Nové úkoly pro misi New Horizons
Start a první vědecká mise
Sonda New Horizons odstartovala do vesmíru 19. ledna 2006 jako součást programu New Frontiers a věnovala se především Plutu.
Tato trpasličí planeta se nachází tak daleko od Slunce, že na jejím povrchu nerozeznaly žádné detaily ani ty nejvýkonnější pozemské dalekohledy.
V době startu bylo Pluto mimochodem řazeno mezi plnohodnotné planety a bylo jedinou planetou, která ještě nebyla prozkoumána vesmírnou sondou. Několik měsíců po startu vědci definici planet pozměnili. Plutu se od té doby říká trpasličí planeta.
Díky New Horizons dnes mimo jiné víme, jak vypadá povrch této vzdálené trpasličí planety, jakou má atmosféru a jaká na ní panuje teplota. Sonda prolétla kolem Pluta 14. července 2015.
Další vědecké úkoly
Na začátku roku 2019 se sonda věnovala svému druhému vědeckému cíli – objektu s názvem Arrokoth (2014 MU69).
Ten se díky ní stal nejvzdálenějším objektem Sluneční soustavy, který se kdy podařilo vědcům prozkoumat pomocí vesmírné sondy.
Ani tím ovšem mise ještě neskončila. Nyní se věnuje průzkumu Kuiperova pásu a vyhlíží objekty, které by mohly ležet nedaleko její dráhy.
Budoucí úkoly sondy New Horizons
Sonda bude (i v případě, že se už nebude moci setkat s nějakým transneptunickým objektem) moci v budoucnosti provádět průzkum heliosféry Sluneční soustavy.
Heliosféra je oblast, která obklopuje naše Slunce a ve které působí sluneční vítr. Heliosféra končí tam, kde se vyrovnává tlak slunečního větru s tlakem okolních hvězd. Protože částice slunečního větru ze Slunce proudí do všech směrů, má heliosféra přibližně kulový tvar. Vědci samozřejmě ocení každou informaci o heliosféře - zatím se jí věnovala jen malá hrstka sond, která dosáhla této vzdálené oblasti Sluneční soustavy.
Agentura NASA bude nadále financovat práci sondy nejméně do doby, než opustí Kuiperův pás. To by se mělo stát přibližně v roce 2028 nebo 2029.
Od roku 2025 se New Horizons zaměří spíše jen na shromažďování údajů o aktivitě Slunce, vědci ale doufají, že se jí s trochou štěstí podaří setkání s některým dalším vzdáleným objektem Kuiperova pásu. Zatím vědci žádný takový vhodný objekt, který by ležel nedaleko dráhy sondy nenašli, není ale vyloučeno, že se to v budoucnu změní.
Ani po uplynutí této doby ale nemusí sonda nutně skončit svou aktivní dráhu. Možná bude její mise opět prodloužena. Bude záležet na politické situaci a na ochotě financovat vzdálenou sondu. Ta má každopádně dostatek jaderného paliva na to, aby mohla s jeho pomocí fungovat nejméně do roku 2040.
Sonda, která v roce 2015 proletěla kolem Pluta, má mimochodem na palubě také náklad, který nemá s vědou nic společného. Nacházejí se tu například dvě mince ze států, kde byla sonda postavena a vypuštěna do vesmíru. Na palubě sondy je také poštovní známka, vydaná v roce 1991 s nápisem “Pluto je dosud neprozkoumané”. Ta se samozřejmě stala držitelkou rekordu - žádná známka se nikdy nedostala tak daleko do vesmíru.
Dana Tenzler
Další energetické pole naší planety
Vědci objevili další energetické pole, které obklopuje naši planetu. To, co na první pohled vypadá jako ezoterická teorie, má samozřejmě úplně přirozené vysvětlení. (délka blogu 5 min.)
Dana Tenzler
Nová metoda hledání diamantů
Diamanty patří k těm nejcennějším drahokamům. Moderní metoda pomáhá odhalit jejich další naleziště. (délka blogu 4 min.)
Dana Tenzler
Letadlo s jaderným pohonem
Lodě nebo ponorky, které využívají jaderný pohon, dnes nikoho neudiví. Možná ale nevíte, že kdysi existovala i letadla s jaderným pohonem. (délka blogu 4 min.)
Dana Tenzler
Osamělé planety objevené teleskopem Jamese Webba
Planety se podle dnes platné teorie tvoří z rotujícího disku plynu a prachu, kroužícího kolem nově vzniklé hvězdy. Jak se ukázalo, nemusí to být podmínkou. (délka blogu 4 min.)
Dana Tenzler
Budoucí průběh novy v Severní koruně
Co se bude přesně dít během výbuchu novy v Severní koruně? Jevy, které mu předcházejí a ty, které budou následovat. (délka blogu 4 min.)
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Do Sněmovny by pronikli vedle Přísahy i Motoristé, ukazuje nový volební model
Sněmovní volby by podle volebního modelu agentury NMS Market Research vyhrálo se ziskem 32,1...
Vláda jedná o možnosti odložit volby. Přimlouvají se za to Pavel i Kalousek
Přímý přenos Při pohledu na zaplavené oblasti to musí napadnout každého. Tady mají být už za pár dnů krajské a...
Pomohly zkušenosti z předešlých povodní? V Rozstřelu odpoví ředitel Povodí Vltavy
Rozstřel Jaká je aktuální situace na toku Vltavy a kdy bude v Praze kulminovat? Zúročili vodohospodáři...
OBRAZEM: Povodně, den čtvrtý. Hráz se protrhla, ustupující voda ukázala spoušť
Čtvrtý den povodní opět zasáhl nejvíce Slezsko a na Moravě Litovel. Nejhorší byla situace v...
- Počet článků 1011
- Celková karma 22,26
- Průměrná čtenost 1278x