Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Proč mají výstražná světla modrou barvu?

 Proč byla pro výstražný signál v silničním provozu zvolena modrá barva? Na vině je (a vás to nepřekvapí) … fyzika (délka blogu 3 min.)

Ať už je to blikající sanitka nebo maják policie - pro výstrahu se dnes používá světlo modré barvy. Na první pohled je situace jasná. V silniční dopravě jsou ostatní barvy už dávno používány k jiným účelům. Spojujeme je tedy s jinými situacemi a pro výstražný signál se nehodí. Situace je ale trochu komplikovanější. 

Červená barva proniká ze všech barev viditelného spektra nejlépe mlhou  - pro výstražný signál se tedy hodí ze všech barev nejlépe. Červená se v dopravě skutečně stala prvním přirozeným varovným signálem. 

Proto svítí i moderní semafory zeleně, žlutě nebo oranžově a při povelu k zastavení červeně. Světla na vozidlech jsou bílá, žlutá a červená. Je to právě červené světlo, co varuje řidiče, který jede za jiným vozidlem, pokud přední řidič brzdí. Podobně jsou na tom značky a světla, která vyznačují staveniště. I ona jsou bílá, žlutá nebo červená. 

Modrá barva byla alespoň na počátku a při vzniku silničního provozu trochu opomíjena. A i dnes se používá jen ve výjimečných případech. Použití modrých světel na soukromých vozidlech je dnes dokonce zakázáno vyhláškou. V Německu například zaplatíte za takový přestupek 20 eur. To platí mimochodem nejen pro světla, která se nacházejí vně vozidla, ale také pro modré blikající předměty v kabině řidiče. 

Proč vlastně modrá?

Varovná světla se začala vyrábět v modré barvě před zhruba 90 roky. A to i přesto, že tuto barvu dnes máme zafixovanou spíše jako barvu, která má svádět k relaxaci. Za toto rozhodnutí vděčíme… nacistickému Německu. 

Bylo to čistě vojenské rozhodnutí. Nacisté se připravovali na válku - a tak roce 1933 v Německu zavedli pro policejní vozidla a krátce poté také pro vozidla hasičského sboru výstražné světlo, které by nebylo moc… vidět. 

V předválečné a válečné době se ale tato vlastnost cenila. Špatně viditelné světlo totiž logicky uniklo pozornosti nepřítele - konkrétně letectva, které pronikalo nad německé území. Policie a hasičské sbory tak byly během použití výstražného světelného signálu trochu lépe chráněny před nepřátelskými útoky. 

Proč je modré světlo špatně vidět

To, co vnímáme jako světlo, jsou fotony - elektromagnetické záření. Jejich kmitání určuje vlnovou délku světla. Očima vidíme jen velmi malý výřez celého spektra. Modrá barva má přitom nejkratší vlnovou délku a červená pro změnu nejdelší. 

V atmosféře se modré světlo rozptyluje nejlépe ze všech barev viditelného spektra. To také mimochodem vysvětluje klasické barvy našeho nebe. Modrá část spektra se rozptyluje na molekulách vzduchu atmosféry nejvíce a je proto zodpovědná za modré nebe, které vidíme přes den. Červená barva se dostává ke slovu až při západu nebo východu Slunce, když světlo musí urazit atmosférou daleko delší cestu než když Slunce stojí v zenitu. 

V praxi to například znamená, že červené světlo určité intenzity je vidět až do výšky 2 km, zatímco oranžové se dá rozpoznat z výšky 1,45 km a zelené světlo stejné intenzity uvidíte až ve výšce 800 metrů. Přitom podobně silné modré světlo rozpoznáte jen do výšky 300 metrů. 

Poválečný úspěch modré barvy

Po skončení druhé světové války už modrá světla policii a hasičskému sboru zůstala. Modrý výstražný signál se osvědčil natolik, že se v padesátých letech začal používat pro podobné účely v celé Evropě. Od roku 1953 pak byla zavedena ještě blikající světla - blikání výstražnou funkci zvýrazňuje. 

Dnešní výstražná světla se od těch původních ale přeci jen trochu liší. Moderní výstraha totiž svítí a bliká dokonce i směrem nahoru - musí být vidět i ze vzduchu. Koneckonců policie i hasičské sbory dnes letectvo neděsí, naopak. Jsou jejich součástí. Helikoptéry se starají o rychlejší dopravu obětí autonehod nebo o policejní průzkum terénu. 

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 22.1.2024 8:00 | karma článku: 29,17 | přečteno: 810x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Minulost měsíců Marsu a japonská mise MMX

Japonská vesmírná agentura pracuje na misi, která bude zkoumat minulost a vývoj měsíců naší sousední planety, Marsu. O sondě, misi a marsovských měsících. (délka blogu 3 min.)

25.7.2024 v 8:00 | Karma: 15,27 | Přečteno: 165x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Co je nového na Marsu?

Co se v minulých měsících událo na naší sousední planetě? Jak přímo na jejím povrchu tak na její oběžné dráze pracuje několik automatických sond. (délka blogu 3 min.)

22.7.2024 v 8:00 | Karma: 24,24 | Přečteno: 326x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Proč se má při vaření luštěnin přidávat jedlá soda?

Chemie v kuchyni - jedlá soda pomáhá při vaření čočky, fazolí a hrášku. Jak funguje trik se sodou a proč urychluje vaření luštěnin? (délka blogu 3 min.)

18.7.2024 v 8:00 | Karma: 26,21 | Přečteno: 603x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - kdy se mají solit luštěniny?

Luštěniny se prý mají solit až po uvaření. Jinak se prý doba, nutná ke změknutí, značně prodlužuje. Je to jen mýtus - nebo je to pravda? (délka blogu 3 min.

15.7.2024 v 8:00 | Karma: 26,43 | Přečteno: 590x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Čím se projeví kolaps magnetického pole Země?

Sluneční bouři způsobuje silný proud nabitých částic a elektromagnetického záření ze Slunce. Bez magnetického pole Země by tyto sluneční bouře mohly být nebezpečné pro naši technologii a dokonce i pro nás lidi.

11.7.2024 v 8:00 | Karma: 20,90 | Přečteno: 411x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

  • Počet článků 996
  • Celková karma 21,05
  • Průměrná čtenost 1281x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.