Nové úkoly pro misi New Horizons
Start a první vědecká mise
Sonda New Horizons odstartovala do vesmíru 19. ledna 2006 jako součást programu New Frontiers a věnovala se především Plutu.
Tato trpasličí planeta se nachází tak daleko od Slunce, že na jejím povrchu nerozeznaly žádné detaily ani ty nejvýkonnější pozemské dalekohledy.
V době startu bylo Pluto mimochodem řazeno mezi plnohodnotné planety a bylo jedinou planetou, která ještě nebyla prozkoumána vesmírnou sondou. Několik měsíců po startu vědci definici planet pozměnili. Plutu se od té doby říká trpasličí planeta.
Díky New Horizons dnes mimo jiné víme, jak vypadá povrch této vzdálené trpasličí planety, jakou má atmosféru a jaká na ní panuje teplota. Sonda prolétla kolem Pluta 14. července 2015.
Další vědecké úkoly
Na začátku roku 2019 se sonda věnovala svému druhému vědeckému cíli – objektu s názvem Arrokoth (2014 MU69).
Ten se díky ní stal nejvzdálenějším objektem Sluneční soustavy, který se kdy podařilo vědcům prozkoumat pomocí vesmírné sondy.
Ani tím ovšem mise ještě neskončila. Nyní se věnuje průzkumu Kuiperova pásu a vyhlíží objekty, které by mohly ležet nedaleko její dráhy.
Budoucí úkoly sondy New Horizons
Sonda bude (i v případě, že se už nebude moci setkat s nějakým transneptunickým objektem) moci v budoucnosti provádět průzkum heliosféry Sluneční soustavy.
Heliosféra je oblast, která obklopuje naše Slunce a ve které působí sluneční vítr. Heliosféra končí tam, kde se vyrovnává tlak slunečního větru s tlakem okolních hvězd. Protože částice slunečního větru ze Slunce proudí do všech směrů, má heliosféra přibližně kulový tvar. Vědci samozřejmě ocení každou informaci o heliosféře - zatím se jí věnovala jen malá hrstka sond, která dosáhla této vzdálené oblasti Sluneční soustavy.
Agentura NASA bude nadále financovat práci sondy nejméně do doby, než opustí Kuiperův pás. To by se mělo stát přibližně v roce 2028 nebo 2029.
Od roku 2025 se New Horizons zaměří spíše jen na shromažďování údajů o aktivitě Slunce, vědci ale doufají, že se jí s trochou štěstí podaří setkání s některým dalším vzdáleným objektem Kuiperova pásu. Zatím vědci žádný takový vhodný objekt, který by ležel nedaleko dráhy sondy nenašli, není ale vyloučeno, že se to v budoucnu změní.
Ani po uplynutí této doby ale nemusí sonda nutně skončit svou aktivní dráhu. Možná bude její mise opět prodloužena. Bude záležet na politické situaci a na ochotě financovat vzdálenou sondu. Ta má každopádně dostatek jaderného paliva na to, aby mohla s jeho pomocí fungovat nejméně do roku 2040.
Sonda, která v roce 2015 proletěla kolem Pluta, má mimochodem na palubě také náklad, který nemá s vědou nic společného. Nacházejí se tu například dvě mince ze států, kde byla sonda postavena a vypuštěna do vesmíru. Na palubě sondy je také poštovní známka, vydaná v roce 1991 s nápisem “Pluto je dosud neprozkoumané”. Ta se samozřejmě stala držitelkou rekordu - žádná známka se nikdy nedostala tak daleko do vesmíru.
Dana Tenzler
Co všechno víme o Slunci?

Slunce, naše nejbližší hvězda, vypadá na obloze jako nevinný zářivý kotouček. Je to ale obrovská jaderná pec, kde probíhá fúze a vzniká energie, která na Zemi umožňuje život. Z čeho se vlastně Slunce skládá?
Dana Tenzler
Mezihvězdný materiál pocházející z Alfa Centauri

Mimozemšťané nás s největší pravděpodobností zatím nenavštívili. Jak je tomu ale s neživou přírodou? Mohou být ve Sluneční soustavě tělesa, která vznikala v jiných soustavách?
Dana Tenzler
Sbírka minerálů v jiném světle

Prohlížíte si rádi různé minerály a máte doma dokonce několik zvláštních kamenů? Možná se vyplatí na ně namířit světlo z malé baterky, která vydává ultrafialové světlo.
Dana Tenzler
Vzkříšení pravlka obrovského - zázrak nebo ohrožení biosféry?

Co se stane, když ambice tvůrců a možnosti moderních technologií překročí hranice smysluplného? Vzniká právě Jurský park? (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Život na hyceánských planetách

Mohl by vzniknout život na exotických světech s hlubokými oceány a atmosférou plnou páry a bohatou na vodík a CO2? Tzv. hyceánské planety by mohly být pro život ještě vhodnější než sama Země.
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Každý šestý umírá. Pneumokoky zabíjejí neočkované, zájem o vakcínu je však malý
Premium Dusí se, mají horečky a silné bolesti. Jsou zmatení, ztrácejí vědomí. Každý rok bojuje okolo 600...
Inflace na hotely dopadla silněji než na jiné, zvedají proto ceny
Premium Hotely v Česku zvedají ceny za ubytování. Přičítají to rostoucím mzdám, dražším potravinám,...
„Heretický papež přinese rozkol v církvi.“ Ortodoxní kardinál varuje před konkláve
Premium Pokud měl zesnulý papež František ve vatikánských řadách nějakého neskrývaného nepřítele, byl jím...
Ukrajinistka: Zelenskyj Trumpův mír s Putinem nepodepíše, je to vlastizrada
Vysíláme Podle ukrajinistky Lenky Víchové nemůže Volodymyr Zelenskyj přistoupit na mírový plán Donalda...

Pronájem bytu 1+kk v Pardubicích - Smetanovo nám.
Smetanovo náměstí, Pardubice
12 000 Kč/měsíc
- Počet článků 1074
- Celková karma 18,96
- Průměrná čtenost 1266x