Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Nový rentgenový satelit - tentokrát vypuštěný ISRO

Indická organizace pro kosmický výzkum ISRO přivítala Nový rok startem satelitu XPoSat s 10 dalšími vědeckými projekty. Satelit bude zkoumat rentgenové záření. (délka blogu 4 min.)

Indický XPoSat

… je satelit, který se bude věnovat rentgenovým emisím různých extrémních vesmírných objektů - jako například černých děr. 

Na oběžnou dráhu byl vynesen indickou raketou PSLV-C58 z vesmírného střediska Satish Dhawan ve Sriharikotě v 9:10 ráno. Už 22 minut po startu se satelit nacházel na oběžné dráze ve výšce přibližně 650 km. Poté prošla raketa dalšími dvěma zážehy, aby se jeho dráha upravila na kruhovou dráhu s výškou 350 km. Byl to mimochodem 60. let rakety typu PSLV. 

Vypuštěním satelitu XPoSAT se Indie stala druhou zemí (tou první byly USA), která vytvořila vesmírný teleskop pro studium rentgenového záření černých děr a neutronových hvězd. Pro srovnání: satelit XPoSat stál kolem 250 milionů rupií (přibližně 30 milionů dolarů), zatímco mise IXPE NASA, která byla vypuštěna v roce 2021, stála kolem 188 milionů dolarů. 

Základní mise satelitu XPoSat by měla trvat kolem 5 roků. 

Přístroje

Základ mise tvoří přístrojPOLIX (Polarimeter Instrument in X-rays), který bude měřit stupeň a úhel polarizace fotonů rentgenového záření v pásmu 8-30 keV. Přístroj, který dostal název  XSPECT (X-ray Spectroscopy and Timing) se postará o spektroskopické informace o fotonech v energetickém rozsahu 0,8-15 keV.

Proč zrovna rentgenový satelit?

Rentgenové záření, které se k nám dostává z dalekého vesmíru, je pro vědce vlastně dárkem. Je totiž svědkem jevů, které se odehrávají v místech, kam se nikdy osobně nepodívají. Takové záření je svědkem extrémních podmínek, ve kterých se nachází hmota v neutronových hvězdách, blízko černých děr nebo v silných magnetických polích. Bývá také vyvoláno silnými explozemi hvězd a je svědkem (pro nás nepředstavitelných) teplot, které jsou typické pro extrémní vesmírné jevy. 

Tento dárek má ale jednu chybu - je zabalen do neproniknutelného obalu. Atmosféra naší planety totiž tento typ záření nepropouští. Aby ho mohli vědci opravdu důkladně zkoumat, musí vynést své teleskopy do takové oblasti na oběžné dráze Země, kde je atmosféra už tak řídká, že pozorování neruší. 

Polarizace záření 

Světlo z obyčejné žárovky se skládá z fotonů, které vibrují všemi směry. Pokud jsou takové fotony rozptýleny nebo odraženy částicemi hmoty nebo pevnými povrchy, mohou se polarizovat – jejich vibrace jsou pak orientovány jedním směrem. 

Pokud tedy zjistí a změří polarizaci rentgenových fotonů, může se vědcům podařit nalézt principy přírodních jevů, které se odehrávají v černých děrách, neutronových hvězdách a jiných extrémních a velice vzdálených vesmírných objektech - a které neumíme nebo nemůžeme simulovat v pozemských laboratořích. 

Mise NASA IXPE

USA vypustily 9. prosince 2021 na oběžnou dráhu Země podobný satelit, který dostal jméno IXPE. I on má na palubě detektory rentgenového záření a měří jeho polarizaci.  

Zabývá se zhruba 40 různými extrémními vesmírnými objekty. Díky měření, které provedl tento satelit, se například podařilo zjistit, že černá díra, která se nachází v centru naší galaxie, zdaleka není tak klidná, jak se nám na první pohled zdá. Před přibližně 200 roky musely v její bezprostřední blízkosti probíhat neobvyklé jevy, které vyvolaly výtrysky rentgenového záření. Vědci usoudili, že naše centrální černá díra nejspíš počátkem 19. století zkonzumovala některou z hvězd nebo zbytky materiálu, které obíhají v jejím bezprostředním okolí. 

Zdroje: ISRO, NASA,https://en.wikipedia.org/wiki/XPoSat,https://ixpe.msfc.nasa.gov/,https://www.nasa.gov/missions/ixpe/milky-ways-central-black-hole-woke-up-200-years-ago-nasas-ixpe-finds/

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 8.1.2024 8:00 | karma článku: 17,04 | přečteno: 179x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Minulost měsíců Marsu a japonská mise MMX

Japonská vesmírná agentura pracuje na misi, která bude zkoumat minulost a vývoj měsíců naší sousední planety, Marsu. O sondě, misi a marsovských měsících. (délka blogu 3 min.)

25.7.2024 v 8:00 | Karma: 15,27 | Přečteno: 165x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Co je nového na Marsu?

Co se v minulých měsících událo na naší sousední planetě? Jak přímo na jejím povrchu tak na její oběžné dráze pracuje několik automatických sond. (délka blogu 3 min.)

22.7.2024 v 8:00 | Karma: 24,24 | Přečteno: 326x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Proč se má při vaření luštěnin přidávat jedlá soda?

Chemie v kuchyni - jedlá soda pomáhá při vaření čočky, fazolí a hrášku. Jak funguje trik se sodou a proč urychluje vaření luštěnin? (délka blogu 3 min.)

18.7.2024 v 8:00 | Karma: 26,21 | Přečteno: 603x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - kdy se mají solit luštěniny?

Luštěniny se prý mají solit až po uvaření. Jinak se prý doba, nutná ke změknutí, značně prodlužuje. Je to jen mýtus - nebo je to pravda? (délka blogu 3 min.

15.7.2024 v 8:00 | Karma: 26,43 | Přečteno: 590x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Čím se projeví kolaps magnetického pole Země?

Sluneční bouři způsobuje silný proud nabitých částic a elektromagnetického záření ze Slunce. Bez magnetického pole Země by tyto sluneční bouře mohly být nebezpečné pro naši technologii a dokonce i pro nás lidi.

11.7.2024 v 8:00 | Karma: 20,90 | Přečteno: 411x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

  • Počet článků 996
  • Celková karma 21,05
  • Průměrná čtenost 1281x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.