Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Malé velké vynálezy - jak přišly na svět … čajové sáčky?

Cesta k dnešnímu čajovému sáčku. Čajové bomby - Malý omyl a velký vynález - Adolf Rambold a maličká sponka (délka blogu 3 min.)

Jistě nikoho neudiví, že čajové sáčky používali už staří Číňané v dobách dynastie Tang (tedy před více než 1100 roky). Maličké pytlíčky, do kterých se dnes plní čaj, ale nejsou jejich vynálezem, tento nápad vznikl ve střední Evropě.

Nové, dvacáté století teprve začalo. Pověstný Titanic pojede na svou první plavbu až za deset let. Evropa je nadšená z vývoje strojového vybavení továren. Thomas Alva Edison si právě nechal patentovat svůj elektromobil. Rozdávají se už Nobelovy ceny. Tu úplně první cenu za fyziku dostává Wilhelm Conrad Röntgen. Na Einsteinovu teorii relativity si lidstvo ještě nějaký rok počká. Velké objevy jdou ovšem vždycky ruku v ruce s těmi malými a praktickými. V tomto roce bude vynalezen - čajový sáček.

Malý omyl a velký vynález

Čajový sáček původně vlastně vůbec neměl být určen k louhování čaje. Byl to vlastně jen způsob, jak zlevnit dopravu. Na nápad přišel americký obchodník Thomas Sullivan. Zdálo se mu, že dosavadní praxe, kdy zasílal svým zákazníkům vzorky čaje v plechovkách, je příliš komplikovaná a také drahá. Proto nechal ušít pytlíčky z hedvábné látky, do kterých pak sypal čajové vzorky. Obratem ruky si nechal vynález patentovat.

Zákazníci byli nadšení. Dnes se už asi nezjistí, kdo byl prvním uživatelem, který si čaj nevysypal do konvice, ale vylouhoval ho společně s hedvábným pytlíkem - jisté je ale, že se tato praxe ujala a rozšířila.

Čajové bomby

V Evropě používala podobnou praxi firma “Teekanne”. Během první světové války se dostával čaj k vojákům na frontách v podobě “čajových bomb”, malých pytlíčků ušitých z gázy, látky, podobné dnešním obinadlům.

Balení bylo praktické a dalo se používat bez větších problémů. Méně příjemný byl fakt, že látka přidávala čaji svou vlastní, ne vždy dobrou příchuť. To, co ještě snesl voják na frontě, se po válce stalo nežádoucí komplikací.

Pokusy, při kterých se čaj sypal do papírových pytlíků, které se pak zalepovaly, byly slepou uličkou. Čaj už sice nechutnal po zatuchlé gáze, protože se plnil do speciálního papíru s neutrální chutí - zato měl příchuť lepidla.

Adolf Rambold a maličká sponka

Dnešní podobu dostal čajový sáček v roce 1949. Jeho vynálezcem byl Adolf Rambold, který už od osmnácti let pracoval jako technik pro firmu Teekanne. Jeho současníci ho popisují jako tichého badatele, který se moc nezajímal o všeobecné dění. Až do smrti se nejraději zabýval “svými mašinami”.

K těm prvním patřila “Constanta”, stroj, který skládal do tunýlku asi patnáct centimetrů dlouhé proužky speciálního papíru. Uprostřed ho přeložil, po obou stranách naplnil čajem a nakonec navrchu uzavřel maličkou sponkou. Na svět se tak dostala první chuťově neutrální podoba čajového sáčku a první sáček se dvěma komorami, naplněnými čajem.

Banánovník textilní (Musa textilis)

 nebo též manilské konopí je rostlina z čeledi banánovníkovitých. Poskytuje textilní vlákna z listů a řapíky, zvané abaka. Tato pružná, lehká a ve vodě trvanlivá vlákna se užívají k výrobě provazů a motouzů. Banánovník textilní se původně pěstoval jen na Filipínách, nyní však také na Borneu a Sumatře. Rostliny dosahují průměrně výšky 6 m.

Materiál, ze kterého se první sáčky vyráběly se skládal z 30 % celulózy a 70 % vláken manilského konopí. Vlákna se skládala kolmo přes sebe a v tomto stavu se zafixovala lisem. Vynálezce se prý inspiroval výrobou papyru.

Jeho další výhodou je to, že se k čaji v obou polovinách sáčku dostává více vody, než by tomu bylo v sáčku jednoduchém. Čaj se tam může optimálně vylouhovat.

Také výkonnost jeho strojů byla na tu dobu úctyhodná. Původní Constanta naplnila 120 sáčků za minutu. Vzhledem k tomu, že ji neustále vylepšoval, navýšil kapacitu v průběhu svého života na 450 kusů za minutu. (Pro srovnání - původní stroj, který balil “čajové bomby”, zvládl vyrobit jen 35 balení za minutu. I on byl mimochodem Ramboldovým vynálezem.)

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 31.5.2018 8:00 | karma článku: 23,10 | přečteno: 1061x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Hledání helia v exosférách exoplanet

Kolem hvězd v naší Galaxii krouží velké množství různých planet. Vědci se nyní věnují jejich atmosférám. Nová studie zaznamenala 17 planet s heliovou atmosférou a 40 planet bez ní. (délka blogu 4 min.)

27.5.2024 v 8:00 | Karma: 8,49 | Přečteno: 64x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Biologické stopy na exoplanetách

Jak se pozná, že se na cizí a slibně vypadající exoplanetě skutečně nachází život? Exoplanety jsou příliš daleko. Zbývá jen pozorování teleskopy. (délka blogu 4 min.)

23.5.2024 v 8:00 | Karma: 14,26 | Přečteno: 162x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Jakou barvu budou mít rostliny na exoplanetách?

Na exoplanetách může mít biosféra jinou barvu než je tomu na Zemi. Vědci našli argumenty pro existenci exoplanet s fialovými rostlinami. Jakou barvu mají rostliny na jiných planetách? (délka blogu 3 min.)

20.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,68 | Přečteno: 192x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (4) - klamání tělem a přibarvování reality

Poslední část malého blogového seriálu o tom, proč jsou vlastně horniny barevné a proč je zbarvení minerálů podobné chování třídy plné dětí.

16.5.2024 v 8:00 | Karma: 13,44 | Přečteno: 157x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (3) - co nutí děti zlobit?

Když rozebereme případ dětí z úplně zlobivé třídy (idiochromatismus - název si můžete zapamatovat podle toho, že se z takových dětí člověk musí zbláznit), zjistíme, že mají ke zlobení (a minerály k zabarvení) jen několik důvodů.

13.5.2024 v 8:00 | Karma: 14,83 | Přečteno: 215x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Závěr hokejového finále sledovalo v České televizi tři a půl milionu lidí

27. května 2024

Závěrečné minuty nedělního finálového zápasu mistrovství světa v hokeji mezi Českem a Švýcarskem...

KOMENTÁŘ: Eurovolby ukážou, kdo v cíli urve lepší pozici pro start sněmovních

27. května 2024

Premium Casting na 21 českých poslanců pro Brusel je při vší úctě jenom generálka na volby parlamentní. Co...

Arcibiskup vede Armény proti vládě. Policie zadržela přes 200 lidí

27. května 2024  12:58

Policie v Arménii zadržela 226 lidí, kteří se během protivládních demonstrací pokoušeli blokovat...

Petr Mach

2. října 2013  23:40,  aktualizováno  27.5 12:53

Petr Mach byl v letech 2014 až 2019 europoslancem zvoleným za Stranu svobodných občanů. Mach tuto...

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...

  • Počet článků 979
  • Celková karma 18,39
  • Průměrná čtenost 1285x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.