Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MB

Tak nevím, paní Dano.

S pojmem polarizace se setkávám v podstatě už od dětství (v 5. třídě jsem začal navštěvovat radiotechnický kroužek) a vždy se to vysvětlovalo na základě vlnové povahy elektromagnetického záření. Což je i viditelné světlo a rentgenové záření. Takže z té žárovky sice vyletují i fotony (dualita částice a vlnění), ale optické jevy se snadno a jednoduše vysvětlují pomocí vlnového charakteru světla.

Málokdo ví (kromě některých fotografů), že z denní oblohy nás osvětluje pás polarizovaného světla

http://www.wikina.cz/a/Polarizace_sv%C4%9Btla_oblohy

Některým řidičům vadí odlesk kaluží a mokré silnice při jízdě proti slunci, koupí si polarizační brýle.

I při fotografování proti slunci to pomáhá, na objektiv se nasadí polarizační filtr

http://fyzika.jreichl.com/main.article/view/468-zabraneni-nechtenym-odrazum

Pokud tedy napíšete, že světlo žárovky je proud všemi směry kmitajících fotonů, tak to beru jako hodně zjednodušující přirovnání pro silně laickou veřejnost.

A protože je jeden z důvodů polarizace zmíněn i odraz, tak laická veřejnost (a hlavně esoterici) si stále myslí, že světlo Měsíce je polarizované, protože je to (přece!) odražené sluneční světlo. Vysvětlovat jim, že Měsíc je hromada kamení a k polarizaci odrazem dochází za jiných okolností, je marné.

Karmu jsem ale dal, za informace o použitých satelitech, neb sám to nijak moc nesleduju a bez Vás bych o tom nevěděl ! Díky!

0 0
možnosti
DT

Přesně tak je to míněno, ano. Krásný den, Mirku, mějte se moc hezky.

0 0
možnosti
  • Počet článků 984
  • Celková karma 17,91
  • Průměrná čtenost 1283x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.