Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Barvy v kuchyni (7) - přírodní modrá

Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví potraviny? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

V minulých kapitolách jste se mohli dočíst, jak se barví potraviny na zeleno, na žluto nebo na červeno. Zbývající barva - modrá - je kupodivu (přírodou i lidmi) daleko méně oblíbená.

Když si budete chtít vybavit skutečně modré jídlo, napadne vás nejspíš šmoulí zmrzlina. Jasná modrá barva je způsobena umělým barvivem, o kterém bude řeč v příští kapitole blogu. Pokud máte chuť na modré potraviny bez chemie, musíte se spokojit s obarvením pomocí několika málo rostlin nebo jejich plodů.

Modrá barva je v přírodě velmi vzácná (kromě modré oblohy a modrého oceánu - ty ale nejsou barveny žádnými pigmenty ale fyzikálními jevy). A pokud umí některá z rostlin syntetizovat opravdu sytou modrou barvu, je její extrakce (k využití v potravinářství) prakticky nemožná.

Přesto se odborníci snaží vytvořit modrou přirozenou barvu, která by se dala využít k barvení potravin. Jeden z takových nadějných pokusů využívá řasu spirulinu, která se už dnes využívá k barvení na zeleno. Ještě nadějnější je … červená řepa. I ona už slouží v kuchyni coby barvivo - tentokrát pro různé potraviny, ve kterých je nutné podpořit červenou barvu. Zdá se ale, že existuje možnost, jak červenou řepu proměnit pomocí jednoduchých chemických reakcí na … modrou řepu. Barvivo by pak už nebylo úplně přírodní - a také by asi nebylo vyloženě levné. Zlevnění by se prý mohlo dosáhnout tím, že se do procesu zapojí geneticky modifikované bakterie.

Modré barvivo v červeném zelí

Červené zelí je hotový chameleon. V němčině má například hned dva názvy - říká se mu jak červené tak modré zelí. Obě jména mají své opodstatnění. Když vyroste zelí na alkalické půdě, má opravdu spíš modrou barvu. Když roste na půdě kyselejší, je zbarvené do červena. Na vině je samozřejmě chemie.

Barvící látkou je zde sloučenina antokyan, která je schopna měnit svou strukturu (a tím i barvu, kterou následně vidíme) v závislosti na kyselosti prostředí, ve kterém se nachází.

Obrázek: Přírodní indikátor pH Červené zelí (levá strana kyselá, pravá zásaditá). Při hodnotách pH pod 3 jsou antokyany zbarveny do červena. Při hodnotách pH mezi 5 a 7 jsou antokyany fialové. Při hodnotách pH mezi 7 a 8 je tato molekula modrá. Při pH od 8 je molekula antokyanu nevratně přeměněna na žlutý anion. Zdroj: Indikator-Blaukraut.JPG : Supermartl odvozené dílo: Haltopub ( diskuse ), CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons, ttps://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f7/Indicateur_chou_rouge.jpg

Přidáním kyselých přísad (například octa nebo kyseliny citronové) se barví jídlo, které obsahuje červené zelí, na červeno. V pH neutrálním prostředí je takové jídlo spíše fialové a po přidání přísad, které vyvolávají zásadité prostředí s pH vyšším než 7 (prášek do pečiva, jedlá soda) pak dostává jídlo modrou barvu.

V praxi mě zaujal ještě jeden efekt. Polévka (zelňačka) vařená ze červeného zelí smaženém na sádle, zahuštěná moukou a mlékem - je v teplém stavu fialová. Když ale vychladne, změní svou barvu na modrou. Vysvětlení nabízí nejspíš spolupráce sodných kationtů (pocházejících z kuchyňské soli) a organických molekul, které obsahuje mléko. Znamená to, že ve vychladlé polévce je spíše alkalické prostředí, zatímco ohřátím se uvolňují kationty, které pH snižují.

Antokyany se mimochodem v našem organismu příliš neohřejí. Mají špatnou biologickou dostupnost (jen asi 1 procento). Je to možná škoda, protože umí vázat volné radikály a chránit tedy naši DNA před škodami, které tyto volné radikály způsobují. Název antokyan sice evokuje, že má molekula něco společného s prudkým jedem kyanidem, není to ale pravda. Antokyany jsou jen málo toxické - a ty, které jíme spolu s rostlinami (červené zelí) nepředstavují pro naše zdraví žádné nebezpečí.


Zdroje: https://www.mdr.de/wissen/blau-lebensmittelfarbe-nateurlich-100.html, wikipedia, www.chemie.de

Příště: Barvy v kuchyni (8) - průmyslová modrá

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 11.4.2024 8:00 | karma článku: 17,34 | přečteno: 417x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Minulost měsíců Marsu a japonská mise MMX

Japonská vesmírná agentura pracuje na misi, která bude zkoumat minulost a vývoj měsíců naší sousední planety, Marsu. O sondě, misi a marsovských měsících. (délka blogu 3 min.)

25.7.2024 v 8:00 | Karma: 15,27 | Přečteno: 165x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Co je nového na Marsu?

Co se v minulých měsících událo na naší sousední planetě? Jak přímo na jejím povrchu tak na její oběžné dráze pracuje několik automatických sond. (délka blogu 3 min.)

22.7.2024 v 8:00 | Karma: 24,24 | Přečteno: 326x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Proč se má při vaření luštěnin přidávat jedlá soda?

Chemie v kuchyni - jedlá soda pomáhá při vaření čočky, fazolí a hrášku. Jak funguje trik se sodou a proč urychluje vaření luštěnin? (délka blogu 3 min.)

18.7.2024 v 8:00 | Karma: 26,21 | Přečteno: 603x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - kdy se mají solit luštěniny?

Luštěniny se prý mají solit až po uvaření. Jinak se prý doba, nutná ke změknutí, značně prodlužuje. Je to jen mýtus - nebo je to pravda? (délka blogu 3 min.

15.7.2024 v 8:00 | Karma: 26,43 | Přečteno: 590x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Čím se projeví kolaps magnetického pole Země?

Sluneční bouři způsobuje silný proud nabitých částic a elektromagnetického záření ze Slunce. Bez magnetického pole Země by tyto sluneční bouře mohly být nebezpečné pro naši technologii a dokonce i pro nás lidi.

11.7.2024 v 8:00 | Karma: 20,90 | Přečteno: 411x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

  • Počet článků 996
  • Celková karma 21,05
  • Průměrná čtenost 1281x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.