Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Přepólování magnetického pole Země. Mýty a fakta (1)

Hrozí Zemi katastrofa? Magnetické pole naší planety v poslední době slábne a magnetické póly migrují. První díl ze seriálu o magnetickém poli naší planety. (délka blogu 8 min.)

Když budete hledat v internetu téma “přepólování”, dostanete nabídku nespočtu webových stránek. Některé se zabývají fakty, jiné ezoterikou. Je ovšem s podivem, že se i poměrně seriózně tvářící vědci nechávají strhnout ke katastrofickým předpovědím. “Kosmické záření prý během přepólování způsobí mnoho milionů případů onemocnění rakovinou!” je jen jedním z (podle mě nekompetentních) scénářů. 

Co se vlastně děje během přepólování magnetického pole Země? A jaký to může mít vliv na náš život?

Honba za magnetickým polem

Magnetické pole chrání naši atmosféru před škodlivým vlivem ionizujícího záření přicházejícím z kosmu. Rozhodně ale není ani neměnné ani konstantní. Ve skutečnosti jeho síla neustále kolísá a stejně tak se měnilo v blízké a dávné minulosti. 

Zatímco se nedávná blízká minulost (ca. posledních sto let) dá díky vědeckému pokroku a příslušným přístrojům sledovat celkem přesně, můžeme dávné změny sledovat méně přesně. Přesto jsou taková měření poměrně spolehlivá. 

Dovolují to nepatrné magnetické částice, přítomné například v horninách. Zahřátím nad určitou teplotu (říká se jí Curieova teplota) se hornina demagnetuje a po vychladnutí v ní zamrzne aktuální mg. pole.

Hádáte správně - jev se dá velice dobře sledovat například u vulkanické  lávy. Když víme, kdy daný vulkán vybuchl, můžeme jistit, jaký směr mělo tou dobou magnetické pole Země. 

Nejsou to mimochodem jen horniny, kdo podává svědectví o dávných časech. Existuje jedno odvětví lidské činnosti, které jevy kolem magnetického pole odráží podobným způsobem: hrnčířství. I pro hrnčířské pece totiž platí, že se jejich materiál zahřívá - a uchovává v sobě směr magnetického pole, které panovalo při jejich posledním použití. Hrnčířské zboží něco takového samozřejmě udělat nemůže - po vychladnutí bylo z pece vyjmuto a tím se ztratila informace o přesném směru. Přesto mohou i dlaždice, hrnky a cihly podat svědectví o minulosti. Dá se z nich totiž vyčíst, jak silné kdysi magnetické pole bylo. 

Změny magnetického pole

… se dělí do dvou skupin. Krátkodobé a dlouhodobé. Krátkodobé změny se odehrávají v řádu minut nebo hodin, případně dní nebo měsíců. K těm dlouhodobým patří jevy v rámci desítek až milionů roků. 

Je jen logické, že jsou oba druhy způsobeny rozdílnými jevy. Krátkodobé změny jsou vyvolány jevy existujícími mimo Zemi. Naopak dlouhodobé jevy mají na svědomí změny ve struktuře naší vlastní planety. 

Krátkodobé změny nejsou moc intenzivní - bývají řádově v jednotkách procent síly magnetického pole. Dlouhodobé změny jsou až stokrát intenzivnější. Patří k nim také kompletní přepólování celého magnetického pole. 

Jak vlastně vypadá magnetické pole Země

Obrázek: Magnetické pole a jižní atlantická anomálie. Zdroj: NASA, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:South_Atlantic_Anomaly.png

Dalo by se téměř dokonale popsat jako lehce nakloněný dipól. Jeho maxima se nacházejí v blízkosti severního a jižního geografického pólu Země. 

Aby to nebylo tak jednoduché, nachází se momentálně jižní magnetický pól na severu a severní na jihu naší planety. Tak tomu ovšem nemusí být navždy… 

Ještě v roce 1900 pozorovali tehdejší vědci dobře vyvinuté dipólové magnetické pole. Dnes, o sto let později, je o 15 % slabší a daleko nejpravidelnější. V rozlehlé oblasti v jižním Atlantiku má dokonce jen zhruba poloviční intenzitu. Dostala název jižní magnetická (nebo atlantická) anomálie. 

Jak to bylo v minulosti?

Už na počátku 20. století byly prováděny studie, které se zabývaly magnetickými vlastnostmi lávy různých vulkánů. Od poloviny století se pak přidaly studie na mořských sedimentech. I ony totiž mohou obsahovat malé magnetické částice, které se při usazování orientovaly podle kdysi aktuálního směru pole. 

Vědci zjistili, že magnetické póly nesetrvávají na jednom místě, naopak neustále putují polárními oblastmi. Čas od času si dokonce vymění svá místa. Síla magnetického pole nejprve slábne, poté se pole rozmělní a stane se chaotickým. Může mít hned několik severních a několik jižních pólů. Poté si póly vymění místo a pole zase zesílí na původní intenzitu. 

Dochází k tomu velice nepravidelně, často ale s periodou několika 10 000 - 100 000 roků.  Jak dlouho trvá celá přeměna není jisté - na základě nasbíraných dat se ale zdá, že průměrná délka proměny bude kolem 7000 roků. Byly ale už zaznamenány případy, kdy se ve staré lávě našly stopy neobyčejně rychlých přepólování - v rozmezí několika dnů. V tomto případě ale není jisté, jestli se jednalo o globální pole nebo pole lokální - místní pole, které se náhle objevilo a pak rychle měnilo v rámci dlouhodobějšího přepólování celého zemského magnetického pole. 

Budoucnost

Pokud nás tedy opravdu čeká přepólování - neskončí globální katastrofou. I kdyby na části naší planety zmizelo centrální magnetické pole vytvořené tekutým zemským jádrem, budou existovat oblasti, které budou chráněny poli místními. 

Je také jisté, že naši předkové bez problémů už několik takových jevů zažili a přežili. Život jako takový jich dokonce zažil mnoho tisíc. Nesčetná přepólování  zemského magnetu život v minulosti nijak neohrozila. 

Vysvětlení je jednoduché. Neoblomné fyzikální zákony se starají o náhradu ve chvíli, kdy magnetické pole Země na chvíli zkolabuje. 

O tom, jak probíhá vznik náhradního magnetického pole - bude příští blog. 

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 4.10.2021 8:00 | karma článku: 28,39 | přečteno: 762x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (7) - přírodní modrá

Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví potraviny? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

11.4.2024 v 8:00 | Karma: 16,63 | Přečteno: 401x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (6) - průmyslová zelená

Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví potraviny? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

8.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,50 | Přečteno: 317x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (5) - přírodní zelená

Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

4.4.2024 v 8:00 | Karma: 13,49 | Přečteno: 268x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (4) - průmyslová červená

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

1.4.2024 v 8:00 | Karma: 15,12 | Přečteno: 286x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (3) - přírodní červená

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

28.3.2024 v 8:00 | Karma: 16,16 | Přečteno: 308x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Počkej na mě! Vyprovodil tátu do války, jeho fotka otevírala peněženky

1. května 2024

Seriál Jeho rozzářená tvář bývala za druhé světové války vystavena v každé třídě a kanadským žáčkům...

Bijec migrantů živoří. Salvini zamrzl v minulosti, spásu hledá v bájném mostu

1. května 2024

Premium Někdejší hvězda italské krajní pravice Matteo Salvini politicky živoří. Jeho strana Liga před...

Strach z problémového nájmu? Majitelé bytů mají získat garanci za nájemníky

1. května 2024

Premium Stát chce motivovat majitele nemovitostí k poskytování bydlení i rizikovým nájemcům. Pronajímatelé...

Dvacet let v Unii řečí čísel. Češi dominují v kaprech, letí také Erasmus

1. května 2024

Dvě dekády po vstupu do Evropské unie je co se týče peněz Česko více než bilion korun v plusu. Z...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 971
  • Celková karma 19,87
  • Průměrná čtenost 1327x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.