Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Papír - známý i neznámý

Co je to vlastně papír a z čeho se vyrábí? První díl seriálu o papíru a jeho neobyčejných vlastnostech. (délka blogu 3 min.) 

Starodávný papír

Papyrus, od kterého je odvozen název „papír“, je znám už od roku 3000 před naším letopočtem. V Egyptě se k jeho výrobě používala vlákna pravého papyru (Cyperus papyrus).  

Papír

Pod pojmem papír se běžně skrývá plochý výrobek z různých (převážně rostlinných) vláken, zhotovený odvodněním kašovité a rozemleté výchozí hmoty. U ručně vyrobeného papíru se odvodnění provádí na sítu a následně se papír zhutňuje a suší. Pokud je jeho plošná hustota do 225 g/m2, jedná se o papír. Při hustotě vyšší než 225 g/m2 se už může výrobku říkat karton. 

Kolem roku 300 před naším letopočtem ho nahradil pergamen vyrobený z depilovaných zvířecích kůží. Používal se mimo jiné jako materiál pro ručně psané knihy a dokumenty. 

Základní princip moderní výroby papíru pochází z Číny. Už kolem roku 105 našeho letopočtu  používali Číňané k výrobě papíru lýková vlákna morušovníku a trávy, bavlnu a staré hadry.

Od čínských válečných zajatců se výrobě papíru naučili Arabové. První papír byl v jejich oblastech vyroben v 8. století. 

Do Evropy se dostal papír ve století dvanáctém. První papír byl vyroben ve Španělsku v roce 1144, ve Valencii. Ve 13. století už stály první papírny v Itálii, ve 14. století.

ve Francii a v Německu. Papír se vyráběl v 15. století ve Švýcarsku, Rakousku a Anglii, v 16. století v Holandsku a Švédsku a na konci 17. století v Norsku.

Postupně se samozřejmě také měnila technologie výroby. Původně se například povrch papíru zpevňoval lepidlem, vyrobeným ze zvířecích kůží. To bylo logicky drahé a pracné. V roce 1806 byl vyroben první papír pomocí klížení pryskyřicí a kamencem (síranem draselno-hlinitým).  Industriální výrobě pak už nestálo nic v cestě. 

Do poloviny 19. století se jako surovina používaly staré látky, staroněmecky zvané Hadern - hadry. To ale nebylo úplně bez problémů. 

Poté, co v patnáctém století vznikl Gutenbergův knihtisk, nebývale vzrostla poptávka po hadrech i papíru samotném. Poté, co byly vynalezeny papírenské stroje, se staly hadry vyloženě nedostatkovým zbožím.

Pomohla sama příroda - tehdy si totiž kdosi vzpomněl… na vosy. Ty umějí z rostlinných vláken vyrobit materiál, který je papíru velice podobný. Následovaly různé pokusy o výrobu papíru ze dřeva. 

Teprve v roce 1844 se ale podařilo vyrobit první papír z hadrů a dřevité hmoty. Nadšení ale netrvalo dlouho. Rychle se ukázalo, že papír, vyrobený s přísadou dřeva, rychle žloutne a stárne. Ztrácí pružnost a pevnost, takže se listy v knize při čtení začínají lámat. 

V roce 1853 byl pak vyvinut proces, který umožňoval odstranění škodlivých částí dřeviny (například ligninu, různých éterických olejů, vosků, apod.) a výrobu čisté buničiny.  

Suroviny k výrobě papíru

Vláknitá hmota tvoří asi 70 % samotného materiálu papíru. 

Kdysi se používaly hlavně staré hadry, zbytky látek ze lnu a bavlny. Od 2. poloviny 19. století se k nim přidaly suroviny rostlinného původu, využívalo se dřevo listnatých a jehličnatých stromů. Od začátku 20. století se využívá také starý a odpadový papír. 

Dřevo

Dřevo se skládá z cca 40-50% celulózy, nejběžnější biomolekuly na naší planetě. Celulóza se skládá z řetězců molekul jednoduchého cukru (glukózy), které nejsou rozvětvené a vytvářejí tedy vlákna, odolná proti roztržení. V rostlinách funguje celulóza jako opora. Další složkou dřeva je lignin (20-30%) a tzv. hemicelulóza (10-20%), která je na rozdíl od celulózy tvořena jinými molekulami cukrů, ze kterých se pojí kratší řetězce.

Hadry

Termín hadry zahrnuje vlákna, která se skládají prakticky z čisté celulózy, takže nemají žádné rušivé prvky, které má dřevo. V dnešní době je podíl starých hadrů na výrobě papíru spíše nedůležitý - není jich více než 1-2 %.

Hadry se ovšem používají k výrobě vysoce kvalitních speciálních papírů, jako jsou například podklady pro bankovky nebo různé doklady.

Syntetické suroviny

Vývoj chemických technologií a nových syntetických vláken se samozřejmě nevyhnul ani výrobě papíru. Kvalitu papíru dnes zvyšují přídavky syntetických vláken - podobně jako je tomu u tkanin. Nejčastěji se používá polyvinylchlorid, polyamid nebo oblíbený polyester.

 

Příště: Stárnutí papíru - proč papír stárne a jak tomu zabránit? 

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 27.2.2023 8:00 | karma článku: 24,13 | přečteno: 397x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Modrý pigment - ftalocyanin mědi - PB 15

Ftalocyanin mědi je komplex mědi a ftalocyaninu. Je to nejvýznamnější moderní modrý pigment, který známe už asi 100 roků. (délka blogu 4 min.)

13.6.2024 v 8:00 | Karma: 12,97 | Přečteno: 107x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Mayská modř - PB 8

Dalším zajímavou malířskou barvou, se kterou se stojí za to seznámit, je starodávná, blankytně modrá, mayská modř. Možná ji znáte pod zkratkou PB 8 (pigment blue 8).

10.6.2024 v 8:00 | Karma: 16,70 | Přečteno: 211x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč rozkrojené jablko na řezu hnědne

Rozkrojené jablko ale také třeba hruška hnědnou v místě řezu. Na vině je, a vy to tušíte, chemie. Jak se dá tomuto jevu předejít? (délka blogu 3 min.)

6.6.2024 v 8:00 | Karma: 18,03 | Přečteno: 269x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Čínská sonda Chang-e 6 a její mise na Měsíci

Vesmírná sonda Chang-e 6 je další čínský přístroj, která se zabývá výzkumem Měsíce. O víkendu přistál na odvrácené straně Měsíce. Má dovézt zpět na Zemi vzorky tamní horniny.

3.6.2024 v 8:00 | Karma: 17,68 | Přečteno: 192x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Egyptská modř

Seriál (o malířských barvách) se bude zabývat zajímavostmi ze světa pigmentů. Čím nejlépe začít? Jedním z nejstarších, lidmi uměle vyrobených pigmentů. Umělci ho používali už před několika tisíciletími.

30.5.2024 v 8:00 | Karma: 18,07 | Přečteno: 227x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Dva velké požáry ve středních Čechách: hoří výrobna pyrotechniky i sklad

14. června 2024  15:28,  aktualizováno  17:36

Středočeští hasiči zasahují u dvou velkých požárů. V obci Praskolesy poblíž Hořovic na Berounsku...

Většina Rusů počítá se světovou válkou a ještě více s vítězstvím, uvedl průzkum

14. června 2024  17:24

Více než polovina Rusů, a to 57 procent, počítá s možností vypuknutí světové války. V potenciálním...

V Praze zadrželi podezřelého z vraždy devítileté ukrajinské dívky v Německu

14. června 2024  15:11,  aktualizováno  17:22

Pražští policisté zadrželi muže hledaného německou policií, který je podezřelý z vraždy devítileté...

Čaputová pronesla poslední projev ve funkci, apelovala na sebevědomí a lidskost

14. června 2024  15:30,  aktualizováno  16:40

Zuzana Čaputová v pátek přednesla svůj poslední projev coby slovenská prezidentka. Následovat bude...

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...

  • Počet článků 984
  • Celková karma 17,90
  • Průměrná čtenost 1283x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.