofě, při které vymřely tři čtvrtiny všech rostlinných a živočišných druhů. Co ji způsobilo? (délka blogu 5 min.)

26.8.2024 v 8:00 | Karma: 24,65 | Přečteno: 462x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého

3. září 2024  10:23,  aktualizováno  20:39

Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm...

Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska

3. září 2024  16:52

Premium Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu...

Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly

5. září 2024  14:42

V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...

Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel

8. září 2024  13:21,  aktualizováno  14:01

U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...

Volili jste Pavla? Pak mě neškolte! říká Konečná. Extremistu vidí v Řeporyjích

2. září 2024

Do krajských a senátních voleb jde její strana s cílem bojovat proti vládě. Kromě nadcházejících...

Trpělivost došla. Německo kvůli nelegální migraci obnoví kontroly na hranicích

9. září 2024  15:49,  aktualizováno  20:41

Německo zavádí od příštího pondělí dočasné kontroly na všech pozemních hranicích. V pondělí to...

I Češi byli kolonialisté. Podkarpatský mýtus musí skončit, píše historik

9. září 2024

Premium Češi sice právem vyčítají Rusku, že neví, kde má hranice, sami ale ještě počátkem 90.let tesknili...

Žijeme pospolu, třeba v Itálii je to normální, říká Adam Mišík o své rodině

9. září 2024

Premium Málokdo by to čekal, ale z Adama Mišíka se v roli Dominika v nováckém seriálu Jedna rodina vyklubal...

Zamlada Bill Gates nevěřil na dovolené. Dnes si volno užívá, důchod neplánuje

9. září 2024

Ve dvaceti si zakladatel Microsoftu a jeden z nejbohatších lidí planety Bill Gates nedokázal ani...

Kosmetika nejen pro první koupání: Vyzkoušejte péči od sebamed Baby
Kosmetika nejen pro první koupání: Vyzkoušejte péči od sebamed Baby

Pokožka novorozenců a kojenců je velmi citlivá, a proto je důležité volit kvalitní a šetrné kosmetické produkty, zejména při koupání. Kosmetika...

  • Počet článků 1009
  • Celková karma 22,16
  • Průměrná čtenost 1277x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.