Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Barvy v kuchyni (4) - průmyslová červená

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

Chemický průmysl se samozřejmě v minulosti věnoval nejen konzervaci - ale také zkrášlování potravin. A tak dnes nejsme odkázáni na přírodní barviva. V potravinářství se používá hned několik různých barviv, která propůjčují jídlu červenou barvu. 

Červeň Allura AC

Toto barvivo má označení E129. Používá se při výrobě cukrovinek, limonád - nebo také vylepšuje jídlo vyrobené z mletého masa. 

Protože se jedná o azobarvivo, často ho spotřebitel považuje za paušálně nebezpečné. Kromě toho je opravdu podezřelé ze spouštění pseudoalergií a hyperkinetického syndromu. Diskutuje se také o tom, že by mohlo být spouštěčem astmatu a neurodermatitidy. Při pokusech na zvířatech byla u pokusných zvířat někdy zjištěna hyperaktivita. Povolená denní dávka v EU je 7 mg/kg tělesné hmotnosti. Protože se vyrábí z ropy a není zvířecího původu, je toto barvivo často používáno ve vegetariánských i veganských potravinách. 

Amarant

Amarant najdete pod označením E123. Je to červenohnědý, tmavě červený až fialový prášek rozpustný ve vodě. Při 120 °C se rozkládá aniž by předtím tál. I on se vyrábí z ropy a je tedy používaný ve veganských a vegetariánských potravinách. 

Amarant je odolný vůči světlu, teplu a kyselině benzoové, která se často používá jako konzervant. Používá se do aperitivů, lihovin a náhražky rybích jiker.

Předpokládá se, že amarant barví potraviny na červeno, může způsobit pseudoalergie, kožní reakce a bronchiální astma. 

Azorubin

Také azorubin patří do skupiny azobarviv. Najdete ho pod názvem E122. Azorubin se používá v nápojích, cukrovinkách a výrobcích z cukru, marcipánu, v pudinku, želé, ovocné zavařenině, hotových polévkách apod. 

Azorubin je chemicky velmi podobný amarantu (E 123) a stejně jako tato látka je podezřelý ze spouštění pseudoalergií. Uvažuje se také, že by mohl u dětí způsobovat hyperaktivitu. 

Kantaxantin

Barvivo s krkolomným názvem má označení E161g. Chemicky se jedná o xantofyl (karotenoid), který se dá nalézt například u krabů nebo také v peří plameňáků, kteří tyto kraby konzumují. 

Karotenoidy se v našem těle metabolizují na vitamin A - kantaxantin to ale nedělá. Zjistilo se, že se naopak v těle ukládá a dlouho se diskutovalo o tom, jestli očím spíš neškodí. 

Používá se k barvení lososovitých ryb ale přidává se také do krmiva drůbeži. Vajíčka potom mají hezky sytou barvu žloutku. Můžeme ho tedy konzumovat ve velikonočních vejcích i tehdy, když nejsou tímto barvivem barveny jejich skořápky. 

Barvivo bylo obsaženo také v tabletkách na opalování, ty ale byly z trhu staženy - právě kvůli kontroverzní diskuzi o jeho škodlivosti. 

Košenilová červeň A 

Košenilová červeň A svým názvem tak trochu připomíná košenilu. Jedná se ale o syntetické barvivo, které je chemicky spíše podobné amarantu. Jeho označení je E124. Barvivo je jasně červené, nerozkládá se na světle, podobně odolává i teplu, louhům i kyselinám. Navíc je toto barvivo rozpustné ve vodě, takže je jasné že je velice oblíbené. 

Naleznete ho ve španělské klobáse chorizo, náhražkách lososa, nápojích, limonádách, cukrovinkách, ovocném želé, zavařeninách, sýrech, nebo třeba v různých tabletách. 

Vzhledem k jeho chemické struktuře (azobarvivo) existuje podezření na spouštění pseudoalergií, neurodermatitidy a astmatu.

Litholrubin BK

I litholrubin je umělé barvivo, které patří do skupiny azobarviv. Pokud se využívá jako potravinářské barvivo, je na obalech potravin označeno pod názvem E 180.

Je stabilní a odolává jak vyššímu teplu tak světlu. Je to jeden z nejčastěji používaných organických pigmentů.

Litholrubin BK je schválen pro barvení (jedlého) obalu sýra. Podezřívá se (podobně jako ostatní azobarviva), že může vyvolat pseudoalergie. 

Barvy pro velikonoční vajíčka

V barvách, které jsou určeny k barvení velikonočních vajíček se nejspíše setkáme s azorubinem. Jelikož se skořápky vajec nejedí, nemusíme se velikonočních vajíček bát. Při manipulaci během barvení je ale možná vhodné na to pamatovat, hlavně pokud se jí účastní děti. 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Dana Tenzler | pondělí 1.4.2024 8:00 | karma článku: 15,12 | přečteno: 287x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Biologické stopy na exoplanetách

Jak se pozná, že se na cizí a slibně vypadající exoplanetě skutečně nachází život? Exoplanety jsou příliš daleko. Zbývá jen pozorování teleskopy. (délka blogu 4 min.)

23.5.2024 v 8:00 | Karma: 13,92 | Přečteno: 152x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Jakou barvu budou mít rostliny na exoplanetách?

Na exoplanetách může mít biosféra jinou barvu než je tomu na Zemi. Vědci našli argumenty pro existenci exoplanet s fialovými rostlinami. Jakou barvu mají rostliny na jiných planetách? (délka blogu 3 min.)

20.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,43 | Přečteno: 190x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (4) - klamání tělem a přibarvování reality

Poslední část malého blogového seriálu o tom, proč jsou vlastně horniny barevné a proč je zbarvení minerálů podobné chování třídy plné dětí.

16.5.2024 v 8:00 | Karma: 13,43 | Přečteno: 156x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (3) - co nutí děti zlobit?

Když rozebereme případ dětí z úplně zlobivé třídy (idiochromatismus - název si můžete zapamatovat podle toho, že se z takových dětí člověk musí zbláznit), zjistíme, že mají ke zlobení (a minerály k zabarvení) jen několik důvodů.

13.5.2024 v 8:00 | Karma: 14,83 | Přečteno: 215x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (2) - proč jsou vlastně děti zlobivé?

V tomto díle blogového seriálu o barvě minerálů se dozvíte, kdo nebo co způsobuje tzv. alochromatismus, idiochromatismus a pseudochromatismus. (délka blogu 4 min.)

9.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,41 | Přečteno: 232x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Komu spadne do klína západ Afriky? Ve hře o vliv je průmysl i dezinformace

26. května 2024

Premium Od spolupracovníka MF DNES v Africe Pozvolný odchod Francie ze západní Afriky je hotová věc. Zcela nahradit francouzský vliv ale bude...

Čechů ubývá, rodí se méně dětí. Není čas na sex a vztahy, vysvětlují odborníci

26. května 2024

Premium Stále více žen v Česku nemůže otěhotnět nejen z důvodů onemocnění, ale i kvůli odkládaní...

První barevná fotka zmizela v hlubinách času. Už ji nikdy nikdo neuvidí

26. května 2024

Seriál Je to jen pruhovaná stuha na tmavém pozadí, přesto představuje zásadní moment ve vývoji barevné...

V metru ve stanici Náměstí Republiky spadl do kolejiště člověk, provoz byl zastaven

25. května 2024  22:38,  aktualizováno  23:28

„Na stanici metra B spadl do kolejiště člověk. Provoz metra je přerušen v úseku Smíchovské nádraží...

  • Počet článků 978
  • Celková karma 19,05
  • Průměrná čtenost 1287x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.